Sunteți pe pagina 1din 3

SCHITA DE LECIE

Clasa: I B
coala: CNI ,,T. LALESCU HD
INST. DUMAN MIHAELA
ARIA CURRICULARA: ARTE
Obiectul: Educaie muzical
Data: 12.01.2009
Subiectul leciei: Elemente de limbaj muzical-sunete din natur i din mediul nconjurtor
Tipul lectiei: mixta;
Obiectiv fundamental: cultivarea vocii i educarea auzului muzical; dezvoltarea deprinderilor de cntare
vocal
Obiective operaionale:
O1 - s recunoasc unele sunete din natur i din mediul nconjurtor;
2

- s diferenieze sunete din natur de sunetele muzicale;

O3 sa interpreteze corect cntecul Graiul animalelor;


O4 sa imite sunete din natur i din mediul nconjurtor;
O5 sa manifeste grija fata de animalele domestice.
Resurse materiale (mijloace de nvmnt):
-

Calculator, CD;
cntece :,,Saniuta
,,Graiul animalelor

- poveste adaptata La munte


- plan de desen i culori.
Strategii didactice:
- metoda descoperirii asociat cu demonstraia intuitiv i metoda conversaiei;
- exerciiul muzical;
- exerciiu - joc axat pe audiie i interpretare.
Bibliografie:
M. E.C.T ,Programa scolara pentru cls I,II ,Bucuresti, 2003 ;

DESCRIEREA DEMERSULUI DIDACTIC


I.

ACTIVITI INTRODUCTIVE

II.

III.

Organizarea clasei pentru activitatea muzical;


Stabilirea ordinei i disciplinei;
Captarea ateniei.

PREGTIREA VOCII PENTRU CNT


Deprinderi elementare de cnt bazate pe:
- respiraie
- emisie
- intonaie
- dicie
Dup cteva exerciii uoare de respiraie, vor urma exerciii de emisie a silabelor
scurte CV n Gama Do major n msura de 2/4 .
Dup exerciiile de emisie a vocalelor se fac aprecieri colective asupra modului de
exprimare al elevilor.
REACTUALIZAREA CONINUTURILOR PREDATE N LECIILE ANTERIOARE
Sunetele din natur i din mediul nconjurtor, sunetele vorbite, sunetele cntate,
regulile de cntare vocal, cntarea n grup i n lan se vor reactualiza prin
desfurarea urmtoarei povestiri:
La munte
(povestire nsoit de cntece)

Copii, astzi dup ore vom face o plimbare la munte.


Iat c a sosit momentul !
Ne urcm cu toii n main .................. Motorul se ambaleaz vuuuuu - , vuuuu (copiii vor pronuna
de cteva ori) ............ Pornim la drum.
Claxonm !
(exerciiul joc pentru pronunarea silabei ti pe diferite nlimi nsoit de
mimarea micrii).

Facem viraje !
dreapta i invers.

vu_

(propunarea silabei vu pe diferite nlimi; mimarea micrii spre stnga


ti

ti

ti

vu_

Am ajuns. Inspirm aerul curat .............. (exerciiu de respiraie).


Copiii vor pronuna silabele la nlimea pe care trebuie s le emita.
Iat, copii, am ajuns si ne asteapta zapada.
S cntm cntecul Saniuta.
Elevii vor cnta n grup, n lan, pe versuri nsoite i de acompaniament. Se vor face aprecieri asupra
modului cum s-a desfurat plimbarea muzical.
IV.

PREDAREA NOULUI CONINUT

V.

VI.

Ghicitori despre animale


Anuntarea temei
Elevii vor asculta melodia cntecului Graiul animalelor in prezentarea power point.
Se vor cnta i versurile, ca model, nsoite de acompaniamentul instrumental.
Se vor repeta versurile de ctre copii pn se vor nva.
Se vor cnta versurile dou cte dou pn la memorarea lor.
Cntecul va fi cntat n lan pe grupe numai de fete (sau biei), pe rnduri de bnci.
Cntecul va fi interpretat cu solist i grup.

OBINEREA PERFORMANEI I CONSOLIDAREA CONINUTULUI


NVRII
Elevii vor rspunde unor ntrebri ,iar rspunsurile vor fi dirijate spre a face distincie
ntre sunete din natur si sunetele muzicale.
Elevii vor cnta onomatopeele din cntec i vor deduce sunete din natur si sunetele
muzicale.
Discutii despre animalele domestice
NCHEIEREA LECIEI
Desene pe marginea cantecului invatat, pe grupe de cate 4;
Se vor face aprecieri asupra modului cum s-au prezentat elevii.
Elevilor li se recomand s cnte acest cntec i acas.

S-ar putea să vă placă și