Sunteți pe pagina 1din 13

INSPECIA CURENTA 1 PENTRU INSCRIEREA

LA GRADUL DIDACTIC II

Tema : Cine sunt/suntem ?

Subtema: Strada /Cartierul mea/meu

GRADINITA CU PP NR.13, FOCSANI


Educatoare: POPA CRINA ELENA
Grupa: MIJLOCIE C

octombrie 2009

PROIECT DIDACTIC
DATA: 23.10.2009
GRUPA: mijlocie C
UNITATEA DE NVMNT: GR. PP NR.13 FOCSANI
TEMA ANUAL DE NVARE: CINE SUNT / SUNTEM ?
TEMA SPTMNAL: Strada/Cartierul mea/meu
TEMA ACTIVITII: CEL MAI BUN CONSTRUCTOR
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:
ADP: ntlnirea de diminea: Cine a adus aceste daruri?
Rutine: Suntem mari deprinderi de ordine, disciplin i
autoservire
Tranziii: Ducem materiale in casuta joc distractiv si de
miscare
ALA:
tiin: Completeaza ce lipseste de pe strada din cartierul
tau fi individual de lucru
Art: Casute si blocuri din cartierul meu asamblare si lipire
Bibliotec: Sa reparam gardul casutei grafisme
ADE: D - Stii sa formezi grupe de obiecte cum iti spun? METODA
INTERACTIVA SCHIMBA PERECHEA joc didactic
DOS Cartierul veseliei METODA INTERACTIVA HARTA
FIGURILOR lucrare colectiva de asamblare a unor componente
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- consolidarea cunotinelor despre strada / cartierul fiecaruia dintre copii;
- verificarea unor cunotine matematice privitoare la formarea de grupe de
obiecte dupa criteriul MARE /MIC si dupa culoare ROSU/GALBEN/ALBASTRU ;
- exersarea deprinderii de a obtine o macheta ( harta ) a unor locuri familiare
copiilor in cadrul activitatilor de abilitati practice;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
tiin:
s identifice elementele care lipsesc de pe strada( oameni, masini, o trecere
de pietoni etc.) din imaginea de pe fisa primita;
se precizeze verbal unde ar trebui sa se afle fiecare dintre acestea;
sa deseneze elementele lipsa ;
s formeze grupe de obiecte dup criteriul MARE/MIC;

s formeze grupe de obiecte dupa criteriul CULOARE ;


s denumeasc grupele formate;
sa lucreze in perechi ;
sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru evaluative.

Bibliotec:
s intuiasca fisa de lucru primita ;
sa verbalizeze sarcina pe care o au de realizat;
sa trasese linia verticala in spatiile libere prin unirea a doua puncte opuse.

Art:
sa asambleze casutele si blocurile primite ;
sa lipeasca elementele definitorii ale unei locuinte ( ferestre, usi );
sa respecte etapele realizarii lucrarii;
sa respecte acuratetea lucrarilor realizate ;
sa asambleze in colectiv elementele componente ale cartierului , realizand
HARTA CARTIERULUI;
s finalizeze lucrarea nceput, participnd cu interes la activitate;
s aprecieze lucrrile colegilor.

Joc distractiv si de miscare:


s respecte regulile jocului i ale competiiei folosindu-se de micare;
s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ,
cooperare i interes;
STARTEGII DIDACTICE:
a). Metode i procedee: conversaia, explicaia, SCHIMBA PERECHEA,
exerciiul, problematizarea ,demonstraia, jocul,
HARTA FIGURILOR, TURUL GALERIEI, observaia
b). Elemente de joc: mnuirea materialelor, surpriza, nchiderea ochilor,
bataia din palme, ntrecerea
c). Resurse materiale:
tiin: fie, creioane colorate, cosulete, jetoane mari/mici si colorate
rosu/galben/albastru ( case, blocuri, garduri, acoperisuri )
Bibliotec: imagini cu casute si garduri stricate, creioane colorate
Art: casute si blocuri din carton colorat, ferestre si usi din hartie glase,
aracet, betisoare de urechi, servetele umede, polistiren, siluete din carton
pentru realizarea machetei, diplome.
d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, n perechi, individual
DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:
Revista nvmntului precolar Nr. 1-2 / 2009 MECI
Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar vol.I Filofteia
Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucureti, 2009
Metode interactive de grup Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,Craiova,
2008

Scenariul zilei
Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea,copiii vor fi aezai n
cerc, salutul va porni de la educatoare i va fi continuat de toi membrii grupei.
n timp ce copiii se salut vor transmite din mn n mn un simbol al temei
sptmnii ( un bloc, o casuta ) i vor spune unde locuiesc fiecare ( de ex: Salut,
Delia! Eu locuiesc la bloc /casa.).
- Haidei s aflm dac ntra-adevr s-au trezit toi copiii i dac au
ajuns la grdini.
Fiecare copil va selecta pe panou simbolul caracteristic lui, pe care l-a
ales la inceput, constatndu-se ci copii sunt prezeni i ci lipsesc. Se va
completa calendarul naturii cu simbolurile corespunztoare.
Li se va atrage atenia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi n
urm nu se afla n sala de grup. Se va descoperi obiectul i copiii vor observa c
este vorba de o casuta din plastic. Aceasta va avea ataata de usa de la intrare
un plic. Dup ce precolarii vor rspunde la cteva ntrebri despre locuinta,
educatoarea va desface plicul i va citi scrisoarea care se afl n el. n scrisoare,
li se va spune copiilor c au primit in casuta un dar de la CONSTRUCTORUL BOB,
care ii roaga sa realizeze la finalul zilei o harta a cartierului veseliei, asa cum il
vad ei, pentru ca el este foarte ocupat si nu poate construi singur acest cartier .
El i roag pe copii s l ajute, realizand sarcinile pe care el le-a lasat in cutia cu
daruri , promindu-le c dac vor rezolva corect toate sarcinile vor primi
diplome de CEI MAI BUNI CONSTRUCTORI.
Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul Mna oarb. Vor observa
c pe bilet sunt scrise una din cifrele 1, 2, 3. Cifrele arat casutele ( centrele de
interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe
bilet si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare centru.
La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada
si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe
spatiul strazii.
La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton
colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.

La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu


gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la
garduri.

ACTIVITATI LA ALEGERE
Nr.
crt.

Etapele
activitii

Coninutul tiinific

Strategii didactice
Metode i
Resurse
Evaluare
procedee
materiale

Captarea
ateniei

Se va realiza prin
descoperirea casutei, care
are atasata o scrisoare prin
care CONSTRUCTORUL
BOB le cere ajutorul
copiilor. Se poart o scurt
conversaie despre ce este
un constructor si ce face
el, copiii fiind solicitai s
spun tot ce tiu despre el.
Alturi de scrisoare, copiii
vor descoperi n casuta o
cutie mare, in care
constructorul a lasat
diferite sarcini, indicii si
materiale cu care copiii vor
lucra.

Observaia
Conversaia

2.

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Se va anuna tema
activitii Cel mai bun
constructor i obiectivele,
motivndu-se la nivelul de
nelegere al copiilor.

Explicaia

3.

Prezentarea
coninutului
i obinerea
performanei

Copiii vor extrage cte


un bilet prin procedeul
Mna oarb. Vor observa
c pe bilet sunt scrise una Conversaia
din cifrele: 1, 2, 3. Cifrele
arat casutele ( centrele
de interes ) unde vor lucra. Demonstratia
Copiii vor merge fiecare la
cifra corespunzatoare de
pe bilet si aici vor afla ce Explicaia
trebuie s realizeze la
fiecare centru.

1.

Casuta
cutii de
carton,
scrisoarea

recunoaterea
casei si
prezentarea
meseriei de
constructor

Biletele cu
cifre
Casute cu
cifre
Fise de
lucru
Carioci
Culori

- identificarea
corecta a
elementelor
lipsa
- identificarea
corecta a
spatiului
corespunzator

La centrul tiin
( casuta 1 ) vor identifica
elemntele lipsa de pe
strada si vor incepe sa
deseneze acele elemente,
plasandu-le
la
loc
corespunzator pe spatiul
strazii.
La centrul Art
( casuta 2 ) vor asambla
casute si blocuri din carton
colorat
si
vor
lipi
ferestrele
si
usile
corespunzatoare.
La
centrul
Bibliotec ( casuta 3 ) vor
intui imaginea primita ( o
casuta cu gardul stricat) pe
care ei vor trebui sa-l
repare , trasand linii
verticale la garduri .
Dup o munca att
de solicitanta, copiii vor lua
o pauz ca s se relaxeze
( deprinderi de autoservire

Problematiza
rea

Exerciiul

Casute si
blocuri din
carton
colorat
Aracet
Ferestre si
usi din
hartie glace
pentru
aplicat

Conversaia

elementului
lipsa
- desenarea
acestuia la
locul potrivit
- asamblarea
casutelor si
blocurilor
- trasarea
liniilor
verticale si
decorarea cu
puncte a
acoperisului
- prezentarea
rezultatelor
obtinute
- realizarea
sarcinilor de la
centre

Explicaia
Munca n
echip

Problematiza
rea
4.

6.

Evaluarea

ncheierea
activitii

Dup realizarea
lucrrilor, copiii vor afisa Explicaia
la
panou
fisele,
iar
obiectele
obtinute
la Conversatia
sectorul
arta,
vor
fi
pastrate pe masa, pentru
activitatea
de
abilitati
practice.
In
incheierea Explicaia
activitatilor de la ALA,
copiii vor servi micul dejun Conversaia
si vor merge apoi la toaleta.

Fisele de
lucru
Casute si
blocuri din
carton
colorat

Interevaluare
- respectarea
regulilor i
sarcinilor

La ntoarcerea n sala de grup copiii vor recita versurile:


Unu, doi, unu, doi,
Pe strad ne plimbm noi.
Trei, patru, trei, patru
Azi e cam ncins asfaltul.
Cinci, sase, apte ,opt
n col se afl un stop.
Nou, zece, nou, zece,
Acum toi putem trece.
Apoi vor afla ce surpriz se mai ascunde n urmatoarea cutie. Vor
descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua
scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de
priceputi sunt la formarea de multimi dupa diferite criterii. Copiii se vor aseza la
mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA
CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se
anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa
va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme
si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la
copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu
precizarea ca se formeaza de jos in sus.
Cerintele vor fi astfel formulate:
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;
3. SCHIMBATI PERECHEA!
4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou
( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA

16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa


formeze grupa obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta
echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea
grupa de obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20.Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe
panou si o baga si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi
22.Se trece la rezolvarea fisei de lucru.
In ncheiere se fac aprecieri asupra activitii copiilor si modului cum au
rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului
ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept
recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul
indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , Cartierul
Veseliei utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de
BOB la dispozitia lor.
Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru
( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile
realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si
diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care
doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire
prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si
realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA
E STRADA NOASTRA !
In incheierea zilei, copiii vor fi apreciati pentru toata activitatea depusa
de ei si vor fi rasplatiti cu diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR .
Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi
apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.

Nr.
crt.

Etapele
activitii

1.

Captarea
ateniei

2.

Anunarea
temei i a
obiectivelo
r
Prezentare
a
coninutului
i
obinerea
performan
ei

3.

Coninutul tiinific
Copiii vor afla ce alta surpriz
se mai ascunde n urmatoarea
cutie. Vor descoperi cosuletele
cu material didactic pregatit
pentru fiecare si o noua
scrisorica de la
CONSTRUCTORUL BOB, care
le cere acum sa arate cat de
priceputi sunt la formarea de
grupe de obiecte/multimi dupa
diferite criterii.
Copiii vor fi anuntati ca vor
desfasura un joc didactic
STII SA FORMEZI GRUPE DE
OBIECTE CUM ITI SPUN?
Copiii se vor aseza la
mese pe doua randuri fata in
fata, impartiti in doua echipe :
ECHIPA CONSTRUCTORILOR
MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea
materialului didactic primit in
cosulete si se anunta tema
jocului si regulile pe care vor
trebui sa le respecte. Fiecare
echipa va trebui sa formeze
multimi dupa diferite criterii
date , iar la bataia din palme si
comanda SCHIMBA PERECHEA
fiecare copil sa treaca pe
celalalt
rand,
la
copilul
corespondent. Multimile se
formeaza si pe masute si la
flanelograf cu precizarea ca se
formeaza de jos in sus.
I. JOCUL DEMONSTRATIV
Se desfasoara prima data ca
exemplu.
1. Formati multimea caselor
MARI / MICI;
2. Formati multimea
gardurilorMARI / MICI;

Strategii didactice
Metode i
Resurse
Evaluare
procedee materiale
Observaia
Conversaia

Explicaia

Conversaia

Demonstratia

Explicaia

Problematiza
rea

Exerciiul

Cutie
surpriza

recunoaterea
casei si
preczentarea
meseriei de
constructor

3. SCHIMBATI PERECHEA!
II. JOCUL DE PROBA
Se desfasoara o data de proba
cu copiii, repetand cerintele de
mai sus.
III. JOCUL PROPRIU-ZIS
Se continua jocul cu celelalte
cerinte pe care copiii trebuie
sa le rezolve.
4. Formati multimea blocurilor
MARI / MICI;
5. Formati multimea
acoperisurilor MARI / MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la
semnul meu, spuneti ce lipseste
de la panou ( multimea caselor
MARI ) si le bagati si voi in
cos.
8. Acum voi lua de la panou
grupa caselor MICI si copiii
vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!
10. Baga in cos grupa gardurilo
MARI
11. Baga in cos grupa gardurilor
MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea
blocurilor
14. Bagati in cos multimea
acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un
copil din echipa constructorilor
mari sa formeze grupa
obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa
obiectelor albastre de un copil
de la cealalta echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare
a ramas pe masa si se
formeaza si acea grupa de
obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20. Copiii acopera ochii si apoi

Cosulete
Conversaia
Material
didactic
marunt
pentru
fiecare
copil

Flanelo
graf
Explicaia
Munca n
echip

- identificarea
si formarea
grupelor /
multimilor de
obiecte dupa
criteriile
MARE/MIC si
culoare
ROSU/GALBE
N/ ALBASTRU
- realizarea
tuturor
cerintelor
jocului didactic
- respectarea
regulilor
jocului
- schimbarea
perechii la
semnal

Fise de
lucru
Problematiza
rea

Conversaia
Jocul

Exerciiul
Schimba
perechea

Culori

- realizarea si
la flanelograf a
grupelor/
multimilor de
obiecte dupa
criteriile
precizate
- realizarea
cerintelor fisei
de lucru
- prezentarea
rezultatelor
obtinute prin
afisarea la
panou

precizeaza ce multime a
disparut de pe panou si o baga
si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in
cos celelalte doua multimi
22. Se trece la rezolvarea fisei
de lucru.
In ncheiere
se fac
aprecieri asupra activitii
copiilor si modului cum au
rezolvat fisele de lucru, care
vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat
activitatea li se explica copiilor
ca datorita faptului ca au
lucrat bine si au fost atenti,
CONSTRUCTORUL BOB le
ofera drept recompensa un joc
distractiv:
DUCEM
MATERIALE IN CASUTA!
Copiii vor fi impartiti in
doua echipe si vor cara cate
doi, o cutie in casuta. Castiga
echipa care cara mai multe
cutii intr-un timp dat 5-10
minute.
La
sfarsitul
jocului
distractiv,
se
descopera
impreuna cu copiii ultimul
indiciu
lasat
de
CONSTRUCTORUL BOB : sa
amenajeze la final , Cartierul
Veseliei utilizand lucrarile
realizate de ei si alte
materiale surpriza puse de
BOB la dispozitia lor.
Activitatea de abilitati
practice incepe prin a intui
materialele de lucru ( placa de
polistiren amenajata deja cu
strazile trasate, casutele si
blocurile realizate de ei la
alese, precum si siluete din
carton reprezentand copii si
diferite obiecte dintr-un parc
de joaca. ) Se discuta in echipa

Explicaia
Munca n
echip

Conversaia

Conversaia
Jocul

Exerciiul

Cutii de
carton

Cuburi de
plastic

- participarea
afectiva la joc
- respectarea
regulilor
jocului
- respectarea
normelor de
comportament
in echipa

Placa de
polistiren

Casute si
blocuri
Harta
figurilor

Demonstratia

Siluete
din carton

- identificarea
pe spatiul dat a
amplasamentel
or fiecarei
cladiri
- pozitionarea
corecta a

modul in care doresc sa


amenajeze spatiul dat si se Turul
executa apoi cateva exercitii galeriei
de incalzire prin intermediul
unor rime. Se trece apoi la
plasarea
elementelor
componente
si
realizarea
HARTII CARTIERULUI, dupa
care se intoneaza cantecul
FRUMOASA E STRADA
NOASTRA !

obiectelor de
pe macheta
- utilizarea
corect a
tehnicii
- finalizarea
lucrarii
colective
- intonarea
cantecului
invatat
Observarea
comportamentu
lui

4.

6.

Evaluarea

ncheierea
activitii

Dup realizarea lucrrilor


copiii primesc cte o diploma Explicaia
de
CEL
MAI
BUN
CONSTRUCTOR si aprecieri Conversatia
verbale din partea educatoarei.
De asemenea vor pimi si o
recompensa dulce la final.
Macheta realizata va fi Explicaia
expusa pe holul gradinitei, la
intrarea in clasa, pentru a fi Conversaia
apreciata si de alti copii, cadre
didactice si parinti.

Diplome
Dulciuri

Macheta
HARTA
CARTIER
ULUI

Interevaluare
- respectarea
regulilor i
sarcinilor

Prezentarea
machetei
Aprecierea
verbal

Se
acorda
copilului
. din grupa mijlocie C ,de la Gradinita cu PP nr.13,
Focsani, pentru rezultate deosebite obtinute in activitatea
de proiectare, construire si amenajare a CARTIERULUI
VESELIEI din data de 23.10.2009.

Director:
inst. NEGOITA MONICA

Educatoare:
POPA CRINA-ELENA

S-ar putea să vă placă și