Sunteți pe pagina 1din 4

Conjugarea verbului muta

Indicativ prezent
eu mut
tu mu?i
el/ea mut?
noi mut?m
voi muta?i
ei/ele mut?
Conjunctiv prezent
eu s? mut
tu s? mu?i
el/ea s? mute
noi s? mut?m
voi s? muta?i
ei/ele s? mute
Imperfect
eu mutam
tu mutai
el/ea muta
noi mutam
voi muta?i
ei/ele mutau
Perfect simplu
eu mutai
tu muta?i
el/ea mut?
noi mutar?m
voi mutar??i
ei/ele mutar?
Mai mult ca perfect
eu mutasem
tu mutase?i
el/ea mutase
noi mutaser?m
voi mutaser??i
ei/ele mutaser?
1/4
Conjunctiv perfect
eu s? fi mutat
tu s? fi mutat
el/ea s? fi mutat
noi s? fi mutat
voi s? fi mutat
ei/ele s? fi mutat
Condi?ional prezent
eu a? muta
tu ai muta
el/ea ar muta
noi am muta
voi a?i muta
ei/ele ar muta
Condi?ional perfect
eu a? fi mutat
tu ai fi mutat
el/ea ar fi mutat
noi am fi mutat
voi a?i fi mutat
ei/ele ar fi mutat
Perfect compus
eu am mutat
tu ai mutat
el/ea a mutat
noi am mutat
voi a?i mutat
ei/ele au mutat
Viitor
eu voi muta
tu vei muta
el/ea va muta
noi vom muta
voi ve?i muta
ei/ele vor muta
2/4
Viitor anterior
eu voi fi mutat
tu vei fi mutat
el/ea va fi mutat
noi vom fi mutat
voi ve?i fi mutat
ei/ele vor fi mutat
3/4
Formele verbului muta
Infinitiv
a muta
Participiu
mutat
Gerunziu
mutnd
Imperativ a II-a singular
mut?
Imperativ a II-a plural
muta?i
4/4