Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECIE

DATA: 22.01.2004
COALA CU CLASELE I-VIII GALA GALACTION, MANGALIA
CLASA: a III-a D
NVTOR: DOBRE ADRIANA
ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN
UNITATEA DE NVARE: FIINE, LUCRURI, FENOMENE ALE NATURII
SUBIECTUL : FELUL SUBSTANTIVELOR. SUBSTANTIVE COMUNE I
SUBSTANTIVE PROPRII
TIPUL LECIEI : DE CONSOLIDARE I SISTEMATIZARE
OBIECTIVE :
OG - Consolidarea i sistematizarea deprinderii de utilizare corect a prilor de
vorbire studiate, n flexiune, folosind n orice context de comunicare scris normele /
regulile / semnele de ortografie i de punctuaie studiate;
O1 - s identifice prile de vorbire din textele date;
O2 - s analizeze morfologic pri de vorbire dup criterii date;
O3 - s formeze propoziii cu substantive date;
O4 - s identifice sinonime i antonime ale substantivelor date;
O5 - s alctuiasc familia de cuvinte a unui substantiv dat,
OA - stimularea dragostei pentru o scriere i o exprimare corect.
STRATEGII DIDACTICE
METODE :
Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Analiza
Problematizarea
Jocul didactic
Munca independent

MIJLOACE :
Fie pe grupe
Texte literare
Plan
Culegeri:
Gramatica practic pentru ciclul primar
de M. Bogdan
Ne jucm i nvm de S. Nae i A.
Mustea
Diplome

BIBLIOGRAFIE:
M. Bogdan Gramatica practic pentru ciclul primar, Ed. Coresi,
Bucureti, 2002;
D. Badea, E. Brnz Metode i procedee, tipuri de exerciii folosite n
predarea limbii romne la ciclul primar, Constana, 1991;
S. Nae, A. Musta Ne jucm i nvm clasele III-IV, Ed. Carminis.
Piteti, 2003

I.
PREGTIREA
PENTRU LECIE

II.
ANUNAREA
1
TEMEI
I
ENUNAREA
OBIECTIVELOR
III.
SISTEMATIZAREA 22
I
CONSOLIDAREA
CUNOTINELOR

ELEMENTE ESENIALE DE CONINUT

OBIECTIVE

DURATA

MOMENTELE
LECIEI

STRATEGII DIDACTICE
METODE

O1 Conversaia
Moment organizatoric.
Se susine momentul ortografic cu unul din elevi, ce va
analiza ortograma propus. Se citesc propoziiile formulate cu
ortograma respectiv.
Captarea ateniei: se citesc fragmente din textele studiate;
elevii au de identificat titlul i autorul textului. Vor meniona de
fiecare dat substantivele ntlnite, felul lor.
a) Tria de mult un rege vestit prin buntatea sa. i regele acela
era ludat, nelat i furat. (Coridorul ispitei dup Voltaire).
b) i se apuc repede de lucru. Cusu cu a colorat chipul
florii, al picturilor de ploaie i, n mijlocul covoraului, faa
ceasului. (O ntmplare deosebit dup Clin Gruia).
c) Se aez pe covoraul din faa sobei i atept ca scritul
pailor musafirului s se piard de-a binelea. (Drnicie de
Mircea Sntimbreanu).

TIPURI
MODALIDE
TI DE
MIJLOACE NVARE EVALUARE

Conversaia
de verificare

Texte
literare

Reproductiv
Operaional

Vom lucra astzi cu aceast parte de vorbire, vom recunoate


substantivele, vom analiza substantivele oral i scris, vom alctui
propoziii, vom lucra diferite exerciii, care s ne ajute s stpnim
mai bine cunotinele de pn acum. Iar cine va fi foarte atent, va
concura la sfrit pe grupe ntr-un concurs.
Se verific tema cantitativ oral, elevii corecteaz singuri.
Se citete un text gramatical:
Sunt substantivul cel nelept,
Sunt fiin, lucru, obiect,

O1
O2 Conversaia
O1
O2

Text
gramatical

Cognitivaplicativ

Autocorectare
Chestionare
oral

ELEMENTE ESENIALE DE CONINUT

M gseti n cas,
Pe scaun, la mas
Sunt munte, pdure i floare,
Sunt nor, sunt ploaie, sunt soare,
Sunt om, flutura, rndunic,
Carpai, Bucureti, Iepuric.
n fiecare zi, n fiecare noapte,
M rosteti tare, n gnd sau n oapte.
n dragoste i ur, tristee, bucurie,
Pe toate le ai datorit mie.
Sunt necesar n orice spui
i de folos sunt eu oricui.
Mai ndrzne, mai emotiv,
Sunt cunoscutul substantiv.
Se verific cunotinele teoretice referitoare la substantiv,
substantiv comun, substantiv propriu.
Joc Ridic mna Se citesc diferite cuvinte: om, munte,
ninsoare, Maria, Marea Neagr, bucurie, harnicul, patru, de,
sritura, Mihail Sadoveanu. Elevii ridic mna dreapt pentru
substantivele comune, stnga pentru cele proprii, deloc cnd
cuvntul nu este substantiv.
Se lucreaz oral: Biatul i fetia au plecat la plimbare
nsoii de celu. S-au ntlnit cu un prieten. Fetia l-a invitat la
onomastica ei. I-a propus s vin i cu sora lui.
a. Identificai substantivele i spunei felul lor;
b. nlocuii substantivele comune subliniate cu
substantive proprii potrivite.
Se citete un fragment din lecia Drnicie de Mircea
Sntimbreanu: n odaie e cald, iar la ferestrele orbite aproape de

OBIECTIVE

DURATA

MOMENTELE
LECIEI

STRATEGII DIDACTICE
METODE

TIPURI
MODALIDE
TI DE
MIJLOACE NVARE EVALUARE

O1
O2

O1
O2
O4
O5
O3

Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Analiza
Jocul
didactic

Conversaia
Explicaia
Exerciiul
Analiza
Problematizarea

Operaional Observarea
sistematic

Texte
literare

Operaional Observarea
sistematic

ELEMENTE ESENIALE DE CONINUT

OBIECTIVE

DURATA

MOMENTELE
LECIEI

STRATEGII DIDACTICE
METODE

TIPURI
MODALIDE
TI DE
MIJLOACE NVARE EVALUARE

nserare, se cern fulgi fonitori. Se selecteaz i analizeaz n


tabelul:
Substantivul
Ce exprim
Felul substantivului
Activitate pe grupe (4 elevi): pe fi se completeaz ntr-un
minut, n grup, cte dou exemple de substantive ce exprim:
- nume de copii;
- arbori;
- instrumente muzicale;
- corpuri lichide;
- fenomene ale naturii;
- stri sufleteti.
Se verific frontal, citind conductorul grupului.
Concurs pe grupe (8 elevi): Completeaz i d mai departescriei ntr-un minut ct mai multe nume de flori.
Pe tabl se completeaz tabelul: Eu spun una, tu spui multe
Una (unul)
Mai multe
zgomot
barc
blan
andrele
ploi
ghem
vrtej
Romnia
Gsete alte substantive cu neles asemntor cu cele date:
- necaz =
- vorbe =

Exerciiul
Fie
Problemati- grupe
zarea
Munca
independent
Activitate
grup

Jocul
didactic
Activitate
grup

Exerciiul

Fie
grupe

pe Operaional Evaluare
reciproc

pe Operaional Concurs
Observarea
sistematic

Operaional Verificare
oral a
vocabularului

OBINEREA
PERFORMANEI

IV.
EVALUAREA
CUNOTINELOR

ELEMENTE ESENIALE DE CONINUT

- porunc =
- nevast =
- drume =
Gsete alte substantive cu neles opus cu cele date:
- zi =
- ntuneric =
- murdrie =
- intrare =
Formai familia de cuvinte a substantivului gnd (gnditor, a
gndi, gnditoare, ngndurat, gndire).
Alctuii o propoziie simpl cu substantivul iepurele.
Dezvoltai propoziia (Eventual analiz n scris de stabilire a
10 ntrebrilor).
Formai propoziii cu substantivul munte n diferite poziii n
propoziie, rspunznd la ntrebrile:
- Muntele este nalt.
- cine?
- Noi am fost pe munte.
- unde?
- Vrful muntelui e acoperit cu zpad. - al cui?
- Din cauza muntelui, am mers ncet.
- din ce cauz?
5

Concurs pe grupe (8 elevi): Cel mai atent elev completai


tabelul:
Ce exprim
Substantiv
Felul substantivului
lucru
fiin
fenomen al naturii
stare sufleteasc
Ctig grupa care termin cel mai repede de completat.

OBIECTIVE

DURATA

MOMENTELE
LECIEI

STRATEGII DIDACTICE
METODE

TIPURI
MODALIDE
TI DE
MIJLOACE NVARE EVALUARE

Exerciiul
Problematizarea
Analiza

O2 Exerciiul
Analiza
Activitate
grup

Cognitivaplicativ

Plan
Diplome

Observarea
sistematic

Operaional Concurs
Observarea
sistematic

ELEMENTE ESENIALE DE CONINUT

Aceasta va primi diplome.


V.
APRECIERI
FINALE
VI.
TEMA
ACAS

PENTRU 1

Se fac aprecieri finale, generale i individuale. Sunt notai


elevii care au participat activ la lecie. E premiat echipa
ctigtoare a concursului.
Ca tem pentru acas se dau:
2 (c) / 90
18 / 99
Gramatica practic Mdlina Bogdan

OBIECTIVE

DURATA

MOMENTELE
LECIEI

STRATEGII DIDACTICE
METODE

TIPURI
MODALIDE
TI DE
MIJLOACE NVARE EVALUARE

ACTIVITATE GRUP 1

ACTIVITATE GRUP 2

Completai, n grup, scriind cte 2 substantive ce exprim:

Completai, n grup, scriind cte 2 substantive ce exprim:

Nume de copii:
Arbori:
Instrumente muzicale:
Corpuri lichide:
Fenomene ale naturii:
Stri sufleteti:

ACTIVITATE GRUP 3

Nume de copii:
Arbori:
Instrumente muzicale:
Corpuri lichide:
Fenomene ale naturii:
Stri sufleteti:

ACTIVITATE GRUP 4

Completai, n grup, scriind cte 2 substantive ce exprim:

Completai, n grup, scriind cte 2 substantive ce exprim:

Nume de copii:
Arbori:
Instrumente muzicale:
Corpuri lichide:
Fenomene ale naturii:
Stri sufleteti:

Nume de copii:
Arbori:
Instrumente muzicale:
Corpuri lichide:
Fenomene ale naturii:
Stri sufleteti:

ACTIVITATE GRUP 5

ACTIVITATE GRUP 6

Completai, n grup, scriind cte 2 substantive ce exprim:

Completai, n grup, scriind cte 2 substantive ce exprim:

Nume de copii:
Arbori:
Instrumente muzicale:
Corpuri lichide:
Fenomene ale naturii:
Stri sufleteti:

Nume de copii:
Arbori:
Instrumente muzicale:
Corpuri lichide:
Fenomene ale naturii:
Stri sufleteti:

COMPLETEAZ I D MAI DEPARTE


Scriei ct mai multe nume de flori:
-

COMPLETEAZ I D MAI DEPARTE


Scriei ct mai multe nume de flori:
-

S-ar putea să vă placă și