Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect Didactic

DATA: 28.05.2012 SCOALA: ,,Dr. Lazar Iacob PROFESOR: Buzlea Georgina Florina OBIECTUL: Limba romana CLASA: a V-a B SUBIECTUL: Predicatul Nominal TIPUL LECTIEI: insusire OBIECTIV FUNDAMENTAL: Insusirea cunostintelor referitoare la Predicat. OBIECTIVE OPERATIONALE: Elevii vor fi capabili : s s s s s s 7. s 1. 2. 3. 4. 5. 6. dea definiia predicatului nominal; identifice predicatul nominal n propoziii; recunoasc structura predicatului nominal; recunoasc valorile morfologice ale verbului a fi; defineasc numele predicativ; recunoasc prin ce pari de vorbire se exprim numele predicativ; diferenieze predicatul verbal de cel nominal;

STRATEGII DIDACTICE: Metode: analiza gramatical, conversaia, munca independent, exerciiul, demonstraia, exemplificarea, explicaia, problematizarea, schema la table. Mijloace: manualul, caietele elevilor, table, fise de lucru, fise de evaluare.

Al. Crian, S. Dobra, F. Smihian, Limba romn, Manual pentru clasa a V-a, Ed.Humanitas, 2003

Scenariu didactic

N r. cr t 1

oper. Ob.

Etapele leciei

Activitatea profesorului
Se asigur condiiile

Timp

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

necesare desfurrii optime a activitii: asigurarea linitei, pregtirea materialului didactic. Profesorul noteaza absentii.

Verificarea temei scrise i a cunotinelor anterior nsuite

Profesorul verific tema

att cantitativ, ct i calitativ in timp ce le da elevilor de lucru.

Elevii efectueaza analiza gramatical a predicatelor verbale din enunurile exerciiului 1 din fia de lucru ( anexa1)

Captarea ateniei
5

Profesorul scrie pe tabla ntrebarea: Cine este subiectul intr-o propozitie? i le cere elevilor s dea rspunsuri potrivite pentru Elevii vor raspunde printer altele si: Subiectul aceast ntrebare. este autorul actiunii. Se concluzioneaz urmtorul lucru : Dup cum stim, predicatul arat ce face subiectul, dar dupa cum am vazut, acesta poate arta i nsuiri ale subiectului. Voi anuna elevii c n aceast lecie vor nva Elevii isi noteaza titlul si exemplul de pe tabla despre predicatul nominal si scriu titlul la tabla. in caiete. Le prezint lectiei: obiectivele

Anunarea 4 subiectului i a obiectivelor

- s dea definiia predicatului nominal; s identifice predicatul nominal n propoziii;

Anexa 3 Numele i prenumele..................................... Clasa a V-a .... Data. Nota..............

PREDICATUL NOMINAL
Test Citete cu atenie i ncercuiete rspunsul corect : I.( 6 x 10 p.) n propoziia :

,, Fata babei era slut, lene, fnoas...


( Ion Creang )

1. predicatul este : a) era slut ; b) fata babei era ; c) era slut, lene, fnoas. 2. exist : a) un predicat nominal ; b) un predicat nominal i un predicat verbal ; c) un predicat verbal.

3. din predicat face parte : a) un nume predicativ ; b) un nume predicat multiplu ; c) subiect multiplu. 4. cuvntul era este : a) verb auxiliar ; b) verb predicativ ; c) verb copulativ. 5. verbul este la : a) mod personal ; b) mod nepersonal. 6. cuvntul lene este : a) adjectiv ; b) substantiv ; c) numeral. II. ( 2 x 15 p.) Completeaz PROPOZIIILE de mai jos, respectnd cerina dat :

Prinesa ..............................i ..........................................


( PREDICAT NOMINAL )

era

Prslea era........................................ ( PREDICAT


VERBAL ) Se acord 10 puncte din oficiu.

SUCCES !
Anexa 2

NUMELE I PRENUMELE.. DATA CLASA A V-A.. FI TEORETIC

DEFINIIE 1 :Predicatul care arat o caracteristic a subiectului se numete ...El este exprimat printr-un verb ..la un mod .i o parte de propoziie numit

Completai schema: PREDICATUL NOMINAL

Verbul copulativ este un. ce face legtura ntre........................... i

Completai schema:

Valorile morfologice ale verbului A FI

Exemplu:

Exemplu:

Exemplu:

DEFINIIE 2 : Numele predicativ format din mai multe pri de vorbire se numete nume predicativ Exemplu :

Anexa 1 NUMELE I PRENUMELE.. DATA CLASA A V-A..

FI PRACTIC 1.Identificai i analizai predicatele verbale din fraza: Zpada era btut i ei alunecau stranic. Uneori se ineau unul de altul. Alteori, irul se rupea i mai ales cei din spate erau zvrlii departe n zpada.

2.Identificai predicatele nominale din fraza de mai sus i explicai din ce pri de vorbire sunt alctuite.

3.Alctuii cte un enun n care verbele a deveni i a fi s aib, pe rnd valoare copulativ si valoare predicativ

4. Completeaz urmtoarele enunuri, respectnd cerinele dintre paranteze: Prslea nu este nici.., nici (predicat verbal) Palatele mprailor sunt, ..i (predicat nominal) Prinul era , dar.( predicat nominal) Prinul a fost sau ? ( predicat verbal)

Model de analiza
Zapada era batuta si ei alunecau strasnic. Uneori se tineau unul de altul. Alteori, sirul se rupea si mai ales cei din spate erau zvarliti departe in zapada. era batuta = predicat nominal, alcatuit din verb copulativ era, intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a IV-a, diateza activa, modul indicativ, timpul imperfect si numele predicativ batuta, exprimat prin adjectiv provenit din participiu, genul feminin, numarul singular, cazul nominativ, grad de comparatie pozitiv. alunecau = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea I, diateza activa, modul indicativ, timpul imperfect. se tineau = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a III-a, diateza reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect. se rupea = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a III-a, diateza reflexiva, modul indicativ, timpul imperfect.

erau zvarliti = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a IV-a, diateza pasiva, modul indicativ, timpu

S-ar putea să vă placă și