Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Adriana Mimscu


coala: Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi, Focani, Vrancea
Data:
Obiectul: Limba i literatura romn
Clasa: a VII-a B
Tema (subiectul leciei): Florin scrie un roman, interpretare
Tipul leciei: mixt
Obiective operaionale
Elevii vor fi capabili:
- s observe i s comenteze nrudirea onomastic a personajelor
- s identifice semnificaii ale titlului
- s recunoasc rolul autorului sau al publicului n raport cu opera
- s identifice raportul dintre creaie i realitate
- s compare opera Florin scrie un roman cu alte opere studiate
Resurse: manualul, capacitile receptive normale ale elevilor, timp 50 de minute
Strategia didactic:
Metode i procedee: problematizarea, exerciiul de nclzire, mozaicul,
organizatorul grafic, votai un citat, cvintetul, lucrul cu manualul, conversaia
euristic i catihetic
Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal, activitatea n
echipe
Material didactic: manual, fie de lucru, material PPT
Material bibliografic: Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, Humanitas
Mijloace de nvmnt: tabla, creta, calculator, videoproiector, ecran

SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic

Activitatea de instruire
Activitatea profesorului
Activitatea
elevului

1.Moment
organizatoric
(1 min.)

Le cer elevilor s-i


deschid crile, caietele,
s spun absenii.

Elevii se
pregtesc.

Coninutul activitii

2.Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
(5 min.)

Tehnici narative
Naratorul
Oper epic sau liric?

Rspund,
prezint tema .

3.Captarea
ateniei (2 min.)

Statutul scriitorului
Crtrescu? Al
scriitorului Florescu?

Se gndesc,
rspund.

4.Dirijarea
nvrii, cu
sprijinul unui
material in PPT
25 min.
0, 35

Lucru n echipe, ntr-un


mozaic simplificat.
Stabilesc apte echipe
care, timp de zece
minute, rezolv sarcini.
Notez pe tabl
schematic:
Tema textului: creaia,
scrisul
Autorul: demiurg

Lucreaz.

Asigurarea
feedback-ului:
are loc pe
parcursul
conducerii
nvrii, ntrirea
fcndu-se treptat
prin aprecieri
verbale

Brainstorming: Ce v
spune cuvntul
imaginaie?
Care este raportul dintre
creaie i realitate?

Dac suntem i noi


prizonieri ntr-o fals
realitate!! Matrix?
S facem o paralel cu
poezia Cuvnt. Sunt
comparabile cele dou
opere?

Purttorii de
cuvnt vor
prezenta
concluziile

Se gndesc,
spun.

Un desen care s
reprezinte tehnicile
narative din opera
studiat.

nrudirea onomastic a
personajelor
principale masculine
nrudirea onomastic a
personajelor feminine
nrudirea onomastic a
personajelor
secundare masculine
Matrioca
Semnificaiile titlului
Relaia autor-oper
Relaia autor-public
Un ciorchine n jurul
ideii de imaginaie

Citesc textul din Opera literar pleac


carte, rspund.
de la realitate i
construiete o lume
imaginar (Notez)
Literatura creatoare
de lumi paralele
posibile, mbogind
Se gndesc,
realitatea
spun.

Asemnri, deosebiri

5.Evaluare
formativ
15 min.

Votai un citat! (Le dau


opt bileele/fie cu
afirmaii despre opera
literar)
Cvintetul S-i
dedicm omului creator,
artistului, o poezie n
cinci versuri:
1) un substantiv
cuvnt-cheie
2) dou adj. ce descriu
subst
3) trei verbe (gerunziu)
4) patru cuvinte
sentimente fa de
subiect
5) un cuvnt, sintez a
celor prezentate.

6.Retenie i
transfer
(2 min.)

Tema pentru acas

Aleg pe cel mai


potrivit i
argumenteaz.

Se gndesc,
spun.

Noteaz.

Exemplu:
Omule,
Curajos i demn
Luptnd, nelegnd,
acceptnd
Te respectm, te
admirm
Domnule!

Exerciiul 10/80

Fie
1. Opera de art asigur o stare cu totul asemntoare isihiei
(Linite + Pace Sufleteasc + Fericire).
(Nicolae Steinhardt, Jurnalul fericirii)
2.Poi s trieti i cu o bucat de pine cu ap, dac ai fantezie.
Totul e n capul nostru (Johnny Rducanu)
3.Am mers n pdure pentru c doream s triesc viaa pe ndelete.
Voiam s triesc profund i s sug toat mduva vieii! S alung tot
ceea ce nu era via. Ca nu cumva, atunci cnd va fi s mor, s
descopr c de fapt n-am trit. (Henry David Thoreau)
4. Povestea este o form de ameliorare a existenei i de
spiritualizare a omului. (Constantin Coroiu)
5.Opera de art este o insul imaginar, nconjurat din toate
prile de realitate (Ortega Y Gasset)
6. Cnd nu mai poi suporta prea mult realitate, fugi n visul tu
preferat! (Ion Bieu)
7. Fr art, adic fr intervenia fanteziei, viaa ar fi incomplet,
van, lipsit de form (Charles Baudelaire)
8.Funcia originar a poetului: aceea de a prelungi necontenit
realitatea n poveste (Lucian Blaga)
9. Opera literar e o lume n lume. (Radu Petrescu)

S-ar putea să vă placă și