Sunteți pe pagina 1din 9

UNIVERSITATEA DE STAT DIN MOLDOVA

FACULTATEA DE LITERE

Proiect didactic
la limba i literatura romn

A elaborat: Musteaa Olga




Chiinu, 2014
I. Date generale
Profesor: Musteaa Olga
Instituia de nvmnt: Liceul Teoretic Spiru Haret
Data: 16 aprilie 2014
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a V-a D
Timp: 45min
Subiectul: Balonul spart de Tudor Arghezi. Interjecia. Ortografia i punctuaia interjeciilor.
Tipul leciei: transmiterea i nsuirea noilor cunotine;
Competene:
7. Respectarea normei ortografice, ortoepice, semantice, gramaticale, punctuaionale, stilistice a limbii romne;
8. Lectura, audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare n limita standardelor de coninut.
9. Operaionalizarea terminologiei lingvistice i literare, n limita standardelor de coninut;

Subcompetene:
7.1. Respectarea regulilor ortografice, ortoepice, punctuaionale, a normei semantice, n textul produs (oral i scris);
8.1. Comentarea textului epic;
9.1. Identificarea fenomenelor i a unitilor lingvistice studiate n context.



Obiective operaionale:
La finele orei elevul va fi capabil:
O 1 s defineasc noiunea de interjecie n baza informaiei propuse;
O 2 s identifice situaiile problem n textul Balonul spart de T. Arghezi;
O 3 s descrie cel puin dou reguli de ortografiere i de punctuaie a interjeciilor n baza cunotinelor acumulate;
O 4 s evalueze importana interjeciilor n vorbirea folosind exemple proprii;
O 5 s comenteze mesajul textului propus n baza experienei proprii aducnd exemple convingtoare.

Metode i procedee: conversaia, compunerea etc.

Bibliografie:
- Curriculum naional la limba i literatura romn pentru disciplina limba i literatura romn, clasele a V-a a IX-a;
- Manual pentru clasa a V-a la limba i literatura romn;
Note:

II. Completarae tabelului
Etapele leciei Ob.
Strategii
didactice
Activitatea profesorului i a elevilor Evaluarea
Timp
alocat
Evocare Profesorul stabilete climatul favorabil pentru nceperea
activitii.
Salut elevii.
Enun tema i obiectivele leciei.

2 min
Realizarea
sensului
O 2
















O 5














Fie cu
textul
operei

Frontal













Metoda
conversaiei







nvare
prin
descoperire




Profesorul ntreab elevii dac au citit textul i dac le-a plcut
lectura. (Anexa 2)

La rugmintea profesorului un elev sau doi relateaz coninutul
textului propus pentru lectura individual acas.Dac nu toi au
citit textul realizm lectura n clas pentru a recurge eventual la
analiza.

Elevii sunt ntrebai dac au ntlnit cuvinte necunoscute n
text:
- Dac au ntlnit cuvinte necunoscute profesorul le explic
mpreun cu elevii
- Dac nu au ntlnit cuvinte necunoscute profesorul roag elevii
s explice semnificaia a ctorva cuvinte din text, dup prerea
lui, mai complicate (exemplu: sfidat, entuziasm, sleit, drz,
peltic, valid etc.)

Urmeaz ca elevii s rspund la ntrebrile profesorului pe
marginea subiectului textului:
- Cte personaje sunt n text?
- Ce prere avei despre Bruu?
- Ce sfaturi i-a dat tatl lui Bruu?
- Ce mesaj a vrut s-i transmit prin aceste cuvinte (fragment din
text)?
- Ce sfaturi i-ai da voi lui Bruu?

Profesorul are un balon n mn pe care l sparge.
n acest moment ntreab elevii ce sunet s-a produs cnd a
pocnit balonul: Poc! Trosc! Pa! etc.
Ce sunt acestea dup prerea voastr?



Modul de interpretare a
unui text epic.
Modul de exprimare
oral a elevilor

Cunoaterea i
explicarea cuvintelor
literare folosite n
vorbirea oral.







Nivelul de
comprehensiune a
textului

10 min













5 min








5 min






O 1



O 3
Fie cu
informaia
util
Profesorul lipete pe tabl definiia interjeciei. (Anexa1)
n timp ce civa elevi citesc cu voce tare definiia profesorul
mparte fiele cu informaia despre interjecie (Anexa 3)
Profesorul explic ortografia i punctuaia iterjeciilor.

Ofer elevilor un fragment de dialog care conine interjecii i
propune elevilor s gseasc interjeciile motivnd punctuaia
folosit n fiecare caz. (Anexa 4)
Evalueaz nelegerea
regulilor explicate i
aplicarea lor asupra
unui text.
10 min
Reflecie O 4 Textul
propus n
fa





Fie cu
interjecii
pregtite

Lucru
individual
Elevii sunt rugai s gseasc n textul lui T. Arghezi
interjecia:
- Dac elevii o gsesc, spun ce indic i citesc fragmentul unde
au gsit-o
- Dac nu o gsesc de singuri, profesorul le indic fragmentul i
realizeaz lectura acelui fragment astfe ca elevii s gseasc
interjecia.
-
Sau profesorul le arat elevilor 5 propoziii n care trebuie s
gsesc interjecia, s indice ce arat i ce punctuaie este
folosit, i de ce.(Anexa 5)

Profesorul roag elevii s scrie n caiete o propoziie prin care
s exprime ce simt pentru moment, folosind o interjecie

Apreciaz asimilarea
informaiei, modul de
exprimare i
corectitudinea
exprimrii.
10 min
Extindere Realizeaz un joc: un elev trece n faa clasei i arat prin
mimic i gesturi o interjecie pe care ulterior clasa trebuie s o
ghiceasc.

Pentru acas elevii elaboreaz un dialog n care s foloseasc
diferite interjecii i s utilizeze ortografia i punctuaia
adecvat.
5 min

Anexa 1
Interjecia parte de vorbire
neflexibil, care are intonaia
exclamativ , exprim o stare
sufleteasc (un sentiment), o
adresare, un ndemn sau imit
diferite sunete, zgomote din
natur.
Balonul spart Anexa 2
de Tudor Arghezi
Din dou baloane de cauciuc transparent, cumprate din mna conductorul de atri multicolori a vnztorului de bici, unul a crpat.
Evenimentul s-a petrecut pe neateptate, ca la toate lucrurile umflate i trectoare. A pocnit o data, i copiii i-au ntors capul, cu impresia c cineva a
"mncat" o palm. De sus cobora o sfoar fr suflet, cu o zdrean de cauciuc spnzurat de ea.
Orice dialog rmnea zadarnic. n ochii lui Bruu se roteau lacrimi dramatice, i un geamt i
rupse gtlejul gras. Cnd plange, frumosul Bruu nu mai seamn cu sine i nici cu una din fotografiile lui. Gura lui, croit plastic, pentru sursuri de
garoaf, cu arcul mldios i sprinten, i pierde linia i expresia; maxilarul deschis i se casc dup regulile artelor japoneze; i arat aproape toat limba.
Un rget de mare sinceritate i deschide toat orchestra vocal, nsoit de o grl de lacrimi. Cu ce se poate nlocui un om? Cu nimic. i mai puin un
balon.
Totui, baloanele au asupra oamenilor superioritatea c sunt identice, oarecum. Am ncercat o minge, un cerc, am fgduit un cal, o puc; toate
laolalt nu echivalau, n momentul dezastrului, cu balonul, i ne-am dus prin lume s cutm un al doilea balon. Suferina lui Bruu era cu att mai greu
de vindecat, cu ct un martor permanent sta de fa, ca s-i aduc aminte c nu toate baloanele se sparg. Balonul Miului, surztoare i trufae, plutea n
aer, galben i rou, sfidnd rscoacerea materialului i dilataia solar fierbinte. Ba mi se pare c balonul fetei se fcea mai mare i mai ispititor, pe
msur ce aducerea-aminte a balonului biatului se micora. Din ce n ce mai lucios i mai fraged, el i permitea capricii i fantezii n jocul cu vzduhul.
Drag Bruu, e primul tu balon plesnit. La patru ani nu este prea devreme. Lacrimile tale vin dintr-un punct al iluziei, care va izvor de-aci-
nainte totdeauna. E un simplu nceput, i fii mulumit c, murind, balonul a pocnit. Se mai gseau n inima lui o voce i un entuziasm. Baloanele tale
viitoare, cele mai multe, se vor dezumfla fr zgomot, sleite nesimit, fr s bagi de seam, dect n momentul cnd, numarndu-i aele, cele mai multe
vor atrna n jos, trte moale de o pung goal. Asemenea baloane nu se vor mai putea umfla niciodat, cci nu va mai fi vnt.
Te necjete balonul surioarei, mai ager i mai drz dect ndjduia i ea. Ne vom plimba n tot oraul cu el ridicat i vioi i ne vom duce acas, i
vom da drumul n odi, i mine, tot att de tnr i de nou, se va nla i mai sus. Aa sunt baloanele, ftul meu. ntr-o parte pielea de cauciuc a fost
mai tare, i bicile scoase din ea s-au ivit cu o durat mai lung, dei preul fusese la fel. i, cu baloanele tale dezumflate, vei ntlni baloanele care nu
se mai dezumfl, i te vei mhni. Nu te mhni peste msur, biete, cci, la urma urmei, trebuie s-i spui un secret: i balonul lui Miu o s pocneasc.
Totui st, tiu, n durata celor cteva ore, a celor cteva zile i n bucuria de-a te fi putut folosi de ele. Aci n-a avea ce rspunde. Experiena, - de
existena creia o s afli atunci cnd nu vei mai avea ce face cu ea, - recomand rbdarea, exact pentru timpul dezumflrii i pocnirii baloanelor colorate.
i vine cumplit de greu s asimilezi aceast idee, dar ea se cheam ntelepciune, tot un balon, care crap mult mai des dect baloanele de gum. F-te de
pe acum nelept, de la o vrst cnd n loc de javr limba ta peltic rosteste vahz, i cnd gura ta ntortocheat pronun jivazi drept vizavi. Cci
ntelepciunea adevrat e mai bine s fie peltic pruncete dect complicat, n silabele ei dure, de gngveala marilor ntelepciuni.
i nu te mai uita cu att poft la balonul Miurii. Vd insinurile mele de scepticism n-au la tine nici o trecere, biete. Singurul lucru care i-a luat
gndul de la baloane a fost o biciclet verde, pe care clrea un biat ct tine de mic. Ai tcut ct a trecut: ai vrea o biciclet. i iar te apuci s rcneti.
Trebuie s-i mai spui ceva: c dac te plngi afar din cale de mult c i-a crpat balonul, se poate ntmpla s te alegi i cu o btaie; nu e voie s te jelui.
Lumea e vesel i n-are timp de oftatul tu. M-ai neles?
Bruu i fcuse i el socoteal. Pe furi, s-a repezit la balonul valid, a smuls de o sfoar i a voit s-l sparg, ca s provoace, imitativ, o durere la
fel i s satisfac rzbunarea. Vai! ce s-a ntmplat! Balonul nu s-a spart ci a pornit n sus, departe, n fundul marilor seninti.
Nu mai plnge, Miule! S-a dus acolo unde se duc toate baloanele (la Dumnezeu)!
Anexa 3

Interjecia este o parte de vorbire neflexibil, care are intonaia exclamativ, exprim o stare sufleteasc, o adresare, un ndemn sau imit
diferite sunete i zgomote din natur.
Ortografia interjeciei:
- Simple: ah!, aoleu!, of!, vai!, bre!, poc!, bravo!, halal!, adio!, bang!, bz!, boc!, bldbc!, buf!, cirip!, cotcodac!, cucu!, cucurigu!, Ajutor!
etc.
- Compuse, cnd interjeciile se repet ele se scriu cu cratim sau prin virgul:
cioc-boc!, tic-tac!, trosc-pleosc!, treanca-fleanca!, teapa-leapa!,he,he!, ha, ha, ha! etc.
Punctuaia interjeciei:
Interjeciile se izoleaz prin virgul sau se marcheaz cu semnul exclamrii.
- Mi, vino mai repede!
- Vino, mi, mai repede!
- Vino mai repede, mi!
Dup intejeciile care arat un ndemn nu se pune virgul.
- Hai cu mine! Na-i cartea!
- Ia citete i tu!




Anexa 4

- Bravo! Ai fcut singuri curenie n camera voastr.
- Ah, chiar credeai c nu suntem n stare?
- De, c pn acum n-ai prea dovedit-o!
- Of, mam, tot nu eti mulumit?
- Eee, dac asta se ntmpl numai din an n Pate!
- Acum, la o srbtoare aa de mare, hai fii i tu nelegtoare! Uite, i promitem c o s facem sptmnal curat.
- Mi copii, ce tare v iubete mama!


Anexa 5
Hai s m ajui la buctrie!

O, ct m bucur s te vd!

Of, rceala asta!

Vai! Ce diminea frumoas!

Brrr, ce frig e afar!

S-ar putea să vă placă și