Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: Instituia: Clasa: XReal Obiectul: Biologia Subiectul: ,,Regnul Monera Tipul leciei: mixt. Timpul: 45 min. Profesorul:

Obiective: Elevul va fi capabil:


De referin: O1 - s realizeze o analiz detailat a Regnului Monera. O2- s contientizeze importana bacteriilor i cianobacteriilor n natur i n viaa omului . Operaionale: O3- s caracterizeze bacteriile din Regnul Monera dup algoritm. O4- s identificepe desen i s numeasc componentele celulei procariote. O5- s descrie modul de locomoie , nutriie, respiraie, reproducere a bacteriilor. O6- s explice importana procariotelor n natur.

ETAPELE LECIEI

TIM P 2 min

OBIE C.

CONINUTUL INFORMAIONAL
Profesorul salut elevii, face apelul i creaz un climat favorabil de lucru. Propune elevilor maxima: Omul este ca pomul i ca rodul, iar rodul este Faptele lui (Galileo) Rezolvarea careului

METODE I PROCEDE E

METODE DE EVALUARE

Evocare

Conversaie Careu Frontal Diagrama Oral

10

Anunarea temei noi i a obiectivelor.

min 2 min 20 min

S ne aducem aminte care este structura celulei eucariote i celulei procariote gsindule asemnrile i deosebirile dintre ele.

Venn

Regnul Monera
Profesorul afieaz obiectivele pe slaiduri. Elevii se aeaz n 4 grupuri la mese. Pn a ncepe predarea temei noi s ne aducem aminte de ceea ce tii voi din clasele anterioare despre bacterii i cianobacterii. tiu Vreau s tiu -Sunt organisme structura celulei microscopice. bacteriene. - aduc diferite daune dar - nutriia. i foloase. - nmulirea. - rolul bacteriilor. nv (se completeaz la sfritul leciei) - fotosintetizeaz. - se ntlnesc pestetot - se hrnesc autotrof i heterotrof.

Realizarea sensului

tiu- Vreau s tiu - nv

O1 O3 O4 O5 O6 O2 O3 O4

Fiecare gurp primete o nsrcinare: Lucru n grup I. Gr. Alctuirea corpului celulei II. Gr. - Nutriia III. Gr. - nmulirea IV. Gr. Rolul bacteriilor V. Gr. Cianobacteriile. Grupele lucreaz cu fiele pe baza informaieie din manual. Profesoara monitorizeaz activitatea elevilor .Peste 5 minute pe rnd grupurile i explic ntrebarea , pe slaiduri (Powr Point) apar momente ajuttoare elevilor. nainte de a trece la etapa urmtoare profesoara verific nivelul de nelegere al elevilor prin diferite ntrebri: 1. Cte ncrengturi include regnul Monera? (bacterii i cianobacterii) Frontal 2. Care este forma corpurilor la bacterii? (coci, bacili, vibrioni, spirili) 3. Ce mod de nutriie au? (heterotrof i autotrof) 4. Cum are loc nmulirea bacteriilor? (diviziune direct, nmugurire) 5. Care este rolul bacteriilor? (fixeaz azotul atmosferic, formeaz compui necesari omului, Aa, vitamine, antibiotice etc., din bacteriile duntoare : provoac maladii)

Oral

6. Numii reprezentani ai ncrengturii Cyanobacteriei. (Oscilatoria, Nostoc) Lucrarea practic: Diversitatea bacteriilor. Elevii pregtesc materialul pentru a obine diverse culturi ale bacteriilor pentru a le privi la microscop lecia urmtoare.

Reflecie

5 min

Rezolvarea situaiei problem: Completarea rubricii nv

Tema pentru acas.

1 min
De studiat tema

S-ar putea să vă placă și