Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRAT PE O ZI

Ridichea Uria

PROF. NV. PRECOLAR: TEOC ELENA GEORGIANA


G.P.P. SCUFIA ROIE, ALBA IULIA

Proiect de activitate integrat

Grupa : mic
Nivel: I
Proiect tematic: ,,Primvara sosete n grdina mea!
Tema sptmnii: ,,Ce e de vzut anume/n grdina cu legume!
Activitatea: integrat: ,,n grdina cu legume! DLC/DOS
Tema: 1. DLC: Povestirea educatoarei: ,,Ridichea Uria
2. DOS: Activitate practic-gospodreasc: ,,Suntem grdinari i semnm
legume!
Tipul activitii : - transmitere de noi cunotine
- formare de priceperilor i deprinderi
Scopul activitii :
Activizarea vocabularului copiilor i mbogirea lui cu cuvinte noi;
Dezvoltarea capacitii de a urmri secvenele unei poveti;
Educarea capacitii de a reproduce secvene din povestire cu ajutorul
siluetelor;
Formarea unor deprinderi practic-gospodreti.

Activiti liber alese:


tiin: Aeaz-m la locul meu!
Joc de rol: De-a buctarii: ,,Facem salat de ridichi!
Art: tampile cu ridichi!
Obiecte operaionale :
tiin:
S denumeasc legumele timpurii puse la dispoziie;
S sorteze corect legumele dup criteriul mrime i s le aeze n coulee
(ridichile mici n couleul mic, ridichile mari n couleul mare);
S verbalizeze aciunea efectuat;
*Fi de lucru: Cerin: Coloreaz cu rou ridichile mari, iar cu negru
ridichile mici.
Joc de rol:
S denumeasc corect materialele de lucru aflate pe msue;
S utilizeze corect tehnica de lucru pentru a obine o salat;
S foloseasc diferite condimente pentru a-i da gust salatei realizat;
S respecte regulile de igien corespunztoare.
Art:
S utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispoziie;
S realizeze corect tampile cu ridichi folosind tehnica nvat;
S pstreze ordinea i curenia pe parcursul activitii.
Activiti integrate:
Domeniul experienial: Limb i comunicare
S asculte cu atenie textul povestirii ,,Ridichea Uria, urmrind firul
ntmplrilor prezentate de ctre educatoare;
S reproduc secvene din text cu ajutorul siluetelor, respectnd ordinea
cronologic a evenimentelor;
S rein titlul povestirii prezentate;

Domeniul experienial: Domeniul Om i Societate


S semene corect legume folosind tehnici aplicative;
S cunoasc condiiile de cretere: cldur, ap, lumin;
S finalizeze lucrul nceput.
Metode i procedee de lucru:
*povestirea
*conversaia
*demonstraia

*explicaia
*exerciiul

* joc de rol

Material didactic: decor cu scene din poveste, siluete cu personaje din poveste,
jetoane cu ridichi (roii, albe, negre), ldie cu pmnt, semine (ridichi, usturoi,
ceap), ap, etc.
Modaliti de evaluare:
Forma de evaluare : formativ
Metode de evaluare : prin apreciere verbal
observarea comportamentului copiilor
aprecierea lucrrilor copiilor
Forma de organizare : frontal , individual , pe grupuri.
Efectivul grupei : 25 copii
Biblografie :
1. *** Curriculum pentru nvmntul prescolar3-6/7 ani
2. Laurenia Culea , Aplicarea noului curriculum pentru educaie timpurie - O
provocare?, Ed. Diana , 2009
3. Mifu F., Antonovici St., Metodica activitilor de educare a limbajului n
nvmntul precolar , Ed. Humanitas Educaional , Bucureti, 2005.

SCENARIUL ZILEI
nainte de venirea copiilor, n sala de grup sunt pregtite materialele i se
amenajeaz sectoarele de activitate.
Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea. Copiii vor fi aezai n semicerc. Se
va realiza salutul colectiv: ,,Bun dimineaa copii!,, Le voi explica copiilor c de aceast
dat pentru a ne saluta vom folosi o legum fermecat. Le voi arta copiilor o ridiche. Le
voi comunica c doar persoana care va ine ridichea n mn va avea voie s vorbeasc,
iar ceilali trebuie s asculte. (Exemplu: Eu in ridichea n mn, doar eu pot vorbi, dac
voi oferi ridichea lui Ionu, doar el este cel care va putea vorbi, iar noi trebuie s facem
linite i s ascultm ce ne spune.)
Se va realiza salutul. Copiii vor trece ridichea din mn n mn pn cnd toi
copiii vor saluta.
Vom trece la completarea calendarul naturii. Copiii vor da informaii despre: zi,
anotimp, precum i vremea de astzi. (Pentru a vorbi se va folosi ridichea fermecat la fel
ca i la celelalte etape.)
Prezena se va realiza cu ajutorul unor jetoane cu ridichi. Fiecare copil va primi
cte o un jeton cu o ridiche, iar la calendar vor fi aezate dou ldie (una pentru copiii
prezeni i alta pentru copiii abseni). n momentul n care copilul i va auzi numele, va
aeza ridichea n ldia copiilor prezeni. Ridichile rmase le voi pune n ldia absenilor,
apoi vom estima care grup de copii este mai mare: cel al copiilor prezeni sau cel al
copiilor abseni.
Tranziia se face cu ajutorul cntecului Ridiche, ridiche!. Toi copiii au n
piept jetoane cu ridichi roii, albe i negre. Copiii care poart n piept jetoane cu ridiche
roie vor merge la sectorul Art, cei care poart jetoane cu ridiche alb vor merge la
sectorul tiin, iar cei cu ridichea neagr se vor ndrepta spre sectorul Joc de rol.
Dup cum spuneam, n cadrul activitilor liber alese, copiii se mpart n trei
grupe, orientndu-se spre cele trei sectoare. La sectorul Art, copiii vor avea la dispoziie
ridichi secionate n dou, acuarele, ap, pensule, coli albe. Vor pune pe ridiche culoare
iar apoi vom tampila coala de hrtie. La sectorul tiin copiii vor avea la dispoziie
dou couri (mic i mare) precum i ridichi de dimensiuni mici i mari. Vor avea sarcina
de a sorta ridichile dup criteriul mrime (mici/mari) aezndu-le n couri potrivite
(mic/mare), iar apoi vor rezolva o fi. La sectorul Joc de rol copiii vor avea la dispoziie
ridichi, cuite, furculie, farfurii (de plastic) pe care le vor folosi la activitate. Vor folosi i
condimente pentru a da gust salatei. Evaluarea se va realiza cu ajutorul metodei ,,Turul
galeriei.

Etapele
activitii
1.Moment
organizatoric

Coninutul
instructiv-educativ

Evaluare

Asigurarea condiiilor pentru buna desfurare a


activitii:

aerisirea slii de grup;


aranjarea scaunelor n form de semicerc;
pregtirea materialului didactic pentru activitate;
organizarea copiilor.

2. Introducerea n cadrul ntlnirii de diminea se va face: prezena


copiilor, completarea calendarului naturii, discuii
n activitate
referitoare la tema abordat n aceast sptmn.

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

Strategii
didactice

Conversaia

Le voi arta copiilor o ridiche mare, uria, confecionat


din material i le voi spune:
Povestirea
- Dragi mei copii eu am auzit de la bunica mea o
poveste despre o ridiche uria ca aceasta. Povestea se
numete ,, Ridichea Uria .
Copiii vor fi aezai n semicerc pe scunele i vor
asculta povestea ,,Ridichea Uria,,. Le voi spune
Expunerea
povestea pe un ton cursiv, coerent, iar n jurul meu va fi
amenajat o scen din poveste. Ajutndu-m de
Povestirea
siluetele pe care le voi avea la dispoziie (ilustrnd

Oral

4.Desfurarea personajele din poveste) voi prezenta coninutul povetii.


Exemplu: Moul merge prin grdin i observ c ridichea
activitii
pe care a semnat-o a crescut foarte mare. Se apleac spre
DLC
ea ncercnd s o smulg din pmnt. Nu reuete aa c
cere ajutorul bunicuei...Bunicua se aeaz n spatele
moului ncercnd s-l ajute s smulg ridichea cea uria,
dar nu reuesc, aa c bunicua merge s-i cear ajutorul
nepoatei sale...Nepoica cere ajutorul celului...Celul
cere
ajutorul
pisicii...Pisica
cere
ajutorul
oricelului...Ultimul ajutor este cel mai folositor reuind
astfel s scoat ridichea cea uria din pmnt afar.
Dup ce se va realiza povestirea voi solicita cte un copil
s vin n fa i s prezinte povestea ajutndu-se de
siluete la fel ca i mine.
Voi insista pe mesajul educativ al povestirii: Unde-s
muli, puterea creste!
Mai departe le spun copiilor c i vom urma exemplul
DOS
moului din povestea noastr i vom lucra n grdin.
Vom semna ridichi i vom planta rsaduri. Cu ajutorul
cntecului ,,Ridiche, ridiche,, se va realiza tranziia.
Copiii vor fi mprii pe grupe, iar fiecare grup va avea
n fa ldie pline de pmnt, semine i ap. Le voi
explica copiilor modul de realizare: Vom face mici
nulee cu degetul n pmntul din ldi.
n nulee vom aeza semine (plntulee) apoi le vom

Joc de rol

Oral

Exerciiul

Explicaia
Demonstraia

Practicaplicativ

acoperi cu pmnt pentru a le ine de cald. Dup ce


semnm vom lua stropitoarea cu ap i vom stropi Exerciiul
pmntul unde au fost semnate legumele.
Pe parcursul activitii practic-gospodreti, copiii vor
recita poezii despre legume.
Dup ce copiii au semnat legume n ldie acestea vor fi
aezate ntr-un loc cu lumin pentru a putea s creasc.

5.Asigurarea
feedback-ului

6.Evaluarea
7.ncheierea
activitii

Le voi adresa copiilor diferite ntrebri care au rolul de a


fixa cunotinele.
Exemplu:
- Ce poveste am nvat astzi?
- Pe cine cheam moul n ajutor pentru a smulge
ridichea din pmnt?
- Care sunt personajele care i-au unit forele pentru a
scoate ridichea?
Conversaia
Voi sublinia aspectul educativ.
Voi face aprecieri generale i individuale referitoare la
modul de lucru i la felul cum s-au comportat la activitate.
Drept rsplat pentru buna purtare i activitatea
desfurat, fiecare copil va primi o recompens dulce.

Oral

Programul distractiv

1. ntrecerea ridichilor joc cu caracter sportiv


Copiii vor fi aezai pe dou iruri, iar n faa lor la o distan considerabil
se va afla dou couri goale. Fiecare copil va avea cte o ridiche n mn i
va alerga pe rnd ctre cele dou couri pentru a pune ridichea nuntru. Va
pleca un copil din fiecare ir, fiind astfel o ntrecere ntre doi copii din cele
dou iruri. Va ctiga copilul care va ajunge mai repede la co i va aeza
ridichea nuntru. Ctigtorii vor primi medalii.
2. Salat de legume joc distractiv
Toi copiii vor fi aezai pe scunele n afar de un copil care va sta n
picioare. Copiii vor fi mprii n dou grupe: grupa ridichilor i grupa
cepei. Copilul care st n picioare fr scunel va spune: As mnca salat de
ridichi. n acel moment copiii care fac parte din grupa ridichilor vor fi
nevoii s i schimbe locul ntre ei, iar copilul care a rmas n picioare va
trebui s gseasc un scaun liber lsat de grupa ridichilor. Astfel un copil din
grupa ridichilor va rmne fr scaun. Astfel se va continua jocul iar
complicarea acestuia va consta n faptul c precolarul rmas fr scaun va
putea sa strige: A mnca salat de legume, iar n acel moment toi copiii i
vor schimba locul, deoarece toi sunt legume!

RIDICHEA URIA
-poveste popular ruseasc-

ntr-un sat frumos i bogat, ntr-o csu cochet, cu o grdin mic de zarzavaturi,
tria un ran btrn mpreun cu bbua lui, cu nepoica, un cel i o pisic. Odat,
btrnul a semnat n grdin legume i ridichi. ntr-o diminea, pe cnd s-a dus n
grdina de zarzavat a bgat de seam c una dintre ridichi a crescut foarte mare, roioar
i frumoas.
Pe zi ce trecea, ridichea se fcea tot mai mare i mai mare, nct privind-o
moneagul gndea: din ridichea aceasta vom mnca cu toii o sptmn. S-a
apropiat de ea i a nceput s trag. Dar ridichea sttea nfipt n pmnt, nu voia s
clinteasc i atunci moneagul a chemat bbua n ajutor.
-Bab, bab, vino s-mi ajui s scot ridichea!
A venit baba, l-a prins pe mo de mijloc, moul a prins de frunzele ridichii i au
nceput s trag, dar ridichea nu se mica din loc.
Bunica a nceput s i strige nepoata:
-Vino, nepoat, s ne ajui! Ridichea asta este uria i tare ncpnat!
Nepoata a venit iute i s-a apucat de mijlocul babei, baba de mo i moul
de frunzele ridichii; au nceput s trag cu ndejde, dar uriaa nici gnd s se clinteasc
din loc. Atunci fetia s-a gndit la prietenul ei, celul cel jucu i neastmprat. Acesta a
venit iute-iute, dorind s fie de ajutor, dar tot nu au reuit. n curte nu mai erau dect
pisica, aa c au chemat-o i pe ea. Pisicua a lsat joaca i s-a dus repede n grdin s-i
ajute, c doar fcea parte din familie. Nici de data aceasta ridichea nu s-a clintit din loc.
Atunci pisicua i-a amintit c un oricel i fcuse csua n peretele casei, aa c l-a
strigat i pe el i l-au rugat s le vin n ajutor.
-oricel mititel, tiu c te-am alergat de attea ori, dar acum avem nevoie de
ajutorul tu. Acesta s-a gndit bine, apoi a venit i el n grdin, S-a prins de coada
pisicii, pisica de cel, celul de feti, fetia de bab, baba de mo i moul de frunzele
ridichii i au tras cu ndejde, iar ridichea a nceput s se mite i pn la urm i-au venit
de hac. S-au bucurat cu toii c au izbutit s scoat ridichea, iar pentru c au muncit cu
toii,

S-ar putea să vă placă și