Sunteți pe pagina 1din 4

UNITATEA DE NVMNT: Grup colar Industrial Metalurgic, Galai

PROIECT DE LECIE
PROFESOR: MARIANA RUSU
DATA: 21.11.2007
CLASA: a X-a SAM
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
UNITATEA DE NVARE: Proza scurta
TEMA: Nuvela
TIPUL LECIEI: Verificarea i evaluarea cunotinelor
COMPETENE GENERALE
1.
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n
producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare
2.
Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n
receptarea diferitelor texte literare
COMPETENE SPECIFICE
2.1. Analiza principalelor componente de structur, de compoziie i de limbaj
specifice textului narativ;
3.3. Elaborarea unei argumentri orale sau scrise pe baza textelor studiate
OBIECTIVE OPERAIONALE
O1 s transcrie regionalisme i arhaisme din text;
O2 s rescrie un fragment n form literar;
O3 s alctuiasc diverse enunuri;
O4 s identifice figuri de stil, moduri de expunere;
O5 s rezume fragmentul;
O6 s redacteze o compoziie n care s prezinte particularitile nuvelei, prin
referire la un text literar studiat.
STRATEGIA DIDACTIC:
Resurse procedurale: explicaia;
Resurse materiale: test de evaluare;
Forme de organizare: individual;
Forme de evaluare: test de progres;
Resurse oficiale:
Programa colar de limba i literatura romn pentru clasa a IX-a;
Planificrile anuale i calendaristice.
Resurse temporale: 50min.

DESFURAREA LECIEI:
1. Moment organizatoric (1 min)
organizarea clasei pentru nceperea leciei;
2. Precizarea, explicarea, descrierea obiectivelor de evaluare
anunarea obiectivelor de evaluare i a faptului c cerinele nu
depesc nivelul cunotinelor predate (2min)
rezolvarea testului (47 min).
3. Verificarea cunotinelor.

TEST DE EVALUARE
-Ce-i dorete inima pe ziua de azi? l ntreb ea. O iganc, o
grecoaic, o nemoaic...
-Nu, o ntrerupse Gavrilescu ridicnd braul. Nu nemoaic.
-Atunci, o iganc, o grecoaic, o ovreic, relu btrna. Trei sute de lei,
adug.
Gavrilescu zmbi cu gravitate.
-Trei lecii de pian! exclam el ncepnd s se caute n buzunare. Fr
s mai socotim tramvaiul dus i ntors.
Btrna sorbi din cafea i rmase pe gnduri.
-Eti muzicant? l ntreb ea deodat. Atunci are s-i plac.
-Sunt artist, spuse Gavrilescu. Pentru pcatele mele am ajuns profesor
de pian, dar idealul meu a fost, ntotdeauna, arta pur. Triesc pentru
suflet...
(Mircea Eliade, La ignci)
1. Menioneaz dou trsturi ale prozei fantastice, identificabile n
fragmentul dat.
2. Menioneaz un element comun cu basmul, existent n text.
3. Indic dou mijloace de caracterizare a lui Gavrilescu.
4. Explic diferena de semnificaie dintre cuvintele muzicant i artist
5. Comenteaz ultima replica din text a lui Gavrilescu.
6. Ilustreaz conceptul operaional de stil direct, prin precizarea a
dou trsturi prezente n text.
7. Rezum fragmentul citat n maximum 3 enunuri.
8. Scrie expresii/locuiuni care s conin cuvintele a cuta, a
rmne, inim.
9. Identific timpurile verbale folosite n text , apoi comenteaz rolul
folosirii lor n plan stilistic.

BAREM DE CORECTARE I NOTARE


1. Interferena planurilor: real-ireal; se realizeaz o nclcare a realitii, prin anularea
temporalitii (timpul fie se condenseaz, fie se dilat), prin invazia sacrului n profan etc.
2. Iniierea eroului, cifrele simbolice
3. Caracterizare direct: autocaracterizare; caracterizare indirect: limbaj, gestic, intonaie.
4. muzicant varianta degradat a artistului, echivalent cu statutul de profesor de pian,
dependent de material, efemer i imitaie; artist statutul ideal, etern i creator, ratat n
existena terestr a personajului.
5. contradicia ntre aspiraie i realitate; personaj banal, modest profesor de pian, ratndu-i
existena, cu un acut sentiment al nemplinirii cauzat de teama de-a risca, multumindu-se cu
rutina zilnic care i asigura o oarecare siguran, dar nu-i asigura mplinire.
- fiecare cerina va fi punctat cu cte un punct plus dou puncte din oficiu

S-ar putea să vă placă și