Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

A: Date generale
Data 26.05.2014

Numele elevului: Marius Pop

Clasa a XI-a

coala: Liceul de Muzic S.Todu


Disciplina: Violoncel
Mentor: Mrginean Maria
Coordonator: conf. dr. Alina Stanciu
Propuntor:Baciu Adriana

Subiectul leciei: Gama Do major; D. Popper: studiul nr.18; J.Haydn: Concertul n Do major, p I
Tipul leciei: mixt
Obiectivul fundamental al leciei: Perfecionarea deprinderilor tehnico-interpretative
Obiectivele operaionale ale leciei/competene: O1 S execute corect din punct de vedere tehnic gama
O2 S cnte precis din punct de vedere ritmic studiul nr. 18 de D. Popper
O3 S execute relaxat schimburile de poziie
O4 S execute precis din punct de vedere intonaional i ritmic p.I a
concertului
Metode didactice: explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia
Mijloace didactice: instrument, accesorii, partituri, stativ, metronom, oglind

B. Desfurarea leciei
Evenimentele leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode
didactice

Captarea ateniei ele - -prezint obiectivele i etavului i enunarea pele leciei


obiectivelor

-ascult explicaia
profesorului

-coversaia

Reactualizarea cuno - -ascult lecia anterioar:


gama Sol major
tinelor anterioare
-corecteaz intonaia la
gama simpl
-pune accent pe
schimburile de poziie la
arpegii
-verific lejeritatea
daumen-ului la duble
coarde
D.Popper: studiul nr. 18
seciunea 1.
-corecteaz intonaia la
pasajele cu daumen
-atrage atenia asupra
ritmului
J.Haydn: p I
-corecteaz intonaia i
ritmul pasajului iniial
-cere elevului s intoneze
curat dublele

-execut gama

-explicaia
demonstraia
exerciiul

-corecteaz intonaia
-se concentrez asupra
schimburilor de poziie
-verific lejeritatea daumenului la duble coarde

-se concentreaz la intonaie


-ascult sugestiile
profesorului
-ncearc s corecteze
intonaia
-ncearc s cnte curat
dublele

Mijloace
didactice

Evaluare

-----

explicaia

corectarea

Observaii

Evenimentele leciei
Prezentarea noului
coninut, a sarcinilor
de nvare

Activitatea profesorului
Se pred gama Do major
-demonstreaz gama
simpl i arpegiile.
-cere elevului s descifreze
gama i arpegiul n tempo
rar,note pe arcu.
-cere elevului s
urmreasc intonaia la
schimburile de poziie
-demonstreaz dublele din
gam
-solicit elevului s cnte
tere, sexte, octave, rar, o
not pe arcu, cu atenie la
intonaie i relaxarea
minii stngi.
Se pred seciunea a doua
din studiul nr.1 de
D.Popper
-se demonstreaz textul
muzical
-cere elevului s descifreze
noul fragment n tempo rar,
cu atenie la intonaie
-cere elevului s execute
relaxat pasajele cu
schimburi de poziie
-demonstreaz zona de
arcu pentru execuia
studiului

Activitatea elevului
-este atent la demonstraia
profesorului
-descifreaz gama i arpegiul
-se concentreaz la intonaie
-este atent la demonstraie
-execut dublele din gam,
este atent la indicaii
-repeta

-este atent la demonstraie

-descifreaz noul fragment


-ncearc s intoneze curat
-ncearc s relaxeze mna
stng n cadrul schimburilor
de poziie
-ascult exemplificarea

Metode
didactice
-demonstraia
conversaia
exerciiul
conversaia

Mijloace
didactice

Evaluare
confirmare
apreciere
verbal

Observaii

-solicit elevului s
urmreasc zona de arcu

-urmrete zona de arcu

Evenimentele leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Obinerea
performanei

Se pred: repriza a doua


din concertul de Haydn
-demonstreaz textul
muzical
-solicit elevului s desci
freze textul muzical, n
tempo rar cu atenie la
intonaie i precizia ritmic
-demonstreaz manierele
de articulaie
-solicit elevului exersarea
articulaiilor

-ascult demonstraia

-prezint i demonstreaz
tehnici de lucru pentru
gama Do major: studierea
separat a schimburilor de
poziie, studierea cu ritmuri
punctate , studierea dublelor cu ritmuri diferite i
atenie sporit la acurateea
intervalului
-recomand i
demonstreaz tehnici de
lucru pentru: seciunea a
doua din studiul de
D.Popper
-executarea studiului n
zona cea mai apropiat de
clu cu scurt oprire dup
fiecare not;

-ascult explicaia i
demonstraia tehnicilor de
lucru sugerate la gam

Metode
didactice

Mijloace
didactice

Evaluare

descifreaz textul muzical, incearc s intoneze corect


-se concentreaz asupra
ritmului
-ascult demonstraia
-se concentreaz asupra
articulaiilor
-repet

-ncearc s aplice tehnicile,


repet

-ascult recomandarea i
demonstraia la studiul de
Popper
-ncearc tehnicile sugerate
-ascult explicaia i
demonstraia, ntreab
-aplic tehnicile, repet

-explicaia
-demonstraia
-exerciiul
-conversaia

-confirmare
apreciere
verbal

Observaii

studierea cu metronom n
tempo rar
-prezint tehnici de lucru
pentru pasajele din repriza
a doua concertului de
Haydn: studierea cu ritmuri
punctate, studierea
pasajelor cu metronom

Evenimente leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode
didactice
-conversaia
explicaia

Mijloace
didactice

Evaluare

Evaluare

-apreciaz elevul pentru


corectitudinea executrii
din punct de vedere tehnic
a gamei
-atrage atenia asupra
preciziei ritmice n cadrul
tempo-ului la studiul de
Popper
-apreciaz intonaia curat
la schimburile de poziie
din cadrul studiului
-atrage atenia asupra
intonaiei la pasajele din
concert

-ascult profesorul

-confirmare
apreciere
verbal

Asigurarea feed-backului

-recapituleaz cu elevul
punctele cheie ale leciei
-recapituleaz tehnicile de
studiu sugerate

-converseaz , raspunde la
ntrebri

-conversaia

-confirmare

Tem pentru acas


Sugestii pentru studiul
individual

-face trimiteri la
materialele audio care l-ar
putea ajuta pe elev s
neleag mai bine
concertul de Haydn
-recomand elevului s
insiste mai mult asupra
intonaiei i preciziei
ritmice la concert

-converseaz cu profesorul

-conversaia

-confirmare

Observaii

S-ar putea să vă placă și