Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

coala cu clasele I-VIII ,,Hatmanul endrea Dolhetii Mari


Disciplina: Dirigenie
Clasa a V-a
Diriginte: prof. Iordache Alina Elena
Disciplina: Dirigenie
Tema: Combaterea marginalizrii
Scopul: Contientizarea situaiilor de marginalizare i
combaterea acestora
Obiective operaionale:
-

s cunoasc sensul cuvintelor ,,marginalizare i ,,excluziune;


s-i dezvolte capacitatea de analiz a elementelor teoretice prezentate;
s perceap rapid nevoia celor din jur;
s fie capabil s ofere ajutor fr condiionri;
s cultive respect fa de valorile umane n general;
sa discearna , cand in ce situatii sa intervina
sa cunoasca si aplice masurile de combatere

Metode si procedee:
- conversatia, explicatia, brainstorming, studiul de caz, lucrul in echipa,munca
independenta,turul galeriei, discutia individuala, dezbaterea
Mijloace de invatamant:
- ecusoane,fliphart, marcare, post-it,materiale din reviste, fide de lucru, videoclip
Forma de organizare: activitate frontala , individula , pe grupe
Durata:50min.
Bibliografie:
Cosma,T- ora de dirigentie in gimnaziu; indrumari si texte in sprijinul profesorului
diriginte.Editura Didactica si Pedagogica.
Dirigentia si consilierea ghid metodologic , Editura Gheorghe Alexandru
Craiova 2006
Consultatii pentru activitetea educativa- editura Eurobit 1994
Ghica, V(1998)- Ghid de consiliere si orientare scolara pentru orele de dirigentie, Editura
Polirom ,Iasi

Scenariu didactic
Fiecare elev este o suma de trasaturi diferite
Etapele lectiei

Activitatea profesorului

1.moment
organizatoric
2min.

Verifica prezenta si existenta


resurselor materiale
Salutarea invitatilor
Isi pun ecusonele cu numele lor
Se va realiza printr un citat: Toate
fiintele umane se nasc libere si
egale in demnitate si drepturi.Ele
sunt inzestrate cu ratiune si trebuie
sa se comporte unele fata de altele
in spiritul egalitatii.
Profesorul intreaba elevii care este
semnificatia acestui citat.
Astazi vom discuta si vom dezbate
tema Combaterea marginalizarii
si excluziunii sociale.La sfarsitul
orei vom sti sa operam cu termenii
marginalizare excluziune si
masuri de comabatere luate.

2.Captarea atentiei
5min.

3.Anuntarea temei si
a obiectivelor
3min.

3,Derularea lectiei
20min.

Se explica termeniimarginalizare
excluziune.
Vizionarea unui clip- discutii pe
baza acestuia.
Se dau cateva exemple de
diferentieri care conduc la
marginalizare, fiind notate pe
fliphart
Se citeste o povestioara :(vezi
anexa1), apoi se discuta.Elevii sunt
intrebati daca pentru tema de
astazi au gasit vreun material
interesant ce poate fi dezbatut.(se
citesc doua cazuri anexa2)

Metode si
procedee
conversatia

Mijloace didactice

conversatia

Activitate frontala

explicatia

Activitate frontala

explicatia

Activitate frontala

Activitatea frontala
Prinderea
ecusoanelor

conversatia
brainstorming

Studiul de caz
brainstorming

Activitate frontala

Elevii primesc cate un post it in


care vor nota o situatie de
marginalizare intalnita, apoi o
lipesc pe fliphart.Au loc discutii.
Sunt notate apoi de catre profesor
la fliphart cu ajutorul elevilor
masurile , caile de tratare a
marginalizarii.
Se va lucra pe grupe , elevii fiind
deja asezati in 3 grupe si li se va
explica regulile jocului(vezi anexa
3)
Profesorul adaugaIndiferent de
diferentele dintre noi, noi toti
,elevi, cadre, parinti traim intr o
comunitate, ne acomodam unii cu
altii, ne ajutam la bine si la greu,
sa ne intelegem unii pe altii si
suntem egali in fata legii.
In continuare elevii primesc cate o
fisa personala(autobiografica)spre
completare.

Evaluarea activitatii
15 min

Incheierea activitatii
5 min

Lucrul
individual

explicatia
demonstratia

Fiecare grupa va avea ca sarcina sa


compuna cateva versuri despre
tema discutata.Fiecare lider va citi Explicatia
versurile. Va fi scos in evidenta
Lucru in grup
mesajul acestor versuri.
Se fac aprecieri asupra participarii
la lectie si se dau recompense .Se
anunta tema pt data viitoare.

Activitate
individuala

Conversa-tia

Activitate pe grupe

Activitate frontala

S-ar putea să vă placă și