Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 23 III 2011


Unitatea colar: coala cu clasele I VIII Ghera Mic
Clasa: VII A
Profesor: Poptile Voichia
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic - Geometrie
Unitatea de nvare: Relaii metrice n triunghiul dreptunghic
Coninutul nvrii: Teorema lui Pitagora
Tipul leciei: Achiziii de noi cunotine
Competene specifice
- recunoaterea i descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic
ntr-o configuraie geometric dat
- aplicarea relaiilor metrice ntr-un triunghi dreptunghic pentru
determinarea unor elemente ale acestuia
- deducerea relaiilor metrice ntr-un triunghi dreptunghic
- transpunerea rezultatelor obinute prin rezolvarea unor triunghiuri
dreptunghice la situaii problem date
Obiective operaionale:
O1 - s reproduc enunul teoremei lui Pitagora;
O2 - s aplice corect n rezolvarea problemelor teorema lui Pitagora,
pentru determinarea lungimilor unor segmente;
O3 - s participe cu interes la desfurarea leciei;
O4 - s-i dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
Strategia didactic:
Resurse procedurale:
- investigaia tiinific, problematizarea , observarea sistematic a elevului ,
rezolvarea de situaii problem, exerciii de consolidare, conversaia euristic,
exerciiul, lucrul pe grupe
Resurse materiale:
- manual, plane, fie de lucru, instrumente geometrice
Forme de organizare:
- frontal
- individual
- pe grupe
Forma de evaluare: observare sistematic, aprecieri verbale

DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei
1.Moment
organizatoric/Preg
tirea clasei
pentru activitate

Activitatea profesorului
- asigur ordinea i linistea n clas;
- notez absenele n catalog

Activitate
a elevilor

Evaluare

- elevii vor
avea pe
bnci
manuale,
caiete, truse
de
geometrie,
creioane
colorate

2. Verificarea
temei

-se verific cantitativ tema

-elevii i
aeaz
caietele
pentru
verificare

frontal

3.Reactualizarea
cunotinelor

- solicit elevilor s-mi comunice titlul leciei pregtite


- pentru verificarea cunoaterii terminologiei pe care o
utilizm, solicit rezolvarea unui rebus (pe grupe)

- un elev va
comunica
titlul leciei
studiate
anterior

-frontal
-aprecieri
verbale
pt.grupel
e
care au
rez.
corect

4. Captarea
ateniei/Discuie
introductiv
(pregtitoare)

Profesorul anun c vor nva una dintre cele


mai importante teoreme, informaiiMatematicianul Pitagora (culese de ctre elevi).

5. Anunarea
coninutului i a
obiectivelor

Teorema lui Pitagora


-determinarea lungimii unei laturi a unui triunghi
dreptunghic atunci cnd sunt cunoscute
lungimile celorlalte dou laturi

Elevii sunt
ateni la
informaiile
profesorulu
i
Elevii sunt
ateni la
informaiile
profesorulu
i

- dac sunt nelmuriri, solicit unui elev care a


rezolvat corect s refac problema la tabla, sau
rezolv cu ajutorul elevilor

- anun titlul leciei i obiectivele, dnd indicaii


despre modul n care aceste obiective vor fi atinse i
despre desfurarea leciei
gsirea formulei lui Pitagora (o vei descoperi

6. Dirijarea
nvrii

singuri)
-caz general, caz particular
-observaii
-probleme de folosire a formulei gsite pentru a
rezolva unele probleme din manual
-se reamintesc cele dou teoreme importante :
teorema nlimii i teorema catetei
- propun scrierea pe tabl a relaiei pentru teorema
catetei -pentru ambele catete, apoi adunarea membru
cu membru a celor dou relaii
- anun descoperirea fcut: TEOREMA LUI PITAGORA!
-expun pe tabl enunul teoremei lui Pitagora i
formula lui Pitagora: ntr-un triunghi dreptunghic
ptratul lungimii ipotenuzei este egal cu suma
ptratelor lungimilor catetelor.
C

- redacteaz
pe caiete
demonstrai
a teoremei

Frontal

- elevii
noteaz pe
caiete
enunul
teoremei i
scriu
formula

BC2 = AB2 + AC2


-voi cere elevilor s exprime una dintre catete,
cnd se cunoate ipotenuza i cealalt catet.
7. Asigurarea feedbackului

- mpart elevilor fie de lucru cu probleme care se


rezolv cu ajutorul teoremei lui Pitagora

- voi cere ca un reprezentant al grupului s


expun la tabl problemele rezolvate
- voi face obs. c numerele ce verific relaia de
mai sus se numesc numere pitagoreice.
Verificam rezultatul problemelor cu ajutorul unui
program de soft mathematic: Geogebra. De ex.
prb 1, grupa II

-elevii vor
scrie:
AB2 = BC2
AC2

rezolv pe
grupe
problemele
aflate pe
fi
-elevii fac
aprecieri
asupra
rezolvrilor
colegilor

Aprecieri
asupra
modului
de
rezolvare
al fiecrei
grupe

- se vor mai rezolva prob. de la pg.195


8. Tema pentru
acas/Explicaii
pentru continuarea
activitii acas

Fie de lucru

- tema pb. 1 pag. 195 i urmtoarea problem:


) = 90,
n triunghiul dreptunghic ABC, m( A
AD BC, D(BC), se cunosc AB = 20cm i AD =
12cm. Calculai lungimile segmentelor [BD],
[CD], [BC] i [AC].

-elevii
noteaz
tema

Grupa I

Grupa II

1. n triunghiul dreptunghic
ABC cu m( S A) = 90 avem AB
= 15 cm i AC = 20 cm. Aflai
lungimea ipotenuzei.

1. n triunghiul dreptunghic
ABC cu m( S A) = 90 avem AB =
3 cm i AC = 4 cm. Aflai
lungimea ipotenuzei.

2. Aflai lungimea catetei ED din


triunghiul dreptunghic EDF cu
m( S E) = 90 tiind c EF = 4 cm
i DF = 5 cm.

2. Aflai lungimea catetei MN


din triunghiul dreptunghic MNP cu
m( S M) = 90 tiind c NP = 13
cm i MP = 12 cm.

3. Aflai lungimea diagonalei unui


dreptunghi cu dimensiunile de 5 cm
i respectiv 10 cm.

Grupa III
1. n triunghiul dreptunghic ABC
cu m( S A) = 90 avem AB = 4
cm i AC = 3 cm. Aflai lungimea
ipotenuzei BC.
2. Aflai lungimea catetei RS din
triunghiul dreptunghic PRS cu
m( S R) = 90 tiind c PR = 5
cm i NP = 13 cm.
3. Aflai lungimea diagonalei
unui dreptunghi cu dimensiunile
de 3 cm i respectiv 6 cm

3. Aflai lungimea diagonalei


unui dreptunghi cu dimensiunile
de 4 cm i respectiv 8 cm

S-ar putea să vă placă și