Sunteți pe pagina 1din 7

CAPITOLUL 3. FINANAREA, BNCILE I GESTIUNEA BANILOR 1. Un agent economic mprumut de la o banc comercial 1.

000 lei pe o perioad de 3 luni, la o rat a dobnzii de 20%. Ce sum trebuie s restituie agentul economic? Se cunosc: C = 1.000 lei n = 3 luni = 1/4 d = 20% K = ?, unde K reprezint suma ce trebuie restituit. Rezolvare: D = C x d x n K=C+D
1 = 50 (lei) 4 K = 1000 + 50 = 1050 (lei)

D = 1000 x 0,2 x

2. Un agent economic angajeaz un mprumut de la o banc comercial n valoare de 70.000 lei, cu o rat anual a dobnzii de 10%, pe o perioad de 4 ani. Dac mprumutul i dobnda trebuie rambursate la sfritul celui de-al patrulea an ntr-o singur tran, ce sum va trebui achitat? Se cunosc: C = 70.000 lei d = 10% n = 4 ani Sf = ? Rezolvare: Metoda I: Sf = S0 x (1 + d)n Sf = 70.000 x (1 + 0,1)4 = 70.000 x 1,4641 = 102.487 (lei) Metoda II: Anii Suma la nceput de perioad (S0) (lei) 70.000 77.000 84.700 93.170 Dobnda (D = C x d) Suma la sfritul (lei) perioadei (Sf) (lei)

1 2 3 4

D1 = 70.000 x 0.1 = 7.000 D2 = 77.000 x 0,1 = 7.700 D3 = 84.700 x 0,1 = 8.470 D4 = 93.170 x 0,1 = 9.317

70.000 + 7.000 = 77.000 77.000 + 7.700 = 84.700 84.700 + 8.470 = 93.170 93.170 + 9.317 = 102.487

3. O banc comercial acord unor ageni economici credite n valoare de 50.000 lei pe an, cu o rat a dobnzii de 8%. n acelai timp, banca comercial pltete deponenilor o dobnd la sumele depuse, de 6%. Dac cheltuielile anuale de funcionare sunt de 300 lei, iar impozitul pe profit este 16%, ce profit net va obine banca? Se cunosc: C = 50.000 lei dncasat = 8% dpltit = 6% Impozit pe profit = 16% din Profitul Brut Cheltuieli anuale de funcionare = 30.000 lei Profit net = ? Rezolvare: Ctig bancar = dncasat dpltit dncasat = C x dncasat = 50.000 x 0,08 = 4.000 (lei) dpltit = C x dpltit = 50.000 x 0,06 = 3.000 (lei) Ctig bancar = 4.000 3.000 = 1.000 (lei) Profitul Brut = Ctig bancar Cheltuieli funcionare = 1.000 300 = 700 (lei) Impozit pe profit = 0,16 x 700 = 112 (lei) Profit Net = 700 112 = 588 (lei)

C APITOLUL 4. INDICATORII MACROECONOMICI DE REZULTATE. VENITUL, CONSUMUL I INVESTIIILE

1. n anul curent t1, venitul V1 = 84 mil. u.m. i reprezint o cretere cu 20% fa de anul precedent t0. nclinaia marginal spre economisire s = 0,2, iar rata economiilor n anul curent, s1 = 0,25. S se determine nclinaia marginal spre consum, c i modificarea absolut a consumului n t1 fa de t0, C. Rezolvare: Doarece venitul n perioada curent este cu 20% mai mare dect n perioada de baz, se poate scrie: V1 = V0 + 20 % V0 = 1,2 V0 .Rezult: V0 = V1/1,2 = 84 mil u.m./1,2 = 70 mil u.m. S s' = , de unde rezult: S = s * V = 0,2 * 14 mil u.m.= 2,8 mil u.m. V S s1 = 1 , deci S1 = s1 * V1 = 0,25 * 84 mil u.m. = 21 mil u.m. V1 C1 = V1 S1 = 84 mil u.m. 21 mil u.m. = 63 mil u.m. S = S1 S0, deci S0 = S1 - S = 21 mil u.m. 2,8 mil u.m. = 18,2 mil u.m. C0 = V0 S0 = 70 mil u.m. 18,2 mil u.m.= 51,8 mil u.m. de unde:

C = C1 C0 = 63 mil u.m. 51,8 mil u.m.= 11,2 mil u.m. Deoarece: c + s = 1 rezult c c = 1 s = 1 0,2 = 0,8. 2. n anul curent t1, venitul V1 = 100 mil. u.m., iar n anul de baz t0, venitul V0 = 80 mil u.m.. n anul de baz rata consumului c0 = 0,7, iar n anul curent rata economiilor este s1 = 0,3. S se determine sporul de venit viitor care se va obine pe seama investiiilor din perioada curent. C Rata consumului este: c0 = 0 V0 C0 = c0 * V0 = 0,7 * 80 mil u.m. = 56 mil u.m. Economiile n perioada de baz se calculeaz prin diferen: S0 = V0 C0 = 80 mil u.m. - 56 mil u.m. = 24 mil u.m. S Rata economiilor: s1 = 1 V1 S1 = s1 * V1 = 0,3 * 100 mil u.m = 30 mil u.m. Modificarea absolut a economiilor este S = S1 S0 = 30 mil u.m. 24 mil u.m. = 6 mil u.m. S nclinaia marginal spre economisire este: s ' = = 6 mil u.m./ 20 mil u.m. = V 0,3 1 rezult: K = 1 / 0,3 = 3,3. Deoarece multiplicatorul investiiilor K = s' Vviitor i ntruct I = S, rezult c Vviitor = K * S = 3,3 * 6 ntruct K = I mil u.m. = 20 mil. u.m. 3. n perioada curent, consumul C1 = 140 mil u.m., reprezentnd o cretere cu 30 mil u.m. fa de perioada anterioar. Rata consumului n t0 era c0 = 0,8. Ca indicator de venit se utilizeaz PNN n preul factorilor, care n perioada curent este PNNpf1 = 200 mil u.m. Se mai cunoate produsul naional brut n preul factorilor n perioada curent: PNBpf11 = 210 mil u.m. S se determine venitul n perioada anterioar i investiiile nete i brute n perioada curent. Rezolvare: Modificarea absolut a consumului este C = C1 C0, deci C0 = C1 - C = 140 mil u.m 30 mil u.m. = 110 mil u.m. C Din formula ratei consumului c0 = 0 rezult c venitul se poate scrie ca raport V0 ntre consum i rata consumului: V0 = C0/c0 = 110 mil u.m. / 0,8 = 137,5 mil u.m. Din modelul keynesian rezult ntotdeauna investiiile nete, deci: Inete1 = V1 C1 = 200 mil u.m. 140 mil u.m.= 60 mil u.m.

Amortizarea este diferena dintre un indicator macroeconomic de rezultate calculat n form brut i acelai indicator calculat n form net: A = PNBpf1 PNNpf1 = 210 mil u.m. 200 mil u.m.= 10 mil u.m. Prin urmare, investiiile brute sunt suma dintre investiiile nete i amortizare Ibrute1 = Inete1 + A = 60 mil u.m.+ 10 mil u.m.= 70 mil u.m. 4. Produsul global brut PGB = 700 mil u.m., consumul intermediar CI = 100 mil u.m., soldul operaiunilor efectuate cu strintatea este = 50 mil. u.m., iar consumul de capital fix A = 150 mil u.m. S se determine produsul naional net, PNN. Rezolvare: Produsul global brut este suma dintre produsul intzern brut i consumul intermediar. n consecin, PIB = PGB CI = 700 mil u.m. 100 mil u.m. = 600 mil u.m. Produsul naional brut se calculeaz pornind de la produsul intern brut, la care se adaug soldul operaiunilor efectuate cu strintatea, adic: PNB = PIB + = 600 mil u.m.+ 50 mil u.m.= 650 mil u.m. Diferena dintre produsul naional brut i cel net o reprezint consumul de capital fix, deci: PNN = PNB A = 650 mil u.m. 150 mil u.m. = 500 mil u.m. 5. n perioada de baz consumul este C0 = 70 mil u.m., iar n perioada curent crete cu 20%. Venitul din perioada de baz este V0 = 90 mil u.m., iar n perioada curent crete cu 25%. S se calculeze nclinaia marginal spre consum. Rezolvare: C1 = C0 + 20 % C0 = 1,2 C0 = 1,2 * 70 = 84 u.m. V1 = V0 + 25 % V0 = 1,25 V0 = 1,25 * 90 = 112,5 u.m. Modificrile absolute ale consumului i venitului sunt C = C1 C0 = 84 70 14 u.m. V = V1 V0 = 112,5 90 = 22,5 u.m. nclinaia marginal spre consum se calculeaz ca raport ntre aceste dou C modificri absolute: c' = = 14 / 22,5 = 0,62 V

CAPITOLUL 5. ECHILIBRUL ECONOMIC, DEZECHILIBRELE I FLUCTUAIILE ACTIVITII ECONOMICE

1. Pe baza datelor din tabelul urmtor, determinai n ce an t se realizeaz echilibrul i artai ce tip de dezechilibru se manifest n ceilali ani.

Anii t0 t1 t2 t3 t4 t5

Y 1000 1550 1800 2000 2500 2750

C 700 1100 1000 1200 1900 2100

I 350 350 350 350 350 350

X-M 300 250 250 350 250 400

Rezolvare: Echilibrul se realizeaz cnd cererea este egal cu oferta, adic Y = D. Deoarece D = C + 1 + X M, valorile lui D sunt:

Anii t0 t1 t2 t3 t4 t5

D 1350 1700 1600 1900 2500 2850

Se observ c anul n care Y = D, este t4. n t1 i t2 cererea este n exces, deci pe pia exist o stare de absorbie, iar n t0, t3 si t5 se manifest presiunea, oferta fiind mai mare dect cererea. 2. Dac dependena dintre cantitatea cerut i pre se poate descrie cu ajutorul relaiei Qcerut = 700 + 10 P, iar nivelul de echilibru al preului este Pechilibru = 50 u.m., determinai cantitatea de echilibru oferit. Rezolvare: La echilibru, Qoferit = Qcerut = 700 10 P = 700 10 X 50 = 700 500 = 200 3. La nivel al venitului Y0 de 1000 u.m., economiile sunt de 300 u.m., iar investiiile de 378 u.m. Determinai valoarea de echilibru a economiilor i calculai noul nivel al venitului, la echilibru, tiind c ponderea economiilor n venit crete cu 5 %. Rezolvare:

S0 300 = 0, 3 = Y0 1000 La echilibru, ponderea economiilor n venit este: S echilibru S = 1, 05 x 0 = 1, 05 x 0, 3 = 0, 315 Yechilibru Y0 Dar Sechilibru = I = 378 u.m. Rezult c: S 378u.m. = 1200 Yechilibru = echilibru = 0,315 0,315
Ponderea economiilor n venit era:

CAPITOLUL 7. OCUPAREA I OMAJUL

1. Populaia activ a unei ri este PA = 40 mil persoane, din care sunt ocupate 80%. S se calculeze rata omajului n funcie de populaia ocupat. Rezolvare: 80 * PA = 0,8 * 40 mil = 32 mil 100 Dac se presupune c populaia activ este format numai din persoane ocupate i omeri, numrul omerilor, N, se poate cdalcula prin diferen: N = PA PO = 40 mil 32 mil = 8 mil Rata omajului calculat n funcie de popilaia ocupat are formula: 8mil N 100 , adic: R s = 100 = 25% Rs = Po 32mil Populaia ocupat este conform enunului, PO = 2. Populaia total a unei ri este PT = 80 mil persoane, rata inapilor este RI = 20%, populaia ocupat PO = 50 mil persoane. S se calculeze rata omajului n funcie de populaia activ i gradul de ocupare. Rezolvare: Rata inapilor RI =

PI 100 , de unde rezult c populaia inapt este PI = RI * PT PT

= = 0,2 * 80 mil. = 16 mil. Populaia activ se determin scznd populaia inapt din cea total: PA = PT PI = 80 mil. 16 mil. = 64 mil. Numrul de omeri este diferena dintre populaia activ i cea ocupat: N = PA PO = 64 mil. 50 mil. = 14 mil. N 100 , adic: Rata omajului n funcie de populaia activ este Rs = PA

14mil. 100 = 21,88% 64mil. P 50mil. Gradul de ocupare Go = o 100 = 100 = 78,13% PA 64mil.

Rs =

3. Populaia total a unei ri este PT = 70 mil. persoane, din care 80% reprezint populaia activ. Gradul de ocupare este de 80%. S se calculeze rata omajului n funcie de populaia ocupat. Rezolvare: 80 PT = 0,8 * 70 mil. = 56 mil.. 100 Din formula gradului de ocupare se poate calcula populaia ocupat P Go = o 100 , adic PO = GO * PA = 0,8 * 56 mil. = 44,8 mil. PA Populaia activ se poate determina ca: PA = Numrul de omeri este, n consecin N = PA PO = 56 mil. 44,8 mil. = 11,2 mil. Rata omajului n funcie de populaia ocupat este R s = 25% 4. Populaia ocupat este PO = 50 mil. persoane, rata omajului calculat la Populaia ocupat este R = 15%, iar populaia activ PA = 60 mil personae. S se calculeze gradul de ocupare. Rezolvare: Din formula ratei omajului se determin numrul de omeri astfel R s =

N 11,2 100 = * 100 = Po 44,8

N 100 , Po

din care = R * PO = 0,15 * 50 mil. = 7,5 mil. Populaia activ este suma dintre numrul de omeri i populaia ocupat, deci PA = N + PO = 7,5 mil. + 50 mil. = 57,5 mil. P 50 100 = 86,9% Gradul de ocupare este Go = o 100 = PA 57,5