Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Prof. Orzetic Parmena


Data: 7.05.2010
Unitatea de nvmnt: coala Al.I.Cuza- Podu- Iloaiei, Jud. Iai
Clasa: a III- a B
Disciplina: Religie Ortodox
Subiectul leciei: Sfntul Andrei- Apostolul Romnilor
Tipul leciei: comunicare/ nsuire de cunotine ;
Scopul leciei: nsuirea unor cunotine despre Sfntul Andrei i formare de atitudini moral cretine
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili :
O1
S reproduc unele aspecte eseniale din viaa Sfntului Apostol Andrei;
O2
S identifice virtuile Sfntului Apostol Andrei
O3
S explice sintagmele: cel dinti chemat i Apostolul romnilor;
O4
S asocieze versurile din Acatistul Sfntului Apostol Andrei cu imaginile date;
O5
S- i dezvolte sentimentul de respect fa de sfini n general i sfini romni , n special;
Strategia didactica:
1. Metode si procedee: cntarea religioas, audiia muzical, conversaia, explicaia, exerciiul, observarea dirijat, problematizarea,
lectura.
2. Mijloace de invmnt: icoana Sfntului Apostol Andrei; imagini Catedrala din Patras, unde se afl moatele Sfntului Apostol
Andrei; imagini cu chivotul unde se afl pri din moatele Sfntului Apostol Andrei; imagini cu crucea pe care a fost rstignit; imagini
de la pelerinajul n Romnia a moatelor Sfntului Apostol Andrei; fia de lucru.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal, activitatea individual .
Resurse:
1. Oficiale:
- Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a III- a;
- Planificarea calendaristic orientativ;
- Proiectarea unitii de nvare;
2. Temporale i spaiale:- nr. de lecii: 1
- durata: 50
- locul desfurrii: sala de clas
3. Bibliografice : 1. Biblia sau Sfnta Scriptur , Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1992;
2. ebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opri Dorin, Opri Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba
Iulia, 2000
3. Panoschi Mihaela, Muha Camelia ,Ghid de proiectare didactic, disciplina Religie,cl.V- VIII, Editura Sf. Mina, 2002
1

Scenariul didactic
Nr.
crt.
1

Etapele
leciei
2

1.

Moment
organizatoric

2.

Momentul
aperceptiv

3.

Ob.
op.
3

O5

Timp
(min.)
4

Coninut instructiv - educativ


5

Salutul
Cantarea Hristos a nviat!
Notarea absenilor

Profesorul pregtete clasa pentru ora care urmeaz,


corelnd lecia anterioar( Sfntul Dimitrie cel
Nou) de cea curent(Sfntul Apostol Andrei) prin
sublinierea importanei celor doi sfini pentru
poporul romn.
Profesorul face anumite precizari.
Dup nlarea la Cer a Mntuitorului cei 12
Apostoli s-au rspndit n ntreaga lume pentru a
continua misiunea pe care le-a ncredinat-o. Unul
dintre ei, Sfntul Apostol Andrei, a ajuns n ara
noastr, pe actualul teritoriu al Dobrogei de astzi;
- elevii ascult cu atenie ce le spune profesorul;

Precizarea noii
teme i a
obiectivelor

Metode i
procedee
6

Mijloace de
nvmnt
7

Forme de
organizare
8

Conversaia
Cntarea
religioas

frontal

Conversaia

Frontal

Explicaia

Frontal

Evaluare
9

Aprecieri
verbale

expunerea

- astzi vom vorbi despre Sfntul Apostol Andrei


Apostolul romnilor;
- profesorul scrie data i titlul noii lecii pe tabl,
apoi verific aleatoriu dac elevii au scris corect;
- aadar, astzi vom vorbi despre viaa Sfntului
Andrei, despre calitile sale datorit crora a
dobndit sfinenia, vom explica cum i-a manifestat
iubirea fa de Dumnezeu i vom explica cum a
ajuns s fie numit Apostolul romnilor;

frontal

- elevii ascult cu atenie, apoi scriu data i titlul n


caietele lor.

O1

Activiti n
predarenvare
-sensibilizare

O2

O3

15

I. Profesorul prezint aspecte semnificative din


viaa Apostolului Andrei:
Sfntul Apostol Andrei s-a nscut ntr-o mic
cetate din ara Sfnt. Mai avea un frate care se
numea Petru. Tatl lor, Ioan, era un om srac, de
meserie pescar. I-a nvat i pe biei meseria sa.
Andrei s-a fcut ucenic al Sfntului Ioan
Boteztorul.
ntr-o zi, Andrei cu un prieten al lui, s-au ntlnit
cu Iisus. Ascultndu-L vorbind despre mpria lui
Dumnezeu, a neles c Iisus este Fiul lui
Dumnezeu. Din acel moment L-a urmat peste tot; la chemat i pe fratele su Petru, ca s devin
amndoi ucenici ai lui Iisus. Acesta i-a dat putere
lui Andrei s mearg n multe ri s povesteasc
tuturor despre minunile Sale i nvtura Sa.
Astfel, Andrei a devenit prietenul apropiat al
Mntuitorului.
Sfntul Apostol Andrei este numit cel nti
chemat pentru c, dintre apostoli, a fost primul pe
care Iisus l-a chemat s-l urmeze. Mai este numit i
Apostolul romnilor pentru c a venit n ara
noastr i i-a nvat pe strmoii notri credina n
Dumnezeu. A ales oameni credincioi, i-a botezat i
i-a fcut preoi. Aa au aprut n ara noastr
primele biserici cretine.
n rile unde a vestit credina sa, apostolul a fcut
multe minuni i, asemeni Mntuitorului, i-a sfrit
viaa pe o cruce n localitatea Patras, din Grecia.n
ziua de 30 noiembrie este srbtorit n fiecare an.
- profesorul arat elevilor icoana Sfntului Apostol

povestirea

Frontala

demonstraia
cu substitute

Observarea
dirijata

Frontala

Icoana ,
planse

frontala
3

Andrei i celelalte imagini (Catedrala din Patras,


moatele, pelerinajul moatelor n Romnia);
- elevii ascult ce le povestete profesorul i privesc
cu atenie icoana i imaginile pe care acesta le
arat;
II. Citirea de ctre elevi a textului leciei.
lectura
-elevii citesc cte o propoziie din text.
-profesorul explic cuvintele necunoscute n cazul
existenei lor
Fixarea i
sistematizarea
cunotinelor

O1
20

- profesorul cere elevilor si s rezolve sarcinile de


la exerciiile 1-4 din Caietul pentru elevi, pagina
44; i exerciiul 1 , pagina 45; elevii care nu au
auxiliar vor primi fie cu exerciii;
Ex. 1. Elevii precizeaz:
a) modalitatea de alegere a Apostolilor
b) numele celor 12 Apostoli;
c) urmaii de azi ai Apostolilor.
Ex.2 Elevii rspund la urmtoarele ntrebri:
a) De ce L-au nsoit Apostolii pe Domnul nostru
Iisus Hristos?
b) Ce misiune au avut Apostolii de ndeplinit?
c) De ce i numim pe Apostoli prietenii lui Iisus?
d) Cum a devenit Andrei Apostolul Domnului?
e) Cum i-a manifestat Sfntul Apostol Andrei
iubirea fa de Dumnezeu?( a rspndit, cu mult
curaj, credina Mntuitorului, chiar cu preul vieii
sale)
f)n ce zon din ara noastr a transmis Sfntul
Apostol Andrei nvturile Domnului nostru Iisus
Hristos?
g) Cum a murit Sfntul Apostol Andrei?( rstignit
pe o cruce n form de X)
Profesorul pornete Cd-ul cu fragmente din

frontala

Fise

Aprecieri
verbale

Individuala

Exerciiul

conversaia

Audiia

Frontala

Cd player,
cd

Aprecieri
verbale

Frontala
4

Acatistul Sfntului Apostol Andrei.


Ex. 3 Elevii aleg varianta corect care completeaz
enunurile:
Sfntul Apostol Andrei este numit: cel dinti
chemat pentru c a fost..., Apostolul romnilor
pentru c a fost...
Ex. 4 Elevii scriu cuvinte care exprim caliti ale
Sfntului Apostol Andrei. (credina, curajul,
dragostea fa de Dumnezeu i fa de semeni etc.)

O3

O2

Exerciiul

Aprecieri
verbale

Ex. 1 Elevii unesc versurile din Acatistul Sfntului


Apostol Andrei cu imaginea potrivit.
Jocul didactic
Profesorul verifica raspunsurile fiecarui exercitiu,
corectand eventualele greseli.

O4

Individuala

individuala

Precizare:
Conversaia
- Iisus dorete ca fiecare dintre noi s fie ucenicul
Su;
- Cum putem s devenim ucenicii Si?
- ... dup posibilitile fiecruia: s fim
asculttori, credincioi, s-i ajutm pe alii, s dm
sfaturi celor care au greit i aa mai departe.

O5

- Profesorul va face aprecieri generale i


individuale privind att pregtirea elevilor pentru
lecie, ct i implicarea n predarea noilor
cunotine.
Se noteaz elevii care au participat la lecie.
Precizarea i
explicarea
temei pentru
acas
ncheierea
activitii

- este anunat tema pentru acas;


- se cere elevilor s citeasc lecia pentru ora
urmtoare ;

- profesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii,


salut i iese din sal;
- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut;

conversatia

exerciiul

S-ar putea să vă placă și