Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.10.2012
SCOALA:Liceul de Muzica S. Todu, Cluj-Napoca
PROFESOR.Nagy Gerg
DISCIPLINA: Pian
ELEV: Ciutan Ioana- Miriam cls. A- VIII-a
SUBIECTUL LECTIEI: Gama Re major, studiul op.740 nr.11, de C. Czerny si Suita Franceza nr. 4 - Allemanda, de Johann Sebastian Bach
TIPUL LECTIEI: transmitere si dobandire de cunostinte
SCOPUL: finalizarea etapei de descifrare a repertoriului
OBIECTIVE OPERATIONALE
Realizareaunuisunet calitativ
Omogenitatea in executie si rezistent a degetelor
Sincronizarea miinilor si implicit al degetelor
Utilizarea degetului 1 in game si arpegii
Independenta mainilor in executii ritmico-melodice
Aprofundarea notatiei musicale, mai ales a celei din cheie FA
Capacitatea de a realize legaturi interdisciplinare
Perfectionarea citirii la prima vedere
STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: Explicatia, problematizarea, conversatia, demonstratia , munca cu partituri
Mijloace de realizare: Exercitiul ,demonstratia , auditia , instrumentul
Material bibliografic: Partiturile de pian si caietul de pian

SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII


Nr.
crt
.

Secvente
educationale

Ob.
operational
e

Momentul
organizatoric
1.

Continutul activitatii

Se asigura conditiile optime desfasurarii


activitatii: salutul, pregatirea elevului

PREZENTARE

Profesorul anunta subiectul lectiei: Gama Re

etapa de orientare

major, studiul op.740 nr.11, de C. Czerny si Suita


Franceza nr 4 Allemanda, de Johann Sebastian

Strategii didactice
Metode si
Resurse didactice
procedee
Materiale Umane
Conversati
a

Pianul si
partituril
e

elevul

Conversatia

Pianul si
partiturile

elevul

Explicatia,
observarea
dirijata si
exercitiul

Pianul si
partiturile

elevul

Explicatia,
observarea
dirijata ,
exemplificarea
Exercitiul
Lucrul
independent

Pianul si
partiturile

elevul

Anuntarea temei
si a obiectivelor
Pregatirea
muzicala

2. PREZENTARE
reactualizarea

O1
O2
O3
O4
O5
O6

cunostintelor
O.1.
O.2.
O.6.
O.7.

Momentul de nclzire
-gama Re major
Executia gamei pe patru octave n sens parallel
si n sens contrar, arpegiilor scurte si lungi, a
acordurilor.
Profesorul urmareste ce a studiat elevul
- se urmareste corectarea deprinderilor gresite
- realizarea unor miscri corecte din poigniet
pentru sextele armonice de la mna dreapt
- realizarea constient a pauzelor de
saisprezecimi de pe timpu lnti, de la mna
stng.
Construirea si sustinerea pasajelor
- memorarea corect si constient
- ntelegerea formei de inventiune la dou voci

Evaluare

Nr.
crt
.

3.

Secvente
educationale

APLICARE
Dirijarea invatarii

Ob.
operational
e

O.1.
O.2.
O.6.
O.7.

Continutul activitatii

C. Czerny op. 740studiul nr. 11


- se reia studiul pe fragmente si msuri, insistnd
pe executia gamelor de la mna stng si la
preluarea corect a discursului muzical de la o
mna la alta
- profesorul ncearc s asambleze
fragmentele lucrate individual, ncercnd s dea
form lucrrii muzicale

Allemanda de Johann Sebastian Bach


-se finalizeaz citirea minii drepte pe pagina a
doua
-profesorul ajuta eleva sa descifreze mana stanga
din acelasi fragment
-profesorul ii canta elevei intreaga parte

Strategii didactice
Metode si
Resurse didactice
procedee
Materiale Umane

Explicatia,
observarea
dirijata ,
exemplificarea
exercitiul

Explicaia
Experimentul
Observarea
dirijata
Conversatia
euristica
Exerciiul

Pianul si
partiturile

elevul

Pianul si
partiturile

elevul

Evaluare

Nr.
crt
.

3.

Secvente
educationale

Ob.
operational
e

RECAPITULAR
E

O.3.
O.6.

Asigurarea feedbackului

O.4.
O.6.
O.7.
.

Continutul activitatii

-profesorul si elevul trec n caiet noile


observatii, ca s-i serveasc elevei la studiul
individual.

Strategii didactice
Metode si
Resurse didactice
procedee
Materiale Umane

Explicaia
Conversatia
Exerciiul

Elevul trebuie s neleag exact indicaiile date


de professor pentru un studiu individual
Explicatia
efficient icontient.
Lucrul
independent

elevul

Grupa 1

Evaluare

S-ar putea să vă placă și