Sunteți pe pagina 1din 6

UNITATEA DE NVMNT: Grup colar Industrial Metalurgic, Galai

PROIECT DE LECIE
PROFESOR: CARMEN CODRE
DATA: 22.01.2009
CLASA: a XI-a B
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
UNITATEA DE NVARE: Romantismul
TEMA: Alexandru Lpuneanul, de Costache Negruzzi
TIPUL LECIEI: Verificarea i evaluarea cunotinelor
COMPETENE GENERALE
1.
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n
producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare
2.
Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n
receptarea diferitelor texte literare
COMPETENE SPECIFICE
2.1. Analiza principalelor componente de structur, de compoziie i de limbaj
specifice textului narativ;
3.3. Elaborarea unei argumentri orale sau scrise pe baza textelor studiate
OBIECTIVE OPERAIONALE
O1 s prezinte modul n care se cristalizeaz voina mulimii;
O2 s numeasc i s descrie trsturile de caracter dominant ce rezult din
replicile rostite de Lpuneanu i Mooc;
O3 s-i exprime punctul de vedere n legtur cu modul de expunere folosit;
O4 s explic sensul urmtoarelor cuvinte: a se ciocoi, lefeciu, prost;
O5 s identifice modaliti diferite de redare a unor aspecte de limb veche;
O6 s demonstreze ncadrarea operei Alexandru Lpuneanul n specia
literar a nuvelei;
O7 s prezinte elemente clasice, romantice, realiste din nuvel.
STRATEGIA DIDACTIC:
Resurse procedurale: explicaia;
Resurse materiale: test de evaluare;
Forme de organizare: individual;
Forme de evaluare: test de progres;
Resurse oficiale:
Programa colar de limba i literatura romn pentru clasa a XI-a;
Planificrile anuale i calendaristice.

Resurse temporale: 50min.


DESFURAREA LECIEI:
1. Moment organizatoric (1 min)
organizarea clasei pentru nceperea leciei;
2. Precizarea, explicarea, descrierea obiectivelor de evaluare:
anunarea obiectivelor de evaluare i a faptului c cerinele nu
depesc nivelul cunotinelor predate (2 min)
rezolvarea testului (47 min).
3. Verificarea cunotinelor.

TEST DE EVALUARE
-Oameni buni! Mria-sa vod ntreab ce vrei i ce cerii? i
pentru ce ai venit aa cu zurba?
Prostimea rmase cu gura cscat. Ea nu se atepta la o asemenea
ntrebare. Venise fr s tie pentru ce au venit i ce vrea. ncepe a se
strnge cete-cete i a ntreba unii pe alii ce s cear. n sfrit ncepur:
- S micureze djdiile! - S nu ne mai zpceasc! - S nu ne mai
jfuiasc! - Am rmas sraci! - N-avem bani! - Ni i-au luat Mooc pe toi!Mooc! El sftuiete pe Vod! - S piar! - Capul lui Mooc vrem!
Acest din urm cuvnt gsind un eho n toate inimile,fu ca o
schinteie electric. Toate gurile se fcur un glas.
- Oh! pctosul de mine! striga ticlosul. Maic precist, nu m lsa s
m prpdesc!..Dar ce le-am fcut eu oamenilor acestora? Nsctoare
de Dumnezeu, scap-m i m jur s fac o biseric, s postesc ct voi
mai avea zile!..Dar,milostive doamne, nu-i asculta pre nite protiS
moar toi! Eu sunt boier mare, ei sunt nite proti!
- Proti, dar muli, rspunse Lpuneanul cu snge rece; s omor o
mulime de oameni pentru un om, nu ar fi pcat?
(C.NegruzziAl.Lpuneanul)

1.
Arat modul n care se cristalizeaz voina mulimii.
2.
Numete i descrie trstura de caracter dominant ce rezult din
replica lui Mooc.
3.
Numete i descrie trstura de caracter dominant ce rezult din
replica lui Lpuneanul.
4.
Exprim-i punctul de vedere n legtur cu modul de expunere
folosit.
5.
Explic sensul urmtoarelor cuvinte: a se ciocoi, djdiile, prost.
6.
Precizeaz trei modaliti diferite de redare a unor aspecte de
limb veche.
7.
Demonstreaz ncadrarea operei Alexandru Lpuneanul n
specia literar a nuvelei.
8.
Prezint elemente clasice, romantice, realiste din nuvel.

BAREM DE CORECTARE I NOTARE


1. Identificarea modului n care se cristalizeaz voina mulimii: adunarea,
enunarea nemulumirilor, formularea cerinelor, cristalizarea lor ntr-o
dorin comun etc (0,9p)
2. Numirea i descrierea trsturii de caracter dominant ce rezult din
replica lui Mooc frica, teroarea, laitatea, ipocrizia (numirea trsturii 0,5p; numirea trsturii i descrierea acesteia 0,9p).
3. Numirea i descrierea trsturii de caracter dominant ce rezult din
replica lui Lpuneanu cruzime, inteligen, trie de caracter,
disimulare (numirea trsturii - 0,5p; numirea trsturii i descrierea
acesteia 0,9p).
4. Exprimarea unui punct de vedere n legtur cu modul de expunere folosit
(0,5 p)
5. Explicarea sensului urmtoarelor cuvinte: a se ciocoi = a-i nsui
apucturi de ciocoi, a se boieri, a fi slugarnic, a se lingui; djdiile= pli
obligatorii (n bani sau n natur) vrsate de ceteni n bugetul statului;
dare, impozit; prost= ignorant, simplu, neevoluat, din popor.
( 0,3X3=0,9p)
6. Precizarea a trei modaliti diferite de redare a unor aspecte de limb
veche- registrul regional, registrul arhaic, registrul popular.(0,3X3=0,9p)
7. ncadrarea operei Alexandru Lpuneanul n specia literar a nuvelei
(referire la: gen, conflicte puternice, accentul pus pe prezentarea
personajelor. etc. referire laconic sau simpl referire, fr exemple
1p; referire cu argumente i exemple 2p) - total 2p
8. Prezentarea elementelor clasice (simetrie, motouri etc.-0,5 p) , romantice
(antiteza dintre personaje, tema istoric, personajul excepional aflat n
situaii excepionale etc. 1p); realiste (personajul colectiv 0,5p) din
nuvel
- total 2p
1 p oficiu

Clasa a XI-a B
prof. Carmen Codre
Nota
4 4,99
5 - 5,99
6 - 6,99
7 - 7,99

Nr. de note
obinute
2
4
9
3
18 elevi

Media

6,23
OBSERVAII METODICE

n urma aplicrii testului de evaluare, s-a observat faptul c elevii au


abilitatea de a demonstra apartenena unui text la o anumit specie literar,
i-au nsuit noiunile referitoare la nuvela romantic (tema istoric,
personajul excepional aflat n situaii excepionale, antiteza), au reuit s
extrag elemente clasice, romantice i realiste.
Cele mai mari dificulti au fost ntmpinate la exerciiul privind
exprimarea unui punct de vedere n legtur cu modul de expunere folosit, ca
i la descrierea modului n care se cristalizeaz voina mulimii (doar 7 elevi
din totalul de 17 au abordat aceste exerciii). De asemenea, s-a constatat
faptul c elevii au dificulti n a preciza trei modaliti diferite de redare a
unor aspecte de limb veche sau n explicarea unor arhaisme.
S-a observat de multe ori lipsa originalitii n tratarea subiectului,
nestructurarea logic a ideilor, neclaritatea enunului.
De asemenea, se pot constata, la 6 dintre elevi, lacune n respectarea
normelor gramaticale ale limbii romne.
Elevii care au primit note sub cinci au fost punctai foarte slab sau chiar
deloc la subiectul de ncadrare a operei n specia literar nuvel, dar i la cele
care implicau prezentarea propriului punct de vedere.
MSURI DE REMEDIERE PROPUSE
- Rezolvarea de exerciii viznd normele gramaticale ale limbii
romne ;
- Rezolvarea de exerciii viznd elementele de limb veche, arhaismele,
regionalismele n vederea aprofundrii noiunilor de vocabular;
- Realizarea de ctre elevi a mai multor eseuri libere sau structurate pentru
a-i determina s abordeze personal un subiect, sa-i construiasc o
argumentaie, sa-i structureze logic ideile.

S-ar putea să vă placă și