Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

Clasa: a VII-a B
Unitatea de nvare: Ecuaii i inecuaii n
Tema leciei: Ecuaii de gradul I cu o necunoscut i ecuaii reductibile la acestea
Tipul leciei: Lecie de dobndire de noi cunotine
Obiective operaionale:
a! co"nitive:
#C
$
: s cunoasc operaiile cu numere reale nvate pn acum i proprietile acestora
#C
%
: s veri&ice dac un numr real este soluie a ecuaiei date
#C
'
: s re(olve ecuaii de "radul I cu o necunoscut n mulimea numerelor reale
#C
)
: s re(olve ecuaii reductibile la ecuaia de "radul I cu o necunoscut
b! a&ective:
s &ie ateni*
s participe intensiv la lecie*
s-i de(volte interesul pentru studiul matematicii+

trategii didactice:
a! ,rincipii didactice:
- principiul participrii i nvrii active*
- principiul asi"urrii pro"resului "radat al per&ormanei*
- principiul cone-iunii inverse*
b! .etode de nvmnt:
- conversaia/ observaia independent/ e-plicaia/ descoperirea diri0at sau independent
c! .oduri de activitate cu elevii:
- &rontal: pentu reactuali(area cunotinelor/ discutarea re(ultatelor obinute
- individual: activitatea cu &iele de lucru
d! .i0loace didactice:
- materiale didactice
- &ie de lucru
e! 1urse in&ormaionale:
- manual: ed+ 2adical
- 3 .ate %4445 Consolidare6 ed+ ,aralela )7
- 3 8l"ebr i "eometrie6/ ed+ Taida
Des!urarea leciei
Etapele leciei Ob" Coninutul leciei trategii didactice
$+ .oment or"ani(atoric
9% min!
b $
b %
8si"urarea condiiilor optime pentru des&urarea leciei+ Veri&icarea
pre(enei elevilor+ Elevii pre"tesc caietele i rec:i(itele colare+ Conversaie
%+ Evaluarea iniial
9' min!
#C $
-Elevii sunt solicitai s pre(inte titlul leciei anterioare 6 Ecuaii de "radul I
cu o necunoscut6
- elevii sunt ntrebai:
; ce se numete ecuaie<
; care este &orma "eneral a ecuaiei de "radul I cu o necunoscut<
; ce nseamn a re(olva o ecuaie de "radul I cu o necunoscut<
; ce numim ecuaii ec:ivalente<
- pro&esorul veri&ic &rontal tema scris &acnd eventul observaii/ iar dac
e-ist probleme ne&inali(ate le su"erea( elevilor metoda de re(olvare+
Conversaie
8precieri verbale
E-plicaia
'+ 8nunarea obiectivelor
propuse
9$ min!
b $
b %
b '
-=e propunem s consolidm i s &i-m prin e-erciii cunotinele pe care
le-am dobndit n ora anterioar pentru a ne &olosi de ele n orele viitoare ale
acestui capitol+
-,ro&esorul scrie titlul leciei pe tabl: 6 Ecuaii de "radul I cu o necunoscut
i ecuaii reductibile la acestea6+
Conversaie
)+ Intensi&icarea reteniei
i asi"urarea trans&erului
9%7 min!
#C$
#C '
#C )
>n "eneral/ o ecuaie de &orma 4 ax b + = 9 4 a ! unde a i b sunt numere
reale/ se re(olv n dou etape:
$+ 1cdem din ambii membri pe b i obinem: ax b =
%+ >mprim ambii membri cu a i obinem
b
x
a
= + 8ceast ecuaie are
ca unic soluie numrul real
b
a
i este ec:ivalent cu ecuaia
4 ax b + = +
#bservaii:
?ac a @ 4 i b @ 4/ atunci ecuaia ax b = devine 4 4 x = /
deci orice numr real este soluia ei: S =
?ac a @ 4 i b 4/ atunci ecuaia ax b = devine 4x b = /
ceea ce este imposibil deoarece produsul oricrui numr real
cu 4 este tot 4* S =
>n "eneral/ ecuaiile mai comple-e pot &i aduse la o &orm simpl &olosind
re"ulile care conduc la ecuaii ec:ivalente:
$+ se pot trece termenii dintr-un membru n cellalt/ sc:imbndu-le
semnul
%+ se pot nmuli 9mpri! ambii membri ai ecuaiei cu numere di&erite
de (ero
>n continuare vom re(olva mpreun cteva ecuaii n mulimea numerelor
reale+
1e propun spre re(olvare e-erciiile din &ia de lucru+
-,ro&esorul urmrete i ndrum re(olvarea corect a e-erciiilor &cnd
eventuale observaii individuale+ Tra"e conclu(ii mpreun cu elevii din
re(ultatele obinute de acetia+
Conversaie
E-plicaie

,roblemati(are
E-plicaie
E-erciiul

S-ar putea să vă placă și