Sunteți pe pagina 1din 5

GRADINITA NR.

42
GRUPA MIJLOCIE B
EDUCATOARE : ADRIANA MARGALIN
DATA: 24 MAI 2004

PROIECT DE ACTIVITATE
Categoria activitatii : EDUCATIE PENTRU STIINTA- CUNOASTEREA
MEDIULUI
Tema activitatii : Cireasa
Mijloc de realizare : Observare
Tipul activitatii : predare- invatare
Scopul activitatii : -Imbogatirea cunostintelor copiilor cu privire la
caracteristicile diferitelor parti componente ala ciresei;
- Formarea unor reprezentari corecte despre partile
componente ale ciresei prin exersarea analizatorilor
vizual, tactil, olfactiv si gustativ.
Comportamente urmarite in activitate :
Sa enumere parti componente ale plantelor;
Sa adreseze intrebari in legatura cu cele observate;
Sa exprime ideile sale utilizand un limbaj adecvat.
Obiective operationale :
O1 Sa identifice partile componente din care este
alcatuita cireasa, pe baza observarii acesteia;
O2 Sa descrie partile componente ale ciresei, prin
intermediul analizatorilor tactil, visual, olfactiv si
gustativ.

O3 Sa prezinte regulile de igiena referitoare la


consumarea acestui fruct, precum si felul in care acesta
poate fi consumat.
Strategia didactica :
a) metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul,observatia, munca independenta;
mijloace de invatamant : cos cu cirese, plansa cu
cireasa, fise de munca independenta ,stimulente
b) forma de organizare : frontala, orala
Evaluarea : finala
Locul de desfasurare : sala de grupa
Durata : 20-25
BIBLIOGRAFIE :
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii

Secventele

Elemente de continut

activitatii
Momentul

Aranjarea salii de clasa

organizatoric

Asigurarea conditiilor necesare unei bune

Strategii didactice

desfasurari a activitatii
Pregatirea materialului didactic
Introducerea Copiii asculta o poezie si apoi vorbesc despre mesajul

Conversatia

in activitate

transmis de versurile acesteia. ( VARA de Elena

Explicatia

Captarea

Dragos)
Educatoarea le prezinta copiilor un cos cu cirese.

Explicatia

atentiei
Anuntarea
temei

Se va anunta copiilor tema activitatii:Cireasa.

Desfasurarea

Educatoarea da fiecarui copil cate o cireasa. Prin

activitatii

intrebarile adresate de educatoare, copiii vor fi dirijati


catre urmatoarele continuturi:
Ciresele sunt fructe care apar la inceputul verii, de

Explicatia

Evaluare

culoare rosie, galbena sau neagra ( cele amarui), cu


forma rotunda. Nu are miros puternic, iar gustul

Explicatia

cireselor este dulce (dulce-amarui pentru ciresele


amare)

Frontala
Conversatia

SINTEZA PARTIALA
Demonstratia
Codita ciresei este lunga, subtire, de culaore verde.
Coaja este subtire si neteda, miezul este moale si

Exercitiul

zemos, iar in interior se afla samburele care este


rotund, lemons, in care se afla o samanta.
SINTEZA PARTIALA
Pomul care face cirese se numeste cires. El creste in
gradina sau livada.
Copiii vor spune cum pot consuma ciresele si enumera
regulile de igiena.

Observatia

orala

Asigurarea

Educatoarea va face da fiecarui copil fise de munca

conexiunii

independenta cu urmatoarea sarcina didactica: Coloreaza

inverse
Incheierea
activitatii

Munca independenta

Individuala

fructele de vara!
Se fac aprecieri si recomandari cu privire la modul de

explicatia

scrisa
Frontala

desfasurare a activitatii. Copiii primesc recompense.

Explicatia

Individuala
orala

S-ar putea să vă placă și