Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
ANALIZA ECONOMICOFINANCIARA
Prof. coordonatori, Lect. Univ. Dr. EMIL CHIRIL Ec. LAURENIU DROJ
[2010]
ORADEA,2010
CUPRINS
Cap. 1. Consideraii generale...............................................................pag.4 Cap. 2. Realizarea diagnosticului financiar........................................pag.5 2.1. Analiza structurii bilanului.................................................pag.5 2.1.1. Analiza ratelor de structur ale activului...................pag.5 2.1.2. Analiza ratelor de structur ale pasivului..................pag.7 2.2. Analiza echilibrului financiar 2.2.1. Situaia net 2.2.2. Fondul de rulment 2.2.3. Nevoia de fond de rulment 2.2.4. Trezoreria net 2.3. Analiza soldurilor de gestiune 2.3.1. Marja comercial 2.3.2. Producia exerciiului 2.3.3. Valoarea adugat 2.3.4. Excedentul brut de exploatare 2.3.5. Rezultatul din exploatare 2.3.6. Rezultatul curent 2.3.7. Rezultatul net 2.4. Analiza ratelor de structur a capitalului 2.4.1. Ratele de echilibru 2.4.2. Ratele de lichiditate 2.4.3. Capacitatea de autofinanare 2.4.4. Ratele de ndatorare 2.5. Analiza ratelor cinetice 2.5.1. Durata de rotaie a stocurilor 2.5.2. Durata de ncasare a creanelor 2.5.3. Durata de achitare a furnizorilor 2.6. Analiza rentabilitii 2.6.1. Rata de rentabilitate economic brut nominal 2.6.2. Rata de rentabilitate economic brut real 2.6.3. Rata de rentabilitate economic net
Pagina 2
[2010]
2.6.4. Rata rentabilitii financiare 2.7. Analiza pragului de rentabilitate din exploatare 2.8. Analiza riscului de faliment 2.8.1. Metoda Altman 2.8.2. Metoda centralei bilanurilor franceze 2.8.3. Metoda Conan-Holder Cap. 3. Concluziile diagnosticului financiar 3.1. Punctele tari 3.2. Punctele slabe 3.3. Msuri propuse pentru mbuntirea strii financiare
Pagina 3
[2010]
7.000.000 6.000.000 5.000.000 4.000.000 3.000.000 2.000.000 1.000.000 0 2007 2008 Cifra de afaceri Rezultatul net Active totale
Pagina 4
[2010]
Pagina 5
[2010]
Denumire indicator
valoric
2007 procentual
valoric
2008 Procentual
Imobilizri necorporale Imobilizri corporale Imobilizri financiare Active imobilizate Stocuri Creane Investiii financiare pe TS Disponibiliti bneti Active circulante Cheltuieli in avans TOTAL ACTIV
0,00% 3,97% 0,00% 3,97% 0,59% 89,11% 0,00% 5,94% 95,65% 0,37% 100%
0,01% 34,13% 0,00% 34,14% 0,27% 64,04% 0,00% 1% 65,32% 0,52% 100%
% 0,01% 30,16% 0,00% 30,17% -0,32% 25,07% 0,00% -4,94% -30,33% 0,15% 0,00%
Rata activelor imobilizate msoar gradul de investire a capitalului fix.n anul 2008 are loc o cretere majora a ponderii acestei rate, de la 3,97% la 34,14%, iar pe plan valoric are loc o cretere de 400.507RON. Rata imobilizrilor necorporale este 0 n anul 2007 iar n anul 2008 este de 0,01%. Rata imobilizrilor financiare este 0 att in anul 2007,ct i n anul 2008. Rata imobilizrilor corporale este cea care deine o pondere semnificativ n cadrul activului total i se afl n cretere n anul 2008 cu 30,16 procente fa de anul 2007. Rata activelor circulante exprim ponderea activelor circulante n totalul activelor imobilizate, i are o valoare n cretere n cei doi ani studiai.
Pagina 6
[2010]
Rata stocurilor scade din punct de vedere procentual dar din punct de vedere valoric rmne neschimbat n cei doi ani studiai. Rata creanelor prezint o tendin de scdere, n 2008 fa de 2007, ca urmare a scderii creanelor totale cu 25,07%. Rata disponibilitilor bneti este influenat de raportul dintre durata medie de ncasare a creanelor i durata medie de plat a obligaiilor. Observm o scdere major a disponibilitilor bneti n intervalul 20072008.
Pagina 7
[2010]
Denumire indicator
valoric
valoric
Capital social Rezerve Rezultatul reportat Profit net Repartizarea profitului Capital Propriu Datorii pe termen lung Datorii pe termen scurt Venituri in avans Datorii totale Capital permanent TOTAL PASIV
0,03% 0,00% -2,2% 24,73% 0,00% 22,56% 4,45% 72,97% 0,00% 77,43% 27,02% 100%
0,1% 0,003% 10,57 26,2% 0,003% 36,79% 6,2% 56,99% 0,00% 63,2% 43% 100%
% 0,1% 0,003% 12,77% 1,47% 0,003% 14,23% 1,75% -15,98% 0,00% 14,23% 15.98% 0,00%
Rata autonomiei financiare exprim gradul de independen financiar a societii, adic ponderea capitalului propriu n totalul pasivului. Aceast pondere a crescut n anul 2008 fa de anul 2007, cu 14,23%. Valorile ridicate ale ratei evideniaz faptul c societatea se bucur de o bun autonomie financiar, mai ales n anul 2008. Rata stabilitii financiare exprim ponderea capitalului permanent n pasivul total. In 2007, capitalul permanent a fost de 157.336 RON, iar n 2008 atingea nivelul de 533.571 RON,triplnduse. Rata de ndatorare global exprim ponderea datoriilor totale n totalul pasivului. Aceast rat atinge valori mari, att n anul 2007, ct i n anul 2008, ns prezint o tendin favorabil de scdere, datorit achitrii din datorii.
Pagina 8
[2010]
2008
Pagina 9
[2010]
2.2 ANALIZA ECHILIBRULUI FINANCIAR 2.2.1 Situaia neta(SN) SN=AT-DT AT=AI+AC+Cheltuieli in avans AT=active totale DI=datorii totale AC= active circulante AI= active imobilizate AT0=23.131+556.922+2.183=582.236 AT1=423.638+810.578+6.545=1.240.761 DT=DTS+DTL+Venituri n avans DTS= datorii pe termen scurt DTL= datorii pe termen lung DT0=424.900+25.965+0=450.865 DT1= 707.190+77.027+0=784.217 SN0=AT0-DT0=582.236-450.865=131.371 SN1=AT1-DT1=1.240.761-784.217=456.544 SN=SN1-SN0=456.544-131.371=325.173 Situaia net pozitiv i cresctoare reflect creterea valorii patrimoniale a societii, adic activul net, degrevat de datorii. Situaia net pozitiv este rezultatul profitului obinut de societate din activitatea desfaurat i a reinvestirii acestuia, ca urmare a unei gestiuni economice sntoase. Situaia net reflect valoarea capitalurilor proprii ale societii, acestea avnd o evoluie cresctoare, n anul 2008 fa de anul 2007.
Pagina 10
[2010]
Cperm0=131.371+25.965=157.336 Cperm1=456.544+77.027=533.571 FR0=157.366-23.131=134.235 FR1=533.571-423.638=109.933 FR=FR1-FR0=109.933-134.235=-24.302 Fondul de rulment pozitiv reflect echilibru financiar pe termen lung al societii,adic faptul c societatea i-a achiziionat imobilizarile numai din surse permanente.Aceasta reprezint un surplus de surse permanente peste nevoile peranente de acoperire. Fondul de rulment are o evolutie descresctoare n perioada analizat deoarece activele imobilizate cresc n aceia masur cu capitalul permanent.
FRP=Cp - AInete
FRI=FR-FRP Sau
Pagina 11
[2010]
Fondul de rulment propriu este pozitiv in ambii ani de analiz,ceea ce reflect autonomia financiar ridicat a societi,adic faptul c ea a utilizat numai surse proprii pentru finanarea investiiilor n imobilizri corporale. Fondul de rulment mprumutat are o evoluie cresctoare ceea ce evideniaz faptul c societatea i-a sczut autonomia financiar i i-a crescut datoriile pe termen lung. 2.2.3 Nevoia de fond de rulment(NFR) NFR=Nevoi temporare-Surse temporare Nevoi temporare=stocuri+creante+cheltuieli in avans Surse temporare=datorii de exploatare+venituri in avans NFR0=(3.452+518.882+2.183)-(424.900+0)=524.517-424.900=99.617 NFR1=(3.452+794.614+6.545)-(707.190+0)=804.611-707.190=97.421 NFR=NFR1-NFR0=97.421-99.617=-2.196 Nevoia de fond de rulment este pozitiv n ambii ani de analiz ceea ce reflect un minus de surse temporare fa de nevoile temporare ale societii. Scderea nevoii de fond de rulment este datorat n special creterii datoriilor pe termen scurt in intervalul 2007-2008.
Pagina 12
[2010]
2.2.4 Trezoreria neta(TN) TN=FR-NFR TN0=FR0-NFR0=134.235-99.617=34.618 TN1=FR1-NFR1=109.933-97.421=12.512 TN=TN1-TN0=12.512-34.618=-22.106 Trezoreria net este pozitiv pe ansamblul perioadei studiate ceea ce reflect echilibrul financiar al societii pe termen scurt si foarte scurt.De asemenea ea reflect un surplus monetar la sfritul exerciiului,adic o cretere a capacitii reale de finalizare a investiiilor.Trezoreria net inregistreaz o evoluie nefavorabil descrescatoare datorit scderii fondului de rulment si a nevoi de fond de rulment.
Pagina 13
[2010]
2.3.1 Marja comerciala(Mcom) Mcom=Venituri din vnzarea mrfurilor-Cheltuieli cu mrfurile Mcom0=0 Mcom1=0
M com = M com 1 M com 0 = 0
M com
%=
M0com0% = M1com0% =
x y 100=0,00% x y 100=0,00%
Mcom0%=0
Pagina 14
[2010]
+ Q stocata
=1.577.086+0+0=1.577.086 =6.377.880+0+0=6.377.880
1
Qex = Q ex
- Q ex
=6.377.880-1.577.086=4.800.794
Producia exerciiului este format n cazul societii analizate doar din producia vndut pe ambii ani de analiz. Producia exerciiului are o tendin favorabil cresctoare. 2.3.3 Valoarea adugat(VA) VA=Mcom+Qex-Consumurile externe Consumurile externe=Cheltuieli materiale+Cheltuieli cu serviciile executate de teri Cons.ext0=382.209+20.382+13.193+955.287=1.371.071 Cons.ext1=178.322+76.929+210.683+4.021.754=4.487.688 VA0=0+1.577.086-1.371.071=206.015 VA1=0+6.377.880-4.487.688=1.890.192 VA=VA1-VA0=1.890.192-206.015=1.684.177 Valoarea adugat reflect creterea de valoare rezultat din utilizarea factorilor de producie munc i capital peste valoarea materiilor prime, materialelor consumabile, lucrrilor i serviciilor executate de teri. n cazul societii analizate n ambele perioade valoarea adugat prezint valori pozitive. Valoarea adugat nregistreaz o tendin favorabil cresctoare, n special datorit creterii produciei exerciiului dar i a adaosului comercial, practicat de societate.
[2010]
EBE=VA+subvenii de exploatare-cheltuieli cu personalul-cheltuieli cu alte impozite si taxe EBE0=206.015+0-28.464-1.869=175.682 EBE1=1.890.192+0-1.420.645-10.713=458.834 EBE=EBE1-EBE0=458.834-175.682=283.152 Excedentul brut de exploatare reflect capacitatea de autofinanare a investiiilor, de rambursare a datoriilor ctre bugetul statului i de remunerare a creditorilor i acionarilor. Excedentul brut de exploatare nregistreaz o tendin favorabil cresctoare, n special datorit creterii produciei exerciiului realizate de ctre societate.
2.3.5 Rezultatul exploatarii(RE) RE=EBE+alte venituri din exploatare-alte cheltuieli din exploatare(cont 658) +venituri din provizioane din exploatare-cheltuieli cu amortizrile i provizioanele din exploatare RE0=175.682+0-1.699+0-0=173.983 RE1=458.834+96-33.821+0-8.031=417.078 RE=RE1-RE0=417.078-173.983=243.095 Profitul din exploatare reflect mrimea absolut a rentabilitii activitii de exploatare.Acesta nregistreaz o tendin favorabil cresctoare, n special datorit creterii excedentului brut de exploatre.
[2010]
RC0=173.983+9.426-11.665=171.744 RC1=417.078+60.305-83.847=447.536 RC=RC1-RC0=447.536-171.744=275.798 Rezultatul curent are o tendin favorabil de cretere i este influenat n special de EBE, care crete n 2008 fa de anul 2007.
2.3.7 Rezultatul net(RN) RN=RC+venituri extraordinare-cheltuieli extraordinare-impozit pe profit RN0=171.744+0-0-27.750=143.994 RN1=447.536+0-0-68.380=379.156 RN=RN1-RN0=379.156-143.994=235.162 n ambii ani, societatea a nregistrat profit net. n anul 2008, acesta a fost considerabil mai mare decat n anul 2007, acest lucru datorndu-se creterii excedentului brut de exploatare.
2000000 1500000 1000000 500000 0 2008 2009
Valoarea adugat Excedentul brut de exploatare Rezultatul exploatrii Rezultatul curent Rezultatul net
Pagina 17
[2010]
2.4 ANALIZA RATELOR DE STRUCTURA ALE CAPITALULUI 2.4.1 Ratele de echilibru 2.4.1.1 Rata de finanare a imobilizarilor(RFR) R FR =
C perm AI nete
= 157.336/23.131=6,8 = 533.571/423.638=1,25
Rata de finanare a imobilizrilor sau a activelor fixe este supraunitar i n descretere pe intreaga perioad de analiz i reflect echlibrul financiar pe termen lung a scocietii,adic faptul c societatea are un fond de rulment pozitiv deci ii finaneaz imobilizrile corporale din surse permanente.
C propriu Anete
= 131.371/23.131=5,67 = 456.544/423.638=1,07
Rata de finanare a fondului de rulment propriu este n ambii ani supraunitar i reflect un fond de rulment propriu pozitiv,adic o autonomie financiar ridicat a societaii si faptul ca i-a finanat investiiile din surese proprii.
[2010]
FR NFR
Att n 2007 ct i n 2008 rata de finanare a nevoii de fond de rulment este pozitiv datorit faptului c att nevoia de fond de rulment ct i fondul de rulment sunt pozitive.
=556.922/424.900=1,31 =810.578/707.190=1,14
Rata lichiditii generale are valori bune pe ntreaga perioad analizat fiind supraunitar,ceea ce dovedete faptul c societatea are capacitatea de a-i achita datoriile exigibile pe termen scurt numai din activele circulante deinute n patrimoniu.Rata lichiditaii genrale are o tendin nefavorabil de scdere datorit creterii datorilor pe termen scurt.
Pagina 19
[2010]
R lr =
Creante + DB DTS
=(518.882+34.588)/424.900=553.470/424.900=1,3 =(794.614+12.512)/707.190=807.126/707.190=1,14
Rata lichiditii reduse este supraunitar,peste nivelul de referin de 0,6.n perioada 2007-2008 se nregistreaz o tendin nefavorabil de scdere n special datorit scderii disponibilitilor bneti.Societatea nu are o bun capacitate de onorare a datoriilor pe termen scurt din disponibiliti bneti i creane.
=34.588/424.900=0,08 =12.512/707.190=0,17
Avnd n vedere c nivelul bancar de referin pentru aceast rat este de 0,5 constatm c n ambii ani societatea inregistreaz valori sub acest nivel,rezultnd faptul c societatea nu este capabil s i acopere datoriile imediat exigibile pe seama disponibilitailor bnesti.
Pagina 20
[2010]
CAF = EBE + Alte venituri din exploatare - Alte cheltuieli de exploatare(cont 658) + Venituri financiare Cheltuieli Cheltuieli financiare+Venituri Impozitul pe profit CAF0=175.682+0-1.699+9.426-11.665+0-0-27.750=143.994 CAF1=458.834+96-33.821+60.305-83.847+0-0-68.380=333.187 CAF=CAF1- CAF0=333.187-143.994=189.193 Metoda aditionala CAF=Profitul net + Cheltuieli cu amortizri i provizioane Reluri asupra amortizrilor i provizioanelor CAF0=143.994+0-0=143.994 CAF1=325.174+8.013-0=333.187 CAF=CAF1-CAF0=333.187-143.994=189.193 extraordinare extraordinare
Capacitatea de autofinanare reprezint un surplus financiar obinut la sfaritul exerciiului care nu are dect un caracter potenial dac nu este susinut de un mijloc financiar efectiv.n ambele perioade scocietatea are o capacitate de autofinanare pozitiv i cresctoare.
Pagina 21
[2010]
L=
DT = datorii totale
L 0 =450.865/131.371=3,43 L 1 =784.217/456.544=1,71 Levierul compar mrimea datoriilor totale cu ceea a capitalului propriu.Normele bancare impun o rat mai mic dect 1.Societatea studiat depaete acest nivel,lucru care se datoreaza datoriilor totale,totui se observa o tendin favorabil de scadere a valorii acestei rate.
R DF =
R DF 0 = 25.965/157.336=0,16 R DF
1
= 77.027/533.571=0,14
Avnd n vedere c valorile acestui indicator sunt n scdere i sub limita stabilit de normele bancare de 0,5 consideram ca societatea analizat are un grad extrem de redus de ndatorare pe termen lung i mediu i n acest context poate accesa un nou credit pe termen lung.
Pagina 22
[2010]
2.4.4.3. Rata capacitii de rambursare a datoriilor financiare prin capacitatea de autofinanare (R CAF )
DTL CAF
R CAF =
= 77.027/333.187=0,23
Rata capacitii de rambursare a datoriilor financiare prin capacitatea de autofinanare exprim capacitatea societii,n numr de ani,de a-i rambursa datoriile pe termen lung contractate.Limita maxim impus de normele bancare este de 5 ani.Att n 2007 ct i n 2008 valoarea acestei rate este mult sub 1 an,dovendind o capacitate excelent de rambursare a datoriilor financiare prin autofinanare.
R Ch . fin . = R Ch . fin .
0
= 11.665/175.682=0,06
R Ch . fin . 1 = 83.847/458.834=0,18 Rata de prelevare a cheltuielilor financiare separ societile sntoase din punct de vedere financiar de cele falimentare.Limita maxim impus de normele bancare este de 0,6.Societatea analizat nregistreaz valori mult sub aceast limit n special datorit cheltuielilor financiare reduse i a creterii excedentului brut de exploatare n 2008.
Pagina 23
[2010]
2.5. ANALIZA RATELOR CINETICE (DE GESTIUNE) 2.5.1. Durata de rotaie a stocurilor (D ST )
Soldul.stocurilor 360 CA
D ST = D ST D ST
0
= 3.452*360/1.577.086=0,78 = 3.452*360/6.377.880=0,19
n activitatea comercial se consider c durata medie de rotaie a stocurilor trebuie sa fie mai mic de 30 de zile.n cazul societii studiate valorile nregistrate sunt mult sub limita maxim,iar durata de rotaie a stocurilor este n scdere i ajunge n anul 2008 la 0,19.n practic se consider c un stoc mai mic este mai eficient pentru societate pentru c se rotete mai rapid prin cifra de afaceri dect un stoc mai consistent care se rotete mai greu. 2.5.2. Durata de ncasare a creanelor (D CR )
Soldul.creantelor 360 CA
D CR = D CR D CR
0
Durata de ncasare a creanelor reprezint numarul de zile in care fondurile financiare ale socientii sunt imobilizate n gestiunea clientului.Se dorete ca durata de ncasare a creanelor s fie mai mic i s un depaasc 30 de zile.n perioada analiza durata de ncasare a creanelor este de peste 30 de zile,aspect nefavorabil,dar se observ o tendin favorabil de scdere n special datorit creterii cifrei de afaceri. 2.5.3. Durata de achitare a furnizorilor (D FZ )
Pagina 24
[2010]
D FZ =
Soldul . furnizoril or 360 CA
D FZ D FZ
n anul 2007 societatea i-a ncasat creanele n 118,4 zile i i-a pltit furnizorii n 61,3zile.n anul 2008 societatea i ncaseaz creanele n aproximativ 44,85 zile i i platete furnizorii n 16,36zile,avnd n vedere c durata de achitare a furnizorilor este mai mic dect durata de ncasare a crenelor,menionm c acest lucru este nefavorabil deoarece plata furnizorilor se face mai repede dect ncasarea crenelor.
Pagina 25
[2010]
R ebN =
Cap.inv.=Active fixe brute+NFR+Disponibiliti bneti Cap inv0=23.131+99.617+34.588=157.336 Cap inv1=423.638+97.421+12.512=533.571 R ebN0 = (175.682/157.336)*100=111,66% R ebN1 = (458.834/533.571)*100=85,99% 2.6.2 Rata de rentabilitate economica bruta reala(RebR) R ebR =
RebN Ri * 100, 1+ Ri
daca Ri>10
Ri0=4,84%
Ri1=5,88% RebR0=RebN0-Ri0=111,66%-4,84%=106,82% RebR1=RebN1-Ri1=85,99%-5,88%=80,11% n ambele perioade societatea nregistreaz o rat a rentabilitii economice brute peste rata inflaiei,ceea ce nseamn c avem o cretere real din activitatea de exploatare.Rata rentabilitii economice brute este descresctoare n perioada analizat datorit creterii capitalului investit.
Pagina 26
[2010]
R enN0 = (173.983/157.336)*100=110,58% R enN1 = (417.096/533.571)*100=78,17% n perioada anlizat rata rentabiliti economice nete este superioar ratei inflaiei,aspect favorabil pentru societate.Acest lucru ne indic faptul c societeatea i poate pstra intregul activ economic.
f0
f1 =
= (143.994/131.371)*100=109,60% (325.174/456.544)*100=71,22%
Rentabilitatea financiar reflect randamentul utilizrii capitalurilor proprii.Aceasta trebuie s aib valoare superioar ratei medii a dobanzii pe piaa interbancar. n cazul societii studiate nivelul ridicat al acestei rate indic o activitate financiar profitabil.Se observ o scdere a ratei n anul 2008 pe fondul creterii capitalului propriu.
Pagina 27
[2010]
2.7 ANALIZA PRAGULUI DE RENTABILITATE DIN EXPLOATARE INDICATOR Cifra de afaceri neta(reala) CA Cheltuieli variabile(CV) Marja asupra cheltuielilor variabile MCV=CA-CV Marja asupra cheltuielilor variabile(%) MCV% =
MCV * 100 CA
1,08zile
1,94zile
0,30%
0,53%
Indicele de securitate IS =
CAneta CAPR CAneta
Pozitia absoluta fata de CA PR (flexibilitatea absoluta) =CAreala- CA PR Pozitia relativa fata de CA PR (coeficientul de volatilitate) `=
C PR A
Pagina 28
[2010]
CF=5%*(consumuri externe+cheltuieli cu marfurile) +20%*cheltuieli cu personalul +cheltuieli cu amortizarile si provizioanele de expl+cheltuieli cu alte impozite si taxe CF0=5%*(1.371.071+0)+20%*28.464+0+1.869=76.115,35 CF1=5%*(4.487.688+0)+20%*1.420.645+8.031+10.713=527.257,4 CV=95%*(consumuri externe+cheltuieli cu marfurile)+80%*cheltuieli cu personalul+cheltuieli cu despagubiri, donatii si active cedate CV0=95%*(1.371.071+0)+80%*28.464+1.699=1.325.288,6 CV1=95%*(4.487.688+0)+80%*1.420.645+33.821=5.399.823,4 Societatea analizat nu prezint un risc de exploatare ridicat deoarece rata riscului de exploatare este extrem de redus se observ o tendin nefavorabil a acestei rate n anul 2008.Poziia absolut a societii este foarte mare,acest lucru evidenind capacitatea societii de a-i adapta producia la cerinele pieei i indicnd un risc de exploatare sczut. Poziia relativ nregistreaz valori mai mari cnd riscul este minim aa cum este cazul societii analizate unde poziia relativ are valori extrem de mari,dar n descretere n perioada analizat.n raport cu programul de rentabilitate situaia societii este una confortabil deoarece cifra de afaceri net depete cu mai mult de 20% situaia critic.
Pagina 29
[2010]
2.8 ANALIZA RISCULUI DE FALIMENT 2.8.1 Metoda lui Altman Z=1,2*R5+1,4*R4+3,3*R1+ 0,6*R3+ R2 R1 = R2 = R3 = R4 = R5 =
R C A T C A A T Valoarea .de . piata .a.capitaluri lor . proprii Valoarea .datoriilor .totale Pr ofitul.reinvestit AT AC AT
CA=cifra de afaceri
R 12007 = 171.744/582.236=0,29 R 12008 = 393.554/1.240.761=0,31 R1 are semnificaia unei rate de rentabilitate economic, sau de eficien a utilizrii activelor i este de dorit sa fie ct mai mare i s creasc. R 22007 = 1.577.086/582.236=2,7 R 22008 = 6.377.880/1.240.761=5,1 R2 este un indicator de eficien a utilizrii activelor care exprim rotaia activului prin cifra de afaceri. Cu ct activitatea societii este mai eficient, cu att vanzrile sunt mai mari, iar activele se vor rennoi mai rapid prin cifra de afaceri. R 32007 = 131.371/450.865=0,29 R 32008 = 456.544/784.217=0,58
Pagina 30
[2010]
R3 semnific gradul de ndatorare al ntreprinderii prin imprumuturi pe termen scurt, mediu sau lung. Se recomand ca aceast rat s fie de o valoare ct mai mare. R 42007 = 143.994/582.236=0,24 R 42008 = (325.174-40)/1.240.761=0,26 R 4 are semnificaia capacitii de finanare intern a societii i se recomand ca valoarea sa fie ct mai mare. R 52007 = 556.922/582.236=0,95 R 52008 = 810.578/1.240.761=0,65 R5 are semnificaia flexibilitii societii i arat ponderea activului circulant n activul total i se recomand ca acest raport sa fie ct mai mare. Z2007=1,2*0,95+1,4*0,24+3,3*0,29+0,6*0,29+2,7=5,307 Z2008=1,2*0,65+1,4*0,26+3,3*0,31+0,6*0,58+5,1=7,615 Att n anul 2007 ct i n anul 2008 Z este mai mare dect 3 sugernd o situaie foarte bun a societii,din punct de vedere bancar societatea benficieaz de un grad crescut de ncredere deoarece este solvabil.
Pagina 31
[2010]
100Z=-1,225R1+2,003R2-0,824R3+5,221R4-0,689R51,164R6+0,706R7+1,408R8-85,544 R1 = R2 = R3 = R4 = R5 = R6 = R7 = R8 =
Cheltuieli financiare EBE
Capital permanent Capital investit C AF D atorii totale
EBE CA
SoldFurniz or * 360 Cumparari
R 12007 = 11.665/175.682=0,06 R 12008 = 83.847/458.834=0,18 R 22007 = 157.336/157.336=1 R 22008 = 533.571/533.571=1 R 32007 = 143.994/450.865=0,31 R 32008 = 333.187/784.217=0,42 R 42007 = 175.682/1.577.085=0,11 R 42008 = 458.834/6.377.880=0,07 R 52007 = (268.815/1.371.071)*360=70,58 R 52008 = (289.977/4.487.688)*360=23,26 Presupunem VA2006=180.000 R6 2007 = (206.015-180.000)/180.000=0,14 R6 2008 = (1.890.192-206.015)/206.015=8,17 R7 2007 = (518.882/1.577.082)*360=118,44
Pagina 32
[2010]
R7 2008 = (794.614/6.377.880)*360=44,85 R8 2007 = 23.131/206.015=0,11 R8 2008 = 423.477/1.890.192=0,22 Z2007=(-1,225*0,06+2,003*1-0,824*0,31+5,221*0,11-0,689*70,581,164*0,14+0,706*118,44+1,408*0,11-85,544)/100=-0,48 Z2008=(-1,225*0,18+2,003*1-0,824*0,42+5,221*0,07-0,689*23,261,163*8,17+0,706*44,85+1,408*0,22-85,544)/100=-0,77 Deoarece valoarea lui Z este n ambele perioade negativ i mai mic de -0,25 putem spune c situaia intreprinderii este riscant,intreprinderea prezentnd o vulnerabilitate mare i avnd anse sigure s cunoasc dificulti economico-financiare.Dar n acela timp trebuie menionat faptul c principala influen negativ asupra acestui indicator de randament este dat de valorile extrem de mari pe care le nregistreaz soldul furnizorilor.
Pagina 33
[2010]
R 12007 = (556.922-3.452)/582.236=0,95 R 12008 = (810.578-3.452)/1.240.761=0,65 R 22007 = 157.336/582.236=0,27 R 22008 = 533.571/1.240.761=0,43 R 32007 = 11.665/1.577.086=0,007 R 32008 = 83.847/6.377.880=0,01 R 42007 = 28.464/206.015=0,13 R 42008 = 1.420.645/1.890.192=0,75 R 52007 = 175.682/450.865=0,38 R 52008 = 458.834/784.217=0,58 Z2007=16*0,95+22*0,27-87*0,007-10*0,13+24*0,38=28,8 Z2008=16*0,65+22*0,43-87*0,01-10*0,75+24*0,58=25,41 Deoarece valoarea lui Z este n ambele perioade mai mare de 16,care este nivelul de referin bancar,putem trage concluzia c situaia intreprinderii este una foarte bun iar riscul de faliment este mai mic de 100%.
Pagina 34
[2010]
Capitolul 3. Concluzii
Pagina 35