Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect

Didactic
PROFESOR COORDONATOR : VIAN VALERIA
PROFESOR METODIST : GURLUI ILEANA
PROFESOR INVATATOR PRIMAR : LILIANA
CTRUN
PROPUNATOR: DRMIN OANA DIANA
LICEUL: PEDAGOGIC,,MIRCEA SCARLAT
CLASA: A XI-aB

PROIECT DIDACTIC

DATA : 13-04-2014
SCOALA :Gimnazial ,,Stefan cel Mare Alexandria .
CLASA: Pregtitoare C
PROFESOR INVATATOR PRIMAR: Liliana Ctrun
PROPUNATOR : Drmin Oana Diana
ARIA CURRICULARA :Arte si tehnologii
DISCIPLINA :Arte vizuale si abilitai practice
SUBIECTUL LECTIEI : Flori de primavar.
TIPUL LECTIEI :Consolidarea cunotinelor

COMPETENTE SPECIFICE :
a) Cognitive :
- O1: S recunoasc unele aspect ale anotimpului Primavara;
- O2:S denumeasc materialele de lucru puse la dispoziie ;

- O3:S denumeasc culorile florilor ;


- O4:S raspund corect la intrebari;
- O5:S-i consolideze deprinderile nvate ;
b) Psihomotorii :
- O6:S adopte o poziie corect si comod a corpului pentru pictat;
- O7:S mnuiasc corect instrumentele ;
c) Afective :
-

O8:S manifeste spirit de echip ;


O9: S manifeste interes si plcer in elaborarea lucrarii;
O10:S participle afectiv la activitate;
O11:S foloseasc corect uneltele de lucru;
O12:S pstreze curenia la locul de lucru;
O13:S participle cu interes la activitaile propuse;
O14:S aprecieze fiecare desen ;

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode si procedee:
- dialogul
- conversaia
- explicaia
- exerciiul
- demonstraia
-surpriza
b) Mijloace de nvmnt :
- fie de lucru , imagini,acuarele ,pensule , ap etc.

FORME DE ORGANIZARE :
- Frontal
- Individual
RESURSE :
-umane :32 de elevi
-temporale: 35 de minute +10 minute activiti recreative
-locul de desfurare : sala de clas

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
- Programa pentru disciplinele Comunicare n limba roman, Matematic i
explorarea mediului, Arte vizuale i lucru manual, aprobat prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
- Ghidul cadrului didactic-clasa pregtitoare , Editura Ars Libri 2013;
- Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru
formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare
continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul
primar.

Demers Didactic
Nr. EvenimetulObiectiveConinutul stiinific
Crt.Didactic

1.

organizatoric

Evaluarea

Operaionale

Momentul

Strategii didactice

Activitatea

Activitatea Metode si Mijloace de


Forme de

Propuntorului.

Elevului.

Creez condiiile

Ii pregtesc
materialele
de lucru.

optime pentru buna


desurare a
activitii :
-aerisirea
slii
de
clas
-organizarea elevilor
-organizarea
materialelor
didactice

procedee invaamant
Organizare

Conversaia
Activitate Participacu intreagare afectiv.
clas.

M prezint copiilor :
-Bun
dimineaa
,copii !
M numesc Oana si
astzi vom realiza
impreun un desen
de primvar.

2.
Captarea
ateniei

Copiii sunt
ateni.

Captarea ateniei se va
realiza printr-o conversaie
despre anotimpul
Primvara,
dar i cu ajutorul
ghicitorilor.

Pentru nceput le citesc Copiii raspund .


ghicitorile

Participare
Frontal
Dialogul

afectiv

,, Cine aduce iar n ar


Mndre psri cltoare,
mbrac grdina-n floare
i-nclzete vremea afar?
(Primvara)

,, Voinicel cu hain alb,


Iese primul din zpad
i vestete-n toat ara
C sosete primvara?
(Ghiocelul)
,, Clopotei mititei,
Albi si frumusei,

Copiii sunt
ateni.

Pe o ramurica
Foarte subtirica
In rand asezati,
Foarte parfumati.
(Lacrimioarele)
,,E o floare-nmiresmata
Cu-o legenda-ndelungata

Frontal

De Narcis ne aminteste
Si de Pasti ea infloreste.

Conversaia

(Narcisa)
,,Atrag roiuri de albine ,
Fluturas pe ele vine

Copiii rspund.

Participare

Cu flori multe ,parfumate ,

activ-

Alb ,bleu , roz sun colorate.

practic.

(Zambilele )

3.

Le pun copiilor cteva


ntrebri despre anotimpul
in care ne aflm i le art
cteva imagini
representative
anotimpului.
,, n ce anotimp ne

Explicaia

Prezentarea
modelului.

4.

Anunarea
temei si a

aflm ?
,,Ce flori de primvar
cunoatei ? Ce culori
au ele ?
,,Primvara ce fac pasrile
caltoare ?

Frontal

Le prezint copiilor plana


cu
florile de primvar pe
care
trebuie s o picteze.
Le art un model realizat
de
mine pentru a se putea
inspira.

obiectivelor.

5.

Dirijarea
invarii.

Astzi vom incerca s


realizm mpreun o
plans
cu flori de primvar,
folosind informaiile aflate
anterior .

Copiii sunt
ateni la
indicaiile date .

Le mpart copiilor
materialele necesare
pentru
a realiza plana cu flori de

Observarea
Demonstra-

sistematic

ia

a elevilor
Individual

primvar.
Copiii intuiesc materialele
necesare realizari
activittii:
-plana cu flori
-acuarelele
-pensula

Conversaia

Le
voi
prezenta
plansa care este deja
conturat ,iar
copiii vor trebui sa o
umple
de
culoare
,folosind acuarelele.

6.

Observarea

sistematic

Pentru nceput ,le voi


face o demonstraie ,
dupa care urez ,,Spor
la lucru!.

Evaluarea

7.

Frontal

n timp
lucreaz
indicaiile
realizrii
corecte a

ce copiii
le
ofer
necesare
ct mai

Copiii ascult
si i strng
materialele
plansei :
-s pstreze poziia folosite in
corect
timpul leciei.
In bnci
-s mnuiasc corect
pensula
-s pstreze curtenia
pe banca de lucru
-s pstreze linitea
in clas

Motivez copiii spunndu-le


c toate desenele
(planele)
au fost realizate corect , c
sunt frumoase si bine

Discuia
colectiv.

Frontal

Incheirea
organizat a

realizate.
Dup terminarea planselor
voi cnta cu toat clasa
cntece de primvar.

activitaii.

Fac aprecieri generale si


individuale asupra modului
n care copiii au participat
la
lecie ,si aprecieri asupra
lucrrilor ce vor fi expuse
pe un panou.
La sfrit , copiii vor primi
o surpriz ,adic o
prjitur .

Surpriza

S-ar putea să vă placă și