Sunteți pe pagina 1din 13

,, S SALVM CRCIUNUL

EDUCATOARE: CRISTINA COSTEA


GRDINIA : CU PROGRAM NORMAL CHEIA
GRUPA: ,,FLUTURAILOR

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


GRDINIA: cu Program Normal Cheia
EDUCATOARE: Costea Cristina
GRUPA: ,,Fluturailor combinat
DATA: 04 Decembrie 2013
TEMA ANUAL DE STUDIU: ,,Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
PROIECT TEMATIC : ,, Iarn magie, bucurie, veselie
TEMA SPTMNII: ,, Ghetua fermecat
TEMA ACTIVITII:,, S SALVM CRCIUNUL
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
DURATA: 1 zi
TIPUL ACTIVITII: Dezvoltare i consolidare de cunotine, priceperi i
deprinderi
SCOPUL ACTIVITII: mbogirea experienei senzoriale, ca baz a
cunotinelor matematice ( constituire de mulimi pe baza unor insuiri comunemrime, form, culoare ), stimularea nelegerii i utilizrii numerelor i cifrelor n
contexte variate n limitele 1-3 (nivelul I) i 1-5 (nivelul II) precum i
consolidarea unor abilitti practice specifice nivelului de dezvoltare motric
ACTIVITI DE NVARE:
ACTIVITI DE NVARE PERSONAL (ADP)
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA1 I ALA 2)
ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE) DOMENIUL TIIN
(activitate matematic) I DOMENIUL OM I SOCIETATE (activitate practic)
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)
-ntlnirea de diminea : ,, S salvm Crciunul
-Tranziii : ,,Trenuleul renilor
,, Bat din palme
,, Unu-i soarele pe cer
,,Frumos astzi ai lucrat
,,nger, ngeraul meu

OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s rspund la salut folosind tehnica comunicrii rotative
-s completeze calendarul naturii completnd fiecare cerin cu imaginile
corespunztoare
-s participe la activitile zilnice de autoservire, ordine i disciplin, respectnd
astfel i regulile grupei
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1)
tiin: ,,Din jumtate - ntreg
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s compun ntregul din jumti, realiznd astfel imagini cu Crciunul
-s mbine corect jumtile, ascultnd de sfatul i prerea colegilor de la mas
Csua ppuii: ,, Fursecuri pentru Mo Crciun
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s realizeze fursecuri, punnd cu linguria dulcea ntre doi biscuii
-s aranjeze masa pentru musafiri specific srbtorii Crciunului
Art: ,, Spiriduii lui Mo Crciun colorare
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s coloreze imagini cu spiriduii lui Mo Crciun, fr s depeasc conturul,
respectnd indicaiile educatoarei
-s utilizeze culorile potrivite
ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)
Domeniul tiin : ,,S salvm Crciunul activitate matematic (joc didactic)
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s numere cresctor n limitele 1-3 (nivelul I) i 1-5 (nivelul II)
-s clasifice obiecte dup criteriul mrimii
-s compare dou mulimi, specificnd unde sunt mai multe i unde sunt mai
puine
-s recunoasc cifra corespunztoare unei mulimi de obiecte
-s raporteze corect cifra la cantitate i invers
-s plaseze la locul potrivit obiecte, n funcie de explicaiile educatoarei ( poziii
spaiale)
-s verbalizeze aciunile pe care le face, utiliznd un limbaj matematic adecvat
Domeniul om i societate: ,,Mo Crciun activitate practic (rupere i lipire
hrtie glasat)
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s identifice materialele primite n farfurioarele de pe msue (fie cu Mo
Crciun, lipici, hrtie glasat)
-s execute corect exerciiile pentru nclzirea muchilor mici ai minilor

-s rup i s lipeasc hrtia glasat, respectnd indicaiile primite


-s participe activ i contient pe tot parcursul activitii, finaliznd lucrrile
-s aprecieze obiectiv lucrrile personale i ale colegilor innd cont de
urmtoarele criterii: acuratee, originalitate, estetic.
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA2)
Joc cu caracter practic gospodresc: ,,mpodobim bradul
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s mpodobeasc bradul cu globuri, beteal i ornamente specifice
-s participe cu interes, ntr-o atmosfer destins, plcut, stimulativ
STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul,
Mijloace didactice: ren ,,fermecat, calendarul naturii, panou n form de fluture
cu pozele copiilor pentru prezen, flipchard, ecusoane cu reni curioi i istei,
semne distinctive pentru cele dou echipe de pus pe mas, perinie, machet,
fulgi, brazi nini de lemn, csu, vat, vulpe n miniatur, emoticoane, fie cu
spiridui de colorat, fie cu Mo Crciun, hrtie glasat, farfurioare, lipici,
calculator, cd cu colinde, cd cu cntecul ,,Eu sunt renul lui Mo Crciun,
scrisoare de la Mo Crciun, panou pentru jocul didactic, clopoel, jumti de
imagini cu Crciunul, farfurioare, cuite, lingurie, biscuii, dulcea, erveele,
oruri pentru buctrese, globuri, beteal, diferite ornamente, crarea
,,fermecat, cadouri cu cerine, csua lui Mo Crciun, Mo Crciun n
miniatur, jetoane cu spiridui, bote, reni i snii, cifre magnetice, diferite
elemente de iarn.
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual i n grupuri
BIBLIOGRAFIE:
,,Curriculum pentru nvmntul precolar- Prezentare si explicitri, Editura
Didactica Publishink House, 2009
,,Metode interactive de grup-Ghid metodic, Silvia Breben,Elena Gongea,
Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga Editura Arves,2007
,,Ghid pentru proiecte tematice , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin,
Aureliana Coco, Daniel Oprea, Filoftea Grama

SCENARIUL ZILEI

Ziua debuteaz cu intrarea copiilor n sala de grup i aranjarea lor n


semicerc , iar educatoarea i salut (SALUTUL):
,,Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n semicerc s ne aezm
i frumos ne salutm.
Bun dimineaa, renilor! Salutul se realizeaz prin tehnica comunicrii
rotative. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei,
fiecare salutndu-i colegul din partea dreapt, dndu-i din mn n mn un
ren ,,fermecat , cruia i vom spune Rampi.
Dup ce toi copiii se salut, educatoarea solicit copilului care a fost numit
,,responsabilul zilei s spun cine este absent la grup n aceast zi.
Acest copil va spune numele copiilor care lipsesc de la grdini i va numi alt
copil care s completeze pe fluturaul de prezen (pozele copiilor sunt aezate pe
marginea aripioarelor; copiii prezeni sunt lsai pe marginea fluturaului, cei
abseni fiind pui n mijlocul fluturaului).(PREZENA)
Prin ntrebrile adresate de educatoare se completeaz CALENDARUL
NATURII, cu data, luna, anul, ziua, anotimpul i vremea de afar.
Dup completarea calendarului naturii, educatoarea le spune copiilor: ,,
Cum te simi azi, n aceast frumoas diminea de iarn? Copiii spun cum se
simt i apoi aleg emoticonul care arat starea lor din acea diminea, motivndu-i
alegerea fcut (MPRTIREA CU CEILALI).
Dup ce terminm , copiii sunt rugai s se uite cu atenie ce are renul
Rampi ntre lbue. Educatoarea roag un copil s vad ce este i acesta gsete
un plic, pe care educatoarea l deschide. Plicul conine o scrisoare de la Mo
Crciun care este foarte suprat c renul Rampi s-a rtcit, i daca acesta nu este
ajutat s ajung n ara lui Mo Crciun, atunci, moul nu va putea merge s
mpart cadouri.Aa copii c vrei s-l ajutm pe renul Rampi pentru a salva
Crciunul? (NOUTATEA ZILEI)
n urma discuiilor purtate, educatoarea anun tema zilei : ,,S salvm
crciunul , iar 1-2 copii repet titlul activitii. Dup anunarea titlului activitii,
educatoarea citete scrisoarea n continuare i afl c Mo Crciun i roag pe
copii s cnte un cntec pentru renul Rampi. Precolarii vor cnta prima strof din
cntecul ,,Eu sunt renul lui Mo, Crciun mpreun cu educatoarea.
(ACTIVITATEA DE GRUP).
Cu ajutorul tranziiei ,,Bat din palme(Bat din palme, clap, clap, clap
Din picioare, trap, trap, trap Ne-nvrtim, ne rsucim i la centre noi pornim) se
trece la cele trei centre de interes deschise la activitile liber alese ( tiin, Art
i Csua ppuii). Educatoarea explic copiilor ce trebuie s realizeze la fiecare
sector: la tiin trebuie s compun ntregul din jumti, la Art trebuie s
coloreze imagini cu spiriduii lui Mo Crciun, iar la Csua ppuii trebuie s
realizeze fursecuri pentru Mo Crciun. n timp ce copiii lucreaz la centre,
educatoarea supravegheaz buna desfurare a activitii, oferind explicaii i
ajutor copiilor pentru a putea rezolva sarcinile.
Dup rezolvarea sarcinilor, educatoarea face aprecieri asupra modului
de desfurare a activitilor libere , aeznd pe o mas toate produsele realizate

de copii, iar apoi prin tranziia ,, Eu locomotiva sunt Voi suntei nite reni (Eu
locomotiva sunt Voi suntei nite reni Aezai-v n rnd S mergem la baie
Minile ni le splm Cu spun i ap i curai ne pregtim S ne-aezm la
mas) direcioneaz copiii spre spltor, pentru a se pregti de gustarea de
diminea. nainte de a ncepe s mnnce, copiii spun toi rugciunea ,,nger,
ngeraul meu
Dup servirea gustrii de diminea, se trece la activitile pe domenii
expereniale.
Copiii vor fi aezai n semicerc i sunt rugai s nchid ochii, iar la
sunetul clopoelului s deschid ochii i s vad despre ce surpriz este vorba. Se
descoper crarea fermecat care duce n ara lui Mo Crciun. Astfel, se trece la
activitile pe domenii expereniale (D ACTIVITATE MATEMATICA I
DOS ACTIVITATE PRACTIC). Dup activitile pe domenii expereniale,
Mo Crciun le trimite copiilor un brad , globuri , beteal i diferite ornamente
pentru a mpodobi bradul.
De la activitile pe domenii expereniale, la ALA 2, se va face trecerea
prin tranziia:
,, Frumos astzi ai lucrat,
Renilor cei nvai
Iar acum v pregtii
Bradul s-l mpodobii
n cadrul activitilor ALA 2, copiii vor participa la un joc cu caracter
practic- gospodresc, ,,mpodobim bradul , fiecare copil va lua cte un glob, sau
beteal sau alt ornament i va participa la mpodobirea bradului primit de la Mo
Crciun. Pe fundalul colindelor, copiii vor mpodobi cu grij i mult drag bradul.
n ncheiere, educatoarea face aprecieri colective i individuale despre
modul n care copiii au participat i s-au comportat la activiti .

Eveniment

Coninut tiinific

Strategii

Evaluare

didactic
1.Moment
oragnizatoric

2.Captarea
ateniei

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor
activitii

didactice
-pregtirea materialelor didactice
necesare desfurrii activitii i
aezarea scunelelor n semicerc
-aerisirea slii de grup i
realizarea climatului optim pentru
o bun desfurare a activitii
Dup ce copiii servesc gustarea de
diminea, observ c a aprut
ceva pe covor. Ei nchid ochii i la
sunetul clopoelului i deschid i
descoper o crare fermecat care
duce n ara lui Mo Crciun. Pe
crare sunt aezate nite cadouri,
iar sub fiecare cadou este o
cerin. Dac copiii rezolv
cerinele, atunci renul Rampi va
putea ajunge la Mo Crciun i
vor mpri cadouri tuturor
copiilor i atunci Crciunul va fi
salvat.
,,Vrei s salvm Crciunul?copiii rspund afirmativ.
,,Dragi copii, pentru c tiu c l
iubii pe Mo Crciun foarte
mult , m-am gndit s ne jucm
mpreun jocul care se
numete ,,S salvm Crciunul
,,Cum se numete activitatea
noastr?
Se repet titlul activitii

-conversaia

-observarea
comportamentului
non verbal i
verbal

-conversaia

-observarea
comportamentului
nonverbal i verbal
-explicaia

-conversaia
-observarea
comportamentului
copiilor
-exerciiul

4.Desfurarea Cu ajutorul tranziiei: ,,Bat din


activitii
palme clap, clap, clap Din
picioare trap, trap,trap Nenvrtim, ne rsucim i la centre
noi pornim, copiii se vor ndrepta
spre centrele de interes deschise,
fiind deschise trei centre: tiin
( copiii trebuie s compun
ntregul din jumti, realiznd
imagini cu Mo Crciun); la
centrul Csua ppuii (copiii
trebuie s pregteasc fursecuri
pentru Mo Crciun, punnd
dulcea ntre doi biscuii); la
centrul Art ( copiii trebuie s
coloreze imagini cu spiriduii lui
Mo Crciun). n funcie de
preferin, copiii trec pe la toate
centrele de interes, iar educatoarea
urmrete desfurarea
activitilor liber alese, oferind
explicaii i ajutor n caz c este
nevoie.
Dup realizarea tuturor sarcinilor
n cadrul acestor activiti, se
realizeaz o expoziie cu toate
lucrrile copiilor, educatoarea
fcnd aprecieri asupra modului
de desfurare al activitii i
preciznd faptul c toate lucrrile
realizate de copii vor fi aezate la
centrul tematic.
Dup servirea gustrii se trece la
activitile pe domenii
expereniale. Copiii se aeaz pe
scunele n semicerc, nchid ochii,
iar la sunetul clopoelului i
deschid i descoper o crare
fermecat care duce n ara lui
Mo Crciun i multe alte surprize
pe acre le descriu (flipchard,
machet, panou) .Pe crare sunt
aezate nite cadouri, iar sub
fiecare cadou este o cerin. Dac
copiii rezolv cerinele, atunci
renul Rampi va putea ajunge la

-explicaia

-exerciiul

-exerciiul

-turul
galeriei

-observarea
gradului de
nelegere a
sarcinilor de lucru

-observarea
comportamentului
verbal

-aprecierea
modului de lucru
colectiv i
individual

-expunerea
-observarea
comportamentului
non verbal
-descrierea
-conversaia

Mo Crciun i vor mpri


cadouri tuturor copiilor i atunci
Crciunul va fi salvat.
n scrisoarea de la Mo Crciun,
acesta le scrie copiilor provocrile
la care i supune pentru a-l ajuta
pe renul Rampi s ajung la Mo
Crciun.
Regulile jocului:
1.Copiii sunt mprii n dou
echipe : echipa renilor istei i
echipa renilor curioi.
2.Fiecare echip are un lider, care
are voie s ajute copilul care
trebuie s rspund , pentru a fi un
rspuns corect.
3.Fiecare echip trebuie s
rspund corect, pentru a aduna
ci mai muli reni pe panou.
4. Pentru fiecare rspuns corect al
echipelor, renul Rampi trece la
urmtorul cadou pe crarea
fermecat, apropiindu-se de ara
lui Mo Crciun.
5. La sfritul activitii, echipa
care a adunat cei mai muli reni
este echipa ctigtoare, care a
salvat Crciunul.
Jocul de prob:
Un copil dintr-o echip trebuie s
numere de la 1 la 3, iar din
cealalt echip de la 1 la 5.
Proba 1 ,,Numr corect
Echipa renilor istei: ,, Ci brazi
sunt pe machet?
Echipa renilor curioi: ,, Cte
csue sunt pe machet?
Proba 2 ,,Grupeaz dup mrime
Echipa renilor istei: ,,Aeaz pe
panou mulimea fulgilor mari
Echipa renilor curioi: ,,Aeaz pe
panou mulimea fulgilor mici
Proba 3 ,, Mai multe, mai puine
Echipa renilor istei: ,,Numr i
spune n care mulime sunt mai
multe elemente?

-explicaia

-observarea
comportamentului
curent

-explicaia

-evaluare
individual

-observarea
comportamentului
verbal
-explicaia

-conversaia

-observarea
comportamentului
nonverbal

demonstraia

-evaluare

Echipa renilor curioi: ,,Numr i


spune n care mulime sunt mai
puine elemente?
Proba 4 ,,Aeaz cifra la
cantitateEchipa renilor istei:,,Aeaz pe
flipchard cifra care arat ci brazi
sunt n imagine
Echipa renilor curioi: ,,Aeaz pe
flipchard cifra care arat ci
oameni de zpad sunt n
imagine
Proba 5 ,,Poziii spaiale
Echipa renilor istei: ,,Aeaz
acest brdule n faa csuei de pe
machet
Echipa renilor curioi: ,,Aeaz
vulpea sub bradul din spatele
csuei
Proba 6 ,,Adevrat sau fals?
-la aceast prob fiecare copil care
trebuie s rspund primete un
cartona verde (aseriune
adevrat)i unul rou (aseriune
fals)
-copiii nchid ochii, iar
educatoarea ia de pe machet un
brad, iar la sunetul clopoelului
copiii trebuie s deschid ochii i
s rspund la aseriunea
formulat de educatoare :
Echipa renilor istei: ,,De pe
machet a disprut un brdulecopilul ridic cartonaul verde
educatoarea a luat un brad de pe
machet
Echipa renilor curioi: ,,Pe
machet a mai aprut o csucopilul ridic cartonaul rou pe
machet nu a mai aprut nici o
csu
Proba 7 ,,Recunoate cntecul
Echipa renilor istei: ,,Eu voi
cnta cu la-la-la cntecul IARNA
A SOSIT N ZORIi copiii
trebuie s-l recunoasc i s cnte

individual
-exerciiul
-exerciiul

-evaluare
individual
-exerciiul

-explicaia
-evaluare frontal

- metoda
,,trierea
aseriunilor

-observarea
comportamentului
verbal

-observarea
comportamentului
verbal

-exerciiul
-observarea

o strof.
Echipa renilor curioi: ,,Eu voi
cnta cu la-la-la cntecul VINE
IARNA, VINE IARNA i copiii
trebuie s-l recunoasc i s cnte
o strof.
(elemente de interdisciplinaritate)
Proba 8 ,,Formeaz perechi
Echipa renilor istei: ,,D-i
fiecrui spiridu cte o bot
Echipa renilor istei: ,,D-i
fiecrui ren cte o sanie
Se numr renii de pe panou de la
fiecare echip i echipa care are
cei mai muli reni este
ctigtoare i salveaz Crciunul.
Cu ajutorul tranziiei ,,Fulgii
danseaz : ,,Fulgii danseaz, senvrt i danseaz i-apoi la mese
se aeaz
Ce surprize avei la msue oare?
Copiii se aeaz la msue, unde
sunt pregtite deja materialele
pentru activitatea practic. Pe
msue, sunt pregtite fie de
lucru cu Mo Crciun, hrtie
glasat i lipici. Copiii vor trebui
s rup hrtia glasat i s o
lipeasc pe suprafaa dat,
realiznd lucrri originale i
ngrijite.
Educatoarea prezint fiecrei
echipe modelul pe care trebuie sl realizeze i ofer explicaiile
necesare.nainte de nceperea
lucrului, realizm exerciiile
pentru nclzirea minilor:
,,Un arici, cu epii mici
A pornit dup furnici
epii i i-a ridicat
i cporul i-a rotat.
Vai, vai, ce arici,
Ce arici cu epii mici.
Educatoarea ureaz :,,Spor la
lucru , copiilor care lucreaz pe
un fond muzical (Colinde)

gradului de
nelegere a
sarcinilor de lucru

-exerciiul

-conversaia
-exerciiul
-aprecieri verbale
i individuale
-conversaia

-evaluare frontal

-evaluare frontal
-exerciiul
-observarea
comportamentului
nonverbal
-observarea
gradului de
nelegere a
sarcinilor

Dup finalizarea lucrrilor,


acestea sunt expuse pe un panou,
fiind realizat o galerie
excepional. Copiii trec pe la
fiecare lucrare, o observ i apoi

5.Obinerea
performanei

6. ncheierea
activitii

-turul
galeriei

i expun prerile, criticile,


observaiile.
Dup turul galeriei, educatoarea le
spune copiilor :
,, Ca s fiu copil voinic
Eu fac sport nc de mic,
Merg n pas alergtor
Sr apoi ntr-un picior.
M opresc,
Respir uor,
i m aez pe covor.

-evaluare frontal

Cu aceast tranziie, copiii se


aeaz pe covor i fiecare echip
este rugat s aeze pe flipchard
attea elemente cte arat cifra pe
care o extrag prin tehnica mna
oarb dintr-un co.
Educatoarea ofer recompense
copiilor i i ndrum spre
activitile alese ALA 2.
,, Frumos astzi ai lucrat
Renilor cei nvai
Iar acum v pregtii
Bradul s-l mpodobii
Cu ajutorul acestei tranziii copiii
trec la jocurile alese, n cadrul
crora educatorea propune un joc
cu caracter practic-gospodresc ,,
mpodobim bradul.
Copiii vor mpodobi bradul cu
globuri, beteal i ornamente, n
fundal auzindu-se colindele
specifice.
Educatoarea
face
aprecieri
referitoare
la
modul
de
desfurare al activitii .

-observarea
comportamentului
verbal

-observarea
comportamentului
verbal i nonverbal

-tehnica
mna oarb

-recompensarea
copiilor

-conversaia

-observarea
comportamentului

-observarea
gradului de
nelegere a
demonstraia sarcinilor
-jocul
-aprecieri verbale,
colective i
individuale

S-ar putea să vă placă și