Sunteți pe pagina 1din 5

Propunătoare: Pistol Mădălina

Anul III

PROIECT DE ACTIVITATE
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Educaţie artistico-plastică.
TEMA PLASTICĂ: Linia ca element de limbaj plastic.
SUBIECTUL: „Vaza cu crizanteme”.
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi şi deprinderi.
GRUPA: Mare pregătitoare.
SCOPUL:
- însuşirea şi folosirea elementelor de limbaj plastic
- dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru frumos
- formarea şi dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi aprecia frumosul din natură şi artă
- educarea voinţei, a atenţiei voluntare, a spiritului de ordine şi disciplină.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:


O1 – să recunoască linia ca element al limbajului plastic, având la dispoziţie planşe cu caracter didactic sau artistic şi reproduceri
după operele de artă
O2 – să denumească diferite tipuri de linii, pe baza materialelor didactice prezentate
O3 – să redea crizantemele cu ajutorul liniei modulate cromatic, pentru a obţine expresivităţi plastice
O4 – să realizeze armonia cromatică a compoziţiei plastice date cu ajutorul culorilor semnificative
O5 – să evalueze şi să autoevalueze lucrările pe baza criteriilor de evaluare stabilite.

TEHNICI DE INSTRUIRE: Observaţia, dialogul dirijat, conversaţia euristică, demonstraţia, exerciţiul, exerciţiul joc, descoperirea,
etc.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Planşe demonstrative, reproduceri după opere de artă, casete audio.
MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU: Pensule, culori de apă, foaie de hârtie.

DURATA: 30 minute.

BIBLIOGRAFIE:
Maria Ilioaia – „Metodica predării educaţiei plastice la clasele I-IV” -- EDP 1981
Viorel Mărginean – „Album de artă” – ARTE 1985
Maria Cristea, Virginia Niţescu, Elena Surdu Stănescu, Dan Horaţiu Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura
PETRION 1997
Secvenţele lecţiei OB Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare
Moment organizatoric - - Pregătirea şi organizarea copiilor pentru -
desfăşurarea activităţii.
Conversaţia, instructajul.
Captarea atenţiei - Scurtă caracterizare a Captarea atenţiei se realizează cu scopul de a
toamnei: anotimp foarte stimula imaginaţia copiilor şi de a realiza imaginea
bogat în fructe şi legume, mentală a subiectului propus.
acum vremea este puţin „În ce anotimp suntem ?”
mai rece şi datorită acestui „Ce fel de anotimp este ?” Frontală
lucru frunzele copacilor „De ce ?”
încep să se îngălbenească „Cum este vremea ?”
şi să cadă una câte una. „Cu toate că vremea este rece şi toamna cresc şi
înfloresc unele flori.”
Ghicitoare despre crizantemă (vezi anexa).
Observaţia.
Conversaţia, explicaţia.
Transmiterea noului conţinut. O1 Linia ca element de limbaj Mulţi pictori au folosit în creaţia lor, ca element
plastic. principal de realizarea a compoziţiilor – linia.
Tipuri de linii: drepte, Se va purta o scurtă discuţie cu privire la „Linie ca
frânte, curbe închise sau element al limbajului plastic”. Frontală şi
deschise. Linia poate contura diferite forme, poate acoperi individuală
Poziţia liniilor pe suprafaţa diferite suprafeţe sau poate avea o anumită
de lucru: verticale, semnificaţie, poate sugera ceva.
orizontale, oblice. Liniile pot avea diferite grosimi în funcţie de
Tulpinile crizantemelor au grosimea instrumentului cu care sunt trasate (se
fost realizate cu ajutorul demonstrează elevilor).
liniilor verticale, frunzele Se prezintă planşe demonstrative (reproduceri din
cu ajutorul liniilor oblice albume în care s-a folosit linia ca element al
de diferite grosimi, florile limbajului plastic). (Ioan Popescu Negreni –
pornesc dintr-un punct de „Crizanteme ”, Stefan Luchian – „Crizanteme”)
unde se revarsă o Cu ajutorul copiilor se stabilesc de câte feluri sunt
multitudine de linii. liniile şi ce sugerează fiecare tip de linie.
Explicaţia, conversaţia, demonstraţia.
Anunţarea subiectului şi a sarcinii O2 Tema plastică – linia ca Explicaţia, dialogul dirijat, demonstraţia.
de lucru (tema plastică) element al limbajului Astăzi veţi realiza o pictură cu subiectul „Vaza cu
plastic. crizanteme” cu ajutorul liniei trasate, cu ajutorul
Subiect – „Vaza cu pensulei. Pentru a da o mai mare expresivitate Frontală şi
crizanteme”. lucrării, liniile vor fi modulate ca grosime şi individuală
Într-un ansamblu culoare. Ce culori veţi folosi ?
compoziţional:
- linia orizontală
sugerează sentimente de
calm, linişte
- linia oblică creează
mişcare, instabilitate şi
agitaţie
- linia subţire sugerează
gingăşie şi lumină
- linia groasă sugerează
forţă şi vigoare.
Activitatea propriu-zisă O3 - Exerciţii de Exerciţiul.
O4 încălzire a muşchilor În timp ce copiii lucrează, educatoarea îndrumă în Frontală
mâinii permanenţă individual sau frontal şi se foloseşte de
- Executarea temei albumele de artă şi planşele demonstrative.
plastice şi a Copiii trebuie să lucreze îngrijit, curat, folosind
subiectului de către diverse tipuri de linii.
copii.

Evaluarea finală (analiza O5 Criterii de evaluare: Conversaţia, dialog dirijat.


lucrărilor) - realizarea temei Se realizează o expoziţie cu lucrările copiilor, care
plastice se evaluează cu ajutorul copiilor după criteriile
- diversitatea şi enunţate „Ce lucrare îţi place ?”
expresivitatea „De ce ?” Frontală şi
liniilor individuală
- bogăţia şi
semnificaţia
culorilor
- creativitatea,
originalitatea.
Încheierea activităţii - Receptarea unor aprecieri Se fac aprecieri frontale şi individuale referitoare la -
şi concluzii privind modul în care copiii au participat la desfăşurarea
desfăşurarea activităţii. activităţii.

S-ar putea să vă placă și