Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 10.03. 2009


coala: Liceul cu Program Sportiv Tg-Jiu
Clasa: a IV-a B
Institutor: Mailu !li"a Victoria
Aria curricular: !rte
Obiectul: #$uca%ie pla&tic'
Unitatea de nvare: #leme"te $e lim(a) pla&tic
Subiectul: *olul $ecorativ al li"iei +i al pu"ctului , -.ar/uria0
Tipul lectiei: co"&oli$are +i &i&tematiare a cu"o+ti"%elor1 priceperilor1 $epri"$erilor
pri" realiarea u"ei compoi%ii pla&tice1 utili2"$ eleme"tele $e lim(a)
pla&tic 3"v4%ate
Scopul leciei: 3"&u+irea te5"icii $e a /olo&i pu"ctul +i li"ia 3" realiarea u"ei
compoi%ii applicative6 $evoltarea priceperilor +i $epri"$erilor $e a
lucra /olo&i"$ te5"icile 3"v4%ate6 cultivarea &im%ului arti&tic pri"
i"tuirea u"or lucr4ri $i" arta popular46
Obiective operaionale :
a) cognitive:
7
1
, &' recu"oa&c4 pe alte lucr4ri $e art4 8co&tume populare1 covoare1
ceramic49 pu"ctul +i li"ia ca eleme"te $e lim(a) pla&tic6
7
2
, &4 aplice "o%iu"ile 3"v4%ate a"terior pe"tru realiarea u"ei compoi%ii
pla&tice: $ecorarea u"ei /ar/urii6
7
3
, &' &electee $iver&e materiale 8culori $e ap'1 tu+uri1 creioa"e1 pe"&ule1
etc.91 3" ve$erea utili'rii ace&tora pe"tru realiarea lucr'rii propu&e6
7
:
, &' orga"iee ec5ili(rat eleme"tele $e lim(a) pla&tic &tu$iate1 3"tr-u"
&pa%iu pla&tic6
7
;
, &' o(&erve mo$alit'%i $e ara")are a &em"elor pla&tice 3" $e&e"ul
$ecorativ6
b) psihomotorii
7
<
, &' utiliee corect i"&trume"tele +i materialele $e lucru6
7
=
, &' a$opte poi%ia corect' a corpului 3" (a"c' pe tot parcur&ul orei6
7
>
, &'-+i reprime te"$i"%a $e e/ectuare a u"or ac%iu"i i"utile 3" timpul
activit'%ii6
c) afective
7
9
, &' participe cu i"tere& la lec%ie6
7
10
, &' a"aliee critic +i autocrtitc lucrarile realiate.
Strategia didactic:
Mod de abordare a nvrii: mi?t
Metode i procedee: co"ver&a%ia1 e?plica%ia1 pro(lematiarea1 e?erci%iul1 $emo"&tra%ia
Forme de organizare: /ro"tal +i i"$ivi$ual
Mijloace de nvtmnt: pla"+e ilu&trate1 o(iecte populare $ecorate1 +tergare1 ca&eto/o"1
@A1
Durata leciei: :; mi"ute
Locul de desfurare: &ala $e cla&'
Bibliografie :
-#$uca%ie pla&tic'0 ,ma"ual pe"tru cla&a a v-a1
-#$uca%ie pla&tic'0 ,al(um meto$ic pe"tru elevii cla&elor I-IV01
-#$uca%ie pla&tic'-g5i$ meto$ic0- !urel Aa&c'lu
Etapele leciei
Ob
op
Coninut, sarcini de nvare, modaliti de
realizare
Strategii didactice
Evaluare Metode i
procedee
Mi!loace
didactice
"orme de
organizare
#$ %$ &$ '$ ($ )$ *$
Moment
organizatoric
O) Se creea' co"$i%iile optime pe"tru
$e&/'+urarea lec%iei: preg'tirea materialului
$i$actic "ece&ar1 &ta(ilirea li"i+tii1 3"$rumarea
elevilor 3" activitatea $e preg'tire.
#levii preg'te&c materialele "ece&are 3" ora
$e e$uca%ie pla&tic'.
co"ver&a%ia acuarele
pe"&ule1
/ar/urii $e
lut
pro&op
/ro"tal +i
i"$ivi$ual
co"ver&a%ia
+erificarea
cunotinelor
dob,ndite n
leciile
anterioare
O- Pe"tru veri/icarea cu"o+ti"%eor teoretice
$o(2"$ite 3" lec%iile a"terioare1 voi a$re&a
elevilor c2teva 3"tre('ri:
- Pe"tru ce /olo&i%i materialele pe care le ave%i pe
(a"c'B
- @are &u"t culorile reciB @e &e"time"te tra"&mit
eleB
- @are &u"t culorile cal$eB @e &e"time"te
tra"&mit eleB
- @are &u"t culorile primareB
- @are &u"t culorile &ecu"$areB
- @um o(%i"em culorile &ecu"$areB
- @are &u"t eleme"tele $e lim(a) pla&ticB
- @e e&te pu"ctulB
- Aar li"iaB
- @e /el $e li"ii cu"oa+te%iB
pro(lematia-
rea
pla"+e
/ro"tal evaluare
oral'
co"ti"u'
o(&ervarea
&i&tematic'
a elevilor
Captarea
ateniei
O- Propu" elevilor &' a&culte u" /ragme"t
muical. Aup' a&cultarea /ragme"tului muical
a$re&e elevilor c2teva 3"tre('ri:
- @u a)utorul cui tra"&mit muicie"ii
&e"time"tele lorB
- Aar poe%ii cu a)utorul cui tra"&mit &e"time"tele
co"ver&a%ia ca&eto/o"
@A
pla"+e
$i$actice
/ro"tal o(&ervarea
&i&tematic'
a elevilor
+i tr'irile lorB Pute%i recita o poeie &curt'B
- Pictorii cu a)utorul cui tra"&mit &e"time"tele
lorB
Se vor i"tui lucrari ale elevilor 3" care au /o&t
/olo&ite li"ii +i pu"cte cu rol $ecorativ.
Se poart' $i&cu%ii pe margi"ea lucr'rilor
pree"tate.
.nunarea temei
i a obiectivelor
operaionale
O- Prei"t elevilor o mi"ie?poi%ie cu o(iecte
populare: va&e $e ceramic'1 +tergare1 co&tum
popular. Le cer &' o(&erve cum &u"t $ecorate
o(iectele pree"tate.
!"u"% elevii c'1 3" ca$rul orei $e e$uca%ie
pla&tic'1 $oar cu a)utorul li"iilor +i pu"ctelor1 vor
$ecora +i ei /ar/uriile $i" ceramic' pe care le au
pe (a"c' +i care &u"t "e$ecorate.
co"ver&a%ia co&tum
popular
va&e $e
ceramic'
+tergare
/ro"tal o(&ervarea
&i&tematic'
a elevilor
/iri!area
nvrii
O#
O%
O&
O'
O(
O)
O*
O0
Su"t &peci/icate etapele $e realiare a lucr'rii
+i $emo"&tre mo$alitatea $e lucru:
- colorarea /ar/uriei 3" i"terior cu o &i"gur'
culoare 8/o"$ul9.
- u&carea &upra/e%ei:
- $ecorarea /ar/uriei cu a)utorul li"iei +i a
pu"ctelor6
Se realiea' 3"c'lirea mu+c5ilor m2i"ilor1
/olo&i"$ o &curt' poeie:
Plou' u+or. S' auimC
@u v2r/ $e $egete (a"ca lovim.
Plou' mai tare. Ploaia tot vi"e.
Lovim cu $egetele (i"e1 (i"e.
Love+te gri"$i"a 3" trotuare.
S' cioc'"im +i "oi mai tareC
Tu"' $eparte1 tu"' acum1
co"ver&a%ia
$emo"&tra%ia
e?erci%iul
acuarele
pe"&ule
/ar/urii $e
lut
pro&op
va& $e ap'
/ro"tal +i
i"$ivi$ual
evaluare
oral'
co"ti"u'
7(&ervarea
&i&tematic'
a elevilor
Batem cu pum"ii: (um1 (um1 (um.
Vreme /rumoa&' &-a /'cut1
D" curcu(eu a ap'rut1
Eoi (ra%ele u+or rotim
Fi "orii 3i go"imC
Su"t ate"%io"a%i elevii a&upra mo$ului 3"gri)it
$e lucru1 a&upra poi%iei corecte a corpului 3"
(a"c'.
Se urea' elevilor GSpor la lucru0. H" timpul
lucrului1 &e utiliea' /o"$ muical.
.precierea i
evaluarea
lucr1rilor
O-
O#2
Su"t &elec%io"a%i elevii care au /i"aliat
lucr'rile +i le voi cere colegilor lor &4-+i &pu"4
p4rerea. @ele mai /rumoa&e vor /i re%i"ute pe"tru
mi"ie?poi%ia $e lucr4ri a cla&ei.
co"ver&a%ia /ar/urii
$ecorate
$e elevi
/ro"tal +i
i"$ivi$ual
a"alia
lucr'rilor
3ncheierea leciei 710 Se /ac aprecieri ge"erale +i i"$ivi$uale
a&upra comportame"tului +i a&upra particip'rii
elevilor la lec%ie.
Su"t "ota%i elevii care au termi"at lcr'rile1 au
lucrat1 corect1 3"gri)it +i &-au 3"ca$rat 3" tema
propu&'.
co"ver&a%ia /ro"tal +i
i"$ivi$ual
o(&ervarea
&i&tematic'
a elevilor
<

S-ar putea să vă placă și