Sunteți pe pagina 1din 8

ACTIVITATE INTEGRAT

,,AJUT-L PE RIL IEPURIL

Grupa: Mic
Profesor: Arsenie Nicoleta
coala Gimnazial "Principele erban Ghica i
Principesa Aristia Ghica"
Structura: Grdinia cu Program Normal
Sihlea

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

GRUPA: mic(I)
Data: 13.04.2016
Tema anual : ,,Cum este, a fost i va fi aici, pe Pmnt?
Tema saptamanala independenta: ,,Iepurasul a venit, oua rosii am ciocnit
Tema activitii: ,, Ajut-l pe Ril Iepuril
Forma de realizare: activitate integrat(D + DEC)
ADE: D(Activitate matematic) ,,Iepuril nva s numere-joc didactic
DEC(Dactilopictura) ,,Ajut pe iepura s picteze ou de Pate(dactilopictur)
Tipul activitii: Verificare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
Obiective de referinta:
D(Activitate matematic)
Consolidarea cunotinelor prematematice prin formarea de grupe dup criteriul culoare,
asocierea cantitii la numr i invers, consolidarea numratului n limitele 1-3,
Cultivarea interesului i plcerii pentru nvarea prin cooperare;
DEC(Dactilopictura)
formarea deprinderii de a realiza o compoziie plastic dup o tem dat;.
Obiective operaionale:
D(Activitate matematic):
- s numere contient(cu gest de ncercuire) obiectele grupei cu 1,2,3 elemente, utiliznd
cardinalul grupei formate;
- s raporteze corect cantitatea la numr i invers;
- s compare grupele din punct de vedere cantitativ, utiliznd limbajul matematic
corespunztor(,,mai multe, mai puine);
- s verbalizeze aciunile efectuate, utiliznd un limbaj matematic adecvat;
DEC(Dactilopictura)
- s recunoasc i s utilizeze materialele de lucru;
- s-i dezvolte gustul estetic.

Sarcina didactic:
Gruparea obiectelor, respectiv ou, dup culoare ,utilizarea cardinalului grupei realiznd
corespondena cantitate numr n limitele 1-3 i asocierea cifrei la numrul de ou i iepurai
(piramida).
Regulile jocului:
Copiii trebuie s decoreze oul din polistiren care este colorat n culorile: rou, verde,galben
i albastru. Pe aceste culori, copiii atini de baghet trebuie s aeze jetoane cu ou i iepurai
care au aceleai culoare cu a oului din polistiren, astfel nct s formeze iruri de obiecte de
aceeai culoare.
Copiii vor primi de la iepuraul aflat la noi n vizit, cte un jeton cu un ou sau iepura de
o anumit culoare.
Copiii atini de baghet trebuie s aeze jetoane cu ou i iepurai pe aceeai culoare de pe
ou ca a jetonului.
Jocul continu n acest fel pn ce toi copiii vor aeza pe ou toate jetoanele cu ou i
iepurai.
Copiii trebuie s spun unde sunt mai puine, mai multe elemente,iar apoi trebuie s numere
elementele mulimilor indicate de educatoare.
n complicarea jocului voi cere copiilor s nchid ochii, iar iepuraul va schimba locul
elementelor de la o grup la alta, copiii trebuind s sesizeze schimbrile fcute.
Copiii verbalizeaz aciunea ndeplinit. Fiecare sarcin rezolvat corect va fi
recompensat.
Elemente de joc: micare, aplauze, mnuirea materialelor de joc, recompense
Strategii didactice:
Metode i procedee: explicaia, conversaia, exerciiul, demonstraia, jocul, piramida,
turul galeriei
Material didactic: Iepuraul up-up, bagheta magic, jetoane cu cifrele 1,2,3 ,
coulee, ou din carton colorat, iepurai carton, CD cu muzic, ecusoane cu iepurai,
panou n form de ou, fie , acuarele , buretiere erveele.
Forma de organizare: frontal i individual
Evaluare: continu i final
Bibliografie:
1. ,,Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7ani, Editura Didactica Publishg House,
Bucureti, 2009;
2. ,,Activiti matematice n grdini, M. Neagu, G. Beraru, Ed. Polirom, Iai, 1997;
3. Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Didactic i pedagogic, Bucureti, 2005

DEMERS DIDACTIC
EVENIMENTUL
DIDACTIC
1.Moment
organizatoric

CONINUTUL TIINIFIC

STRATEGIA
DIDACTIC

-aerisirea slii de grup;


-amenajarea spaiului de desfurare a
activitii;
-pregtirea materialului didactic;
-introducerea copiilor n sala de grup.

2. Captarea ateniei Se va realiza prin prezena n sala de


grup a lui Iepuril care a venit i astzi
la noi i ne-a adus un cadou. Oare ce o
fi?!!
Voi chema un copil s vad ce e
n coule.
- Ce sunt n co? (sunt nite
jetoane) Ce sunt desenate pe aceste
jetoane?(nite ou i iepurai)
i a scrisorii prin care i roag pe copii
s-l ajute s nvee s numere pentru c
n pdure de unde vine nu este grdini
dar sunt lucruri inedite, cum ar fi o
baghet magic cu care va numi copilul
care va rspunde iar dac acesta va
rspunde bine iepuraul l va rsplti.
3.Anunarea temei Se anun copiii c vor desfura un joc
i a obiectivelor
up-up nva s numere n care
copiii l vor nva pe iepura s
numere pn la trei i s picteze ou de
Pate pentru iepura .
4.Reactualizarea
Secvena 1- D
cunotinelor
Solicit copiilor s spun pn la ce
numr au nvat s numere i verific
numratul n limitele 1-3.
5.Dirijarea
Demonstrarea i explicarea regulilor
nvrii
jocului
Acum c am vzut ca voi tii s
numrai i pentru c iepuraul nostru
este foarte nerbdtor s nvee s
numere haideti sa il invm s numere.
Voi vrei s v jucai cu mine i cu
iepura acest joc?!! Dar cum s ne
jucm?!! Iepuril ne spui tu, ce trebuie
s facem? V rog linite s-l ascult pe
Iepuril Voi mina c ascult ce-mi
spune.
M-am lmurit. S v spun
cum ne vom juca.

EVALUARE
Observarea
comportamen
-tului
copiilor(evaluarea
global)

Conversaia

Explicaia

Explicaa
Exerciiul

Explicaia

Aprecieri
verbale ale
rspunsurilor
oferite

- Vom decora acest ou pentru


iepuril. Ce culori sunt pe ou? (rou
,verde, galben, albastru)
n co mi-au mai rmas oule i
iepuraii pe care Iepuril, spune s vi-i
dau vou. l ascult.
- Acum c voi ai primit puiorii s
ncepem s ne i jucm. Fiecare dintre
voi are n mn, cte un jeton de o
anumit culoare. Cnd Iepuril va
atinge cu bagheta un copil, acesta
trebuie s i aeze jetonul pe oul de
decorat, pe aceeai culoare a oului ca a
jetonului.
Jocul de prob
- S vedem cum facem? Cine vrea s
ne arate? Un copil atins de Iepuril se
va ridica va spune ce culoare are oul
su i l va aeza unde consider el c i
este locul. De exemplu: un copil care
are n mn un jeton cu un ou galben,
va spune Eu am un ou galben. il va aeza pe culoarea galben .

Exerciiul

Explicaia

Jocul propriu-zis
n acest fel se va desfura jocul
didactic, pn ce toi copiii i vor
aeza oule i iepuraii pe oul ce
trebuie decorat i se vor forma patru
iruri de elemente grupate dup
culoare.
Dac pe parcursul desfurrii
jocului, copiii vor ntmpina dificulti,
vor fi ajutai de colegi sau de Iepuril.
Rspunsurile
corecte
vor
fi
recompensate cu aplauze.
Dup ce obiectele au fost
selectate au fost formate cele patru
iruri de elemente mpreun cu copiii
vom numra elementele mulimilor
indicate de ctre educatoare. n acest
sens voi accentua gestica referitoare la
numrat numrm obiectele prin
ncercuire i adugare cantitativ.
Exemplu: S vedem cte ou
verzi sunt ? Ce vom face ca s aflm?
(numrm oule verzi). S le numrm!
Ce sunt?(3 ou) care este cifra trei?

Exerciiul
Jocul

(alege, denumete i arat cifra trei)

5.Tranziie

6.Obinerea
performanei

Complicarea jocului
n complicarea jocului voi cere copiilor
s nchid ochii, iar iepuraul va
schimba locul elementelor de la o
grup la alta, copiii trebuind s sesizeze
schimbrile fcute.
Copiii
verbalizeaz
aciunea
ndeplinit. Fiecare sarcin rezolvat
corect va fi recompensat.
Invit copiii s mearg la msue prin
intermediul versurilor:
Pe iepura l-am invat
S numere pana la trei.
Acum, iute ne-ndreptm
Catre msue,
Pe scaune noi ne-aezm,
S vedem ce mai lucrm,
Pe Iepura s-l ajutm.

Observare
curent

Secvena 2- DEC
Captarea atentiei
Se realizeaz intuirea
materialului:
- Ce avei pe msue? (planse cu oua
model, acuarele, servetele)
- Cu ajutorul lor vom decora ou.
- Se realizeaz observarea plansei
model.
Se explic modul de realizare al
lucrrii:
Noi o sa pictam cu ajutorul degetului
aratator,pe ca re il inmuiem in apa,apoi
in culoare pana se ia culoarea pe
el,dupa care facem cu varful degetului
puncte mici,in interiorul conturului
oului.
Copiii vor fi atenti sa nu puna prea
multa apa,sa lucreze curat,sa duca tema
la bun sfarsit. .Le voi atrage atentia sa
nu se grabeasca,sa lucreze curat.
Este solicitat un copil s repete
etapele de lucru.
Se realizeaz exerciii de
nclzire a muchilor mici ai
minilor.
Se trece apoi la realizarea
propriu-zis a modelului
n timp ce copiii lucreaz voi

Explicaia
Demonstraia
Comportamen
tul copiilor
Exerciiul
Aprecierea
verbal
Evaluare
individual
prin produsele
copiilor

trece pe la fiecare pentru a-i


ndruma i corecta.

7. Evaluarea
performanei

8. ncheierea
activitii

Copiii i ndeplinesc sarcinile de lucru.


Atmosfera care lucreaz copiii este
plcut, relaxant. Fiecare copil se
poate autoevalua prin raportare la
rezultatele obinute de colegii lui, poate
face aprecieri despre activitile
celorlali i poate exprima predicii
despre posibile activiti viitoare.
Lucrrile vor fi expuse n coul
Turul galeriei
iepuraului petru a fi evaluate.
Aprecierea lucrrilor se va face prin
metoda Turul galeriei , rezervnd 5
minute pentru eventuale retuuri.
Apercierile generale i individuale se
Conversaia
vor realiza prin intermediul iepuraului
care apreciaz activitatea copiilor, le
mulumete pentru ajutor oferindu-le
stimulente(ou de ciocolat),
manifestndu-i dorina de a mai
rmne i zilele urmtoare la grdini
s mai nvee i alte lucruri.

Ril Iepuril v mulumete!

Evaluare
global

Verbal
Stimulente

Anexa 1
DEC(Dactilopictura) ,,Ajut pe iepura s picteze ou de Pate(dactilopictur)

S-ar putea să vă placă și