Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.12.2014
Clasa: a XII-a N2
Profesor: Gridan Maria
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea: Perioada interbelic. Poezia
Subiectul: Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga
Tipul leciei: Lecie mixt
Scopul leciei: Comprehensiunea i interpretarea poeziei Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de
Lucian Blaga;
Obiective operaionale :
Elevii vor fi capabili:
1. s prezinte cteva date despre viaa i opera lui Lucian Blaga, evideniind coordonatele
principale ale creaiei sale lirice;
2. s ncadreze poezia Eu nu strivesc corola de minuni a lumii n contextul creaiei lirice a lui
Lucian Blaga;
3. s ilustreze conceptul de art poetic, prin referire la textul studiat;
4. s identifice cteva (dou - patru) caracteristici ale textului pentru a motiva ncadrarea
acestuia n modernism;
5. s discute semnificaia titlului n relaie cu viziunea despre lume reflectat n textul poetic;
6. s motiveze prezena lirismului subiectiv n poezie, exemplificnd mrcile de realizare a
acestuia;
7. s identifice tema i motivele poetice;
8. s comenteze mesajul textului evideniind elementele de compoziie;
9. s precizeze modul de structurare a textului poetic.
Forme de organizare: frontal i individual;
Metode didactice: lectura, conversaia euristic, exerciiul, analiza literar, explicaia;
Mijloace de nvmnt: manualul, fie de lucru, volume de versuri de Lucian Blaga;
Bibliografie:
1. Lucian Blaga , Poezii; Editura Albatros, Bucureti, 1983;
2. Eugen Lovinescu, Lucian Blaga n Istoria literaturii romne contemporane, Editura Minerva,
1981;
3. Ov.S. Crohmlniceanu, Poezia sentimentului cosmic i a fiorului metafizic Lucian Blaga n
Literatura romn ntre cele dou rzboaie mondiale,II; Editura Minerva, Bucureti, 1974;
4. Ov.S. Crohmlniceanu, Literatura romn i expresionismul, Bucureti, Editura Minerva,
1978;
5. Ion Pop, Lucian Blaga universul liric, Bucureti, Ed. Cartea Romneasc, 1981.

SECVENELE
LECIEI

STRATEGII DIDACTICE
CONINUTURI
VIZATE

Moment
organizatoric

Organizarea clasei;
Verificarea temei;

EVOCAREA

Reactualizarea cunotinelor
despre biografia lui Lucian Blaga
i despre creaia sa;

Reactualizarea
cunotinelor

Elevii prezint etapele creaiei


lirice a lui Lucian Blaga, ilustrnd
permanena relaiei dintre eul liric
i Univers.
Se anun titlul textului ce
urmeaz a fi studiat i se noteaz
titlul acestuia pe tabl.

FORME DE
ORGANIZARE

RESURSE
PROCEDURALE

Activitate frontal

Conversaia
euristic

EVALUARE
Itemi

Prezentai succint viaa i opera lui


Lucian Blaga.

Activitate frontal

Se enun obiectivele leciei.


Se face lectura textului.

REALIZAREA
SENSULUI

Elevii sunt anunai c vor analiza


i vor comenta mesajul poeziei Eu
nu strivesc corola de minuni a
lumii de Lucian Blaga, urmrind
etapele precizate n fiele de lucru
primite (anexa).
Demersul debuteaz cu discuii ce
au n vedere ncadrarea textului n
universul liric al creaiei lui Lucian

Lectura
Fi de lucru
Activitate frontal

Conversaia
euristic

Precizai contextul apariiei poeziei


Eu nu strivesc corola de minuni a
lumii de Lucian Blaga.

Blaga, poezia fiind aezat n


fruntea primului su volum,
Poemele luminii (1919).

Activitate frontal

Se face ncadrarea textului n seria


artelor poetice moderne ale
literaturii romne interbelice.

Precizai caracteristicile pe baza


crora textul analizat este o art
poetic.

Se prezint caracteristicile pe baza


crora opera analizat este
considerat o art poetic.
Conversaia
euristic

Prin conversaie se stabilete


apartenena poeziei la direcia
modernist.
Se prezint viziunea despre lume
blagian, dintr-o dubl
perspectiv: poetic i filosofic,
evideniindu-se corespondena
dintre ideile poetice i concepia
filosofic a poetului. De asemenea,
se accentueaz opinia lui Blaga
despre rolul poetului i al poeziei.

Activitate
individual

Se identific tipul de lirism


existent n text, elevii
exemplificnd mrcile
subiectivitii.

Activitate
individual

Se precizeaz tema poeziei,


cunoaterea, evideniindu-se
relaia de opoziie dintre
cunoaterea luciferic (potenarea
tainelor Universului) i
cunoaterea paradisiac (intenia

Identificai dou patru


caracteristici ale textului, pentru a
motiva ncadrarea acestuia n
modernism.
Prezentai viziunea despre lume aa
cum apare ea n textul poetic.

Exerciiul

Identificai mrcile lexico


gramaticale prin care se realizeaz
lirismul subiectiv n poezie.
Identificai tema poeziei i motivele
literare.

Analiza literar

de descifrare a misterului). Elevii


identific motivele poetice ale
textului (misterul, lumina, iubirea).

Prezentai elementele de compoziie


ale textului poetic (semnificaia
titlului i relaia acestuia cu viziunea
despre lume, relaiile de opoziie i
de simetrie i modul de structurare a
poeziei).

Se discut elementele de
compoziie a textului: semnificaia
titlului, relaia dintre nceput i
final, relaiile de opoziie i de
simetrie, structura textului.
Verificarea modului de receptare i
comprehensiune a textului analizat
se face la finalul orei prin evaluare
scris (anexa).
REFLECIA
Se d tema pentru acas.

Activitate
individual

Fi de evaluare

Sintetizai n 5 10 rnduri
concepia despre poezie a lui Lucian
Blaga, aa cum reiese ea din textul
Eu nu strivesc corola de minuni a
lumii.
Scriei un eseu structurat n care s
argumentai c Eu nu strivesc corola
de minuni a lumii de Lucian Blaga
aparine direciei moderniste,
pornind de la ideile exprimate n
urmtoarea afirmaie critic :
Modernismul blagian este nainte
de orice <<metafor revelatorie>>
(Dumitru Micu, Scurt istorie a
literaturii romne).

FI DE STRUCTURARE A CONINUTURILOR
1. Contextul apariiei;
2. ncadrarea textului poetic ntr-o specie literar;
3. ncadrarea operei ntr-un curent literar / ideologie literar;
4. Viziunea despre lume;
5. Tipul de lirism;
6. Tema poeziei;
7. Motive poetice;
8. Structura i compoziia textului poetic (semnificaia titlului, relaii de simetrie i
de opoziie);
9. Limbaj i expresivitate n textul poetic (imaginar poetic, figuri semantice,
elemente de prozodie etc);
10. Analiz pe nivele (fonetic, lexico semantic, morfosintactic i stilistic);
11. Concluzii.

FI DE EVALUARE
Sintetizai n 5 10 rnduri concepia despre poezie a lui Lucian Blaga, aa
cum reiese ea din textul Eu nu strivesc corola de minuni a lumii.

S-ar putea să vă placă și