Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

COALA: cu clasele I-VIII Cornel,com. Urecheti


DATA: 24.04.2009
CLASA: I
PROPUNTOR Inv. PAIU MIRABELA
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine
DISCIPLINA: Matematic
UNITATEA DE NVARE: Operaii cu numere naturale n concentrul 0-100
SUBIECTUL LECTIEI: Adunarea numerelor naturale formate din zeci i uniti cu numere
formate din zeci
TIPUL LECIEI: de consolidare
OBIECTIVE CADRU:
Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii
Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme
OBIECTIVE DE REFERIN:
s efectueze operaii de adunare n concentrul 0-100, fr trecere peste ordin
s rezolve probleme care presupun o singur operaie din cele nvate
s formuleze oral probleme cu numere de la 0 la 100
OBIECTIVE OPERAIONALE:
COGNITIVE:
O1 s rezolve corect adunri cu numere naturale din concentrul 0-100, fr trecere peste
ordin
O2 s calculeze mintal iruri de operaii de adunri i scderi
O3 s opereze cu noiunile matematice nvate: termeni, sum, diferen
O4 s rezolve probleme cu o singur operaie
O5s compun probleme pornind de la exercii
AFECTIVE:
s participe cu interes la or
s coopereze n realizarea sarcinilor
MOTRICE
s adopte poziia corect a corpului n timpul scrierii
s se orienteze n spaiul grafic, coordonnd corect micrile minii n vederea
scrierii corecte
STRATEGIA DIDACTIC:

Metode i procedee:
exerciiul
conversaia
jocul didactic
explicaia
problematizarea

Mijloace de nvare:
fie de lucru
diplome
Forme de organizare:
1

frontal
individual
pe grupe

EVALUARE: formativ (frontal, observarea sistematic i reciproc, evaluarea muncii


individuale)
BIBLIOGRAFIE:
programa colar
Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, I. Neacu i colaboratorii E.D.P.
Aritmetic clasa I exerciii, jocuri i prubleme, M. Neagu, C. Petrovici Ed. Polirom,
1997
DURATA: 45 minute

Secventele
lectiei

OB
.
OP.

Moment
organizatoric

Verificarea
cunotinelor
O1
O2
O3

O1

ORGANIZAREA SITUAIILOR DE
NVARE
ACTIVITATEA
ACTIVITATEA
PROPUNTORULUI
ELEVILOR
Asigur condiiile
i pregtesc
necesare desfurrii n manualele,
bune condiii a leciei
caietele,
cernd elevilor s
numrtoarea;
pregteasc materialele i corecteaz
necesare, s-i corecteze poziia n banc.
poziia in banc i s
pstreze ordinea i
disciplina.
Verific, att calitativ
ct i cantitativ modul
n care a fost efectuat
tema pentru acas.
Haidei sa ne dezmorim
rezolvnd cteva
probleme vesele:
Cum se numesc
numerele care se adun
?
Sum sau total este
rezultatul................
Rezultatul scderii se
numete ........................
....
O cloc ce st pe ou
n total vreo 29
Neatent sparge dou
Cte mai rmn?
Azi n vale, pe un lac,
15 rae baie fac.
Mai vin 10: mac, mac,
mac,
Cte sunt acum pe lac?
n poian-s 12 flori
Roii la culoare,
3

Prezint caietele
pentru a fi
corectate.
Rezolv oral
problemele
propuse.

RESURSE

Exerciiul
organizatoric

Exerciiul de
calcul mintal

nc zece-s galbene.
Socotete repede
Cte flori cu toate sunt
i se leagn n vnt?
Enunarea
temei
i a obiectivelor

Dirijarea
nvrii
i obinerea
performanelor

Anun elevii c n
aceast lecie vor nva
cum sa adune numere
formate din zeci i
uniti cu numere
formate din zeci.
Vom efectua exercitii,
probleme animate si
jocuri.
Dac la sfrit veti
dovedi c suntei
matematicieni, vei
primi diplome.
O1

Rein obiectivele
enunate de
nvtoare.

Expunerea
Frontal

Ascult cu
atenie.

Algoritmul de calcul
Asculta cu
zu+z
atentie.
10U=1Z
23+40=20+3+40 ZU
=20+40+3

Explicatia
Observatia
Frontal

23+
=60+3
=63

40
63

23+40=?
30+22=
50+34=

O1

ZU
20+
62
82
Puzzle
matematic:Iepurasul
Piesele de puzzleau pe
verso exercitii cu
operatii de adunare si le
aplica pe panou dupa
rezultatul

Rezolva
exercitiile
Descopera
puzzleul

Puzzle
matematic

O1

O1

O4

obtinut;dacaau au
rezolvat corect obtin
imaginea uniu iepuras
Joc Iepurasul
socoteste
Se prezinta o plansa cu
un iepuras cu un
saculet. Elevii aleg un
numar de pe saculet si
un numar din afara lui
astefel ca rezultatul sa
corespunda unei cerinte
date
Vor calcula exercitiile
sub forma unul sub
altul.
Joc Cine aduna oua
mai multe?
Impartiti pe grupe
rezolva exercitii de pe
jetoane in forma de
oua .
Castiga grupa care intrun timp determinat
aduna mai multe oua in
cosulet.
Probleme animate cu
variante de raspuns
ntr-o zi Iepuril a
mncat 25 de ou.A
doua zi a mncat10 ou.
Cte ou a mncat
Iepuril n total?

Rezolv
exercitiile

Plansa

Rezolv
exerciiile.

Concurs

Rezolva
problemele

Problematizarea

Ana coloreaz 45 de
ou portocalii, cu 20
mai multe ou galbene.
Cte ou
galbene a vopsit in
total?
O5

O5

Daca permite timpul vor


formula o problema
dupa exercitiul:
20+42=
Joc Cine aduna oua

Rezolv

Concurs

Asigurarea
reteniei i a
transferului

mai multe?
Impartiti pe grupe
rezolva exercitii de pe
jetoane in forma de
oua .
Castiga grupa care intrun timp determinat
aduna mai multe oua in
cosulet.
Fac aprecieri asupra
felului n care au
rspuns pe parcursul
leciei.
Se fixeaz tema
pentru acas.
Se distribuie elevilor
fise , elevii avand
sarcina sa geseasca
drumul de la fiecare
culoare la iepuras pe un
traseu unde toate
operatiile au rezultatul
indicat pe culoare.

exerciiile.

Primesc
diplomele
Micul
matematician
Elevii ascult
aprecierile.

Elevii ascult
aprecierile.
Elevii
recepteaz
indicaiile.

grupe
Diplomele
Micul
matematician

-aprecierea
verbal i prin
calificative

DIPLOMA
Micul matematician
SE ACORDA ELEVULUI/EI....................................................................................
DIN CLASA I PENTRU PARTICIPAREA LA CONCURSUL: CINE ADUNA OUA
MAI MULTE IN DATA DE 24.04.2009.
INV. PAIU MIRABELA

DIPLOMA
Micul matematician
SE ACORDA ELEVULUI/EI....................................................................................
DIN CLASA I PENTRU PARTICIPAREA LA CONCURSUL: CINE ADUNA OUA
MAI MULTE IN DATA DE 24.04.2009.
INV. PAIU MIRABELA

10

S-ar putea să vă placă și

  • Lista Emotii
    Lista Emotii
    Document1 pagină
    Lista Emotii
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • Bile Tele
    Bile Tele
    Document1 pagină
    Bile Tele
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • Piata Monetara
    Piata Monetara
    Document11 pagini
    Piata Monetara
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • Banii
    Banii
    Document13 pagini
    Banii
    Victor Cobuscean
    Încă nu există evaluări
  • Banii
    Banii
    Document13 pagini
    Banii
    Victor Cobuscean
    Încă nu există evaluări
  • Handbook Daniel Goleman
    Handbook Daniel Goleman
    Document42 pagini
    Handbook Daniel Goleman
    carmen0264
    Încă nu există evaluări
  • Fisadelucrucls10 PDF
    Fisadelucrucls10 PDF
    Document1 pagină
    Fisadelucrucls10 PDF
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • GHID Licenta UBB
    GHID Licenta UBB
    Document28 pagini
    GHID Licenta UBB
    adrianaiacov
    100% (3)
  • Din Nou La Scoala
    Din Nou La Scoala
    Document1 pagină
    Din Nou La Scoala
    Dana Horodetchi
    Încă nu există evaluări
  • Fisa Evaluare CD-2017
    Fisa Evaluare CD-2017
    Document4 pagini
    Fisa Evaluare CD-2017
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • GHID Licenta UBB
    GHID Licenta UBB
    Document28 pagini
    GHID Licenta UBB
    adrianaiacov
    100% (3)
  • 90450700ro PDF
    90450700ro PDF
    Document44 pagini
    90450700ro PDF
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • 20.05.2014 Romana
    20.05.2014 Romana
    Document3 pagini
    20.05.2014 Romana
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • Fisa Adunari Si Scaderi
    Fisa Adunari Si Scaderi
    Document1 pagină
    Fisa Adunari Si Scaderi
    Maria-Emilia Martin
    Încă nu există evaluări
  • Trasare Cifre 19 PDF
    Trasare Cifre 19 PDF
    Document9 pagini
    Trasare Cifre 19 PDF
    MadalinaAldea
    Încă nu există evaluări