Sunteți pe pagina 1din 3

Disciplina de studiu: CONTABLITATE

Clasa: a X-a G
Data: 27.10.2005
Proiect de lectie
Unitatea de invatare: Contul -procedeu de lucru al contabilitatii
Subiectul lectiei: Formula contabila
Tipul lectiei: Asimiliarea, dobandirea de noi cunostinte – varianta mixta
Competente specifice vizate: Stabilirea formulei contabile ca urmare a parcurgerii celor patru etape ale analizei contabile.
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
- defineasca notiunea de “formula contabila”;
- enumere principalele caracteristici ale formulei contabile;
- clasifice formulele contabile dupa numarul de conturi corespondente folosite cat si dupa scopul pentru care se intocmesc;
- scrie formula contabila aferenta unei aplicatii dupa ce in prealabil au facut analiza contabila.
Durata lectiei: 50 minute
Locul de desfasurare: Sala de clasa
Desfasurarea lectiei
Etapele lectiei Timp
alocat Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si mijloace de invatamant Evaluare
1.Captarea atentiei* 3’ Notez absentele dupa care prezint titlul lectiei si il notez pe tabla Asculta si isi noteaza in caiete titlul
lectiei Conversatia, expunerea, iar ca mijloace tabla si catalogul Chestionare orala
2.Verificarea cunostintelor anterioare** 10’ Impart testele si explic modul de desfasurare al testului Elevii raspund la intrebarile
adresate in test de catre profesor Exercitiul, instructajul si explicatia, iar ca mijloace tabla si testul de autocontrol Proba scrisa
3.Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale 2’ Precizez si explic pe scurt ca voi defini formula contabila. Elevii
asculta si noteaza definitia formulei contabile si principalele caracteristici ale acesteia. Expunerea, iar ca mijloace de invatamant
tabla si manualul Chestionare orala
4.Prezentarea de noi cunostinte*** 20’ Prezentarea lectiei noi: “Formula contabila”
Sustin lectia cu exemple practice. Elevii, atenti la discutia initiata de profesor, raspund la intrebarile adresate si incearca, ca
impreuna cu acesta, sa desprinda concluzii pertinente.
Elevii noteaza pe caiete, la propunerea cadrului didactic informatii sintetice cu privire la tema prezentata. Explicatia, conversatia,
prelegerea, iar ca mijloace de invatamant tabla, manualul, materiale suplimentare, planul de conturi. Chestionare orala si
exemple in scris
5.Obtinerea feed-backului**** 10’ Revin asupra unor elemente de baza pentru a ma asigura ca elevii si-au insusit problemele de
teorie importante si le adresez o serie de intrebari recapitulative scurte si la obiect. Elevii asculta explicatiile suplimentare si dau
raspunsuri la intrebarile de fixare a cunostintelor adresate de profesor Explicatia, conversatia, prelegerea, iar ca mijloace de
invatamant tabla si manualul Intrebari orale si probleme in scris.
6.Stabilirea sarcinilor pentru activitatea indepedenta a elevilor***** 5’ Stabilesc sarcinile pentru data viitoare si anunt titulul lectiei
viitoare Elevii isi noteaza indicatiile profesorului si cer explicatii suplimentare daca au nelamuriri. Explicatia si instructajul, iar ca
mijloace manualul si tabla. Proba scrisa

1
Tot Andreea Cojocaru, clasa a III-a, Vaslui ne-a trimis o altă compunere frumoasă cu titlul “Iarna” :

Este iarnă. FLuturii de cristal zboară prin văzduhul întunecat.


Moş Crivăţ a ajuns pe meleagurile noastre împreună cu fiica sa. Copiii ei formează o mantie de argint.
Micile petale de clopoţel ţes hainele copacilor cu fire de argint.
Soarele palid se prevede printre norii cenuşii.
Micii copliaşi se trag cu săniile pe coasta dealului alunecoasă . Sub picioarele lor scârţâie zăpada pufoasă.
Odată cu venirea acestui anotimp minunat se apropie şi următoarele sărbători: Moş Neculai, Moş Crăciun
– naşterea pruncului Sfânt şi trecerea la noul an.
Copiii se bucură de acest anotimp care deschide sufletul oamenilor într-u alt an mai

2
3

S-ar putea să vă placă și