Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Scoala ,,Mihail Armencea, Adjud, Vrancea


CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: Limba romn
PROFESOR: Milea Alina
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
TEMA:Pronumele i adjectivele pronominale
TIPUL LECIEI: de recapitulare i sistematizare
LOCUL DE DESFURARE: sala de clas
COMPETENTE GENERALE:
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
II. COMPETENTE SPECIFICE:
CS1 s recunoasc pronumele i adjectivele pronominale n textele date;
CS2- s le clasifice n pronume i adjective pronominale cu forme personale
i fr forme personale;
CS3 - s redea corect categoriile gramaticale ale fiecrui tip de pronume i adjectiv
pronominal;
CS4 - s precizeze diferena dintre pronume i adjective pronominale;
CS5 - s construiasc enunuri n care cuvintele date s fie , pe rnd, pronume
i adjective pronominale
CS6- s construiasc enunuri n care pronumele s ndeplineasc anumite
funcii sintactice.
CS7- s analizeze morfosintactic pronumele si adjectivele pronominale;
CS 8- manifestarea grijii pentru felul n care i construiesc rspunsurile orale
precum i pentru felul n care scriu;
CS9 - participarea cu interes la lecie;
CS10 - cunoaterea ortografiei pronumelor i adjectivelor pronominale n comunicarea
scris.
III. STRATEGIA DIDACTIC: mixt
a) Metode i procedee: analiza gramatical, conversaia, metoda cubului, algoritmizarea,
exerciiul
b) Resurse:
- materiale: manual Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, fi de lucru,
culegere de exerciii ,,Foarte bine Editura Paralela 45
- umane: colectivul de elevi, capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele nsuite anterior
de ctre ei despre pronume;
- bibliografice:
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoreticoaplicativ, Ed. Polirom, 1999.
c) Forme de organizare: - activitate frontal, activitate pe grupe, activitate individuala

d) Evaluare: curent, oral i scris


e) Mijloace de nvmnt: texte lingvistice, testul de evaluare, manualul, fisa de lucru, cubul

Etapele leciei

Moment organizatoric

Verificarea temei scrise


i a cunotinelor
anterior nsuite

Timp

Nr.
crt

.Comp.specif.

Scenariu didactic

1
CS1
4

Captarea ateniei

CS2
3
CS3
CS4

Coninutul nvrii

Se asigur condiiile necesare


desfurrii optime a activitii:
asigurarea linitei, pregtirea
materialului didactic.
Profesorul verific tema,att
cantitativ, ct i calitativ. Se
reactiveaz
prin conversaie
catihetic, noiunile de baz
privind prile de vorbire:
flexibile i neflexibile, si in
special pronumele.
Profesorul
scrie
la
tabl
urmtorul enun : Mama mea
mia cumprat acesta palton .i
ateapt reaciile elevilor, care
nu vor ntrzia s apar.
Profesorul cere elevilor s
copieze
textul
n
caiete,
corectnd greelile strecurate.

Strategia didactic
Metode i Mijloace de Forma de
procedee nvmnt organizare

Conversaia

Activitate
frontal

Conversaia

Caietele
elevilor

Conversaia

Tabla, creta,
caietele
elevilor

exerciiul

Evaluare

Activitate
frontal

Activitate
frontal

oral

Anunarea temei i a
obiectivelor

Prezentarea noului
coninut

CS4
CS5
CS6
CS7

CS9

Profesorul noteaz pe tabl


Pronume
i
adjective
pronominale-,
preciznd
obiectivele urmrite.
La sfritul leciei va trebui sa
tii definiia pronumelui si a
adj. pron., sa le identificai in
texte diferite, sa le analizai
morfo-sintactic, sa alctuii
propoziii cu ele.

Conversaia

Profesorul le spune elevilor c


vor analiza un text care conine Conversapronumele
i
adjectivele
ia
pronominale studiate. Profesorul euristic
dicteaz un text coninnd
pronume
i
adjective
pronominale.
,, Si azi, cand a mea minte, a
farmecului roaba,
Din orisice durere iti face o
podoaba,
explicaia
Si cand rasai nainte-mi ca
marmura de clara,
Cand ochiul tau cel mandru
straluce in afara,
exerciiul
Cand esti enigma insasi a vietii
mele-ntregi

Cret
colorat

Textulsuport

Activitate
frontal

Activitate
frontal
Oral

Activitate
frontal

Formativ
Oral
fisa de lucru

Activitate
pe echipe

15
6

Dirijarea nvrii

Azi vad din a ta vorba ca nu ma


intelegi.
(M.Eminescu, Nu ma-ntelegi)
Se mparte tabla n dou pri
egale, ntr-o parte se noteaz
tipurile de pronume, iar n
cealalt adjectivele pronominale.
Se selecteaz pronumele sau
adjectivul pronominal i se
analizeaz
sintactic
i
morfologic, menionndu-se de
fiecare dat deosebirile dintre
ele. Se va insista pe observarea
faptului c pronumele nlocuiesc
substantive,
iar
adjectivele
pronominale
nsoesc
substantivul cu care se acord n
gen, numr i caz.

CS1
Cs2
CS3
7.

Obinerea
performantelor

CS4
CS5
CS6
CS7
CS9

20

Elevii vor primi cate o fisa de


lucru, in urma utilizrii cubului
de carton. Profesorul alege
pentru fiecare grupa (nivel) cate
un numr corespunztor laturilor
cubului. Astfel se vor organiza 6
echipe fiecare avnd cate o
sarcina: descrie, compara,
analizeaz, asociaz, aplica,
argumenteaz si vor primi fise
de lucru.
Se vor compara rspunsurile

metoda
cubului

fise de lucru

Profesorul
supraveghea
activitate pe -z munca n
grupe
cadrul
echipelor i
implicarea
tuturor
elevilor n
rezolvarea
sarcinilor de
lucru.

CS
10

elevilor solicitndu-se explicaii


si exemple.

Asigurarea
feed-back-ului

Evaluarea sumativa

Cs1
Cs2
Cs4
CS3
CS6
CS9
CS
10

Are loc, permanent pe parcursul


conversaiei n cadrul analizei i
se concretizeaz prin aprecieri
verbale fcute de profesor sau
prin solicitarea unor exemple.
10
Profesorul mparte testele de
evaluare elevilor.

1
10

Asigurarea reteniei si
a transferului

Profesorul face aprecieri privind


gradul de participare a elevilor la
activitate, evideniind i notnd
elevii care s-au remarcat prin
corectitudinea, originalitatea i
promptitudinea rspunsurilor.
Tema pentru acasa: Redacteaz
o compunere de 15-20 de rnduri
cu titlul ,,Povestea pronumelui.
Vei folosi cele trei moduri de
expunere. In redactarea
compunerii vei folosi si
cuvintele: caz, functie sintactica,
acord, persoana.

Munc
independent

testul de
evaluare

Activitate
independent

evaluare
scris

orala
Conversaia

Activitate
frontal

OGLINDA TABLEI
Textul dat spre analiza:
,,Si azi, cand a mea minte, a farmecului roaba,
Din orisice durere iti face o podoaba,
Si cand rasai nainte-mi ca marmura de clara,
Cand ochiul tau cel mandru straluce in afara,
Cand esti enigma insasi a vietii mele-ntregi
Azi vad din a ta vorba ca nu ma intelegi.
(M.Eminescu, Nu ma-ntelegi)
Pronume
ti
mi
ma

adjective pronominale
a mea
orisice
tau
nsasi
mele
a ta

FIS DE LUCRU
GRUPA 1-DESCRIE
Definete pronumele si felurile lui.
Grupeaza pe coloane pronumele nehotarate simple si pronumele nehotarate
compuse: careva, cativa, altul, cineva, altceva, toti, cineva, fiecare, oricare, orice,
vreunul.

FIS DE LUCRU
GRUPA 2- COMPARA
Subliniaz varianta corecta:
Vreo/ vre-o
Oricare/ orcare
Altaceva/ altceva
fata aceea/ fata aceia
Aceiai pomi/ aceeai pomi
Celalalt/ celalant
Acelas/ acelai
Fetelor acestora/ fetelor acestea

FIS DE LUCRU
GRUPA 3- ANALIZEAZA
Analizeaz morfologic si sintactic pronumele si adjectivele pronominale din textul
urmtor:
,,Si se gndi mpratul ce sa fac, ce sa dreag, ca merii sa fac mere. Unii l
sftuiau sa-i ude mereu, alii ziceau sa le dea mai mult soare; si mpratul a tiat
toi pomii de jur mprejur si le-a lsat soare de dimineaa pana seara. Si merii
nfloreau in fiecare sptmn si se scuturau, si rod nu legau.
(B. St. Delavrancea, Bunica)

FIS DE LUCRU
GRUPA 4- ASOCIAZA
Indica valoarea morfologica si funcia sintactica a cuvintelor marcate:
Ceilalti privesc.
adj.pron.nehot.
Ceilalti colegi privesc.
pron.demonstr. de deprtare
Il ascult pe acela.
adj.pron.posesiv
Il ascult pe acel copil.
pron.posesiv.
Imi amintesc de ai tai.
adj.pron.demonstr. de deprtare
A fost laudat de ai tai.
adj.pron.demonstr. de diferentiere

FIS DE LUCRU
GRUPA 5 APLICA
Alctuii propoziii n care cuvintele aceasta, acetia, ,,fiecare s fie, pe
rnd, pronume i adjectiv pronominal.
FIS DE LUCRU
GRUPA 6- ARGUMENTEAZA
Recunoatei pronumele i adjectivele pronominale din urmtoarele enunuri,
argumentnd rspunsul:
a) A dat copiilor altora mingea.
b) Mama sa l-a neles.
c) Niciunul nu tia rspunsul.
d) Nu se vedea acel nor pe cer.

Test de evaluare
1. Alctuii propoziii n care cuvintele fiecare i acetia s fie, pe rnd,
pronume i

adjective pronominale.

4x0,50= 2p

2.Analizai morfosintactic pronumele i adjectivele pronominale din enunurile:


Acestuia nu i-a mrturisit secretul.
Faptele fiecrui lupttor nu vor fi uitate.
2x1,50= 3p
3.Precizeaza funcia sintactica si valoarea morfologica a cuvintelor marcate:
Ai mei sunt acas.
I-am ntlnit pe ai tai.
Ne-am ntlnit cu ceilali colegi.
Cartea aceasta e interesanta.
Vorbea despre ai si.
Cadoul este pentru fiecare.

6x0,50=3p

4.Completeaza spatiile punctate cu adjectivul pronominal demonstrativ de


identitate:
,,Glasul vntului ii strnge inima, att e de tnguios si de ntristtor. S-ar zice ca
Iuliu se schimba aici in fratele mai tnr al lui Decembre:ochi,
..privire aspra, .glas,
sprncene ncruntate.
( C. Hoga, Pe drumuri de munte)
4x0,25=1p
1p din oficiu

S-ar putea să vă placă și