Sunteți pe pagina 1din 7

Profesor Iatan Eliza

coala Gimnazial Mgureni,


coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: chimie
Clasa: a VII-a
Tema: Reacii chimice exoterme, endoterme, lente, rapide
Tipul leciei: lecie de nsuire de noi cunotine, cu experiment integrat
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili :

s defineasc: reacia chimic, ecuaia reaciei chimice, reactanii i produii de reacie, tipurile de reacii chimice, pe baza
cunotinelor anterioare;

s mnuiasc corect ustensilele i reactivii chimici necesari experienelor, respectnd regulile nvate i instruciunile din fi;

s transpun sub form de ecuaii chimice reaciile efectuate experimental i s stabileasc coeficienii acestora;

s indice si s denumeasc participanii la reacia chimic (reactanii i produii de reacie);

s interpreteze observaiile obinute pe baza experimentelor realizate;

s clasifice substanele n substane simple i compuse, pe baza definiiilor nvate;

s recunoasc tipul fiecrei reacii pe baza observaiilor experimentale i a cunotinelor anterioare;

s aplice noile cunotine n rezolvarea corect a exerciiilor i a problemelor de chimie;

Metode de nvmnt: conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijat, algoritmizarea, observaia,
jocul didactic, experimentul de laborator;
Mijloace de nvmnt : manual, sistem periodic, fie de lucru, fie de activitate experimental, substanele chimice necesare,
ustensile de laborator, laptop, videoproiector, flipchart, plan rebus chimic.

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Scenariul didactic
Etapele leciei
Moment organizatoric

Activitatea profesorului
Activitatea elevului
noteaz absenii i verific materialele
Indic absenii;
necesare desfurrii leciei;
Captarea ateniei elevilor
informeaz elevii cu privire la activitile ce
Se pregtesc pentru lecie
(manuale, caiete, sistem periodic);
vor fi desfurate n cadrul orei:
- verificarea cunotinelor anterioare printr-o
scurt prob scris de evaluare;
- nvarea unor noi tipuri de reacii prin
activiti practice experimentale;
- evaluarea activitilor desfurate sub forma
Ascult cu atenie
unui joc didactic
obiectivele enunate de profesor;
Enunarea obiectivelor
Anun obiectivele:La sfritul leciei vei ti:
la nivelul elevilor
- s definii: reaciile chimice, reactanii, produii,tipurile
de reacii nvate;
- s clasificai reaciile chimice pe baza observaiilor
experimentale;
- s transpunei sub form de ecuaii reaciile chimice
efectuate experimental
- s interpretai observaiile efectuate pe baza
experimentelor realizate;
- s indicai tipul fiecrei reacii
- s identificai utilizri ale tipurilor de reacii chimice
nvate n viaa voastr;
Verificarea cunotinelor
Distribuie elevilor testele cu subiectele probei
Primesc testele;
anterioare
scrise de evaluare a cunotinelor anterioare (Fia 1)
Citesc cu atenie cerinele din test;

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Ofer cteva indicaii referitoare la cerine;


Precizeaz timpul alocat probei: 8 minute;
Strnge testele i corecteaz prin sondaj 3-4
teste, ale elevilor ce urmeaz a fi notai;
Propune rezolvarea cerinelor la nivelul
ntregii clase;

Anunarea temei i
precizarea scopului

Dirijarea nvrii

Anun i scrie pe tabl tema leciei noi:


Reacii chimice exoterme, endoterme, lente, rapide
Precizeaz c aceste tipuri de reacii au
numeroase utilizri n viaa cotidian, n activitile de
laborator din cadrul leciilor de chimie sau n procesele
industriale de obinere a diferitelor produse.
Propune efectuarea unor experimente pe
baza crora vor deduce caracteristicile acestor tipuri de
reacii;
mparte elevii pe grupe;
Distribuie fiele de activiti experimentale
elevilor (Fia 2);
Reamintete regulile de protecie n laborator;
Monitorizeaz elevii pe perioada desfurrii
experimentelor
Solicit completarea fielor cu observaiile
efectuate;
Se asigur c sunt respectate responsabilitile
n cadrul grupei de elevi;

Ascult indicaiile
profesorului;
Rezolv cerinele;
Rspund oral unora dintre
cerinele din test i rezolv la tabl
celelalte cerine;
Solicit explicaii
suplimentare atunci cnd au nelmuriri;
Ascult explicaiile profesorului;
Noteaz n caiete titlul leciei noi;

Se aeaz pe grupe;
Primesc fiele;
Citesc cu atenie sarcinile
coninute n fia de activiti;
i reamintesc regulile de
protecie;
Efectueaz experimntele;
Vizualizeaz i extrag
informaiile;
Completeaz fiele cu observaiile
desprinse
n
urma
executrii
experimentelor;

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Asigurarea feedbackului
(obinerea performanei)

ntrirea reteniei i
asigurarea transferului

Solicita elevilor formularea concluziilor i


Formuleaz concluziile;
scrierea corect a ecuaiilor reaciilor chimice att n fia
Transpun experimentele n reacii
de activitate ct i la tabl;
chimice;
Propune elevilor s deduc definiiile acestor
Scriu la tabl n fi reaciile;
tipuri de reacii, pe baza observaiilor efectuate;
Egaleaz reaciile;
Ofer sprijin elevilor n formularea definiiilor
Formuleaz definiiile reaciilor
dac este necesar;
exoterme, endoterme, lente, rapide;
Propune elevilor rezolvarea unui joc didactic un
Rezolv rebusul chimic;
rebus chimic (Fia 3);
Informeaz elevii cu privire la nivelul de
Ascult precizrile profesorului;
performan atins;
Noteaz elevii activi;
Prezint carnetele;
Solicit carnetele de elev pentru notarea elevilor;
D tema pentru acas: exerciiile de la pagina 90
Noteaz n caiete tema.
din manualul de chimie, editura Corint.

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Fia 1
Proba de evaluare a cunotinelor anterioare
1. Asociaz fiecrei formule chimice una din denumirile din coloana A i tipul substanei din coloana B:
A
B
Hidroxid de calciu
CaO
metal
Clorur de calciu
Ca
acid
Calciu
Ca(OH)2
sare
Acid clorhidric
CaCl2
oxid
Oxid de calciu
HCl
baz
2. Analizeaz i completeaz spaiile libere cu substanele care lipsesc:
S + = SO2
Fe + CuSO4 = +
HCl + . = NaCl + H2O
CaCO3

tC

CaO +

Egaleaz reaciile i noteaz n dreptul fiecreia din ce categorie de reacie face parte, utiliznd:
R.C. pentru reacia de combinare
R.D. pentru reacia de descompunere
R.. pentru reacia de nlocuire
R.S. pentru reacia de schimb

Timp de lucru: 5 minute


Fia 2

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Fia de activiti experimentale

Experimentul
1.

2.

Substane/
ustensile utilizate

Observaii

Paharul se ......................... indicnd o


HCl, NaOH, eprubet, reacie cu .................... de cldur;
stativ
CuCO3, eprubet,
spirtier, chibrit

......................... la flacra spirtierei,


carbonatul de cupru se descompune;
Reacia are nevoie de ............... pentru a
se produce;

3.

Mg, spirtier, chibrit

Magneziul se aprinde ............... i arde


cu flacr orbitoare

4.

Dou cuie din fier,


ap, dou sticle de
ceas

Cuiul care a stat n mediu umed (n ap)


a ..................;
Reacia a avut nevoie de timp ................
pentru a se produce;

Ecuaia reaciei chimice

HCl + NaOH = ........ + ........

CuCO3

tC

......... + .........

Mg + O2 = ..........

Tipul
reaciei

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

A
1
2
3
4
5
6
7

B
Rezolvati rebus

Vertical:
Prin rezolvarea corecta a acestui rebus, veti descoperi pe verticala AB
denumirea proceselor prin care unele substante se transforma in altele, cu
proprietati noi.
Orizontal:
1. Reactii ce se produc cu degajare de caldura.
2. Au loc cu absorbtie de caldura.
3. Din mai multi reactanti se obtine un singur produs prin aceasta reactie.
4. Cand doua substante compuse isi schimba intre ele unele elemente are loc
un .................. de elemente.
5. Acrirea laptelui, fermentarea mustului, ruginirea fierului sunt exemple de astfel
de reactii.
6. Reactii ce se produc in timp foarte scurt.
7. Cand o substanta simpla substituie un element dintr-o substanta compusa, s-a
produs o reactie de ...................

S-ar putea să vă placă și