Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: coala: Grup colar Dr. Lazr Chiril, Baia de Arie Inspector metodist: Profesor: Nicoleta Cenan Obiectul: Literatura romn Clasa: a VIII -a B Subiectul: O scrisoare pierdut, de I. L. Caragiale Scopul: dezvoltarea cunotinelor despre genul dramatic, specia

comedie, familiarizarea elevilor cu acest tip de text Tipul leciei: dobndire de noi cunotine

Obiective operaionale: la sfritul leciei, elevii vor fi capabili - s rspund corect, contient i participativ la ntrebri; - s prezinte trsturile genului dramatic; - s desprind, pe baza textului, caracteristicile comediei; - s evidenieze modaliti ale comicului n oper. Metode i procedee: lectura expresiv, conversaia euristic,

problematizarea, munca individual i pe grupe, exerciiul, deducia


Dificulti anticipate: - este posibil ca la desprinderea modalitilor comicului n oper

Resurse: 1. manual: Marin Iancu, Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a VIII-a, Ed.Corint, Buc. 2003 2. Ion Luca Caragiale, Teatru, antologie 3. Culegere de literatur: Carmen Iordchescu, Viorica Roxa, S dezlegm tainele textelor literare, clasa

s se ntmpine ceva greuti, precum i la interpretare.

aVIII-a. ndrumtor, Ed. Carminis 4. Fie individuale de munc 5. Plan cu trsturile operei dramatice.

Desfurarea activitii instructiv-educative


Momentele leciei Moment organizatoric Captarea ateniei Activitatea profesorului
Se stabilete un climat adecvat desfurrii leciei Se prezint elevilor o plan cu rezumatul schematic al comediei O scrisoare pierdut, de I.L. Caragiale. Se adreseaz ntrebri, de tipul: - Ce evenimente compun

Activitatea elevilor

Timp
1 min

Strategii

Prezint rezumatul comediei, utiliznd plana propus.

5 min. Conver Saia

actul I, scena I? Dar actul III, scena I? Scena V? - Artai ce rsturnri de situaie se produc n finalul piesei. - Transcriei, din diferite scene ale piesei cte patru indicaii scenice i de decor ale autorului, relevante pentru portretele personajelor i pentru descrierea atmosferei. - Comparai comedia cu unul dintre textele

Rspund la ntrebri, evideniind evenimentele care sunt prezente, compar una dintre cele dou opere, preciznd elementele comune i diferite.

10 min.

Explica ia

Comparaia

literare epice studiate: schi, nuvel, roman. Evideniai anumite elemente comune celor dou genuri.Ce observai? Anunarea subiectului i a obiectivelor
Se anun titlul leciei, se noteaz pe tabl i se solicit citirea expresiv a ctorva fragmente, la alegere. Etapele activitii: 1. decuparea, n prealabil, a unor secvene de text , dup criteriul vocilor sau al momentelor naraiunii. 2. Formularea sarcinii de lucru: elevii vor exersa lectura unei singure secvene; pregtirrea poate viza: a) explicarea cuvintelor necunoscute i prezentarea coninutului fragmentului; b) lectura expresiv a fragmentului; n vederea pregtirii lecturii, elevii vor primi o fi de control. 3. Realizarea lecturii.

Evideniaz elementele comune celor dou genuri alese. 10 min. Citesc textele, ndeplinind condiiile propuse.

Explica ia

Conversaia

Explic cuvintele necunoscute, prezint coninutul fragmentului i citesc expresiv fragmentul ales.

explicaia

lectura expresi v

Completeaz fia de control. Citesc fragmentele.

Dirijarea nvrii

Se discut pe baza textului, evideniindu-se caracteristicile lui.

Precizeaz carac10-15 teristicile textului: min acte, scene, sistemul personajelor prezent n lista de nceputul textului, starea lor de spirit, specificat n indicaiile scenice, spaiul i timpul aciunii. Mai mult, lectura didascaliilor permite i sublinierea caracterului spectacular al textului. Citesc caracteristile textului dramatic, apoi i le noteaz n caiete.

ConverSaia Explicaia

Feed-backul

ncheierea activitii

Se prezint elevilor o plan cu caracteristicile textului dramatic, se solicit citirea i analizarea lui, apoi notarea ideilor eseniale n caiete. Se precizeaz tema.

5 min. Explicaia demons traia

i noteaz tema.

S-ar putea să vă placă și