Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE

Scoala : Grupul Scolar Gh. Asachi , Galati Propunator :inv. Dumitru Cornelia Clasa : I A Data: 30.03.2012 Aria curriculara : Limba si comunicare Disciplina : Limba si literatura romana Unitatea de invatare : Vis de copil Subiectul : Grupurile de litere ce, ci, ge, gi Tipul lectiei : recapitulare si sistematizare OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.3. sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvnt si sunetele dintr-o silaba 3.1. sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi n textul tiparit si n textul scris de mna 3.4. sa citeasca n ritm propriu, corect un text cunoscut 4.1: s scrie corect litere, silabe, cuvinte, propoziii; OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul orei elevii trebuie: O1 sa citesca in ritm propriu un scurt text la prima vedere; O2 s identifice in text grupurile de litere invatate O3 s formuleze intrebari si raspunsuri la intrebari pe marginea textului; O4 s scrie corect i lizibil grupuri de litere, cuvinte, propoziii; O5 s ordoneze cuvinte pentru a obtine propoziii O6 sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul scrierii O7 s colaboreze cu membrii echipei in vederea rezolvarii sarcinilor de lucru; RESURSE: Metode si procedee: metoda fonetic analitico- sintetic, conversaia, exerciiul, explicaia, observaia, ciorchinele, jocul didactic Resurse materiale:fie de lucru, prezentare ppt a unui exercitiu-joc, carioca, iepura de plu, calculator, videoproiector. Resurse umane: 23 elevi grupati in 6 echipe de cate 3-4 membri Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi 1. Bibliografie : Curriculum National , Programe scolare revizuite : Limba i literatura romn , clasele I-a II-a, Bucuresti-2005 Ioan Serdean Didactica Limbii Romane in scoala primara , Editura Teora Bucuresti , 1998 Metodica predarii Limbii Romane in clasele primare , Editura Aramis , Bucuresti , 2000 www.edu.ro, www. didactic.ro

DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei Ob. Op. Activitatea nvtorului Activitatea elevilor
Metode procedee

Strategii didactice
i Mijloace de Forme de nvmnt organizare

Evaluare

I. Moment organizatoric 1 II. Actualizarea Cunotinelor 7

Instructajul Verific existenta materialelor la Elevii se pregtesc verbal fiecare grupa. Stabileste linistea si pentru lecie. Sunt ordinea. organizati pe grupe de 3 sau 4 elevi Verificarea cantitativ a temei Conversaia Observa dac au efectuat tema dat, felul n care au scris, atrage atenia - prezint tema asupra eventualelor greeli aprute. Verificarea calitativ a temei prin - citesc o secventa sondaj i a cunotinelor anterioare Exerciiul din tema Solicita elevilor s citeasc un - grupul de litere exercitiu din tem. gi/Gi Verificarea cunostintelor: - elevii numii citesc Metoda Elevii sunt solicitati sa dea exemple fonetica, selectiv lecia de cuvinte care contin grupul gi si sa analiticoalcatuiasca oral propozitii cu 3-4 sintetica cuvinte. Se analizeaza fonetic, analitico-sintetic una din propozitii. Gasesc forma de Exercitiu joc: Eu spun una, tu spui plural mai multe Jocul didactic Rosteste cuvintele: creanga, fulg, covrig, minge, mag, gingie, urgie

frontal

Frontal caietele de scriere Individu al aprecierea verbal

Manual

Frontal

Oral

III. Captarea Ateniei 8

O1 O2

Iepurasul Tup s-a intors la copii cu o problema. A primit o scrisoare de la Cecilia, insa nu a inteles prea bine ce scrie. De ce oare?

Elevii sunt dirijati sa observe ca toate greselile au fost facute la scrierea grupurilor de litere ce, ci, ge, gi.

Observa pe un poster textul Conversatia scrisorii, care euristica abunda de greseli de scriere. Identifica si corecteaza aceste greseli, in perechi, pe o fisa primita. Se citeste textul corect. Observatia dirijata

Frontal Iepura de In plu, perechi fise

Apreciere a verbala a raspunsuri lor a 3-4 elevi

IV. Anunarea temei si a obiectivelor 1

Pentru ca elevii clasei I sa fie feriti de a face astfel de greseli, astazi vor Asculta cu atentie recapitula cele 4 grupuri de 2 litere printr-o mare diversitate de exercitii. Enunta obiectivele, pe intelesul elevilor. Se expun plansele care contin aceste grupuri de litere. Imparte fiecarui elev o fisa de lucru (anexa) Fisa cuprinde un text la prima vedere si cateva aplicatii.

conversatia Frontal

V. Recapitularea si sistematizarea cunostintelor 18

Frontal

O1 O3

Solicit a elevilor s citeasc n gnd textul. Dirijeaz discuii pe marginea acestuia. Numete elevi care s citesc textul pe fragmente, integral i selectiv. Cerinte: 1. Transcrie din text cuvintele care contin grupurile de litere, completand astfel ciorchinele. Imparte fise A3 pe care e desenat un ciorchine. (anexa) Instruieste elevii cu privire la modul de completare a acestuia. Timp de lucru 5; raportare 2 Numeste elevi din fiecare grupa pentru a citi din cuvinte.

Citesc textul Lectura Raspund la intrebari explicativa

Fise de lucru

Individu al Frontal

O4 O7 O2

Completeaza ciorchinele cu diverse cuvinte ce Ciorchinele contin cele 4 grupuri de litere, indiferent de pozitia acestora in cadrul cuvintelor.Citesc o cuvintele gasite

Pe grupe Postere

Frontal

Apreciere a verbala a raspunsuri lor elevilor

2. Desparte n silabe Va numi pe rnd cte un elev care va despri cte un cuvnt care conine grupuri de litere, de pe ciorchine i se vor sublinia cuvintele care denumesc nume. O4 O6 3. Raspunde in scris la intrebarea: Ce putea scoate George din joben?

Despart cuvintele solicitate in silabe

Exercitiul

Noteaza pe fisa raspunsul la intrebare.

Individu al

O5 O7

4. Joc: Ordoneaz cuvintele n propozitii! Activitate pe grupe: elevii vor fi mprii n 6 grupe; fiecare grup va primi un plic n care sunt nite cuvinte scrise pe cartonae. Sarcina de lucru: - ordonarea cuvintelor n propoziii Propoziiile: Angela strnge mrgelele cenuii. Geta cere cinci floricele. Marcel strnge ciree din copac. Cecilia citete poveti cu regine. Gina ncepe antrenamentul la gimnastic. mi place s mnnc pine cu gem. 5. Separa cuvintele! Separa printr-o linie Exercitiul Pe fia au scrisa o propozitie cu vertical cuvintele, cuvintele legate. noteaz numarul acestora Activitate transdisciplinar -moment de relaxare- cntec Intoneaz cantecul: Iepurau up Jocul didactic Citesc cuvintele de pe jetoane, ordoneaz, citesc propozitiile obtinute.

Pe grupe

Produsele de grup

Frontal

Individual

Fisa de lucru

Raspunsul elevilor

Compute r

VI. Evaluarea 9

O6

Elevii vor finaliza exercitiile propuse pe fia de lucru: 6. Lucreaz singur! a. Alctuiete o propoziie folosind cuvntul: sparge b. Alint cuvintele: pdure, copac, covrig c. Completeaz silabele cu grupul de litere potrivit Joc pe calculator: Ce grup de litere lipsete?

Individual Lucreaz si rezolv n scris sarcinile. (Daca timpul permite vor citi raspunsurile in clas.) Frontal Urmaresc prezentarea ppt. , gasesc solutiile corecte. Jocul didactic

Fisa de lucru

Produsele realizate de elevi. Aprecieri verbale.

Compute r, videopro iector Frontal

VII. Concluzii si aprecieri 1

Face aprecieri asupra activitatii elevilor pe parcursul leciei. Tema: de transcris pe caiet textul: Magicianul

Conversaia

Drag Iepuraule, Sunt un copila din clasa nti! Scriu prima mea scrisoare. i colecii mei tiu s scrie i s ceteasc! Te rog s imi adugi nite cri cu poveti, cteva dulgiuri, o coroni de recin si ou de ceocolat. Te imbriez cu drag, Cecelia

................................. GRUPURILE DE LITERE CE, CI, GE, GI Recapitulare 1. Citete cu atenie textul: Magicianul

...........................

George Regis este un vestit magician. Cu siguran are puteri magice. El poate scoate din joben un iepure alb, cinci mingi i trei porumbei. Pentru aceasta trebuie doar s i mite uor cele zece degete de la mini. Azi voi merge cu Gina la circ s l vd. Abia atept!
2. Colaboreaz cu echipa ta i completeaz ciorchinele cu cuvinte din text. 3. Desparte in silabe!

4. Rspunde in scris la intrebarea: Ce putea scoate magicianul din joben?

5. Joc: Ordoneaz cuvintele n propoziii!

Lucreaz singur!
1. Separ cuvintele! Cte cuvinte are propoziia?

Reginaalbinelorsenumetematc.

......... cuvinte

2. Alctuiete o propoziie folosind cuvntul: sparge

3. Alint cuvintele: pdure, copac, covrig

4. Completeaz silabele cu grupul de litere potrivit:

a. mar..ne b. rei

..nu pa.....n

c. An..la

Vir..nia

S-ar putea să vă placă și