Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Educatoare: ODORHEAN CRISTINA MARIANA


Unitatea de nvmnt : Grdinia cu program normal Budacu de Jos
Jude Bistria Nsud
Nivelul II: Grupa mare pregtitoare
Tema anual de studiu: ,,Cu ce i cum exprimm ceea ce

gndim
Tema activitii: ,, Sfrit de iarn- nceput de primvar
Forma de realizare : Activitate integrat ,,Se apropie 1
Martie
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE
ALA: Bibliotec ''Soarele i omuleii de zpad'' de Mioara Cremene - lectura
educatoarei
Art: ,,Ghiocei''- modelaj
Construcii - ,,Ldie pentru ghiocei''
ADE: D ,,Rspund repede i bine''- joc didactic
DOS: ,,Mrisoare pentru cei dragi''- confecie
ADP: ntlnirea de diminea: salutul, prezena, calendarul naturii, mesajul zilei
Tranziii: ,, Primul ghiocel'' ; ''Soarele de diminea '' ;'' Se apropie primvara''
ALA: Jocuri recreative:'' Ghicete unde e ascuns mrisorul?''
'' Psric mut-i cuibul!''
OBIECTIVE GENERALE:
S1- Formarea deprinderii copiilor de a asculta cu atenie expunerea unei poveti;
S2- Dezvoltatea capaciii de a reda dup model tema propus - ghioceii;
S3- Formarea abilitii de a mbina armonios diferite piese de construcii;
S4- Dezvoltarea capacitii copiilor de a utiliza numere i cifre ntrebuinnd un
vocabular adecvat;
S5- Dezvoltarea deprinderilor de utilizare a materialelor de lucru necesare n scopul
realizrii temei propuse;

S6 -Manifestarea unor atitudini de cooperare, spirit de grup, competiie, n cadrul


jocurilor desfurate;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Bibliotec: O1- s povesteasc dup imagini un text expus anterior respectnd
succesiunea episoadelor;
O2- s construiasc propoziii formulate corect gramatical;
Art :
O3- s ndeplineasc sarcina dat respectnd indicaiile primite;
O4- s pstreze o inut corect a corpului n timpul activitii;
Construcii : O5- s execute ntr -un mod original, personal tema dat;
D:

O1- s -i consolideze cunotinele despre irul numeric n limitele 1-9;


O2- s identifice vecinii unui numr dat;
O3- s identifice lipsa unei cifre numeric formate;
O4- s realizeze corespondena ntre elemente a dou mulimi i sesizarea
diferenei dintre acestea;
DOS:
O5- s lipeasc elementele componente ale mriorului respectnd
indicaiile;
O6- s lipeasc attea petale de flori pe mrior cte degete au la o
mn;
O7 -s denumeasc corect materialul de lucru;
ALA:
Jocuri recreative
- s asculte explicaiile educatoarei;
- s respecte regulile stabilite n comun;
- s -i aduc contribuia la reuita jocului.

Strategii didactice
Metode i procedee: conversaia, observaia, explicaia ,jocul ,exerciiul,
problematizarea
Elemente de joc: surpriza, micarea, aplauze, mnuirea materialelor
Reguli de joc: s rspund repede i bine, s acioneze cu materialele conform
cerinelor date, s aplaude rspunsurile corecte.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Resurse materiale: Centru Bibliotec- plane cu imagini sugestive din poveste
Centru Art - planete, plastelin
Centru Construcii - lego
D - flanelograf, jetoane cu cifre ,mrioare, ghiocei, plane cu imagini, fie
DOS - hrtie colorat ,nururi, acuarele, pensule, macaroane, lipici
Forme de evaluare: aprecieri verbale, individuale i colective, expunerea lucrrilor,
aplauze.
SCENARIUL ACTIVITII
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea, care cuprinde salutul,
completarea panoului cu prezena, calendarul naturii. Se prezint copiilor mediul
educaional, purtndu-se o scurt discuie despre sfritul anotimpului rece, friguros i
primele semne ale sosirii anotimpului primvara.

Noutatea zilei:

n grupa noastr sosete un copil care va aduce o scrisoare de la Zna


Primvara. Aceasta, nainte de a veni cu mndrul su alai de peste dealuri i poieni,
dorete s vad care dintre copii este cel mai iste i va rspunde cel mai bine la
ntrebrile adresate de doamna educatoare.

Copilul aduce n plic o surpriz nite ghiocei, care sunt primele flori ale
primverii i nite mrioare. Oare de ce ? Urmeaz ziua de 1 Martie, cnd noi
srbtorim mriorul i o dat cu el apariia primelor semne ale primverii.
Copiilor li se prind n piept mrioare ghiocei.Urmeaz momentul n care se
provoac copiii la o conversaie despre fenomenele specifice sfritului de iarn i
apariia primelor semne ale anotimpului primvara. Este necesar motivarea etapelor
desfurarii activitii:
La Bibliotec copiii vor fi invitai s asculte povestea ,,Soarele i omuleii de
zpad''.
La centru Art copiii trebuie s-i manifeste talentul modelnd ghiocei.
La centru Construcii copiii sunt mobilizai s realizeze couri pentru ghiocei.
La centrul tiin copiii vor fi antrenai n jocul ,,Rspunde repede i bine''
Tranziii: '' Primul ghiocel''
Pentru realizarea activitii experieniale la D, copiii vor fi mprii n dou
echipe : echipa ghioceilor i echipa mrioarelor. Sarcina lor este de a rspunde la
ntrebrile adresate, consolidarea cunotinelor i evaluarea activitii - stabilirea
echipei ctigtoare.
La finalul activitii copiii vor interpreta un cntec dedicat Znei Primverii.
Se creaz premisele motivaiei n ndeplinirea unei sarcini(atenia, rspunsul corect)
prin ncurajare i susinere. Este important i aspectul emoional: copiii trebuie s fac
legtura ntre venirea primverii( cu alaiul ei de flori i fluturi) i modul n care
primesc aceste daruri ale naturii.

Bibliografie
1.Curriculum pentru nvmnt precolar 3/ 6-7 ani,MECT,2008
2.Activitatea integrat n grdinit ghid pentru cadre didactice din nvmntul
preuniversitar,Didactica Publishing House,2008
3.Glava,A. Introducerea n pedagogia precolar,Editura Dacia,Cluj Napoca,2002
4.Abordarea n manier integrat a activitilor din grdini ghid pentru proiecte
tematice,V.Preda,Editura Humanitas Educaional,2005

S-ar putea să vă placă și