Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Prof.
Data: 28.10-1.11.2013
Unitatea denvmnt:
Clasa: I
Disciplina: Religie ortodox
:
Subiectulleciei Cucinemrognbiseric
Tipulleciei: Lecie de formare de deprinderi practice
Durata: 45(35' predare-nvare-evaluare, 10' activiti ludice)
:
Competenespecificevizate
1.1. Descrierea unor aspecte de baz ale credinei religioase, prin apelul la experiena proprie
1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui cretin, pe baza valorificrii unor situaii din viaa de zi cu zi i a exemplelor unor
persoane din Biblie
1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-cretin ntr-o serie de contexte de via reale sau imaginare
Scopulleciei:
Obiectiveoperaionale:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
01 - s defineasc rugciunea;
02 - s identifice tipuri de rugciuni;
03 - s identifice mprejurrile n care se roag un bun cretin;
04 - s descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioi cnd se roag;
05 - s explice importana rugciunii n viaa de zi cu zi.
Obiective formativ educative:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
01 s-i formeze deprinderea de a se ruga;
02- s dobndeasc un comportament adecvat n timpul rugciunii;

Strategiadidactic
1.Metodeiprocedee: conversaia, explicaia, exerciiul, expunerea, demonstraia cu substitute, povestirea.
2.Mijloacedenvmnt: imagini care sugereaz mprejurrile n care se roag un cretin, imagini care ilustreaz comportamentul bunului
cretin la rugciune
3. Forme de organizare aactivitiielevilor: activitate frontal i activitate individual
.
Strategiadidactic
metode i procedee didactice: jocul didactic, lectura textului biblic, povestirea, descoperirea din imagini, conversaia,explicaia,rugciunea

Resurse
1.Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, cls. I
Planificarea calendaristic orientativ, cls. I
2 Resurse
1. Oficiale
2. Temporale:
3. Bibliografice
Programa colar pentru disciplina religie, c
Planificarea calendaristic orientativ;
Proiectarea unitii de nvare.
numr de lecii: 1

durata : 45'
1. Cuco, Constantin, Educaiareligioas,Editura Polirom", lai, 1999.
2. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivareigradedidactice,Editura Polirom", lai, 1998.
3. *** Istorioare morale pentru copii, Editura Arhiepiscopiei Sucevei i Rduilor, Suceava, 1998
4. Muha, Camelia,

lai, 2001.
5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodicapredriireligiei,Editura Rentregirea, Alba lulia, 2000.
6. Slevoac, tefan, Din Tezaurul ortodoxiei. Editura Episcopiei Buzului, 1990

Scenariul didactic
Nr.
crt.

Evaluare
- prof. salut elevii, rostete rugciunea cu ei;
1.

toric

rugciunea i se pregtesc pentru


nceperea

activitii didactice;
Profesorul antreneaz elevii ntr-o conversaie, pornind de la cunotine
nsuite deja:
- De ce L-am numit TatcerescpeDumnezeu, n rugciunea pe care am
Pregtirea
elevilor

de toi oamenii;
2.

Activitate
noilor
cunotine

- Ce trebuie s facem pentru ca Dumnezeu s ngrijeasc i de noi ?"


- ...s ne rugm."
Precizarea

leciei:
3.
obiectivelor
rugm, de ce este important rugciunea pentru viaa noastr."

S-ar putea să vă placă și