Sunteți pe pagina 1din 8

Data: 23.04.

2014

PROIECT DIDACTIC

CLASA : I
ARIA CURRICULAR: Matematic i
tiine ale naturii
DISCIPLINA:
Matematic
i
explorarea mediului
SUBIECTUL: Exerciii i probleme de
adunare i scdere a numerelor naturale
de la 0 la 30 fr trecere peste ordin
TIPUL LECIEI: consolidare a
cunotinelor
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s efectueze adunri i scderi fr
trecere peste ordin cu numere naturale
n concentrul 0 - 30;
O2 - s opereze cu noiuni ca: uniti,
zeci;
O3- s opereze cu terminologia
matematic , specific operaiilor de
adunare i scdere;
O4 - s identifice termenul necunoscut ,
aplicnd algoritmul de calcul ;
O5 - s rezolve , s compun , s
transforme probleme ;
O6 - s verbalizeze operaiile
efectuate , motivnd alegerile fcute n
rezolvarea exerciiilor i problemelor .
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee:
- jocul didactic, observaia, explicaia,
exerciiul, munca independent.
b) Material didactic:
- fie de munc independent, plan cu
un castel, floricele i ciupercue cu
sarcini, beioare, numrtoare, fie de
evaluare.
c) Forme de organizare
- frontal, individual

CLASA: a II-a
ARIA CURRICULAR: Matematic i
tiine ale naturii
DISCIPLINA: Matematic
SUBIECTUL: Uniti de msur pentru
timp (ora, minutul, ziua, sptmna, luna,
anul)
TIPUL
LECIEI:
consolidare
a
cuntinelor
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1- s recunoasc instrumente pentru
msurarea timpului;
O2 - s aleag unitile de msur
potrivite msurrii duratelor unor
evenimente;
O3 - s rezolve exerciii i probleme cu
uniti de msurat timpul mai mici / mai
mari dect ziua, folosind calendarul.
O4 - s cunoas lunile specifice fiecrui
anotimp, pe baza cunotinelor anterioare;
O5 - s stabileasc programul zilnic
individual , ordonnd imaginile.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee:
- munca independent, jocul didactic,
rebus,
probletatizarea,
exerciiul,
conversaia, instruirea difereniat prin
inteligene multiple.
b) Material didactic:
- coli, markere, fie de lucru, calendare,
fie de lucru, creioane colorate.
c) Forme de organizare
- frontal, individual, pe echipe.

CLASA: a III-a
ARIA CURRICULAR: Limb i
comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura
romn (Lectur)
SUBIECTUL: Iepuraul cu inim de
aur, de Mircea Sntimbreanu

CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULAR: Limb i
comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn

TIPUL LECIEI:
cunotinelor

TIPUL
LECIEI:
consolidare
a
cuntinelor
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s alctuiasc propoziii simple, pe
care, apoi, s le dezvolte;
O2 s recunoasc subiectele i
predicatele dintr-un text cunoscut;
O3 s analizeze subiecte i predicate n
tabel;
O4 s corecteze greelile de acord ntre
subiect i predicat, dintr-un text;
O5 s realizeze acordul subiectului cu
predicatul;
O6 s completeze enunurile eliptice cu
subiecte sau predicate potrivite.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee:
- explicaia, conversaia euristic,
problematizarea, jocul didactic.

consolidare

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1.- s citeasc fluent, corect i
expresiv fragmentele cerute ;
O2 - s formuleze rspunsuri la
ntrebrile referitoare la coninutul
leciei;
O3 - s rezolve corect exerciiile
propuse;
O4
s
aprobe/dezaprobe
comportamentul personajelor din lecie;
O5- s manifeste atitudine pozitiv fa
de lectur.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee:
- conversaia, lectura explicativ,
observaia,
exerciiul,
metoda
tiu/Vreau s tiu/Am nvat,
explozia stelar.
b) Material didactic:
- lectura Iepuraul cu inim de aur,
de Mircea Sntimbreanu, fie de lucru,
puzzle cu iepurai, tristua cu
surprize.
c) Forme de organizare:
- frontal, individual, n perechi.

SUBIECTUL: Acordul predicatului cu


subiectul

b) Material didactic:
- fie cu exerciii gramaticale, fie de
evaluare, plicuri cu jetoane pe care sunt
scrise propoziii.
c) Forme de organizare:
- frontal, individual, n echip

1. Moment organizatoric
Se pregtesc materialele necesare
pentru desfurarea leciei
2. Reactualizarea cunotinelor
ACTIVITATE INDEPENDENT
Verific tema scris: cantitativ i
calitativ.
Elevii rezolv pe o fi de munc
independent, un exerciiu i o
problem. (Anexa 1)

1. Moment organizatoric
Se pregtesc materialele necesare pentru
desfurarea leciei
2. Reactualizarea cunotinelor
ACTIVITATE INDEPENDENT
Elevii trebuie s completeze un rebus,
prin care se reactualizeaz cunotinele
dobndite anterior. (Anexa 2)

1. Moment organizatoric
Se pregtesc materialele necesare
pentru desfurarea leciei
2. Reactualizarea cunotinelor
ACTIVITATE DIRECT
Verific dac elevii au neles
coninutul lecturii Iepuraul cu inim
de aur, de Mircea Sntimbreanu, pe
baza ntrebrilor din explozia stelar.
(Anexa 3)
3. Captarea ateniei
Tristua cu surprize care conine
bileele cu sarcini legate de lectura
Iepuraul cu inim de aur, de Mircea
Sntimbreanu.
4. Anunarea temei i a obiectivelor
Se anun c bileelele din tristu
conin exerciii referitoare la lectura
Iepuraul cu inim de aur, de Mircea
Sntimbreanu.
5. Dirijarea nvrii
ACTIVITATE INDEPENDENT

ACTIVITATE DIRECT
Verific ce au lucrat
independent.

mod

3. Captarea ateniei
Le citesc elevilor o ghicitoare :
Pe costi, lng sat,
Iute fuge-un urecheat,
Se sperie i de-un cine,
Dac tii tu, haide, spune!
- Despre cine este vorba n ghicitoarea
noastr?
(despre un iepura)
Iepuraul va mai avea un mesaj pentru
copii:

Elevii extrag bileele din traist i le


rezolv. (Anexa 4)

1. Moment organizatoric
Se pregtesc materialele necesare pentru
desfurarea leciei
2. Reactualizarea cunotinelor
ACTIVITATE INDEPENDENT
Verific tema scris: cantitativ i
calitativ.
Solicit elevilor s identifice predicatele
i subiectele din ultimul alineat al textului
Cinele, dup Silvia Kerim, pe care le
vor analiza n scris.

Dragii mei, tiu c m iubii i c m


ateptai de fiecare Pate, cu couleul
plin cu ou ncondeiate, cu cozonac i
miel.
Dar..am o problem!
Vrei s-o aflai? Ascultai-o cu mare
atenie pe doamna nvtoare!
Tocmai cnd iepuraul se ntorcea
spre cas, fiind frnt de oboseal cum
fusese pe la toi copiii ca s mpart
cadouri de Pate, zmeul cel ru , care
nu iubete deloc srbtorile, l-a prins
i l-a nchis n castelul su de pe vrful
muntelui.
Ce s fac iepuraul? E suprat
tare! Se teme c nu va mai putea
ajunge anul viitor, de Pate, s aduc
bucurie copiilor, plus c el e i colrel
n clasa I i nu e bine s lipseasc de la
coal.
Mie mi e tare mil de Iepura aa
c am ncercat s l nduplec pe zmeu
s l elibereze. Mi-a zis c nu l
elibereaz, numai dac l ajut nite
elevi de clasa I. Drumul pn la castel
este presrat cu obstacole. De fapt,
sunt nite floricele i ciupercue care
conin sarcini pe care va trebui s le
rezolvai. Ce zicei? Vrei
s l
ajutai?
4. Anunarea temei i a obiectivelor
Se anun c floricelele i
ciupercuele obstacole
conin
exerciii de matematic pe care ei
trebuie s le rezolve, pentru a putea
ajunge la poarta castelului. Acolo va fi
un alt obstacol pe care vor trebui s l
treac.
Se anun, deci, c vor rezolva
exerciii i probleme de adunare i
scdere fr trecere peste ordin cu

numerele de la 0 la 30.

5. Dirijarea nvrii
Se prezint o plan cu castelul
zmeului care nu iubete srbtorile i
drumul cu obstacolele floricele i
ciupercue pe spatele crora se afl
exerciii i probleme de adunare i
scdere fr trecere peste ordin cu
numerele de la 0 la 30.
ACTIVITATE INDEPENDENT
Obstacolul nr.1:
Calculai n scris:
10+5=
27 6=
22+2=
Obstacolul nr.2:
Calculai n scris:
12 + 5 =
23 + 2 =
11+12 =

ACTIVITATE DIRECT
Verific noiunile teoretice, solicitnd
elevilor
definiiile
subiectului,
predicatului, propoziiei, precum i
ntrebrile la care rspund prile
principale de propoziie.
3. Captarea ateniei
Un elev a scris un scurt text despre
primvar, cu gndul s-l publice n
revista colii. L-am copiat ntocmai, l-am
multiplicat, iar dup ce l citii vreau smi spunei dac merit publicat.
Distribui fiecrui elev textul (Anexa 5).
Elevii trebuie s sesizeze exprimarea
defectuoas din text. mpreun vom gsi
modalitatea corect de exprimare i vor
corecta direct pe text greelile.
4. Anunarea temei i a obiectivelor
Le comunic faptul c vor avea de
rezolvat exerciii referitoare la acordul
predicatului cu subiectul.

Obstacolul nr.3:
Calculai n scris:
16 - 2 =
27 - 3 =
21+ 8 =
Obstacolul nr.4:
Aflai suma numerelor 12 i 13.

5. Dirijarea nvrii

Obstacolul nr.5:
Aflai diferena numerelor 14 i 2.

ACTIVITATE DIRECT
n rezolvarea rebusului se obine cuvntul
,, anotimpuri. Se va purta o discuie
despre
anotimpuri.(
Care
sunt
anotimpurile anului?)

Obstacolul nr.6:
Problem:
Iepuraul avea 26 de morcovi. A
mncat 11.
Ci morcovi i-au rmas?

3. Captarea ateniei
Se vor repeta lunile corespunztoare fiecrui
anotimp i se va prezenta Copacul An.
Cte un elev va extrage cte un bileel care
reprezint un eveniment, pe care l va aeza pe

ACTIVITATE INDIVIDUAL
Distribui fiecrui elev cte o fi care
conine diverse sarcini, iar ei le vor
rezolva individual. (Anexa 6)


Pe parcursul activitii, elevii vor
folosi, pentru a efectua mai uor
calculele, att beioare ct i

numrtoare.

florile copacului n luna cnd acesta are loc.


Ziua copilului
nceputul noului an
Srbtoarea Crciunului
Ziua Femeii
Sfritul anului colar
Ziua ta de natere
Prima zi a fiecrui an calendaristic
Cnd mergem n excursie
Cnd ncepe coala
Srbtoarea Patelui
4. Anunarea temei i a obiectivelor
Elevii sunt anunai c vor exersa
noiunile despre timp.
5. Dirijarea nvrii
Verificare oral
- Ce este ceasul?
- Cum msoar el trecerea timpului?
- Cum se numete acul mai scurt? Ce indic el?
- Cum se numete acul mai mare? Ce indic el?
- Care sunt unitile de msur pentru timp
nvate?
- Cte minute are o or? Dar dou ore?
- Cte ore are o zi? Dar dou zile? Dar trei zile?
- Ce zi a fost ieri? Dar alaltieri?
- Ce zi e azi? Dar mine? Dar poimine?
Fiecare elev va primi cte un calendar.
Folosete calendarul i rspunde!
- Ce arat calendarul?
- Cte zile are o sptmn? Dar dou?
- Care sunt zilele sptmnii?
- Cte zile are o lun?

ACTIVITATE DIRECT
Verific ce au lucrat n echip.
6. Fixarea cunotinelor

Am ajuns la poart.. Aceasta este


nchis cu 3 lacte. Zmeul v
propune s rezolvai urmtoarea
fi care conine o adunare i o
scdere dar i o problem.
( Anexa 11)

ACTIVITATE INDEPENDENT
Se explic cerina, iar dup
rezolvare elevii i vor verifica
singuri dac au rezolvat corect.
Dup verificarea primului exerciiu
se deschide primul lcel al
porii care are cifrul 24, al doilea
11, iar al treilea 10.
Cei care au rezolvat totul corect,
sunt
considerai
salvatorii
Iepuraului.

6. Fixarea cunotinelor
ACTIVITATE INDEPENDENT
Colectivul clasei va fi mprit n patru grupe .Se
va aplica instruirea difereniat prin inteligene
multiple.
Inteligena lingvistic
Grupa scriitorilor
Elevii vor citi un scurt text cu informaii despre
ceas, vor rspunde la ntrebri i vor compune o
problem dup exerciiul da(.Anexa 7)
nteligena logico-matematic
Grupa matematicienilor
Elevii din aceast grup vor rezolva exerciii i
probleme utiliznd unitile de msur pentru
timp(Anexa 8)
Inteligena naturalist
Grupa naturalitilor
Elevii din aceast grup vor avea de
completat un tabel cu lunile anului; de
realizat un program de via sntos
pentru o zi , de ordonat imaginile n
ordinea desfurrii aciunii (Anexa 9)

ACTIVITATE DIRECT
Verific ceea ce au lucrat.
6. Fixarea cunotinelor
ACTIVITATE INDEPENDENT
Elevii vor primi urmtoarea fis:
1. Schimbai numrul subiectelor din
propoziiile urmtoare i transcriei-le:
Cinele nostru a ieit pe
strad.

Inteligena spaial
Grupa pictorilor
Utiliznd calendarul, elevii vor colora
folosind culori calde i o culoare primar
rspunsurile corecte i vor desena corect
acele ceasornicului dup ora indicat.
(Anexa 10)

Elevii povestesc despre


viaa din stup.
Primvara, pomii din
livad nfloresc mngiai
de razele soarelui.
ACTIVITATE DIRECT
6. Fixarea cunotinelor
Ce nvminte ne transmite aceast
lectur?
7. ncheierea leciei

2. Analizai subiectul i predicatul


primei propoziii.
(Anexa 12)

7. ncheierea leciei

7. ncheierea leciei
- se anun tema de cas;
- se fac aprecieri generale
individuale.

7. ncheierea leciei
- se anun tema de cas;
- se fac aprecieri generale i individuale.
i

- se anun tema de cas;


- se fac aprecieri generale
individuale.

- se anun tema de cas;


- se fac aprecieri generale i individuale.

S-ar putea să vă placă și