Sunteți pe pagina 1din 6

Cum e corect?

Gresit Corect
Comentarii
Placesau
placea
Scadea sau
scade
Aparesau
aparea
Mi-ar place s
cltoresc.
Va scade cursul
valutar.
Crezi ca i-ar
place filmul?
Cnd va apare
filmul pe
ecrane?
Mi-ar plcea sa
cltoresc.
Va scdea
cursul valutar.
Crezi ca i-ar
plcea
proiectul?
Cnd va
aprea filmul
pe ecrane?
Verbele a plcea, a scdea,
a prea/a aprea/a disprea ii
pastreaza forma de baza la:
- Conditional-optativ: (nu) ar
plcea/scdea/prea/aprea/disprea
- Viitor: (nu) va
plcea/scdea/prea/aprea/disprea
Fi sau Fii
Nu fi sau Nu
fii
Sa fi sau Sa fii
Sa fi fost sau
Sa fii fost
Fi cuminte!
Nu fii fraier!
S fi punctual.
Fii cuminte!
Nu fi fraier!
S fii punctual.
Pentru imperativul afirmativ (fii
cuminte!) i pentru conjunctiv (s
fii punctual), verbul a fi se scrie
cu doi i.
Imperativul negativ se formeaz
ntotdeauna cu nu + infinitivul
verbului: nu veni, nu pleca, nu uita.
Deci, n cazul lui a fi, avem nu fi
fraier!
Forma la conjunctiv imperfec
corecta este sa fi fost (eu s fi fost,
tu s fi fost, el s fi fost etc)
deoarece se intercaleaz "a fi" la
infinitiv.
Sti sau Stii? A tii A ti Modul infinitiv corect este a ti.
Nostrii sau
Nostri?
Munii notrii Munii notri
Singurul motiv pentru care s-ar
aduga un al doilea i este articolul
hotrt. Dar notri este adjectiv
posesiv i nu se articuleaz
niciodat.
Membri sau
Membrii
Suntei
membrii ai
acestei comisii
Acetia sunt
membri
comisiei.
Suntei membri
ai acestei
comisii
Acetia sunt
membrii
comisiei.
Formele corecte sunt: membri
(plural, nearticulat) si membrii
(plural, articulat).
Creeresau
Creare
Creemsau
Cream
Creaza sau
Creeaza
Creere
Noi creem.
El creaz
Creare
Noi crem
El creeaz
Verbul a crea, dei se termin n -
ea, nu este un verb de conjugarea a
II-a, ci de conjugarea I. Sufixul este
-a, iar rdcina este cre-. Pentru
uurin, conjugai-l ca i pe a
lucra, nlocuind lucr- cu cre-.
Oriunde a lucra se conjug cu un e,
a crea se conjug cu doi (eu lucrez
eu creez). Formele crez, crezi,
creaz exist n limba romn n cu
totul alt context; ele sunt conjugri
populare ale verbului a crede.
Chitaresau
chitari
Chitri Chitare
Conform DOOM si DEX, forma
corecta este chitare.
Repercursiune
sau
Repercusiune
Repercursiune Repercusiune
Conform DEX, cuvantul
repercursiune nu exista.
I nopinant sau
I nopinat
Inopinant Inopinat
Forma corecta este inopinat (fr.
inopin si lat. "inopinatus).
Complect sau
Complet
Complect Complet
DEX-ul menioneaz complect ca
variant acceptat a lui complet.
Totui, dac pn acum ai folosit
complet, v sugerm s-l folosii i
n continuare.

DOOM i DOOM2-ul nu accept
forma complect.
Delicvent sau
Delincvent
Delicvent
Delictvent
Delincvent
Delicvent este doar o form
acceptat de DEX (dar nu i de
DOOM i DOOM2).
Pioneza sau
Piuneza
Pionez Piunez
Piuneza este forma corecta.
Pionez este doar o form
acceptat.
De asemenea
sau
Deasemenea
Deasemenea De asemenea Deasemenea nu exist n DEX.
Festivalesau
Festivaluri
Festivale Festivaluri
Pluralul acceptat in DEX este
festivaluri.
Coperti sau
Coperte
Coperti Coperte
Substantivul coperta este la genul
feminin si la plural are terminatia
"te.
Servici sau
Serviciu
Servici Serviciu Servici nu exist n DEX.
Se merita sau
Merita
Se merit s
atepi
Merit s
atepi.
Verbul a merita nu este reflexiv
Majoritatea
sunt sau
Majoritatea
este
Majoritatea
salariailor sunt
mulumii.
Majoritatea
salariailor este
mulumit.
Intra in discutie acordul subiectului
cu predicatul. Majoritate este la
singular, deci i verbul a fi trebuie
pus la singular. Ce-i drept,
majoritate este un substantiv
colectiv, cu sens de plural, dar
forma gramatical este n
continuare cea de singular. Un
exemplu i mai elocvent este
tineretul merge la mare (nu
tineretul merg la mare).
Cea mai bine
platita sau Cel
mai bine
platita
Cea mai bine
pltit
profesoar
Cel mai bine
pltit
profesoar
Formarea superlativului cu expresia
cel mai se refer, n acest caz, la
adverbul bine, nu la adjectivul
pltit. Doctoria nu este cea mai
pltit, ci cea pltit cel mai bine.
i, ntruct adverbele nu au gen,
numr sau caz, superlativul se
formeaz implicit cu cel pus la
masculin.
Forma corect se vede mai uor
inversnd propozitia: Profesoara
cel mai bine pltit, nu Profesoara
cea mai bine pltit
Pana numar
la sau Pana
numar pana
la
Pn numr la
zece
Pn numr
pn la zece
Numrm (de la unu) pn la zece.
Desi prezena primului pn
creeaz confuzie, dar este necesar i
cel de-al doilea.
Nu fa sau Nu
face
Nu f asta. Nu face asta.
Imperativul negativ se formeaz cu
infinitivul verbului: nu mnca, nu
vorbi, nu pleca. Deci, nu face.
I mi place de
cineva sau I mi
place cineva
mi place de
cineva
mi place
cineva
Cineva este subiect gramatical, deci
trebuie pus n cazul nominativ, fr
prepoziia de.
Pret scump Pre scump Pre mare Un produs este scump atunci cnd
sau Pret mare preul su este mare. Pre scump nu
este o expresie corecta.
Sa aibesau Sa
aiba
S aibe S aib
Forma corectului a verbului a
avea la conjunctiv prezent,
persoana a 3-a singular este s
aib.
Aseaza sau
Asaza
El se aeaz El se aaz
A aeza se conjug la fel ca
verbul a cnta (cnt/, aaz/).
Radicalul e aaz- (la care se adaug
terminaia -), nu a- (la care s-ar
aduga terminaia -eaz).
Sa se auda sau
S nu se auda
nici musca
Linite! S nu
se aud musca!
Linite! S nu
se aud nici
musca!
Daca musca nu se aude, e glgie.
Dac inei neaprat s folosii
negaia, spunei: Linite! S nu se
aud nici musca!
I nseala sau
I nsala
El se neal.
Vrea s (te)
nale.
El se nal.
Vrea s (te)
nele.
Forma nale este valabil doar
pentru a pune aua pe ceva.
Plecasei sau
Plecasesi
Cnd am venit,
tu plecasei deja.
Cnd am venit,
tu plecasei
deja.
Forma verbului la indicativ, mai
mult ca perfect, persoana a II-a,
singular se construiete cu
terminaia -sei, nu -sei: plecasei,
plcusei, mersesei, coborsei,
iubisei.
O data sau
Odata
Ne-am vzut
doar odat n
ultimul an.
A fost o dat ca
niciodat...
O dat cu Ana,
a venit i
Barbu.
Era vesel i o
dat s-a
ntristat.
Ne-am vzut
doar o dat n
ultimul an.
A fost odat ca
niciodat...
Odat cu Ana,
a venit i
Barbu.
Era vesel i
odat s-a
ntristat.
O dat se scrie desprit numai
cnd indic enumerarea (o dat, de
dou ori). Cnd are unul din
sensurile cndva, concomitent,
deodat, se scrie legat, fiind
adverb.
Veni sau Venii
Dormi sau
Dormii
A venii i eu
cu voi.

Ct am putut
dormii!
A veni i eu cu
voi.

Ct am putut
dormi!
Infinitivul verbului nu are nevoie
de un i n plus. n primul caz,
verbul este la modul condiional-
optativ, care se construiete
ntotdeauna cu forma de infinitiv a
verbului. n al doilea caz, verbul
este chiar la infinitiv.
Incontinuu
sau I n
continuu
Plou n
continuu.

Taxele sunt
ncontinuu
progres.
Plou
ncontinuu
(incontinuu).

Taxele sunt n
continuu
progres.
ncontinuu se scrie ntr-un cuvnt
atunci cnd are valoare de adverb
(echivalent cu mereu, ntruna) i
desprit atunci cnd avem
prepoziia n i adjectivul continuu.
Incontinuu este echivalent cu
ncontinuu; a nu se confunda cu
discontinuu (confuzie care ar putea
fi generat de alte perechi de
antonime formate cu prefixul in:
consecvent inconsecvent,
constant inconstant, etc.).
Numai sau Nu
mai
Numai tiu ce
s cred.

Nu mai tu tii
ce s-a
ntmplat.
Nu mai tiu ce
s cred.

Numai tu tii
ce s-a
ntmplat.
Numai se scrie ntr-un cuvnt cnd
are sensul de doar. Cnd arat
ncetarea unei aciuni, nu mai se
scrie separat.
Nici un sau
Niciun
N-are nici un
chef s fac ce i
se cere.

Nu e naiv i
niciun om
netiutor.

M confundai,
eu nu am
niciun frate,
nici mai muli.

N-a venit nici
unul.

Nu-mi place
niciunul, nici
cellalt
1)N-are niciun
chef.

2)Nu e naiv i
nici un om
netiutor.

3)M
confundai, eu
nu am nici un
frate.

4)N-a venit
niciunul.

5)Nu-mi place
nici unul, nici
cellalt.

6)N-are nici
(mcar) un
Exemplele redate aici sunt preluate
din fiierul Ce este nou n DOOM,
aflat pe site-ul
http://www.academiaromana.ro/.
1) avem un adjectiv pronominal
negativ, care, conform DOOM, se
scrie ntr-un singur cuvnt.
2) nici este adverb, iar un articol.
3) nici este conjuncie, iar un
numeral.
4) avem un pronume negativ, scris
ntr-un cuvnt, conform DOOM.
5) nici este conjuncie, iar unul este
pronume nehotrt.
6) posibilitatea intercalrii
adverbului mcar ntre nici i un
este un test util pentru a scrie
separat cele dou cuvinte.
prieten.
Am decat sau
Nu am decat
Am dect dou
mere.
Nu am dect
dou mere.
Eu am
numai/doar
dou mere.
Ca adverb restrictiv, n construcii
afirmative se folosete "numai" sau
"doar", iar n construcii negative se
folosete "dect".