Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

Data: 20.II.2015
Profesor: Smeu Paul Andrei
coala Gimnaziala Nr. 2 Suharu 2, jud. Botoani
Clasa a VII-a
Disciplina: Religie ortodox
Subiectul leciei: Sfinii Trei Ierarhi modele ale iubirii fa de semeni: Sfntul Ioan Gur de Aur
Tipul leciei: mixt
Competena general:
Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul diferitelor grupuri;
Aplicarea nvturii de credin n viaa personal i a comunitii;
Competene formative:
Argumentarea importanei participrii active la viaa comunitii..
Participarea activ la aciuni civice alturi de persoane care au alte credine sau convingeri religioase.
Obiective operaionale
O1: s rezume aspectele semnificative din viaa Sfntului Ioan Gur de Aur;
O2: s realizeze portretul fizic i moral al Sfntului Ioan Hrisostom;
O3: s formuleze nvturile morale pornind de la modelul oferit de Sfntul Ioan Gur de Aur;
O4: s enumere modalitile de cinstire al Sfntului Ioan Hrisostom;
Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura expresiv, exerciiul, povestirea, problematizarea, argumentarea, observarea dirijat;
Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptur, calculatorul, videoproiectorul, fia de lucru, caietul special;
Forme de organizare: activitate frontal/individuala i pe grupe;
Resurse:
1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie Ortodox, clasa a VII-a
- Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VII-a
2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfnta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti 2005;
2. *** Mica Biblie, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1993;
3. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura Polirom, Iai, 2009;
4. Dorin Opri, Monica Opri, Metodica Predrii religiei, Iai, 2005;
5. Camelia, Mocanu, Elena, Religie cretin-ortodox, caiet pentru elevi, clasa a VII a, Editura Sf. Mina, Iai, 2009;
6. ****Vieile Sfinilor de peste tot anul dup Mineie, Editura Biserica Ortodox, Alexandria, 2002

SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
Etapele leciei
crt.
1.

2.

Ob.
op.

- Salutul;
- Rugciunea
- Notarea absenilor
- Se reactualizeaz cunotinele dobndite anterior, iar elevii,
mprii n grupe, primesc foi cu citate de la Sfntul Vasile
cel Mare i Sfntul Grigorie de Nazianz (Teologul) despre
iubire: Dumnezeu nu se uit la fapte, ci la dragostea cu care
au fost fcute. Nu e nimic mult, cnd oamenii iubesc puin,
aa cum nu este puin, cnd oamenii iubesc mult, Om
desvrit este acela care iubete adevrul i dreptatea, care
l iubete pe Dumnezeu i Celor ce iubesc cu adevrat,
viaa ntreag li se pare o zi, Cine nu iubete adevrul, nu
l-a cunoscut nc. mpreun cu profesorul, se discut despre
importana iubirii fa de semeni, fcut n adevr i n
credina, ca adevrate modele ale acesteia.
Profesorul prezint alte dou citate: Dup cum ne purtm noi
cu aproapele, aa se va purta i Dumnezeu cu noii Cel ce
iubete niciodat nu poate ur, chiar de ar fi oriice
mprejurare, i aceasta este tocmai cel mai mare bun al
dragostei. Elevii ascult cu atenie citatele i profesorul
prezint exemplele desvrite de struin n credin ale
sfinilor care i-au artat iubirea pentru aproapele i modele de
urmat de orice cretin adevrat.
Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl: Sfinii Trei Ierarhi
modele ale iubirii fa de semeni Sfntul Ioan Gur de Aur
i precizeaz obiectivele leciei.

Momentul
organizatoric

Actualizarea
cunotinelor
anterioare

Pregtirea
aperceptiv a
elevilor

4.

Anunarea
titlului/a
obiectivelor
leciei

O1

5.

Coninutul instructiv - educativ

Comunicarea/ns
uirea noilor
cunotine
O2

Profesorul prezint aspecte semnificative din viaa


Sfntului Ioan Gur de Aur cu ajutorul unei prezentri in
programul prezi. Elevii, mprii n grupe, primesc sarcinile
ce-i revin fiecruia:
1. Fiecare echip i alege un lider de grup;
2. Fiecare membru al echipei trebuie s citeasc coninutul
leciei i s completeze fia, iar apoi se va consulta cu ceilali
membrii din echip.
3. Dup consultarea dintre membrii echipei fiecare lider va
prezenta rezolvarea exerciiilor din fia de lucru.
Elevii privesc cu atenie i identific n imagini aspecte din
viaa Sfntului Ioan Gur de Aur, ascult explicaiile
profesorului, apoi rezolv sarcinile date.

Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

conversaia

Forme de
organizare
Activitate
Frontal/individual

exerciiul

Conversaia
explicaia

Activitate pe
frontal/individual
i pe grupe

Explicaia

Activitate
frontala/individual

Explicaia

Povestirea

Evaluare

Evaluare
formativ
oral

Activitate
frontala/individual

Calculatorul
Videoproiecto
rul
Prezi

activitate
frontal

activitate
frontala/individuala
i pe grupe

explicaia
Fia de lucru

Caietul
special

activitate frontala

Evaluare
formativ
scris

Profesorul cere ca liderul fiecrei echipe s rezume aspectele


semnificative din viaa Sfntului Ioan Hrisostom, prezentnd
rezolvarea fiei de lucru.

6.

Observaie:
n timp ce liderii prezint rezolvarea exerciiului din fia de
lucru, ceilali elevi completeaz fia lor de lucru la rubrica
corespunztoare, astfel nct la sfritul leciei vor avea date
semnificative despre Sfntul Ioan Gur de Aur. Liderul
fiecrei echipe rezum aspectele semnificative din viaa
Sfntului Ioan.

Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

O1
O2

O3
6.

Asocierea si
generalizarea

7.

8.
9.

Precizarea i
explicarea temei
pentru acas
ncheierea
activitii

Povestirea
Fia de lucru
activitate
frontala/individual
Conversaia

Descrierea

Profesorul cere elevilor s enumere modalitile de cinstire a


Sfntului Ioan Gur de Aur.
Elevii dau variante de rspunsuri:
- prin pictarea unor icoane n care este nfiat chipul
Sfntului, prin slujbe religioase dedicate lui, prin rugciuni,
cntri bisericeti, prin construirea de biserici, prin punerea
numelui pruncilor botezai

conversaia

Profesorul va face aprecierile generale i individuale referitor


la pregtirea elevilor pentru lecie cat si implicarea lor in
predarea noilor cunotine.
Se noteaz elevii care au participat la lecie.
Se anun , se explic si se noteaz tema pe tabla: exerciiul 3,
pagina 57..
Rostirea rugciunii mpreun cu elevii.
Salutul.

explicaia

Evaluare
formativ
scris

activitate
frontala/individuala

activitate
frontala/individuala

exerciiul

O4

Aprecierea
activitii
elevilor

Se cere elevilor s realizeze portretul fizic i moral al


Sfntului Ioan Gur de Aur. Elevii ntocmesc portretul fizic i
moral al Sfntului.
Profesorul cere elevilor s formuleze nvturile morale care
se desprind din viaa Sfntului Ioan Gur de Aur.
Elevii formuleaz nvturile morale:
- S nvm i s folosim nvtura la cunoaterea i
mplinirea voii lui Dumnezeu!;
- Sa ne alegem prieteni credincioi;
- S fim milostivi, ngrijind mereu orfanii, btrnii i
bolnavii

activitate
frontala/individuala
i pe grupe

Explicaia

Fia de lucru

Evaluare
formativa
oral

Form
formativ
scris

explicaia

activitate
frontal/individuala

explicaia

activitate
frontal/individuala

exerciiul

activitate
frontal/individuala

Schia tablei: Sfntul Ioan reprezint un model real de iubire cretin.


Cinstind pe Sfntul Ioan Gur de Aur, cretinii vor urca pe treptele virtuilor n cunoaterea lui Dumnezeu.
Cretinii l cinstesc pe Sfntul Ioan Hrisostom purtndu-i numele, participnd la slujbele nchinate lui .a..

FI DE LUCRU
Cinstim sfintele moate aflate n:

Viaa i studiile:

_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________

_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________

1. Completeaz, cu informaiile receptate, spaiile liniate,


dup cum urmeaz:
a. Grupa 1 Cinstim sfintele moate n,
b. Grupa 2 Viaa i studiile,
c. Grupa 3 Hirotonia (Preoia),
d. Grupa 4 Exilul i moartea.
2. Realizeaz, mai jos, portretul fizic i moral al Sfntului
Ioan Gur de Aur:
a. Portretul fizic: ___________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________

Hirotonia (Preoia):

Exilul i moartea:

_____________________________
_____________________________
_____________________________

_____________________________
_____________________________
_____________________________

b. Portretul moral: __________________________________


_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________

3. Precizeaz ase modaliti de cinstire ale Sfntului Ioan Hrisostom de ctre cretinii de astzi:
a. _________________________________________, b. _____________________________________, c. ________________________________,
d. _________________________________________, e. _____________________________________, f. ________________________________.

Cel ce se roag trebuie mai mult dect oricine a avea o minte linitit, un duh smerit i o
inim nfrnt. Dar cine strig asupra vrjmailor si totdeauna va fi lipsit de asemenea
nsuiri. El este plin de mnie i pentru aceea nu poate avea simul cel linitit al smereniei.
(Sfntul Ioan Gur de Aur)
D.: smerenie = comportament respectuos, sentiment religios manifestat prin ndeplinirea scrupuloas a practicilor bisericeti; cuvioie; pietate; evlavie; cucernicie;
religiozitate.

D.: smerenie = comportament respectuos, sentiment religios manifestat prin ndeplinirea scrupuloas a practicilor bisericeti; cuvioie; pietate; evlavie; cucernicie;
religiozitate.

S-ar putea să vă placă și