Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VII-a
DURATA LECIEI: 45min

DATA:02.09.2013
PROFESOR:Cebotar Natalia

DISCIPLINA:ora de diriginie
SUBIECT: Cultura Republicii Moldova la 22 ani de independen
UNITATEA DE NVARE: : Cultura si comportamentul etic
COMPETENA SPECIFIC: :
Formularea de catre elevi a judecatilor de valoare privind responsabilitatile ce le revin, in calitate de cetaeni ai Republicii Moldova, pentru perpetuarea
patrimoniului cultural national.
SUBCOMPETENA:
Argumentarea atitudinii de respect si mindrie fata de patrimoniul cultural naional.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ELEVUL VA FI CAPABIL:
O1 S descopere principalele componente specifice noiunii de cultura.
O2 Sa analizeze valorile spirituale si materiale ale poporului nostru,exprimndu-i atitudinea fa de patrimoniu cultural;
O3 - S explice argumentat citatele cu referire la importana patrimoniului cultural;
Strategii didactice:
a)Metode i procedee:Puzzle+ copacul de ideii, Joc didactic Pungua magic+ GC, Discuia ,PRES.
b)Forme de lucru: frontal,n grup, n perechi,individual.
c)Mijloace didactice:fie decupate, poster,jetoane cu imagini,poster.

Evocare

O1

Activitatea profesorului i a elevilor

Salut elevii i parinii.


Cer elevilor n grupe s reconstruiasc cuvintele (anexa1), apoi s le plaseze pe ramurile copacului.
Aderesez trebarea :Toate coponentele cum evenimente istorice, personalitai , arta, tradiii, monumente,
locauri sfinte ale cui rod snt?(a culturii).Plasez noiunea de cultur pe tulpina.(anexa2)
Anun subiectul orei: Cultura Republicii Moldova la 22 ani de independen

Dozarea

Obiective

Demersul didactic:
Stategii
didactice

7min

PUZLLE
+copacul
de ideii
n grup

Suntem o naiune, avem o patrie, manifestm sentimentul de patriotism. Azi sntem o ar independent - la
27 august 1991 primul parlament al R.M. a votat Independena rii . Anul acesta la 27 august 2013, am
srbtorit 22de ani de la proclamarea Independenei R.M.
Tara noastra are o cultura bogat cu personalitati remarcabile , cu tradiii i obiceiuri interesante cu
monumente ,construcii i locauri sfinte ,care ntrein dragostea pentru pmntul strmoesc, dragostea
pentru neam , dragostea pentru frumos.
Realizarea
sensului

Reflecie

O2

O3

Solicit elevilor n perechi s extrag un jeton pe care snt imagini ce reprezina personaliti,
evenimente, tradiii ,monumente etc(anexa 3). i le solicit s completeze tabelul comletnd rspunsurile
pe fisuele colorate:
Nume/Denumirea
Ce cunosc eu despre aceasta?
mi provac sentimente
N.B se propun i evenimente, personaliti, monumente,construcii etc. locale
Apoi fiecare grup expun n glas celorlai despre jetonul extras , care este plasat corespunzator pe
copac , iar fiuele pe poster.
N.B Dac raspunsul este incorect, solicit ajutorul clasei.
La ce sarbatori, evenimente culturale participai voi?
Propun elvilor individual la dorin s explice un citat de pe panou prin tehnica PRES, argumentnd
punctul de vedere , exemplificnd exemple concrete.(anexa4)

5min+ Joc
16min didactic
Pungua
magic+
GC
n perechi
Discuia
15min PRES
individual

Concluzie: Valorile spirituale i materiale sint tot ce poporul nostru a creat i a pstrat bun, adevarat,
frumos de-a lungul secolelor. Acestea bogatii nemuritoare snt fata rii noastre ca natiune, ceea ce ne
caracterizeaza i ne reprezinta pretutindeni.
Extindere

O4

Solicit elevilor s continuie gndul:


La 22 ani de independen doresc Republicii Moldova

ANEXA1 (se taie n mai multe elemente)

Scrierea
liber

EVENIMENTE
ISTORICE
ART

MONUMENTE
TRADIII

LOCAURI
SFINTE
ANEXA 3

Cultura este un
al doilea soare
pentru cei
culi.
HERACLIT

Un popor fr
tradiii este un
popor far viitor
Alberto Lleras Camargo

O societate
fr cultur e
o societate
fr trecut.

ANEXA2

Tradiii

arta
monumente

Locauri
sfinte
Evenimente
istorice
C
U
L
T
U
R
a

S-ar putea să vă placă și