Sunteți pe pagina 1din 22

Proiect didactic

Disciplina: chimia;
Clasa: a IX-a ;
Data: 01.12.11;
Modulul 2: Metalele n viaa noastr;
Subiectul leciei: Principalii compui ai fierului;
Tipul leciei: Mixt (de formare a capacitilor i de dobndire a cnotinelor!;
Competene:
C1 A dobndi cunotine fundamentale, abiliti i valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica n limbajul specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/ situaii-problem;
C4 A investiga eperimental substanele i procesele chimice;
C5 A utiliza inofensiv substanele chimice;
Subcompetene:
"levl va fi capabil:
S1 ! descrie metodele de obinere i proprietile chimice ale principalilor compui ai fierului;
S2 ! efectuieze eperimental proprietile chimice ale compuilor fierului;
S3 ! elaboreze rapoarte despre activitatea eperimental;
S4 ! rezolve eerciii i probleme teoretice i eperimentale;
Obiective:
"levl va fi capabil:
O1 ! deduc metodele de obinere i proprietile chimice ale oizilor i hidroizilor de fier "##$ i "###$ din seriile genetice
corespunztoare;;
O2 ! scrie ecuaiile reaciilor chimice ce ilustreaz obinerea i proprietile chimice a compuilor fierului;
O3 ! cerceteze eperimental proprietile chimice ale hidroizilor de fier "##$ i "###$;
O4 ! identifice eperimental ionul %e&' ;
O5 ! rezolve probleme de calcul i eerciii n baza proprietilor compuilor fierului;
() ! enumere domenii de utilizare a compuilor de fier"##$ i "###$;

Strategii didactice:
Metode i procedee: *onversaia euristic, eplicaia, descoperirea dirijat, problematizarea, metoda ciorchinelui,eerciiul,
algoritmizarea, eplozia stelar, pianjenul chimic,eperimentul chimic, rezolvarea de probleme,comparare,metoda triadei;
Miloace educaionale: %ie de lucru, manualul, !istemul periodic, !eria activitii metalelor, fia de lucru cu pianjenul chimic,
%e*l+,%e*l,, %e!(-, .*/!, /a(0, 0,!(-, 0*l, stativ cu eprubete, !eriile genetice ale claselor de compui anorganici, postere cu
ciorchine,1abelul !olubilitii;
!orme de or"ani#are a colectivului de elevi: #ndividual, %rontal, 2e grupe;
Metode de evaluare: 3erificare oral, prin rezolvarea sarcinilor din fia de lucru, (bservarea sistematic a activitii
elevilor,minitest;
$iblio"ra%ie:
Manall de chimie# clasa a $%&a# 'vetlana (dricaia# )alina *ra+alina# ,ade-da .elico# /oris 0asecinic# "ditra 1rc#2hiin#2010;
)hidl profesorli# a $%&a# 'vetlana (dricaia# ,ade-da .elico# "ditra 1rc#2hiin#2010;
Materiale de pe internet.
Demersul didactic
Etapele
leciei
Su!com"
petene#
O!iecti$
e
Coninutul tiinific Strategii didactice
E$aluare
%cti$itatea profesorului %cti$itatea ele$ului &orme de
organi'are
(etode i
procedee
(i)loace
didactice
I&'vocarea
456oment
organiza-
toric
,5*aptarea
ateniei
+53erificar
a cunotin-
elor
'alt elevii. .erific
pre3ena elevilor la lecie.
2reea3 condiii optime
pentr desfrarea leciei.
4ransmite n mesa- c prima
3i de iarn:
Mesa-: 5%ie ca iarna aceasta
s v aduc cele mai
frumoase clipe alturi de cei
dragi i s v bucurai de
mpliniri i reuite57
1nn motto&l leciei:
8*ine se oprete din nvat,
fie la 49 sau la ,9 sau :; de
ani acela este un om btrn5
*ine nva mereu, rmne
1</=>75 (6enri 7ord!
*istribie 8 fie de lcr:
!ia (:
0roblem: *alculeaz masa
fierului care poate fi obinut
la trecerea hidrogenului peste
'e pre+tesc c toate cele
necesare pentr lecie.
0rimesc c bcrie mesa-l
din partea profesoarei.
2omentea3 motto&l
leciei
0atr elevi trec la tabl i
re3olv nsrcinrile de pe
fiele de lcr.
7rontal
7rontal
$ndividal
2onver&
saia
eristic
9e3olvare
de
problem
Mesa-
Motto&l
7ie de
lcr
"valare
formativ
oidul de fier"###$ cu masa de
4)g5
!ia 2:
!crie ecuaiile reaciilor
pentru urmtoarea
transformare:
7e'
: 7e2l2
7e2;< = 7e
> 7e2l<
7e<;?
!ia )
*ompleteaz schema
8>eacia fierului cu
substanele simple@
(1nexa 1!
!ia *
*ompleteaz schema?
8>eacia fierului cu
substanele compuse7
(1nexa2!
!ia +
@tiliznd sistemul periodic,
completeaz spaiile
punctate cu informaia
potrivit5 (1nexa <!
52aracteristica +eneral a
fierli@
!ia ,
*ompleteaz picioruele
*oi elevi completea3 fie
n banc.
An elev re3olv
transformarea
An elev completea3
schema
$ndividal
$ndividal
"xercii
"xercii
0ian-enl
7ie de
lcr
'isteml
periodic
7ia c
pian-enl
;bservarea
sistematic
a elevilor
pianjenului chimic, scriind
domenii de utilizare a
fierului. (1nexa ?!
7ormlea3 ntrebri la elevi
tili3nd 5"xplo3ia stelar@
(1nexa B!
&C-nd a ncept adevrata
inva3ie a fierliC *ai
exemple.
&Care snt principalele
minerale din care se obine
fierlC
&Ce proprieti fi3ice are
fierlC
&C-t fier se +sete n
or+anisml ni adlt c
masa de D0E+C
&Cine are sn+e albastr i din
ce ca3C
1precia3 rspnsrile
elevilor care a primit fie de
lcr.

0ropne n poster pe care este
o nsrcinare.( 1nexa 8!
7ace le+tra de trecere la
tema no# motivnd elevii s
dedc ei sin+ri.
7ormlea3 rspns la
ntrebrile propse
2ndC
2areC 2eC
2tC 2ineC
"levii care a primit fie de
lcr pre3int rspnsl lor.
0rivesc atent posterl i
stabilesc corespondena
dintre denmire&sbstan&
clas.
Fn ba3a exerciili
props# i c a-torl
profesoarei dedc tema
no
7rontal
7rontal
chimic
"xplo3ia
stelar
2onversa&
ie eristic
Metoda
triadei
chimic
0oster
7ormativ
**+,eali'a"
rea
sensului
'1 G ;1
'1 G;2#
;8
'2 G;<
7ormlea3 tema no
50rincipalii compi ai
fierli@. 1nn obiectivele
lecie.
$nvit elevii la masa
profesorli i le propne s
i&a cte n frct (mere# nci#
str+ri# pere!. Fn dependen
de frctl ales ei formea3
patr +rpe.
0entr stdierea oxi3ilor i
hidroxi3ilor de fier ($$! i ($$$!#
se mparte fiecri +rp cte
n poster pe care este cte n
ciorchine . (1nexele D#H#I#10.!
'e verific completarea
ciorchineli fiecri +rp.
'e propne spre efectare
,otea3 tema n caiete.
1le+ cte n frct i apoi
formea3 patr +rpe.
Jiderl fiecrei +rpei
trebie s ar+mente3e de
ce i&a ales acest frct. 0e
tabl este indicat conintl
de fier pentr diferite
frcte.
7iecare +rp primete
posterl pe care trebie s
complete3e ciorchinele.
1nali3ea3 informaia din
manal i seriile +enetice
ale claselor de compi
anor+anici apoi
completea3 ciorchinele.
0re3int fiecare +rp de
elevi posterl s. Jiderl
+rpei explic obinerea#
proprietile fi3ice i
chimice i tili3area
compsli de fier pre+tit.
7ormlea3 concl3ii n
1ctivitate
n +rp
1ctivitate
frontal
2iorchinele
'emidiri-at
0re3entare
"xplicare
2omparare
2onvesaie
"xperiment
0lane
7rcte
(mere#
pere# nci#
str+ri!
0oster
Manal
'eriile
+enetice
ale
compilor
anor+anici
'tativ c
.erificare
n scris
.erificare
oral
'< G;<
'2# '< G
;?
;8
experiena de laborator nr.?.<
(pa+.BI# manal!
2ere elevilor s nmeasc
srrile de fier ($$! i ($$$!#
dp tabell solbilitii.
"xplic elevilor i
demonstrea3 cm se
identific ionl 7e (K<! i cm
se deosebete de ionl de
7e(K2!. "xperiena ?.2 din
manal pa+.BI.
"nmer nele domenii de
tili3are a srrilor de fier.
ba3a experimentli.
*p tabell solbilitii
nmesc srrile de fier($$!
i ($$$!.
7ormlea3 concl3ii.
,otea3 reacia n caiet. 7rontal
chimic
"xplicare
"xperiment
chimic
demonstra&
tiv
2omparare
1l+oritmi&
3are
eprbete#
solie de
7e2l2#
,a;6
4abell
solbilit&
ii
7e2l<
(2,'
7e';?
***+,eflec"
ia
'? G;B 0ropne la ? elevi s treac
la tabl i s re3olve cte n
exercii. 1nexa (11!
.erific modl de reali3are a
sarcinilor elevilor de la tabl.
'e ann tema pentr acas
0roblema 1#2 pa+.BB# manal
1precia3 activitatea elevilor
de pe parcrsl leciei i&i
notea3 c note.
? elevi re3olv la tabl cte
n exercii.

,otea3 tema pentr acas
n a+ende.
$ndividal
7rontal
"xercii
problema&
ti3are
7ie de
lcr
"valare
formativ
9eali3area
7eed&bacE&
li
1nexa ? 7ia de lcr nr.8
50ian-enl 2himic@

2ompletea3
piciorele
pian-enli chimic
c domenii de
tili3are a fierli
1nexa B
2ndC
2areC 2eC
2tC 2ineC
1nexa 8 .Metoda triadei/
!tabilii corespondena dintre denumirea substanelor "coloana A$ A formulele chimice "coloana B$ A
clasa de compui "coloana *$
Coloana 0 Coloana $ Coloana C
'lfat de fier($$$! 7e(;6!< sare
6idroxid de fier($$! 7e2(';?!< oxid
2lorr de fier ($$$! 7e2;< ba3
;xid de fier ($$$! 7e2l< oxid
6idroxid de fier($$$! 7e; sare
;xid de fier ($$! 7e(;6!2 ba3
6otto : 5 2ine se oprete
din nvat# fie la 1B sa la
2B a H0 de ani acela este
n om btrn. 2ine nva
mere# rmne 4F,L9.@
(6enri 7ord!
Coninutul de fier -n produse alimentare
Produsul Cantitatea de fier
.mg # 1//g0
Produsul Cantitatea de fier
.mg # 1//g0
.ar3a de mare
2aise scate
7icat de vit
7asole
0trn-el
18
11#H
I#?
8#D
B#I
.iine
'fecl roie
2arne de viel
2oac3 nea+r
9odii
1#2
1#1
1#1
0#I
0#H
2rpe de ov3
0iersici
6ric
'tafide
Mere
0ere
0rne
2aise
2iree
;re3
?#2
<#8
<#2
2#D
2#2
2#1
1#I
1#H
1#D
1#<
2arne de +in
9idiche
Miere
0ete
'tr+ri
.inete
,ci
Jmi
.ar3a mrat
Japte
0#D
0#D
0#8
0#B
0#B
0#?
0#?
0#<
0#2
0#1
Csete intrusul
Ma+netita
/axita
6ematita
1nexa 11

&ia de lucru %:
'crie ecaiile reaciilor pentr transformarea de mai -os:
7e;
7e2l2 7e';?
7e(;6!2
&ia de lucru 1:
'crie ecaiile reaciilor pentr transformarea de mai -os:
7e2l< =7e(;6!<=7e2(';?!<

7e2;<
&ia de lucru C:
7inisea3 i scrie ecaia moleclar#ionic complet i ionic reds a reaciei:
7e(;6!< KMMM. = 7e2(';?!< KMMMM..
&ia de lucru D:
2roblem:'crie ecaia reaciei dp schema: 7e(;6!<=7e2;< i calclea3
masa hidroxidli de fier ($$$!# necesar obinerii oxidli de fier ($$$! c masa <20+.
Obiective:
Eu voi fi capabil:
*O1 S deduc metodele de obinere
i proprietile chimice ale oxizilor i
hidroxizilor de fier (II) i (III), din
seriile genetice corespunztoare;
*O2 S scriu ecuaiile reaciilor
chimice ce ilustreaz obinerea i
proprietile chimice a compuilor
fierului;
*O3 S cercetez experimental
proprietile chimice ale hidroxizilor
de fier (II) i (III);
*O4 S identific experimental ionul
de Fe (!);
*O5 S rezol" probleme de calcul i
exerciii #n baza proprietilor
compuilor fierului;
*O6 S enumer domenii de utilizare
a compuilor de fier (II) i (III)$

1nexa D#H#I#10 Metoda: 2iorchinele semidiri-at( 7e;# 7e2;<# 7e(;6!2# 7e(;6!<!.
6idroxidl de
fier($$$!
7e(;6!<
;binere
0roprieti
fi3ice
Atili3are
0roprieti
chimice
1nexa1
2ompletea3 schema: 59eacia fierli c sbstanele simple@. 'crie ecaiile reaciilor chimice potrivite.

!e
1
;2
' 2l2
MMMMMMMMMM..
MMMMMMMMMMM.
MMMMMMMMMMMMM.
1nexa 2
2ompletea3 schema: 59eacia fierli c sbstanele compse@. 'crie ecaiile reaciilor chimice potrivite.

MMMMMMMMMMMM..
MMMMMMMMMMM
MMMMMMMMMMMM
Anexa3
Caracteristica general a fierului:
!e
1
62;
62l
2';
?
Simbolul..
Numrul de ordine..
Sarcina nucleului.
Numrul total de electroni
Numrul nivelelor enegetice
Repartizarea electronilor pe
nivele
Metal sau nemetal ..
Valenele posibile
Gradele de oxidare .
Proprieti oxidante sau
reductoare

S-ar putea să vă placă și