Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: Liceul de Arte Plastice, Timioara


Propuntor: Teodorescu Florina-Raluca
Data: 10. 12. 2015
Clasa: a V-a A
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul/Tema: Basmul - nelegerea textului
Tipul de lecie: nsuire de noi cunotine i competene.
Durata: 50 minute
Obiective de referin/Competene specifice:
2.1. nlnuirea clar a ideilor ntr-un mesaj oral
3.1 identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text
3.2 recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ
4.4 redactarea unor texte imaginative i reflexive n scopuri i n contexte variate

Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
O1: s recunoasc personajele prezente n basm;
O2: s identifice mesajul basmului;
O3: s sesizeze trsturile pozitive sau negative ale personajelor;
O4: s identifice elementele spaiale i temporale ale basmului;

O5: s stabileasc nlnuirea temporal a evenimentelor;


O6: s recunoasc aciunile personajelor;
O7: s identifice cuvinte-cheie specifice basmului;

Strategia didactic:
Metode i procedee didactice: conversaia, jocul didactic, conversaia de examinare, explicaia, exerciii, compunerea
Mijloace i materiale didactice: manual, caiet, fi de lucru, tabl, marker, coli A4
Forme de organizare: colectiv/frontal, grupat i individual
Tipuri de nvare: inteligibil, operatorie i creativ.
Bibliografie:
Blaga, Ana, Gramatica limbii romne, Editura StadiForm, Zalu, 2007.
Cheroiu, Mariana, Limba romn, Literatur, Comunicare -caiet de exerci ii pentru clasa a V-a, Editura Niculescu, 2015.
Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj Napoca, 2002.
Ionescu, M., Didactica modern, Editura Dacia, Cluj- Napoca, 2002.
Secrieru, Mihaela, Didactica limbii romne, Editura Art, Iai, 2004.

Scenariul didactic

Secvena leciei/timp
1. Moment
organizatoric
(1)

Ob.
Op.

Coninutul tiinific al leciei


Se stabilete ordinea n clas.
Se efectueaz prezena.
Se verific tema.
Se pregtesc materialele necesare activitii didactice i se

Metode

Strategia didactic
Forme de
Mijloace
organizare

Conversaia
Frontal

Tipul de
nvare

Evaluare

2. Captarea ateniei
(4)

O1
3. Reactualizarea
cunotinelor (4)

4. Anunarea titlului i
a obiectivelor
operaionale (1)
5. Dirijarea nvrii
(18)

O2

mpart fiele de lucru.


Elevii primesc o fi de lucru cu un rebus, ce are ca dezlegare
pe axa AB numele eroului principal din basmul studiat.
(Anexa 1, Exerciiul 1) Dup rezolvare, elevii vor veni pe
rnd la tabl s noteze rspunsurile gsite.
Elevii vor primi anumite ntrebri pentru a-i reaminti
cunotinele dobndite anterior n ceea ce privete textul
literar.
1. Ce tip de text reprezint Prslea cel voinic i merele de
aur?
2. Ce tip de personaj este Prslea? Ce tipuri de personaje
ntlnim?
3. Ce alte personaje mai ntlnim n text?
4. Ce se ntmpl n basm?
5. Care ar fi morala acestui basm?
Se noteaz pe tabl i n caiete titlul leciei: Prslea cel
voinic i merele de aur -nelegerea textului
Astzi vom vorbi despre basmul popular i anume Prslea cel
voinic i merele de aur. Vom rezolva cteva exerciii, toate
avnd scopul de a ne familiariza cu textul i de a n elege
basmul i structura acestuia.
Profesorul propune elevilor spre rezolvare Exerciiul II din
cadrul Anexei 1, pentru a verifica recunoaterea personajelor
i a statutului acestora (pozitiv/negativ).

Elevilor le sunt reamintite noiunile de elemente spaiale,


elemente temporale, elemente reale i elemente
fantastice.

O3

Profesorul propune elevilor spre rezolvare Exerciiul III din


cadrul Anexei 2, n vederea nelegerii textului i a plasrii
evenimentelor din punct de vedere temporal i spaial.

Jocul
didactic:
rebus

marker,
tabl, fi
de lucru

Conversaia
de examinare

Explicaia

Tabl,
caiet

Exerciiu

Fi de
lucru

Explicaia

Exerciiu

Fi de
lucru,
Manual

Frontal i
individual
dirijat

Operatorie
creativ

Aprecieri verbale

Frontal dirijat

Inteligibil
Operatorie

Oral

Frontal

Inteligibil

Frontal dirijat
i
Individual
independent

Inteligibil
Operatorie

Frontal

Inteligibil

Individual
independent i
individual
dirijat

Inteligibil
operatorie

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

O4

Profesorul propune spre rezolvare elevilor Exerciiul IV din


cadrul Anexei 2, n vederea stabilirii ordinii cronologice a
evenimentelor textuale i a recunoaterii aciunilor
personajelor din basmul studiat.

6. Obinerea
performanei (20)

O6

7. ncheierea activitii
(2)

Jocul Obiecte i...litere


Elevii vor fi grupai n trei echipe, fiecare echip primind o
coala A4 cu un numr notat pe ea (3, 4 sau 5). Aceste cifre
reprezint numrul de litere din care trebuie s fie formate
cuvintele care vor fi scrise pe coal. Li se explic elevilor c
trebuie s gseasc n textul operei literare (fr s foloseasc
manualul), cuvinte reprezentative pentru basm, formate doar
din 3, respectiv 4 i 5 litere. (3 litere: mr, pom, seu, ap,
aur, foc, pui. 4 litere: zmeu, corb, bici, mere, fete, trei. 5
litere: tarm, palat, aram, frai, carne, lupt.)
Text imaginativ
Elevii vor scrie un scurt basm n care rolurile personajelor
sunt inversate,iar de data aceasta Rul va nvinge. Textul
trebuie s nu fie mai lung de 10 rnduri i s respecte
structura unui basm.
Se dau explicaii suplimentare pentru posibile nelmuriri ale
elevilor i se ofer sugestii pentru continuarea nvrii acas.
Elevii vor primi ca tem exerciiul V din cadrul Anexei 2,
pentru care se vor oferi, de asemenea, explicaii lmuritoare

Inteligibil
operatorie

Grupat
independent

Operatorie
Creativ

Aprecieri verbale

Evaluare scris
Notarea elevilor

Exerciiu

Fi de
lucru

Jocul didactic

Coli A4

Compunere

Caiet

Individual
independent

Operatorie
Creativ

Explicaia

Manual

Frontal

Inteligibil

O5

O6

Individual
independent i
individual
dirijat

Aprecieri
verbale

Anexa 1

Fi de lucru

I. Completai urmtorul rebus, pentru a putea ob ine numele unui personaj de basm
pe coloana AB.
1. Grupul de sunete pus n faa radicalului pentru a obine un cuvnt nou se
numete ...
2. Antonimul lui bun este
3. Totalitatea literelor dintr-o limb formeaz
4. Orice cuvnt poate fi desprit n
5. Rdcina cuvntului dezlegat este
6. Pronumele personal de persoana a III-a, numrul singular este
7. Partea de vorbire care arat nsuirea unui obiect,persoan sau animal este
A

B
II. Completai urmtorul tabel :
Personaje pozitive

Anexa 2

Personaje negative

III. Completai urmtorul tabel, utiliznd informaii din textul integral, aflat n
manual.
ELEMENTE SPAIALE
REALE

ELEMENTE TEMPORALE

FANTASTICE

IV. Completeaz lng fiecare afirmaie de mai jos cu A, dac o consideri adevrat
sau cu F, dac o consideri fals, prin raportare la basmul studiat :
1. Fraii lui Prslea sunt fericii cnd acesta reuete s mpiedice houl de la a fura
merele.
2. naintea mezinului i ceilali doi frai mai mari au ncercat s prind houl.
3. Cei trei frai pornesc n cutarea hoului, la iniiativa lui Prslea.
4. Prslea a cobort singur n cellalt trm.
5. Zmeii furaser dou fete de mprat de pe trmul lui Prslea.
6. Prslea a fost readus pe trmul lui de puii de Zgripsoroaic.
7. Prslea a intrat ucenic la argintar.
8. Prslea le-a nfipt cte o sgeat n cap frailor lui.
V. Construiete un scurt dialog ( 5-7 replici ) n care l vei sftui pe Prslea cum
s scape de un nou pericol ce i amenin mpria : un balaur uria, bunicul celor
trei zmei ucii de Prslea, vrea s rzbune moartea nepoilor si.

S-ar putea să vă placă și