Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1. Un operator cumpr n luna mai 3 contracte futures pe indicele Dow Jones la valoarea
de 11000 de puncte. La scadena din august valoarea indicelui este de 10900 de puncte.
S se determine rezultatul operaiunilor efectuate de ctre agent. Multiplicatorul pieei
americane este de 500 dolari.
N = 3 (nr.de contracte)
Cc = 11.000 puncte(curs de cumparare)
Cv = 10.900 puncte(curs de cumparare)
M = 500$(multiplicatorul)
Rb = ?
Vtc = N * Cc * M = 3 * 11.000 * 500 = 16.500.000$
Vtv = N * Cv * M = 3 * 10.900 * 500 = 16.350.000$
Rb = Vtv Vtc = 16.350.000 16.500.000 = - 150.000$
2. Un client vinde n luna aprilie 7 contracte futures pe indicele Topix la valoarea de 12000
de puncte, cu scadena n iunie. La scaden preul de lichidare al contractelor futures este
de 11555 de puncte. S se determine rezultatul operaiunilor efectuate de client.
Multiplicatorul pieei japoneze este de 10000 de yeni.
N = 7 contracte
Cv = 12.000 puncte
Cc = 11.555 puncte
M = 10.000 yeni
Rb = ?
Vtv = N * Cv * M = 7 * 12000 * 10000 = 840.000.000yeni
Vtc = N * Cc * M = 7 * 11555 * 10000 = 808.850.000yeni
Rb = Vtc Vtv = 808.850.000 840.000.000 = -31.150.000yeni
3. Un operator vinde n luna martie 4 contracte futures pe indicele Standard and Poor la
valoarea de 9000 de puncte, cu scadena n luna iunie. La scaden valoarea indicelui este
de 8800 de puncte. Care este rezultatul nregistrat de operator? Multiplicatorul pieei
americane este de 500 dolari.
N = 4contracte
Cv = 9.000puncte
Cc = 8.800puncte
M = 500$
Ro = ?
Vtv = N * Cv * M = 4 *9000 * 500 = 18.000.000$
Vtc =N * Cc * M = 4 *8800 * 500 = 17.600.000$
Cv= 1.100u.m/act
R= ?
Vtc = N*Cc = 700 * 1.000 = 700.000
Db = Vtc - My = 700.000 200.000 = 500.000
D= Db * r * 1/12 = 500.000 * 10% * 1/12 = 4.166u.m
Vtv = N * Cc = 700 * 1.100 = 770.000u.m
R = Vtv Vtc D = 770.000-700.000-4.166 = 65.834u.m
8. Un investitor deine suma de 300000 um i dorete s achiziioneze 800 de aciuni la un curs
de 1000 um/ aciunea. Brokerul practic o dobnd de 10% pe an. Dac pe parcursul lunii cursul
devine 1150 um/aciunea, se cere rezultatul tranzaciei pentru investitor.
My = 300.000u.m
N = 800act
Cc = 1.000u.m/act
r = 10%
Cv = 1.150u.m/act
R=?
Vtc = N * Cc = 800 * 1.000 =800.000u.m
Db = Vtc My = 800.000 300.000 = 500.000u.m
D = Db * r * 1/12 = 500.000 * 10% *1/12 = 4.166u.m
Vtv = N * Cv = 800 * 1.150 = 920.000u.m
R = Vtv Vtc D = 920.000 800.000 4.166 = 115.834u.m
9. Un investitor deine un capital de 500000 um. Cursul aciunilor Alfa este de 500um/ aciunea,
iar investitorul preconizeaz o cretere a cursului. La sfritul lunii cursul devine 550
um/aciunea. Marja de acoperire pe piaa respectiv este de 10%, iar rata dobnzii este de 25%.
Care dintre posibilitile de investire va fi preferat:
a) realizarea unui depozit bancar,
b) realizarea unei tranzacii pe piaa la vedere,
c) realizarea unei tranzacii n marj.
Mj / S = 500.000u.m
Cc = 500u.m
Cv = 550u.m
Mj% = 10%
r = 25%
a) D = S * r * 1/12 = 500.000 * 25% * 1/12 = 1.416u.m
b) N = S / Cc = 500.000 / 500 = 1.000act
Vtc = N * Cc = 1.000 * 500 = 500.000u.m
Vtv = N * Cv =1.000 * 550 = 550.000u.m
R = Vtv Vtc = 550.000 500.000 = 50.000u.m
c) Mj = Vtc * Mj %
Vtc` = Mj / Mj% = 500.000 / 10% = 5.000.000u.m
Vtc` = N * Cc = N` = Vtc` / Cc = 5.000.000 / 500 = 10.000u.m
Db = Vtc` - Mj = 5.000.000 500.000 = 4.500.000u.m
D` = Db * r * 1/12 = 4.500.000 * 25% * 1/12 = 93.750u.m
Vtv` = N` * Cv = 10.000 * 550 = 5.500.000u.m
R` = Vtv Vtc = 5.500.000 5.000.000 = 500.000u.m