Sunteți pe pagina 1din 7

EDUCATOARE: OVRTEANU DIANA.

PROIECT
DE
ACTIVITA
TE
INTEGRA
T

DRAG PRIMVAR, BINE AI


VENIT NATURA LA VIA
IARI S-A TREZIT!

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


DRAG PRIMVAR, BINE AI VENIT
NATURA LA VIA IARI S-A TREZIT!
GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT NUMRUL 6 ALEXANDRIA
DATA: 10 MARTIE 2015
GRUPA MIJLOCIE A
EDUCATOARE: OVRTEANU DIANA
TEMA ANUALA DE STUDIU:CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
TEMA PROIECTULUI: BUCURII DE PRIMVAR
TEMA SPTMNII: NATURA SE TREZETE LA VIA!
TEMA ACTIVITII: DRAG PRIMVAR, BINE AI VENIT!/NATURA LA VIA IARI S-ATREZIT!
TIPUL ACTIVITII:Consolidare de cunotine , priceperi i deprinderi
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrat
SCOPUL:Consolidarea cunotinelor matematice privind numeraia n intervalul
1-4 i a unor deprinderi practice
OBIECTIVE:
- S numere corect de la 1 la 4 n ordine cresctoarea i invers, stabilind i vecinii numerelor
-S raporteze corect cantitatea la numr i invers
-S foloseasc corect tehnicile de lucru- lipire, asamblare
-S uneasc punctele pentru a obine tulpina florilor
-S asambleze corect pinezele colorate rednd astfel flori

Categorii de activiti
1 . Activiti de dezvoltare personal
-ntlnirea de diminea Salutare, primvar, timp frumos, bine ai venit!
-Salutul, Calendarul naturii, Prezena, Noutatea zilei,
-Rutine- De dragul primverii ( deprinderea de a proteja natura)
-Tranziii - Noi zburm ca fluturaii

- nfloresc grdinile, Vine, vine primvara

2 . Activiti liber alese


- Bibliotec- Antrenament grafic -Tulpinia florilor
-Joc de mas - Piuneze colorate- Floricele
-Joc de rol- De-a florresele
-Joc de micare - Bucheele

3.Activiti pe domenii experieniale


D- Activitate matematic- Joc didactic
DOS- Activitate practic -lipire
Sarcina didactic- Numratul n limitele 1-4 i asocierea cantitii la numr respectiv, la cifr i invers.
Regulile jocului- Copiii vor fi mprii n dou echipe fluturai i floricele. Pentru fiecare rspuns corect de pe
spatele fulgilor de zpad, echipa va primi cte o floricic pe care o va pune n copacul primverii. , grbind astfel sosirea
anotimpului i ajutnd soarele s topeasc micile picturi de nea. Va ctiga echipa va avea cele mai multe floricele n
copacul primverii.
Elemente de joc- mnuirea materialelor, aplauzele, ghicitori, nchiderea i deschiderea ochilor, surpriza- personajul
Soarele, recompense, bti din palme

Strategii didactice
Metode i procedee-conversaia, exerciiul, lucrul individual,n grupuri mici, demostraia, turul galeriei, metoda
piramiodei
Resurse materiale-flori decupate din carton, jetoane cu cifre, jetoane cu elemente de primvar , coulee cu
mner, lipici, carton colorat, copac decupat din caton, pnz verde, erveele umede, coulee i uscate, panou, flori mari
din carton, P.C., cd muzic clasic, flori naturale, orulee, fie , creioane, piuneze colorate, vaze cu flori, salat verde,
ridichii, ceap verde, ghicei, zambile
Durat - o zi

Bibliografie
-Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani)
-Antologie de proiecte tematice pentru activiti integrate, Ed. Diana 2009

-Revista nvmntul precolar 1-2/2015.


-EZECHIL, LILIANA, PII, LZRESCU, MIHAELA, Laborator precolar- ghid metodologic, ediia a II-a revizuit,
Ed. V&I Integral, Bucuret, 2002

Scenariul zilei

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea . Copiii vor intra n sala de grup pe melodia Vine, Vine
Primvara! i se vor aeza n semicerc.
Salutul se realizeaz n sensul acelor de ceasornic, copiii salutndu-se n funcie de ecusoanele pe care pe au n
piept (flutura sau floare).Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei.
Prezena Cine nu este prezent astzi? Un biat va numra fetele i o fat va numra bieii cu ajutorul educatoarei,
completnd corespunztor buburuza de prezen.
n continuare se discut despre starea vremii din ziua respectiv i data n care ne aflm , n vederea aezrii
jetoanelor corespunztoare la Calendarul naturii.
Noutatea zilei . Educatoare prezint partea de clas special amenajat , care este reprezentat de un copac cu fulgi
de zpad.Captarea ateniei se va face prin elemnetul surpriz, Soarele, fiind suprat, deoarece Iarna nu l las s

nclzeasc natura pentru a se trezi din nou la via. El vrea s topeasc toi fulgii de nea i are nevoie de ajutorul
copiilor.Dar mai nti Soarele vrea s vad cte cunotine au despre anotimpul primvara.
Tranziie- nfloresc grdinile!
Copiii sunt orientai spre centrul de interes, intuind materialul didactic. La centrul Bibliotec, copiii trebuie s
treseze liniue oblice, reprezentnd tulpinile floricelelor, la jocul de mas vor avea de mbinat piunezele colorate pentru a
reda flori, iar la jocul de rol vor interpreta nite vnztoare de flori .
Copiii i aleg centrul de interes. n timp ce lucreaz sunt ndrumai i urmrii de educatoare. Voi da explicaiile necesare,
voi pune ntrebri ajuttoare, acolo unde exist dificulti voi monitoriza activitatea la fiecare centru i voi interveni dac e
cazul.
Se reamintete copiilor comportamentul ateptat n cadrul acestor activiti; fiecare joc trebuie terminat, colaborm
la realizarea sarcinilor.
Tranzitie - auditie Muzic clasic Flower Duet Delibese
Se trece la desfurarea jocului didactic" S ajutm Soarele."Copiii vor fi mprii n dou echipe i vor ajuta
Soarele s strluceasc ct mai puternic. Fiecare echip va rspunde sarcinilor scrise pe spatele fiecrui fulg, iar pentru
fiecare rspuns corect copacul va nflori ( voi aeza pe crengile copacul cte o floare de culoare diferit roz sau alb, n
funcie de ecusonul copilului).Pentru ca Soarele s fie ct mai strlucitor i s nclzeasc natura , copiii vor mai avea de
realizat un tablou de primvar. Se explic copiilor ce au de fcut i se motiveaz aciunile ce urmeaz a fi derulate prin
prezentarea pe nelesul copiilor a obiectivelor.Copiii intuiesc materialele respectnd indicaiile primite. Pentru evaluarea
jocului , se va folosi metoda piramidei. Activitatea se va ncheia cu jocul de micare "Bucheele".

Demersul didactic

Evenimentul didactic
1.Moment
organizatoric

Coninutul tiinific

Strategii didatice
Conversaia

Conversaia

3.Reactualizarea
cunotinelor

Frontal

Se vor asigura condiiile necesare pentru


desfurarea optim a activitii

.ntlnirea de diminea va debuta cu


Salutul care se realizeaz n sensul acelor de
ceasornic, copiii salutndu-se n funcie de
ecusoanele pe care pe au n piept ( flutura Exerciiul
sau floare)
.Salutul pornete de la educatoare i este
continuat de toi copiii grupei.
Prezena Cine nu este prezent astzi? Un
biat va numra fetele i o fat va numra
bieii cu ajutorul educatoarei,completnd
corespunztor buburuza de prezen
n continuare se discut despre starea vremii
din ziua respectiv i data n care ne aflm ,
n
vederea
aezrii
jetoanelor
corespunztoare la Calendarul naturii.
Noutatea zilei
Brainstorming
Educatoare prezint partea de clas special
amenajat , care este reprezentat de un
copac cu fulgi de zpad.

2.Captarea ateniei

Evaluare

Captarea ateniei se va face prin elementul


surpriz, Soarele, fiind suprat, deoarece
Iarna nu l las s nclzeasc natura pentru a
se trezi din nou la via. El vrea s topeasc
toi fulgii de nea i are nevoie de ajutorul
copiilor. Vrea s vad ct de bine tiu s
numere i s realizeze tabloul despre
primvar.

De mnue ne lum/ /i spre centre nendreptm !


Voi anuna jocurile i activitile ce
urmeaz a fi desfurate n fiecare centru
de interes, invitnd grupa de copii s le
viziteze i s-i aleag tema dorit.
Pentru fiecare centru (sector) voi purta
discuii referitoare la ceea ce vor realiza
cu ajutorul materialelor puse la dispoziie
i modul de utilizare al ustensilelor.
La centrulcentrul Bibliotec, copiii
trebuie s treseze liniue , reprezentnd
tulpinile floricelelor, la Jocul de mas vor
avea de mbinat piunezele colorate pentru
a reda flori, fluturi sau soare, iar laJocul
de rol vor interpreta nite vnztoare de

Conversaia

Individual

Frontal

S-ar putea să vă placă și