Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: I
Aria curricular: Limb i comunicare(relaionare)
Disciplina: Limba i literatura romn Citire
Unitatea de nvare: Perioada abacedar-Limba romn-patria mea
Subiectul leciei: Sunetul i litera b mic de tipar
Tipul leciei: dobndire de noi cunotine
Durata :45 min.
Obiective de referin:
1.3. s disting cuvintele dintr-o propozitie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o
silab
2.1. s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date
2.2. s integreze cuvintele noi n enunuri
3.1. s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tipriti n textul
scris de mn
Obiective operaionale:
O1- s asocieze sunetul cu litera b mic de tipar;
O2- s recunoasc litera b separat i n cuvinte;
O3- s despart corect n silabe cuvintele i s sesiseze sunetulb;
O4- s compun cuvinte cu literab cu ajutorul alfabetarului;
O5- s foloseasc n enunuri proprii, cuvintele nou ntlnite n lecie;
O6- s citeasc correct, contient,cuvinte, propoziiile din lecia n parc;
Strategii didactice:
Metode i procedee: metoda fonetic, analitico-sintetic, observaia, conversaia, explicaia,
exerciiul, demonstraia.
Mijloace de nvmnt: alfabetar stelaj,manual, texte tiprite,
Bibliografie:
1.Adalmina Ungureanu-Metodica studierii limbii i literaturii romne-nvmnt primar,Editura
ASS,Iai, 2003.
2.Cristici Valeria, Marin Tudor-Ghidul nvtorului,Bucureti,Editura Petrion,1999.
3.Ion Berca-Metodica predrii limbii romne, E.D.P.,Bucureti,1971.

Secvente
le leciei
1.Moment
organizator

Activitatea nvtorului

Activitatea elevului

Resurse

Cer elevilor s se pregteasc


pentru lecie.
Vor avea pe banc cele necesare

Se pregtesc pentru lecie.


Au pe banc abecedarele,
alfabetarul.

conversaia

Evaluare

ic

unei bune desfurri a leciei.

2.Reactuali
zarea
cunotine
lor
dobndite
anterior

Verific cunotinele nsuite n


lecia anterioar.
Verific citirea contient.

-citesc coloanele de cuvinte


n ordinea n care sunt
dispuse n abecedar,apoi
selectiv i pe srite;
-citesc textul n ntregime, pe
srite, selectiv;
- vor prezenta cu ajutorul
nvtorului, n cteva
propoziii coninutul textului.

exerciiul

Cnd e plin zboar,


Cnd e gol coboar.

-balonul

Problematiz
area

Nu e pete, nici vapor


Uriaul mrilor.

-balena

Pe mas sau n tavan,


Seara vezi un ghem blan.

-becul

O pernu afnat
St la tabl agat.

-buretele tablei

Dou roate-n lan legate


Duc iute un om n spate.

-bicicleta

Se poart discuii pe marginea


textului.
3. Captarea
ateniei

Prezint elevilor urmtoarele


ghicitori:

4.Anunare
a temei i a - Astzi, vom nva un nou
obiectivelor sunet b- care ne va ajuta s
formm cuvinte noi.
-Vom nva sunetul b.
-vom nva s descoperim acest
sunet n cuvinte i la ora de
5.Dirijarea scriere vei nva s scriei litera
nvrii
b
-Prezint elevilor plan cu
ilustraia din manual mrit n
parc
- Se face o intuire liber a
planei.

-ascult cu atenie

-Inchid abecedarele i
privesc plana.
-Copiii vor spune ce vd n
plana respectiv.
-Rspund la ntrebri.

Observarea
Conversaia
euristic

obs.siste
matic

- Intervin cu ntrebri pentru ale


dirija percepia vizual.
a)Separarea propoziiei din
vorbire
erban este cu bunica.
-accentuez prin intonaie
coninutul propoziieierban
este cu bunica.
-Ce-am spus acum?
-o propoziie
-repet propozia 2-3 elevi
b)mprirea propoziiei n
cuvinte i separarea cuvntului
care conine sunetul nou.
-pronun demonstrativ
propoziia,accentund fiecare
cuvnt.
-Cte cuvinte are aceast
-.are patru cuvinte.
propoziie?
-Care este primul cuvnt?
-erban.
Se procedeaz la fel cu celelalte
cuvinte.
-Se rostete propoziia n
ntregime.
-erban este cu bunica.
-Care este al patrulea cuvnt?
-..bunica.
c)mprirea cuvntului n
silabe.
-se pronun pe silabe cuvntul:
bu-ni-ca, nsoind pronunarea
fiecrei silabe cu o btaie uoar
n catedr
-Cte silabe are acest cuvnt?
-Care este prima silab?
-Care este a doua silab?
-Dar a treia?
-Spunei cuvntul ntreg!
d) Separarea i studierea
sunetului nou.
-Cte sunete are silaba bu?
-Care sunet v este necunoscut?
-Se pronun demonstrativ
sunetul b (gura nchis, buzele
strnse,sunetul pronunndu-se
prin deschiderea brusc a gurii).
-pronun cuvinte care conin
sunetul b.

-are trei silabe.


-bu.
-.ni.
-.ca
-bunica
observarea
-.are dou sunete.
-Sunetul b.
-repet sunetul

-indic locul lor n cuvnt (la


nceput, n interior, la
sfrit).

-cer copiilor s gseasc i s


pronune cuvinte cu sunetul b.
e)Studierea literei de tipar
-Cum se numete semnul grafic
al sunetului?
-Decte feluri sunt literele?

6. Obinera
performan
ei

-boboc,cuib, porumb,
barc,tabl etc.
-despart n silabe cuvintele i
localizeaz sunetul n cuvnt.
-liter.
-litere mici i mari, de
mn i de tipar.

-Le art litera b, o pun pe stelaj.


-Stabilim elementele din care
este format.
-Litera b se compar cu litera d
scondu-se n eviden
deosebirea dintre ele (la b de
tipar, jumtatea de oval se afl n
partea dreapt, pe cnd la d , n
partea stng).
-cer s gseasc litera n
alfabetar.
-cer s ncercuiasc litera n
ziare.

-observ litera.

Se denumesc obiectele din


imagini, apoi se intuiesc
imaginile mici din manual
f)Compunerea cuvintelor cu
ajutorul alfabetarului decupat
-Se compun cuvintele dificile din
lecie cu ajutorul alfabetarului
mare i a celor mici.
-se citesc cuvintele pe silabe aa
cum au fost compuse cu liniu
ntre silabe, apoi integral.

-deschid manualele i
particip la discuii.

Propun s citeasc coloanele de


cuvinte din manual i textul.

-citesc n oapt, n ritm


exerciiul
propriu.
-citesc cu voce tare.( selectiv,
pe srite etc.)
-alctuiesc propoziii cu
unele cuvinte.

-Citesc lecia model.

-urmresc cu atenie.
-citesc textul integral, pe
roluri

-caut litera n alfabetar.


-ncercuiesc litera b mic de
tipar n texte tiprite.

-compun cuvintele:
bob,bunicul, barca, balon,
albastru,daruri.
-citesc cuvintele.

7.Asigurare
a reteniei
i a
transferului

8.
ncheierea
activitii

-se compune propoziia la stelaj:


Vrei s ne plimbm cu barca?
-adresez ntrebri referitoare la
coninutul leciei:
-Ce liter am nvat astzi?
-Dai exemple de cuvinte care
conin litera b!
-d tema pentru acas: citirea
leciei din manual i compunerea
cu ajutorul alfabetarului a unei
propoziiii.
-fac aprecieri generale asupra
comportamentului elevilor n
lecie;
-evideniez elevii care au fost
activi pe tot parcursul leciei.

-rspund oral la ntrebrile


adresate.
-litera b.
busuioc, bar etc.

S-ar putea să vă placă și