Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Grupa: Building Bees


Proiect tematic: Friend of nature
Tema sptmnal: Aquatic animals
Domeniul experienial: Cunoaterea mediului
Mijloc de realizare: Lectur dup imagini
Obiectiv general: - mbogirea cunotinelor despre animale marine
- S se exprime n propoziii i fraze corecte.

Obiective specifice : Copiii vor fi capabili s :


O1 -S identifice i s denumeasc mediul (condiiile) de via al animalelor prezentate
O2. s enumere 3 animale marine
O3. S identifice hrana animalelor marine.
O4. S numeasc cel puin o utilitate a animalului numit
O5. S recunoasc i alte animale marine i s le numeasc
O6. S sesizeze anumite particulariti fizice ale animalelor vzute (mrime, culoare, form, etc)

Metode: Observaia, conversaia, explicaia, povestirea, problematizarea, discuia colectiv.


Material didactic. Cri cu animale marine, animale marine din plastic
Durata activitii:15-20 minute
Loc de desfurare: Sala de grup.
Forme de realizare: frontal, individual, pe grupuri.

Scenariul activitatii
Momentul activitatii

Durata

Activitatea copilor

1. Momentul
organizatoric

2 min

Copiii sunt preocupati cu jocuri liber


alese. Sunt rugati sa stranga si sa se
aseze in semicerc.

2. Captarea atentiei

1 min

Copiii asculta cu atentie ceea ce le


transmite educatoarea. Ei urmaresc si
retin cerintele

Activitatea
educatorului
Pregateste materialul
didactic: cri care
ilustreaza diferite specii
de peti sau alte animale
marine; fie cu animale
din diferite medii de
via
Educatoarea le spune ca
a adus pe cineva n
vizit care i caut
prietenii.Iar ei vor trebui
sa-i gseasc steluei
aurii prietenii.

Observatii

O5

3. Anuntarea temei

2 min

4. Desfasurarea
activitatii

10 min

5. Asigurarea feedbackului
6. Evaluare

. Copiii privesc imaginile, raspund la


intrebari, analizeaza fia de lucru
primit.i ncearc rezolve
sarcinile.crile primite ,evidentiaza
diferenta de mrime, form i le
denumesc .
Copiii urmresc fiele si ncearc s
rezolve sarcinile primite, dar si tinand
cont de cerintele educatoarei.
Copiii sunt ateni i privesc cu interes
imaginile.

Copiii au inteles si au rezolvat sarcinile,


respectand cerintele educatoarei.

5 min

Copiii raspund la intrebari si analizeaza


fiele de lucru i imaginile prezentate.

Educatoarea le prezinta
copiilor imaginile si le
adreseaza intrebari cu
privire la unde triesc
animalele .

O1

Educatoarea le arat
fiele i i roag pe copii
s-i gseasc steluei
prietenii. Educatoarea
urmareste exprimarea
copiilor, corecteaza
eventualele greseli,
adreseaza intrebari
ajutatoare pentru a duce
sarcina la bun sfrit.
Dup rezolvarea fiei
educatoarea le prezint
mai multe imagini cu
animalele marine i
mediul lor de via.
Educatoarea asculta
impresiile fiecarui copil.

Copiii vor
expune
continutul
respectand
cerintele.
O2
O3
O4

In functie de rezolvarea O6
fiei de ctre copii,
educatoarea le adreseaza
intrebari care sa-i

7. Aprecieri/Incheiere

2 min

Copiii isi asteapta randul pentru a fi


recompensati.

conduca spre
evidentierea formei
corpului ,modul lor de
deplasare mediului de
via ale animalelor
observate.
Educatoarea face
aprecieri privind si
corectitudinea si
expresivitatea
exprimarii. Copii sunt
recompensati cu
stickere.

S-ar putea să vă placă și