Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

PROPUNTOR: Prof. Manea Florin Valentin


DATA: 31 martie 2015
UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Romneti
CLASA: a IV-a A
DISCIPLINA: RELIGIE
SUBIECTUL LECIEI: Patimile Domnului
TIPUL LECIEI: mixt
OBIECTIVE DE REFERIN:
3.3 Prezentarea Domnului nostru Iisus Hristos c Mntuitor al lumii i Om adevrat;
3.4 Alctuirea i prezentarea de rezumate, scurte compuneri, desene, scenete pe teme din viaa Mntuitorului.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1s stabileasc ordinea succesiunii evenimentelor legate de Patimile Domnului;
O2s identifice Patimile Domnului dup imagini;
O3s enumere suferinele ndurate de Domnul Iisus Hristos;
O4s compare atitudinea celor care l batjocoreau cu cea a lui Iisus Hristos;
O5s explice motivul pentru care Mntuitorul S-a lsat rstignit.
STRATEGIA DIDACTIC:
1. Metode i procedee: prezentarea PowerPoint, conversaia, explicaia, exerciiul, expunerea,
observarea dirijat, stabilirea succesiunii evenimentelor .
2. Mijloace de nvmnt: plane cu Patimile Domnului, fie cu aritmogrif (rebus), coli A3, marker-e,
flip-chart, calculator, video-proiector, Sfnta Scriptur, patafix, coli flip-chart.
3. Forme de organizare: frontal, individual i pe grupe .

RESURSE:
1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IV- a;
- Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IV- a;
- Proiectarea unitii de nvare Iisus Hristos Dumnezeu i Om
2. Temporale: - numr de lecii: 1
- durata: 45 + 45

3. Bibliografie:
1. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai 1999;
2. Preot Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Prof. Opri, Monica, Prof. Opri, Dorin, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba- Iulia
2000;
3. Muha, Camelia, Religie- cretin ortodox, clasa a IV-a, Editura Sf. Mina , Iai 2012;
4. Mocanu, Elena, Ene, Ionela, Muha, Camelia, Panoschi, Mihaela, Ghid de proiectare didactic, Religie cretin ortodox, Editura Sf. Mina, Iai
2002;
5.***Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura IBMBOR, Bucureti 1997;
6. Opri, Dorin, Opri, Monica, Metode active de predare-nvare, Editura Sf. Mina, Iai, 2006,
7. ***Proloagele, vol. II, Editura Bunavestire, Bacu, 1999.

SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele Ob.op./
crt. leciei
Timp
2.

3.

3.

4.

Anunarea titlului Pregtirea


Verificarea i
lecia nou
cunotinelor anterioare
i a obiectivelor
noii
pentru
reactualizarea
lecii

2.

Co

5.

Activitatea elevilor

Metode i
procedee

Mijloace
de
nvmnt

Forme
de
organizare

Evaluare

4.

5.
- rspund la salutul
profesorului;
-rostesc rugciunea mpreun
cu profesorului;
-spun absenii;

6.

7.

8.

9.

- intr n clas i salut elevii;


- mpreun cu elevii rostete
Rugciunea Tatl nostru;
-noteaz absenii i se
intereseaz de motivul absentrii

Momentul
organizatoric

1.
1.

Activitatea profesorului

Frontal
4 min.

10 min.

3 min.

mparte elevilor fia cu


aritmogrif, de la Anexa 1. Le
cere acestora s rezolve corect
cerinele pentru a descoperi titlul
leciei de ora trecut.
Verific mpreun cu elevii
rezolvarea corect a definiiilor
aritmogrifului.
Deci despre ce am discutat noi
ora trecut?
Mai v amintii ce srbtoreau
evreii de Pati?
Cnd avom
intrat
Iisus ns
Ierusalim?
Astzi
continua
discutm
despre evenimente ce au avut loc
n sptmna patimilor i anume
vom vorbi despre: Patimile
Domnului.
Expune obiectivele pe care le
urmrete la lecie i scrie titlul
pe tabl.
Le prezint elevilor o scurt
istorisire nsoit de imagini, cu

Elevii rezolv cerinele


urmnd indicaiile
profesorului.

Exerciiul

Rspund atunci cnd sunt


solicitai de profesor.

Fie A4 cu
rebus
(Anexa 1)

Individual

Chestionare
scris

Conversaia

Frontal

Chestionare
oral

Comemorau trecerea la
libertate din robia egiptean
prin Marea Roie.

Conversaia

Frontal

Chestionare
oral

Duminica
dup
l-a nviat
Sunt aten
i la ce
profesor.

Explicaia

Frontal

Cina cea de Tain.

Sunt ateni i noteaz titlul n


caiete.
Sunt ateni la prezentarea
fcut i intervin cu ntrebri

Expunerea
Prezentarea
PowerPoint

Flip-chart
Coal
flip-chart
Calculatorul
Video-

Frontal
Frontal

O1

Fixarea cunotinelor

6.

O2
O4

O3

Evaluarea Asocierea i generalizarea

7.

9.

chn

8.

12 min
O5

mparte elevii pe grupe i le


mparte fia de la Anexa 2, unde
trebuie s stabileasc ordinea
succesiunii evenimentelor.
Va ctiga grupa care va termina
cel mai repede i va rezolva
cerina corect.
Privind urmtoarele imagini s
stabilim ce patimi a suferit
Domnul Iisus Hristos.
Care era atitudinea lui Iisus n
situaia aceasta? Dar, a celor care
l batjocoreau?
Tot aa mprii pe grupe scriei
suferinele ndurate de Domnul
Iisus Hristos.
Va ctiga grupa care scrie cele
mai multe i corecte suferine.
De ce credei voi c Mntuitorul,
Fiul lui Dumnezeu, S-a lsat
rstignit?

2 min.

Domnul nostru Iisus Hristos a


acceptat toate aceste suferine,
din iubire fa de oameni, pentru
iertarea pcatelor tuturor
oamenilor.
Face aprecieri
verbale att

1 min.

individuale ct i generale,
referitoare la pregtirea elevilor
i la implicarea n predarea
noilor cunotine.

Se mpart pe grupe i rezolv


cerinele trasate de profesor.

Exerciiul
Stabilirea
succesiunii
evenimente
lor

Stabilesc patimile suferite,


dup imaginile prezentate.

Observarea
dirijat

ndura toate fr s se
plng, gndindu-Se c
numai aa lumea poate s se
mntuiasc. batjocoritorii
erau ri, nemiloi.
Rezolv cerinele trasate de
profesor.

Conversaia

nc de la nclcarea poruncii
de primii oameni, Dumnezeu
Le-a promis oamenilor un
rscumprtor. Acesta este
motivul, El era
Rscumprtorul.
Sunt ateni la profesor.

Urmresc aprecierile
profesorului.

Pe grupe

Chestionare
scris

Frontal

Chestionare
oral

Exerciiul

Pe grupe

Chestionare
scris

Conversaia

Frontal

Chestionare
oral

Explicaia

Imagini cu
Patimile
Domnului

OGLINDA TABLEI

PATIMILE DOMNULUI

1. Rugciunea din Grdina Ghetsimani.


2. Prinderea lui Iisus.
3. Judecarea lui Iisus i lepdarea lui Petru.
4. Batjocorirea i condamnarea la moarte.
5. Merge pe drumul Crucii ctre Golgota i ntlnirea cu Veronica.
Rstignirea pe Cruce.

S-ar putea să vă placă și