Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.01.2015
Clasa: a IV-a
Propuntor: Murean Florina
Disciplina de nvmnt: Geografia Romniei
Aria curricular: Om i Societate
Unitatea de nvare: Elemente de geografie a Romniei
Subiectul: Munii Carpai- prezentare general
Tipul leciei: predare-nvare
Scop: Familiarizarea elevilor cu Munii Carpai.
Obiective operaionale:
1. S recunoasc formele de relief pe hart conform culorilor convenionale;
2. S denumeasc corect grupele principale ale munilor Carpai, respectiv Carpaii Orientali, Carpaii Meridionali i Carpaii Occidentali ;
3. S identifice din simbolurile ilustrate decupate bogiile care aparin Munilor Carpai;
4. S identifice corect pe hart grupele Munilor Carpai orientndu-se dup limitele acestora ;
5. S construiasc imaginea din puzzle corect i s identifice aspectele principale din imagine.
Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, exrcitiul, explicatia, invatarea prin descoperire, jocul didactic
Mijloace de nvmnt: harta Romaniei, puzzle-uri, hrtie de calc, simboluri illustrate i decupate care reprezint bogiile Munilor Carpai
Forma de organizare: individual, frontal, echipe

Resurse temporale: 45 minute


Bibliografie:
1.Albu, A, Surdu, I., (2006), Geografie- manual pentru clasa a IV-a, Ed. ES Print 98, Bucureti
2.Rou Al. , (1973)Geografia fizic a Romniei , Editura Didactic i Pedagogic,Bucureti

Desfurarea activitii
Nr.

Etapele leciei

Coninutul instructiv-educativ

crt.
1.

Momentul

2.

organizatoric
Reactualizarea

Strategia didactica
Metode i

Mijloace de

Forma de

procedee

nvatamant

organizare

Conversaia

Frontal

prezentare la hart, numind cativa elevi care sa arate la harta Muntii

Explicaia

Harta

Frontal

Carpati.

Exerciiul

Romaniei

Individual

Pregtirea materialelor necesare elevilor pentru desfurarea


activitii i asigurarea climatului favorabil.
Verificarea temei cantitativ si calitativ.

cunotinelor
3.

asimilate anterior
Captarea ateniei

Ghicitoare:
nalt i crestat,
De muli colindat,
Iarna se albete,
Vara se-nverzete.

4.

Anunarea temei i

(muntele)
Astzi la geografie vom nva despre Munii Carpaii, i vom

recunoate, i vom denumi, i vom localiza i vom vorbi despre cei mai

obiectivelor

5.

Dirijarea nvrii

importani dintre ei.

Se vor localiza pe hart Munii Carpai. Se va insista asupra modului de

Informaiile se vor scrie sintetizat astfel:


-formare : prin ncreirea scoarei terestre, prin erupiile vulcanice

Conversaia

-aezare: sub forma unui arc muntos ce nconjoar Depresiunea


Transilvaniei
-cea mai mare nlime din ar: vf. Moldoveanu, 2544m (munii
Fgra)
- -grupare: Carpaii Orientali, Carpaii Meridionali, Carpaii Occidentali
Se folosete harta pentru grupele de muni i delimitrile acestor si se
numesc cativa elevi pentru a arata la harta.
- bogii : pduri, puni, ape minerale, minereuri, piatra pt. construcii,
etc (se las spaiu liber n caiete i se completeaz dup ce rezolv
6.

Fixarea

sarcina de la fixarea cunotinelor).


Se impart copiilor hrtie de cal pentru a trasa conturul hrii din

Hartie de

Individual

Conversaia

calc

Frontal

Explicaia

Simboluri

culoarii convetionale si sa selecteze din imaginiile date bogii gsite n

nvare prin

illustrate i

Munii Carpai, dup care s le lipeasc pe hart; ntre timp trec printre

descoperire

decupate

Se grupeaz elevii cte 4, iar fiecare echip va primi un puzzle, dup

Conversia

Puzzle

performanei

care se discut imaginile construite.

Explicaia

Asigurarea

Comunic tema pentru acas.

Jocul
Conversaia

reteniei i

Fac aprecieri generale cu privire la modul de participare al elevilor

cunotinelor

manual, dup care li se cere s traseze i Munii Carpai delimitndu-i


corect; urmatoarea sarcin presupune s coloreze muntii conform

bnci s verific dac au ndeplinit sarcinile toi elevii. Dup care se


completeaz n caiete i la tabl bogiile din Munii Carpai.
7.

8.

Obinerea

a transferului

la or.

Echipe
Frontal

S-ar putea să vă placă și