Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIAL CHICEREA,GORUNI


CLASA: a VI-a
PROFESOR: MOROANU DANIELA
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
OBIECTUL: Limba i literatura romn
UNITATEA: Subiectul operei literare
SUBIECTUL LECTIEI: Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi momentele subiectului
TIPUL LECTIEI: de nsuire de noi cunotine
DURATA: 50 min.
SCOPUL: Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul literaturii;
Stimularea gndirii autonome.
COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare
monologat i dialogat.
COMPETENE SPECIFICE:
1.3 Sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
2.3 Alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.1 Identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text;
3.3 Selectarea expresiilor i a cuvintelor ntr-un text literar i nonliterar.
Obiective operaionale: La sfritul orei, toi elevii vor fi capabili:
O1 s recunoasc modul de expunere dominat;
O2 s identifice ordinea logic i cronologic a ideilor/ momentelor;
O3 s alctuiasc rezumatul textului;
O4 s formuleze opinii referitoare la necesitatea respectrii ordinii etapelor textului literar;
1) RESURSE EDUCAIONALE:
Timp 45 de minute;
Spaiu: sala de clas;
Capacitile elevilor de a recepta cunotine noi;
STRATEGIA DIDACTICA:

METODE I PROCEDEE conversaia, exerciiul, brainstormingul, explicaia, problematizarea,


lucrul cu manualul i fiele;

FORME DE ORGANIZARE activitate frontala i individual, activitate n grupuri mici;

MATERIALE I MIJLOACE manualul, caiete auxiliare, fia de evaluare formativ.

EVALUARE: continu formativ;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, Ed.ALL
Limba i literatura romn n gimnaziu, Structuri didactice deschise, Alina Pamfil, Ed. Paralela 45, 2008
Exerciii practice de limba romn - competen i performan n comunicare, Mina - Maria Rusu, Ed
Paralela 45, 2009

SCENARIUL DIDACTIC
Ob.
Op.

O1

O1

EVENIMENTELE
LECIEI
I. Organizarea
clasei
1min
II. Actualizarea
cunotinelor
anterioare i
captarea ateniei
pentru secvena
urmtoare
5 min

CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
(activitatea profesorului)
Stabilete un climat favorabil derulrii activitii de nvare
Noteaz absenii, se stabilete ordinea i se pregtesc cele
necesare desfurrii leciei
Verificarea temelor elevilor, att cantitativ, ct i calitativ.

III. Enunarea
titlului i a
obiectivelor leciei
1 min
IV. Dirijarea
nvrii
25 min

Anun titlul i obiectivele leciei, pe care le noteaz pe tabl:


Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi Momentele
subiectului.

Verificarea cunotinelor din lecia anterioar: scriu pe tabl titlul


leciei anterioare Sobieski i romnii i propun elevilor s-i
reaminteasc i s scrie n jurul titlului, pe tabl, idei/noiuni legate
de acesta.
Selecteaz cteva noiuni reprezentative i le cer elevilor s-i
reaminteasc modurile de expunere caracteristice operei epice.
- Ce prezint autorul n Sobieski i romnii ?
- Ce fel de oper literar este Sobieski i romnii?
Propun elevilor s identifice n reeaua creat cteva ntmplri
semnificative din lecia Sobieski i romnii.

ACTIVITATEA
ELEVULUI

TEHNICI DE
INSTRUIRE I
EVALUARE

- pregtesc cele necesare pentru


lecie;

- conversaia

Individual prin sondaj, elevii


vor rspunde i vor citi tema;

conversaia

Scriu individual, la tabl,


brainstorming
cerinele date
( ex.: dialog, Sobieski,
frontal
moldovenii, Cetatea Neamului,
lupta, spnzurtoare, .a.)
- prezint un moment glorios
din istoria naional,
manifestndu-i admiraia fa
de strbuni.
exerciiul
- oper epic.
Naraiunea,
dialogul
i
descrierea sunt moduri de
expunere folosite de autor ntr-o
oper epic.
Scriu n caiete titlul leciei.

conversaia

Identific ntmplrile prin explicaia


care trec personajele

Succesiunea de ntmplri, prezentate ntr-o anumit ordine, prin


care se dezvluie caracterele diferitelor personaje, se numete
- ascult contient
subiect.
Propun elevilor s identifice n textul studiat o prim
Sobieski mpreun cu oastea
sa, se ntorc nfrni spre
ntmplare/situaie.
Polonia.
lectura
Prezint aceast situaie ca fiind una iniial, de la care pleac

ntreaga aciune a operei. Scrie pe tabl:

Opera epic are o parte introductiv, n care sunt


prezentate locul i timpul desfurrii aciunii (EXPOZIIUNEA)

Un fapt sau o ntmplare declaneaz aciunea i i d un


anumit curs (INTRIGA)

Aciunea se desfoar, faptele i ntmplrile continunduse unele pe altele (DESFURAREA ACIUNII)

Desfurarea aciunii atinge maximum de intensitate


(PUNCTUL CULMINANT)
- scriu n caiete

Lanul ntmplrilor are un sfrit, oferind cititorului


soluia pe care o imagineaz autorul pentru desfurarea faptelor.
(DEZNODMNTUL)

O1

O2
O3
O4
O5

Elevii i reamintesc de cele explicativ


nvate n clasa a V-a, i anume,
c opera epic pleac de la o
situaie iniial, intervine apoi
un fapt care modific aceast
situaie iniial, ajungndu-se
astfel la o situaie final.

V. Realizarea
conexiunii
inverse (a
feedback-ului)
1 min

VI. Evaluarea
formativ
10 min

Propune elevilor s lase un spaiu liber, necompletat, n


parantez, i noteaz pe tabl, amestecate, noiunile
corespunztoare fiecrui moment al subiectului.
Are loc, permanent pe parcursul conversaiei, prin aprecieri
verbale fcute de profesor sau prin solicitarea unor exemple
formulate de elevi.
mparte elevii n 5 grupe, fiecare grup va rezuma pe fie, i
apoi la tabl, aciunea corespunztoare a cte unui moment al
subiectului din lecia Sobieski i romnii, i va alege termenul
potrivit pentru momentul subiectului povestit.
Propun elevilor s inverseze imaginar, unele dintre momentele
subiectului nvate i/sau s elimine unul dintre ele, i s
argumenteze, cu unele cuvinte proprii, de ce e nevoie de o anumit
ordine n prezentarea unei opere literare.
- Doar pe parcursul prezentrii unei opere literare e nevoie de o
anumit ordine? De ce?

O5

Asigurarea
reteniei i a

problematizarea

Vor fi ascultate 2-3 rspunsuri (fiele, le comenteaz mpreun


cu clasa i se noteaz.
Tem pentru acas:Se vor constitui 3 grupe:gr.I-Povestii

Lucreaz pe grupe, mai nti activitate


pe caiete, apoi la tabl, alegnd pe grupe
i noiunea corespunztoare
momentului rezumat
exerciiul
fi de lucru
Rspund la ntrebri.
Avem nevoie de ordine i n viaa
de zi cu zi, n desfurarea
orelor la coal, a activitilor
din afara colii,n familie, etc.
Particip la discuii i propune
note pentru elevii care au
rspuns.

aprecierea
verbal

transferului
2 min

expoziiunea i intriga operei literare; gr.a II-a:Povestii desfurarea


aciunii; gr.a III-a: Povestii punctul culminant i deznodmntul

- noteaz tema

Oglinda tablei
- REEA leii

naraiune

OPER
EPIC

regele Poloniei
Moldova

toamna

TOTALITATEA
NTMPLRILOR

ofieri

SOBIESKI I ROMNII
descriere

SUBIECTUL
OPEREI

spnzurtoare
dialog
lupta
Cetatea Neamului
strjerii

iertare

FI DE LUCRU
SOBIESKII I ROMNII,
de Costache Negruzzi
- Momentele subiectului-

Succesiunea de ntmplri, prezentate ntr-o anumit ordine, prin care se dezvluie caracterele diferitelor personaje, se numete subiect.

Opera epic are o parte introductiv, n care sunt

prezentate locul i timpul desfurrii aciunii (EXPOZIIUNEA)

Un fapt sau o ntmplare declaneaz aciunea i i d un

anumit curs / cel mai important eveniment,cel care determin


ntmplrile ulterioare(INTRIGA)

Aciunea

se

desfoar,

faptele

ntmplrile

continundu-se unele pe altele (DESFURAREA ACIUNII)

Desfurarea

intensitate/momentul

aciunii
premergtor

atinge

maximum

finalului

de

(PUNCTUL

CULMINANT)

Lanul ntmplrilor are un sfrit, oferind cititorului

soluia pe care o imagineaz autorul pentru desfurarea faptelor.


(DEZNODMNTUL)

S-ar putea să vă placă și