Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de activitate

Data: 10 februarie 2010


Domeniul experential : domeniul limb i comunicare
Activitatea : educarea limbajului
Tema : Cltorie n lumea povetilor
Mijloc de realizare : joc didactic
Tipul activitatii : consolidare verificare a cunotinelor
Scopul activitatii :
Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor despre povetile lui Ion
Creang ;
Educarea abilitii de a intra n relaie cu ceilali , a deprinderilor de
cooperare ntre partenerii de joc ;
Educarea spiritului competitiv.
Obiective operationale :
Cognitiv- informaionale
O1- S recunoasc povetile Capra cu trei iezi , Ursul pclit de vulpe ,
Pungua cu doi bani , Fata babei i fata moneagului i personajele acestora cu
ajutorul suportului intuitiv: imagini , descrieri , fragmente din poveste,
pantomim ;
O2 - S caracterizeze personaje din poveti preciznd cel puin o nsuire a
acestora ;
O3 S alctuiasc propoziii simple i dezvoltate cu sau fr suport intuitiv ;
O4 S gseasc cuvntul potrivit n completarea propoziiilor eliptice , forma
corect de exprimare a singularului i pluralului , diminutivului i
augmentativului ;
O5 S rezolve corect exerciii de analiz fonetic : desprire n silabe ,
izolarea sunetului iniial .

Socio-afective
O6 - S respecte regulile de joc ;
O7 - S manifeste reacii adecvate fa de personajele din poveti ;
Psihomotorii
O8 S prezinte personaje sau fapte ale acestora prin micri de pantomim ;
Sarcini didactice :
Formularea corect i prompt a raspunsurilor la ntrebrile , cerinele
educatoarei ;
Aranjarea la flanelograf a ase coli de hrtie colorate , la fel ca feele
cubului , ce va constitui un element de joc ;
Sub fiecare coal de hrtie vor fi aezate cerine surpriz la care copiii
celor dou echipe vor rspunde vor raspunde ;
Aranjarea copiilor de la cele patru echipe pentru a realiza metoda
participativ activ , piramida ;
Reguli de joc :
Copiii sunt mprii n patru echipe ;
Fiecare copil de la cate o echip va rspunde la o ntrebare ;
Pentru fiecare rspuns corect , echipa primete o recompens ;
Dac un copil nu poate da rspunsul corect , poate fi ajutat de ceilali
copii din echipa sa;dac totui copiii de la o echip nu vor da rspunsul
corect , copiii de la echipa advers pot da o pedeaps hazlie ( s cnte
precum cocoul , s sar de trei ori ntr-un picior, etc).
Elemente de joc :
ntrecerea , surpriza , cubul colorat , cubul cu personaje , aplauze ,
recompense , pedepsele hazlii ;

Strategii didactice :

Metode i procedee: conversaia , explicaia , demonstraia , exerciiul ,


problematizarea , jocul , metoda cubul personajelor , metoda
piramida.

Mijloace de nvmnt : o scrisoare adus de Nic , cub cu feele


colorate iar la flanelograf coli de hrtie de aceeai culoare cu feele
cubului sub care vor fi aezate cerine din poveti , ecusoane pentru
fiecare grup , un cub pe ale crui fee vor fi lipite imagini cu personaje
din povetile lui I. Creang , mscue ale personajelor , recompense
cuburi n miniatur .

Organizarea activitii

Demersul didactic
Obiecti
ve
operai
onale

Evenimente
didactice

Coninutul nvrii

Voi citi copiilor scrisoarea din tristua


lsat de Nic (Ion Creang) i le voi
prezenta materialul sub form de surpriz .

Captarea
ateniei

Strategii didactice

-citirea scrisorii
-prezentarea cubului Oral
i a materialuli de la
Frontal
flanelograf;
-explicaia .

Anunarea
temei i
obiectivelor

Jocul pe care l vom juca noi astzi


se numete Cltorie n lumea
povetilor. Prin acest joc o s-i
artm lui Nic ce tim noi despre
povetile lui: vom recunoate povetile
i personajele cu ajutorul imaginilor ,
mimnd o aciune facut de un
personaj , vom caracteriza personaje ,
vom completa propoziiile cu cuvintele
potrivite , vom gsi forma corect de
singular i plural a cuvintelor i le vom

Evaluareinstrumente
i indicatori

alinta , vom despri n silabe .

Reactualizarea
cunotinelor

Prezentarea
coninutului i
dirijarea
nvrii

O1

Se vor reactualiza cunotinele


legate de povetile lui Ion Creang .
-

Cine a fost Ion Creang?

Ce poveti cunoatei scrise de


Ion Creang ?

Pentru a juca acest joc v propun s


ne mprim n patru echipe i fiecare -explicaia
echip s- i aleag un nume : echipa
iezilor, echipa cocoeilor, echipa
vulpielor i echipa ursuleilor .
Mai avem nevoie de un cub colorat
fiecare fa de alta culoare , imagini din
poveile nvate, iar la flanelograf ase
plicuri colorate la fel cu feele cubului n
care eu v-am pregatit o mulime de
cerine surpriz.

Explicarea regulilor de joc :

Explicarea
regulilor de joc

- pe masa mea va fi asezat cu faa in


jos, cte o imagine din cele patru
poveti ce urmeaz a fi repetate ;
- un copil de la fiecare echip i va
alege o imagine de pe masa , astfel
aceasta va desemna din ce poveste va

primi prima cerin echipa respectiv ;


- voi rostogoli cubul , iar culoarea feii
de deasupra cubului va indica culoarea
plicului de la flanelograf de unde voi
extrage prima cerin ;
- dup ce copiii celor patru echipe vor
raspunde pe rnd la prima cerin
rostogolind cubul de fiecare dat , voi
aeza pe mas alte patru imagini din
poveti ; ali reprezentani ai echipelor
vor alege imaginea ce va desemna
povestea i implicit cerina a doua la
care vor raspunde.
-fiecare rspuns corect va fi rspltit cu
o recompens ( imaginea zmbitoare a
unui copil) , iar cele incorecte , cu
pedepse hazlii
- fiecare copil poate s cear ajutorul
colegilor de echip , dac nu tie un
raspuns

Jocul de prob

Demonstrez jocul de prob .

Explicaia

Voi alege de pe mas o imagine. O Demonstraia


art copiilor .
Jocul
Voi rostogoli cubul ; cerina ce
urmeaza a fi rezolvat va fi dat de
culoarea feei de deasupra cubului; dac
prin rostogolire cubul se va opri cu faa
de culoare roie deasupra , voi lua de la
flanelograf prima cerin cu referire la
Explicaia
povestea aleas de mine din plicul de
aceeai culoare .

O1
Executarea
jocului

O2

Cer copiilor de la fiecare echip s-i


delege un reprezentant ce va veni s
aleag o imagine de pe masa mea.
Aceasta va indica povestea din care
urmeaz a fi formulat cerina numrul
unu pentru fiecare echip. mpreuna cu Exerciiul
copiii vom stabili ordinea n care cele
patru echipe vor rspunde.
Rostogolesc cubul , dup care
numesc un copil de la prima echip Jocul
pentru a rspunde la prima cerin
indicat de culoarea feei de deasupra
cubului . Dup ce va rspunde ,
rostogolesc din nou cubul ,i va
rspunde un copil de la a doua echip,
tot la prima cerin pe care o voi extrage
din plicul care va avea aceeai culoare Cubul colorat
cu culoarea feei de deasupra cubului .
Pe rnd voi numi cte un copil de la

Apreciere
verbal

Raspunsuril
e
corecte
vor
fi
punctate

fiecare echip pentru a rspunde .


O3

Cerinele vor fi formulate astfel nct


fiecare echip va avea acelai tip de
Simboluri
formulare
zmbet
Pentru fiecare rspuns corect fiecare
echip va primi pe foaia de punctaj
simbolul unui zmbet.

O4

Ion Creang cred c ar fi foarte


mndru de voi pentru c tii attea
lucruri despre povetile lui.

O6
Obinerea
performanei

O7

Variant de joc

Acum , va propun s ne jucm cu un


alt cub cubul personajelor. Cte un
copil de la fiecare echip va trebui s Cubul personajelor
caracterizeze personajul ce va aprea pe
latura de deasupra cubului . Rostogolesc
cubul , numesc un copil s caracterizeze
personajul ce este desenat pe latura de
deasupra cubului :
Exemplu :

O4

-Fata babei era urt , rea la suflet ,


lacom , lene , mincinoas .

Exerciiul

Raspunsuril
e
corecte
vor
fi
punctate

-Vulpea era ireat , lacom .


-Iedul cel mic era cuminte , asculttor, Jocul
harnic .
Asigurarea
feed-backului

O7

Acum dragi copii pna comisia va


delibera echipa ctigtoare va propun
s jucam mpreuna jocul piramida. Metoda acvariul
Copiii de la baza piramidei vor rspunde
la cte o ntrebare legat de poveile lui
I . Creang , copiii de la al doilea nivel

Apreciere
verbal

Aprecierea
verbal

al piramidei mi vor rspunde la Observaia


ntrebarea Cu ce personaj din poveste
vrei s semeni i de ce? , cei de la al
treilea nivel vor rspunde la nrebarea Problemetizarea
Cu ce personaj din poveste nu vrei sa
semeni i de ce? , iar cei din varful
piramidei vor mima prin gesturi un
personaj preferat dintr- o poveste .
O5

Conversaia

Analiza

Evaluare

Echipa cu cele mai multe


zmbete va fi desemnat ctigtoare.
Toate cele patru echipe vor primi
drept recompens cuburi surpriz pe
care le voi oferi la sfritul zilei .

Proiect de activitate
Data:10 februarie 2010
Domeniul experential : domeniul estetic- creativ
Activitatea : educaie muzical

Se vor face
aprecieri
individuale
i colective
asupra
modului de
lucru i de
desfurare
a activitaii

Tema : - Ursul pclit de vulpe joc muzical


- Csua cu poveti - cntec
Tipul activitatii : predare nvare
Scopul activitatii :

Dezvoltarea capacitilor interpretative ale copiilor ;

Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaiei , a auzului fonematic i a


ateniei voluntare la precolari.

Obiective operationale :
Cognitiv- informaionale:
O1 - S execute corect exerciiile de nclzire i omogenizare a vocii pstrnd
ritmul , durata , nlimea sunetelor;
O2 - S interpreteze cantecul , jocul muzical , individual , dialogat sau n grup ,
acompaniai sau nu de instrument muzical sau C.D .
Socio-afective
O3 - S exprime prin micare plcerea de a cnta creat de muzica ;
Psihomotorii
O4 - S asocieze corect micrile sugerate de textul jocului muzical cu versurile
i melodia acestuia;

Metode i procedee :

Metode i procedee - explicaia , demonstraia , exerciiul, conversaia ,


interpretarea individual , n grup , dialogat a jocului muzical ;

Mijloace de nvmnt : - un ursule de plu , retroproiector ,calculator ,


mti ce reprezint personajele din Ursul pclit de vulpe, chitara ,
casetofon .
Demersul didactic

Evenimente
didactice

Obiecti
ve
operai
onale

Coninut tiinific

Strategii
didactice

Captarea
ateniei

Voi scoate din tristua lui Ion


Creang sub form de surpriz un ursule
de plu , nimeni altul dect ursul pclit
de vulpe din povestea cu acelai nume. Surpriza
Acesta aduce cu el un mesaj , pe care l
voi citi copiilor .

Reactualizarea
cunotinelor

-Din ce poveste este acest personaj?


-Cum a rmas ursul fr coad?

Exerciiile de
nclzire
O1

Acum ne vom nclzi vocile, pentru a-i


cnta ursului un cntec .

Demonstraia

Voi efectua cu copiii exerciiile de


nclzire i omogenizare a vocii :
-suflm fulgii din palm;
-umflm un balon;
-tragem aer n piept iar la expirare
spunem aaaaaaaaa (a,e,i,o,u)
-intonm scara muzicala

Exercitiul

Evaluare

( gama do)
-bate ritmul dup mine.
-interpretm un fragment din cntec cu la,
la, la, la ;

Anunarea
temei si a
obiectivelor

Voi cnta un scurt fragment , din


jocul muzical Ursul pclit de vulpe, i
voi cere copiilor s recunoasc titlul.
Vom nva cntecul Csua cu Conversaia
poveti i vom repeta jocul muzical
Ursul pclit de vulpe.
Trebuie s avem o poziie corect n
timp ce cntm; vom interpreta individual,
n grupuri mici , cu ntrega grup,
acompaniai cu chitara , vom dansa .
Explicaia

Prezentarea
coninutului i
dirijarea
nvrii

Interpretarea
model
a
cntecului

Demonstraia
Voi interpreta cntecul Casuta cu
povestiprezentnd n acelai timp
imagini n format PowerPoint .

Apreciere
verbal

Explicarea
textului
cntecului

Reamintesc copiilor c versurile acestui Povestirea


le-am nvat la o alt activitate , iar acum
poezia o transformm n cntec.
Explicaia

Executarea
cntecului

Repetarea
jocului
muzical

Interpretez o dat cantecul , dup care


se trece la nvarea acestuia pe strofe.
Odata nvat , copiii l vor cnta
individual , n grupuri mici sau cu ntreaga
grup .

O3

O2

O4

Acum , dup ce am nvat cntecul


haidei s repetm jocul muzical Ursul
pclit de vulpe, pe care l-ai recunoscut .
Voi da copiilor de la cele dou echipe
mtile ce reprezint ursul i vulpea , le
voi reaminti jocul muzical , prezentndu-l
i n format ppt , dup care se va trece la
repetarea acestuia cu ntreaga grup ,
dialogat , cu ajutorul negativului sau al
chitarei .

Aprecieri
verbale
Exerciiul

Asigurarea
O3
feedbackului

-Haidei s exprimm prin gesturi mesajul


versurilor .

O4

Evaluare

Voi face
colective .

aprecieri

individuale

sau

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și