Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecie DISCIPLINA: CLASA: SUBIECTUL: TIPUL LECIEI: SCOPURI derivate din COMPETENELE SPECIFICE 3.1., 5.1.

: Economie a X-a Utilitatea bunurilor Dobndire de cunotine nsuirea noiunilor privind utilitatea bunurilor (utilitate individual, total, marginal) i comportamentul consumatorului (preferinele i echilibrul); dezvoltarea capacitilor de analizsintez prin realizarea unui comentariu privind comportamentul raional al consumatorului. 1. Conceptul de utilitate 2. Tipologia utilitii 3. Msurarea utilitii 4. Preferinele i echilibrul consumatorului Pn la sfritul orei, elevii vor fi capabili: s defineasc noiunea de utilitate (O1); s enune legea utilitii marginale (O2); s enumere principalele tipuri de utilitate (O3); s calculeze utilitatea marginal pentru diferite cazuri date (O4); s determine utilitatea total (O5). conversaia euristic, explicaia, demonstraia cu ajutorul graficelor i a tabelelor, problematizarea RESURSE MATERIALE (MIJL. DE NVMNT): - manual, fie de lucru, fie de evaluare, plan cu reprezentarea grafic a relaiei dintre utilitatea total i utilitatea marginal.

CONINUT INFORMATIV:

OBIECTIVE OPERAIONALE

RESURSE PROCEDURALE (METODE I PROCEDEE):

ORGANIZAREA ACTIVITII ELEVILOR: frontal, pe grupe, individual STRATEGIE DE EVALUARE: Formativ CONDIII INIIALE DE REALIZARE: La ultimul test de evaluare, 5 elevi au obinut note de 5 i 6, 25 de elevi note de 7 i 8, iar 7 elevi note de 9 i 10. Avem n vedere pentru fia de evaluare subiecte cu grade de dificultate diferite. BIBLIOGRAFIE: -Cavachi, I. i colaboratori, Economie, manual pentru clasa a X-a, profilul servicii, clasa a XI-a toate profilurile i specializrile, Ed. Antet, Bucureti, 2001, pag.27-33 -Ciucur, D-tru i colaboratori, Economie politic, Ed. Economic, 1995, pag.89-112 - Ciucur, D-tru i colaboratori, Economie politicAplicaii, Ed. Economic, 1997, pag.53 - 58 DESFURAREA LECIEI

Etapele leciei/Timp

Obiective

Coninut, sarcini de predare-nvare-evaluare, strategii (metode, mijloace, forme de organizare) Materialele didactice sunt aranjate n ordinea utilizrii lor, se stabilete ordinea i disciplina, se noteaz absenii. Ce sunt bunurile? (Orice element din realitate care satisface o nevoie uman). Enumerai principalele tipuri de bunuri economice (bunuri naturale, bunuri produse; primare, intermediare i finale, dup gradul de prelucrare; satisfctori i prodfactori). Cnd un bun devine marf? (bunurile destinate schimbului, destinate satisfacerii nevoilor consumatorilor) Precizai n ce const dubla nsuire deinut de marf? (utilitate i valoare). Atenia elevilor va fi captat printr-un exerciiu de tip brainstorming, prin care solicit elevii s imagineze ct mai multe trsturi ale bunurilor economice. Dup clasificarea acestor proprieti (naturale, fizice, chimice), enun tema: Aceste proprieti constituie ceea ce numim utilitatea bunurilor n sens general. Analiza pe care o vei efectua astzi asupra bunurilor va fi dintr-o perspectiv economic, astfel nct pn la sfritul orei vei distinge principalele tipuri de utilitate, vei msura utilitatea i vei stabili care este raportul optim ntre dou bunuri astfel nct acestea s ofere maximum de utilitate consumatorului Se scrie la tabl titlul i planul leciei: 1.Conceptul de utilitate 2.Tipologia utilitii 3.Msurarea utilitii 4.Preferinele i echilibrul consumatorului 1. - Utilitatea economic stabilete o relaie ntre proprietile specifice bunurilor economice i nevoia consumatorului pentru aceste bunuri; este satisfacia pe care o simte un consumator prin folosirea unei cantiti determinate dintr-un bun, obinut de pe pia, prin procesul de vnzare-cumprare. n consecin, utilitatea economic reflect importana pe care o persoan o acord la un moment dat i n condiii determinate fiecrei uniti dintr-o mulime de bunuri omogene. - Din acest punct de vedere, ce caracter are aprecierea utilitii economice? (caracter individual i subiectiv i este apreciat de fiecare individ, n funcie de nevoile sale, de nivelul cultural i tiinific.) 2. Tipuri principale de utilitate - Utilitatea individual: satisfacia adus de fiecare doz dintrun produs. - Utilitatea total: satisfacia obinut n urma consumrii tuturor dozelor dintr-un bun UT = U1 + U2 + + Un = U - Utilitatea marginal desemneaz preuirea acordat de consumator ultimei doze dintr-un bun economic sau, altfel spus, reprezint variaia utilitii totale (UT) care rezult din creterea (x) cu o unitate a cantitii consumate dintr-un bun (ceilali factori fiind presupui constani). Scriei formula rezultat de aici. Umg = UT / x

Reactualizare a unor cunotine anterioare (5)

Captarea ateniei (5) Enunarea temei i a unor obiective (3)

Dirijarea nvrii (20)

O1

O3

O4 O5

- mpart trei fie de lucru la trei grupuri de elevi cu sarcina de a stabili relaia dintre cele trei tipuri de utilitate, astfel nct s completeze coloana utilitii marginale. Cei care ntmpin dificulti urmresc tabelul completat n manual, la pagina 28. Coninutul Fiei de lucru: Datele din tabelul de mai jos evideniaz relaia dintre cantitatea consumat din bunul x i utilitatea total resimit de un consumator pe parcursul unei zile. Completai datele corecte care reflect dimensiunea i evoluia utilitii marginale. Qx 1 2 3 4 5 6 7 UTx 6 11 15 18 20 21 21 Umgx 6 5 4 3 2 1 0 Dup activitatea de completare n grup, se confrunt rezultatele ntre grupe, apoi cu cele corecte date pe o plana sau se descoper o poriune a tablei unde tabelul a fost completat naintea orei. Elevii se (auto)corecteaz. Se urmrete tabelul din manual, apoi reprezentarea grafic a relaiei dintre utilitatea total i utilitatea marginal fcut pe baza datelor acestuia. Elevii urmresc tabelul i plana, apoi realizeaz n grup graficul corespunztor tabelului din fia de lucru. Utilizarea raionamentului inductiv: - Dup ce ai identificat diferenierile dintre tipurile de utilitate, stabilii concluziile i, pe baza lor, care este determinarea cauzal a acestora. Aceast determinare constituie chiar legea utilitii marginale descrescnde, lege formulat de economistul german Grossen. -Elevii stabilesc unele concluzii ce contureaz explicaia legii utilitii marginale: satisfacia cea mai mare este oferit de consumarea primei uniti, iar pentru celelalte aceasta cunoate o scdere progresiv pn la punctul 0, punct ce marcheaz saturaia, iar utilitatea total este maxim. - Cum se vor reflecta aceste corelaii n expresie monetar? Oare se pstreaz, dac avem n vedere c maximizarea utilitii totale depinde de preul dup pia al bunului respectiv i dac preul este mai mic, consumatorul va cumpra mai mult i invers? Trebuie s determinm cum consumatorul cu un buget limitat decide structura i cantitatea bunurilor cumprate, astfel nct s obin maximum de satisfacie sau utilitate. Structura bunurilor cumprate este optim sau consumatorul se afl n poziia de echilibru cnd utilitatea marginal pe unitatea monetar cheltuit este aceeai pentru toate bunurile cumprate. Utilitatea marginal pe unitatea monetar cheltuit pentru un bun x este calculat pe baza formulei: Umgx/Px. -Scriei condiia de echilibru pentru dou bunuri (x i y). -Urmrii tabelul de la pagina 30 i identificai situaia n care utilitatea marginal pe unitate monetar maxim a unui produs este egal cu a celuilalt. Care este numrul corespunztor de uniti din fiecare produs n situaia de egalitate ?.

O2

Fixarea cunotinelo r i urmrirea unor elemente de conexiune invers (5)

Evaluare (10)

O1

O2

Rezolvarea la tabl a urmtoarei aplicaii: Datele din tabel exprim utilitatea marginal a unui consumator fa de dou produse x i y. Q 1 2 3 4 5 6 7 8 Umgx 11 10 9 8 7 6 5 4 Umgy 19 17 15 13 12 10 8 6 Se cere aflarea numrului de uniti din fiecare produs astfel nct consumatorul s obin o utilitate total maxim, n condiiile n care este dispus s aloce din venitul su 8.000 u.m., iar preul unitar al bunurilor este de 1.000 u.m. pentru fiecare din cele dou bunuri. - Solicit ntocmirea unui tabel pentru fiecare produs i calcularea utilitii totale corespunztoare unitilor din fiecare produs; comparaii ntre datele obinute. -Elevii comenteaz comportamentul consumatorului raional: va decide s aleag mai nti o unitate din produsul y, care-i asigur cea mai mare Umg (19), cheltuind numai 1000 u.m. Cu venitul rmas mai achiziioneaz pn la a 5-a unitate (12>11) din y. - Care este condiia de echilibru pentru consumatorul raional? Umgx/Px = Umgy/Py. - Cum Px = Py, Umgx = Umgy este pentru valoarea 10. Deci, consumatorul raional achiziioneaz 6 uniti din z i 2 uniti din x. Fi de evaluare 1 pct. 1. Utilitatea unui bun este dat de: a) preul bunului respectiv b) abundena sau raritatea lui c) proprietile naturale, fizice i chimice ale bunului d) aprecierea pe care i-o d cel care consum e) gradul de utilitate al bunului 0,25pct. 2. Completai formularea corect a legii utilitii marginale: Mrimea intensitii unei plceri.pn la saturare, dac respectiva plcere este satisfcut n mod continuu i nentrerupt. 0,75pct. 3. Enumerai principalele tipuri de utilitate. 1pct. 4. Evoluia utilitii totale pentru un consumator este redat n urmtorul tabel: Q 1 2 3 4 UT 18 34 49 59 Umg Aflai utilitatea marginal pentru fiecare unitate. 1pct. 5. Atunci cnd un consumator i sporete consumul de doze dintr-un bun, utilitatea marginal nregistreaz urmtoarea evoluie: Q 1 2 3 4 Umg 20 18 15 10 UT S se calculeze utilitatea total. 2pct. 6. Utilitatea total resimit dup consumarea a zece nuci este de 156, ceea ce reprezint o cretere cu 20% fa de

O3 O4

O5

O4 O5

Tema pentru acas (2)

utilitatea total a 8 nuci. S se afle utilitatea marginal. -Corectarea prin sondaj a trei-patru lucrri (notare)i efectuarea unor aprecieri privind progresul individual al elevilor. Crearea unui subiect gril i a unei probleme de aflare a utilitii marginale, asemntoare subiectelor gril i problemelor de la pag.32-33.

S-ar putea să vă placă și