Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

27.02.2015

GRUPA: Mijlocie FLUTURAII


PROIECT TEMATIC: Animalele prietenele noastre
TEMA: Cum este a fost i va fi aici pe pmnt?
SUBTEMA: Animalele marine
DOMENIUL: DLC +D ; DEC .
CATEGORIA ACTIVITII: Educarea limbajului+Activitate matematic; Estetic i
creativ.
SUBIECTUL ACTIVITII: Eu spun una, tu spui multe! Petiorii colorai.
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic- Eu spun una, tu spui multe!; Activitate
tradiional- Decorm petiorii
TIPUL ACTIVITII: Mixt.
TIMP: 1 zi
OBIECTIV FUNDAMENTAL DLC+D

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utilizare corect a


semnificaiei structurilor orale;

Educarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere


fonetic,
lexical, sintactic;

Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral;

Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere, cifre,


uniti de msur,
ntrebuinnd un vocabular adecvat;

OBIECTIV FUNDAMENTAL DEC

Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene,


picturi, modelaje;

OBIECTIVE OPERAIONALE DLC+D


Cognitiv-atitudinale:
1. S denumeasc animalul marin din imagine.
2. S numeasc forma de singular privind imaginea.
3. S numeasc forma de plurar privind imaginea.
4. S asocieze cifra corespunztoare cu numrul de animale din imagine.
Afectiv-formative:
1. S participe cu entuziasm la activitate.
Psihomotorii:
1. S adopte o poziie corespunztoare pe scunel.
OBIECTIVE OPERAIONALE DEC
Cognitiv-atitudinale:
1. S utilizeze tehnica desenului/picturii corect (materiale i ustensilele) acoperind
suprafee corect (80% din suprafa);
2. S evalueze critic i autocritic lucrrile realizate de el i de ctre colegi.
3. S finalizeze lucrarea.
Afectiv-formative:
1. S manifeste placere pentru realizarea lucrrii.
Psihomotorii:
1. S adopte o poziie corespunztoare pe scunel fa de plan.
Sarcina didactic: numirea animalelor marine, denumirea pluralului, asocierea cifrei la
cantitate.
Regulile jocului: copii aleg un jeton, denumesc imaginea, caut imagine ce conine mai
multe animale i numesc pluralul, asociaz cifra corespunztoare numrului de animale
din imagine.

Elemente de joc: surpriza, aplauze, mnuirea materialului.


Forma de organizare: frontal, individual.
Metode i procedee: conversaia , explicaia, exerciiul, jocul, mna oarb, turul galeriei.
Mijloace de nvmnt: jetoane-imagini, numere magnetice, tblia magnetic, coli A4,
acuarele, pahare cu ap, pensule, jumti de dopuri de plut.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru nvmntul precolar, 2008.
2. Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M. Metode interactive i de grup, ghid
metodic, Editura Arves, Craiova, 2006.

3. www.didactic.ro

SCENARIUL ZILEI
I.

ADP Ziua ncepe cu ntlnirea de diminea.

SALUTUL: Bun dimineaa, pescari!


PREZENA: Se face prezena copiilor prin strigarea numelor i indicarea
fotografiei, fiecare copil ridic mna i spune Prezent. Se vor numra fetele absente
/prezente i bieii prezenti/abseni i va fi aleas cifra corespunztoare numrului de
abseni.
CALENDARUL NATURII: Ce zi este astzi? Cum este vremea afar? n ce
anotimp suntem? Care sunt lunile de iarn?
ACTIVITATEA DE GRUP: se va realiza prin intermediul jocului La pescuit. n
mijlocul nostru de la nceputul ntlnirii de diminea avem o cutie unde va fi o pnz
de culoare albastr care reprezint o ap (marea). Fiecare dintre copii va lua undia ce
va avea la capt un magnet i vor ncerca s prind petiorii de pe pnza din faa lor.
NOUTATEA ZILEI: Unul dintre petiori va avea legat de corp un bileel, pe acest
bileel vor fi scrise sarcinile zilei.

Copii astzi ne vom juca un joc numit Eu spun una, tu spui multe! dar pentru
aceasta copii, vom merge la centrele de interes, iar copii care au n piept stelue de
mare se vor uita n cri, enciclopedii i imagini pentru a-i amintii cteva dintre
animalele marine iar cei care au n piept un clu de mare vor realiza puzzle-ulri.
NVIORAREA
S facem un cerc mare, mai mare, mai mare/S facem un cerc mare i s ne veselim!

Luai seama bine


n picioare drepi
Ochii toi la mine, minile la piept
1,2,1,2 face-i toi la fel ca noi.
Luai seama bine dup cum v-am spus,
Ochii toi la mine, minile n sus,
1,2,1,2 face-i toi la fel ca noi.
Luai seama bine dup cum v-art
Ochii toi la mine i srim n lat,
1,2,1,2 face-i toi la fel ca noi.
Luai seama bine mai avem un pic,
Ochii toi la mine i ne ghemuim,
1,2,1,2 face-i toi la fel ca noi.

Luai seama bine ca s nu greii,


Ochii toi la mine, mergem linitii
1,2,1,2 face-i toi la fel ca noi.
TRANZIIA PENTRU CENTRELE DE LUCRU
Bat din palme clap, clap, clap

Din picioare trap, trap, trap


Ne nvrtim ne rsucim i cu toi ne veselim
Hai la dreapta uite-aa
i la stnga tot aa
Ne nvrtim ne rsucim i la centre noi pornim.

ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES


SARCINI DE LUCRU
BIBLIOTEC:
- s denumeasc animale marine
- s numeasc anumite pri ale corpului animalelor marine
- s alctuiasc propoziii scurte
Materialele folosite: cri, enciclopedii, imagini, plane, atlase.
JOC DE MAS
- s stea pe scaun ntr-o poziie corect
- s potriveasc corect piesele puzzle-lor
- s potrivesc n mod corect imaginea cu umbra animalelor.
Materiale folosite: puzzle, jocul umbrelor.
RUTINA: Copii ies afar din sal pentru a merge la baie i s bea ap n timp ce vor
intona versurile:
1,2,1,2 mergem toi n pas vioi
irul noi acum formm
i la baie ne-adunm
Minile s ne splm
Sntatea s pstrm

Desfurarea activitii integrate


DLC+D
Momentele
activitii
1.Organizarea
activitii
2.Captarea
ateniei
3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

Coninutul activitii

Metode i
procedee

Se aerisete sala de grup iar


scunele vor fi aezate n
semicerc. Se pregtesc materialele
didactice.
Delfi postaul mrii vine s cear
ajutorul copiilor grupei Fluturaii. Conversaia
Delfinul postaul mrilor aduce un
plic n care se gsesc imagini cu
diferite animale marine i o
scrisoare unde este explicat jocul
Eu spun una, tu spui multe.
Delfi postaul vrea s ne nvee
astzi un nou joc iar pentru
aceasta va trebui s vedem ce ne-a
adus el n plicul care se afl n
ghiozdanul su. Jocul se numete
Eu spun una, tu spui multe!
Delfi le spune copiilor c vor fi
mprii n dou echipe, Echipa
Steluelor de mare i Echipa
Cluilor de mare. Echipa care
adun cele mai multe buline va fi
ctigtoare. Dac copii vor juca
acest joc mpreun cu educatoarea
la final vor primi o recompens.

Mijloace de
nvmnt
Modul de
organizare

Delfinul
Plicul
Jetoane
Frontal

Frontal

Evaluar
e

5.Dirijarea
nvrii

JOCUL DE PROB
Copii, eu cunosc acest joc despre
care ne spune Delfi. Haide-i s
vedem cum ne putem juca jocul
Eu spun una, tu spui multe.
Frontal
Iau un pete din cutia ce reprezint
marea cu peti. i spun Eu spun
pete, dup care aleg i mai muli
peti i rostesc Eu spun peti.
Chem un copil n fa pentru a
face i el acelai lucru.

Individual
Jetoane
imagini
Explicaia

Tablia magic

VARIANTA I
Iau un pete din cutia ce reprezint Exerciiul
marea cu peti. i spun Eu spun
pete, dup care aleg i mai muli
peti i rostesc Eu spun peti.
Hai s vedem ci peti sunt cand
avem puini i ci avem cnd sunt Demonstraia
muli. Voi alinia animaluele pe jos
iar n dreptul lor voi aeza cifra
corespunztoare numrului. Pe
rnd din fiecare echip va veni n
fa cte un copil pentru a
ndeplinii sarcina. Dup fiecare
sarcin ndeplinit cer copiilor s
aplaude iar n foia de recompens
vor primi o bulin roie.

6.Fixarea
cunotinelor

VARIANTA II
Acum pentru c ai nteles jocul
haidei s vedem ce ne-a adus
Delfi Postaul n plic.
Voi aeza imaginile din plic pe
msu.
Voi lua o imagine ce conine un
pete, spun Eu spun pete caut
imaginea ce conine mai muli
peti i rostesc Eu spun peti.
Chem un copila n fa i i spun
s aleag un jeton ce conine un
singur animal, i spun s spun

Explicaia
Exerciiul

Frontal

7. Evaluare

8.ncheierea
activitii

Eu spun (un singur animal)


chem un alt copil pentru a gsi
jetonul care conine mai muli....
trebuie s rosteasc Eu spun mai
muli/multe... Imaginile vor fi
Demonstraia
afiate pe tblia magic i vor fi
chemai ali copii pentru a potrivi
n dreptul imagini cifra
corespunztoare numrului de
elemente. Jocul va ncepe. Din
fiecare echip Cluii de mare i
echipa Stelelelor de mare. Pe
rnd va veni n fa cte un
copila. Dup fiecare sarcin
corect copii aplaud. La fiecare
raspuns corect fiecare echip
primete drept recompens o
bulin n fia de recompens. La
final echipa ctigtoare e cea care
acumuleaz ct mai multe buline.
Evaluarea se realizeaz prin
observare curent a demersului
activitii, a rspunsurilor copiilor
i atitudinii lor pe tot parcursul
activitii.
Se aduc apecieri, i observaii
asupra activitii. Fiecare copil va
primi pe mnu semnul tamplei,
ori cte un acibild.

Individual

Desfurarea activitii
DEC
Momentele
activitii
1.Organizarea
activitii
2.Captarea
ateniei

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

5.Dirijarea
nvrii

Coninutul activitii

Metode i
procedee

Copiii se aeaz la msue


unde vor gsii acuarele,
dopuri de plut, ap.
Vor observa materialele
Observare
puse la dispoziie, voi cere Conversaie
copiilor s enumere ceea ce
gsesc pe msu. Voi
explica daca este cazul
unele materiale dopul de
plut
Spun copiilor c vom face
Explicaia
solzii petiorilor cu ajutorul
dopurilor de plut.

Copiii sunt ateni la mine.


Pe tblia magnetic voi
avea afiat o imagine cu un Explicaia
pete, voi colora dopul cu
pensula i voi tampila
Conversaia
petele pn ce culoarea de
pe dop se termin. Voi
Exerciiul
chema un copil n fa
pentru a face i el n vzul
colegilor acelai lucru.
Se fac exerciii de nclzire
a muchilor fini ai minii
Picur, picur (copii lovesc

Mijloace de
nvmnt
Modul de
organizare

Frontal

Frontal

Individual

Evaluare

6. Evaluare

7.ncheierea
activitii

masuele cu degeelele).
Plou,plou; Tun, tun; A
ieit soarele! Se face sear
ies steluele pe cer (copiii
nchid i deschid pumnii) iar
mama face placinte (copiii
mimeaz micarea de
frmntare.) n timp ce
copiii execut micrile de
nclzire voi mprii
fiecruia fiele de lucru cu
petele. Cer copiilor s ia n
mna dreapt pensula iar n
stnga dopul de plut. Vor
alege ce culoare vor din
palet i vor colora dopul
dup care vor tampila
petele pn ce acesta va fi
colorat.
Lucrrile copiilor vor fi
afiate. Copiii vor trebui s Conversaia
observe lucrrile colegilor i
s spun care le place cel
mai mult i de ce.
Se fac aprecieri verbale i
observaii asupra activitii.

Turul
galerieie
Individual

TRANZIIE: Copiii se vor aduna pe covor pentru desfurarea programului distractiv


i vor intona urmtoarele cuvinte:
S facem un cerc mare, mai mare, mai mare/S facem un cerc mare i s ne veselim!

Program distractiv
Jocuri de micare:
Clueii;
Ursul doarme;
Deschide urechea bine (onomatopee animale);
Psric mut-i cuibul.

TRANZIIE: Vom cnta cntecelul de mai jos pentru a marca trecerea de la


activitatea distractiv la rutina de amiaz.
Jucriile-adunm,
Vasele le aranajm,
Sala noi o pregtim,
i la mas noi pronim.
Minile noi le splm,
La msu ne-aezm.
Poft bun, mulumim,
i la mas nu vorbim!
( Bate vntul frunzele)

RUTINA: baie, masa de prnz, somn de amiaz.

S-ar putea să vă placă și